Reklama

Wniosek o dodatek solidarnościowy – wzór. Kiedy i jak go złożyć?

W 2020 pandemia wprowadziła gospodarkę w stan kryzysu. Wiele osób straciło pracę. Rząd przygotował jednak liczne zapomogi, których celem było wsparcie ludzi w tym trudnym czasie. Jednym z takich świadczeń był dodatek solidarnościowy. Jaka to była kwota i kto mógł uzyskać dodatkowe pieniądze?

Zasiłek solidarnościowy
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_64836017_finanse-firmy-zaoszcz%C4%99dzi%C4%87-pieni%C4%85dze-na-inwestycje-koncepcji-monet.html

[News archiwalny]

Wniosek o dodatek solidarnościowy składamy na platformie PUE ZUS. Sprawdź, jak to zrobić, komu przysługuje i w jakim terminie należy go złożyć?

 

Dodatek solidarnościowy – dla kogo?

Dodatek solidarnościowy skierowany jest do osób, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę w związku z pandemią COVID-19. Według informacji zamieszczonych na stronie gov.pl można go otrzymać tylko wtedy, gdy:

  • Mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19
  • Podlegasz ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku
  • Twój pracodawca rozwiązał z tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem stron
  • Twoja umowa wygasła z dniem 15 marca 2020 roku z upływem czasu, na który ją zawarłaś/eś
  • Nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniom społecznym rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wyjątkiem są osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotni w urzędzie pracy, pobierają stypendium lub są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Dodatek solidarnościowy to 1400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku.

Wniosek o dodatek solidarnościowy – kiedy i jak go złożyć?

Wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć do 31 sierpnia 2020 roku. Jeśli zrobisz to po tym terminie, dokument nie zostanie rozpatrzony.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć do ZUS wniosek na formularzu EDS przez elektroniczny portal Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.

  1. Pierwsze co należy zrobić, to zalogować się do swojego konta na platformie PUE ZUS i przejść do zakładki “Ubezpieczony”. Następnie bocznym menu znajdziemy pozycję “Dokumenty i Wiadomości – Dokumenty robocze” i możemy ją zaznaczyć. Później klikamy przycisk “Utwórz nowy”, gdzie wyświetli nam się lista dostępnych dokumentów. My, w związku, z tym że ubiegamy się o dodatek solidarnościowy, wybieramy pozycję “Wniosek EDS – Wniosek o dodatek solidarnościowy w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19” i klikamy “Utwórz dokument”.
  2. W następnej kolejności uzupełniamy dokument o m.in. adres do korespondencji, obywatelstwo, numer własnego rachunku bankowego, a także dane pracodawcy (np. NIP), który po 15 marca b. roku wręczył ci wypowiedzenie lub twoja umowa z nim wygasła. Jeśli pobierasz zasiłek dla bezrobotnych w urzędzie pracy, musisz zaznaczyć tę opcję i podać kwotę zasiłku lub stypendium pobranego w miesiącu złożenia wniosku o dodatek solidarnościowy.
  3. Kolejnym etapem jest przejście do części oświadczenia, którego musimy podpisać podpisem kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym. Portal PUE ZUS umożliwia również podpisanie dokumentu poprzez nasz profil zarejestrowany na portalu.

Sprawdź również: 

Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca – do kiedy i dla kogo? Gdzie złożyć wniosek?

Oceń artykuł
3/5 (2)