Reklama

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy? Jaki formularz wybrać i jak zalogować się do PUE ZUS? Poradnik krok po kroku

Dodatek solidarnościowy to program oferujący 1400 złotych miesięcznie bezrobotnym, którzy utracili pracę po 15 marca 2020 roku. To ostatnie chwile, aby złożyć wniosek i otrzymać dodatek za lipiec i sierpień. Który wniosek należy wybrać?

Waluta polska - monety i banknoty
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_23932757_polski-z%C5%82oty-waluta-pln-banknoty-i-monety.html

[News archiwalny]

Wniosek o dodatek solidarnościowy – formularz EDS

Złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy jest możliwe tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Aby to zrobić, trzeba zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS), wykorzystując profil zaufany. Co dalej? 

  1. Po zalogowaniu odszukaj zakładkę “Ubezpieczony”
  2. Wybierz zakładkę “Dokumenty i wiadomości” – [Dokumenty robocze]
  3. kliknij “Utwórz nowy” i odszukaj wniosek EDS

Wniosek EDS zatytułowany jest jako Wniosek o dodatek solidarnościowy w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19. Wniosek umieszczony jest na liście dostępnych dokumentów. Można je filtrować na stronie, jednak znajduje się on już na pierwszej z nich. Strona jest intuicyjna, zatem znalezienie dokumentu nie powinno sprawiać problemu.

Pamiętaj! Wniosek o dodatek solidarnościowy składa się tylko raz, a samo świadczenie nie działa wstecz. To znaczy, że obecnie masz tylko kilka dni na otrzymanie zasiłku solidarnościowego w wysokości 2800 zł za lipiec i sierpień. 

Kiedy poinformować ZUS o zmianach, aby uniknąć kłopotów?

Pierwszym przypadkiem, gdy otrzymanie dodatku wymaga od Ciebie kolejnych działań, jest posiadanie statusu bezrobotnego. Jeśli dostajesz zasiłek dla bezrobotnych i ZUS przyzna Ci prawo do dodatku solidarnościowego, musisz poinformować urząd pracy odpowiedni dla Twojego miejsca zamieszkania. 

Drugą sytuacją jest wystąpienie okoliczności, które oznaczają utratę prawa do dodatku solidarnościowego. Jeśli np. podczas otrzymywania dodatku podejmiesz pracę, jak najszybciej poinformuj o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne! Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS jest czynne od poniedziałku do piątku (7:00 – 18:00). Tam możesz zgłosić wszelkie wątpliwości, zapytać o poradę i poinformować o wyżej wymienionych zmianach.

Odwołanie od decyzji o przyznaniu dodatku solidarnościowego

Warto wiedzieć, że jeżeli nie zgadzasz się z odmowną decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, możesz zgłosić sprawę do sądu i ubiegać się o jej zmianę.

Dodatek solidarnościowy 2020 – dla kogo?

O dodatek solidarnościowy może ubiegać się osoba, która:

  • podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku
  • otrzymała wypowiedzenie po 15 marca 2020 roku lub jej umowa nie została przedłużona i wygasła w sposób naturalny
  • nie podlega ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem sytuacji, gdy jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium lub jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).

Sprawdź też: Dodatek solidarnościowy – gdzie złożyć wniosek? Co z zasiłkiem chorobowym i zasiłkiem dla bezrobotnych?

Oceń artykuł
4/5 (4)