Zarobki pilota zależą od wielkości linii lotniczych, liczby wylatanych godzin, rodzaju zdobytej licencji oraz państwa, w którym stacjonuje. Zawód pilota to marzenie wielu osób, lecz aby nim zostać trzeba przejść długotrwałe i wymagające szkolenie. Ile zarabiają piloci?
Ile zarabia pilot?
Zarobki pilota linii lotniczych należą do jednych z najwyższych możliwych do osiągnięcia w kraju. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków pilota to około 12000 złotych brutto. To oznacza, że 50% osób pracujących na tym stanowisku otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, a 50% większe niż wyżej wymieniona kwota. Warto pamiętać, że największe linie lotnicze płacą swoim pilotom nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, wiele zależy od rozmiaru firmy, samolotu i miejsca, w którym stacjonuje.
Piloci linii lotniczych to osoby, których wciąż brakuje na naszym rynku pracy. Polskie lotnictwo pasażerskie jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie, dlatego można przypuszczać, że w przyszłości zarobki pilotów będą tylko wzrastały.
Wysokie zarobki pilota są pewnego rodzaju zwrotem kosztów, jakie ponosi każdy adept lotnictwa marzący o przygodzie w liniach lotniczych. Aby zostać pilotem największych samolotów, trzeba ukończyć szereg szkoleń kosztujących nawet 150-200 tysięcy złotych.
Ile zarabia pilot netto
Mediana zarobków pilota według portalu wynagrodzenia.pl to około 12000 złotych brutto. Dzięki kalkulatorom wynagrodzeń możemy łatwo obliczyć, ile to netto w zależności od typu umowy:
- mediana wynagrodzeń pilota pracującego na podstawie umowy o pracę to około 8650 złotych netto
- wynagrodzenie pilota na umowie zlecenie to około 9060 złotych netto
- mediana wynagrodzeń pilota na podstawie umowy o dzieło to około 10300 złotych netto
Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie netto i brutto za pomocą kalkulatora wynagrodzeń.
Wymagania, aby zostać pilotem
Zdobycie licencji pilota samolotu pasażerskiego nie jest proste. Aby rozpocząć pilotowanie wielkich samolotów wycieczkowych, trzeba przejść wszystkie etapy wymagającego i kosztownego szkolenia. Podstawowymi wymaganiami, jakie trzeba spełnić, żeby w ogóle zacząć kursy, są:
- minimalny wiek potrzebny do rozpoczęcia szkolenia to 16 lat
- aby ubiegać się o uzyskanie licencji PPL(A) trzeba ukończyć 17 lat
- aby ubiegać się o licencję CPL(A) trzeba ukończyć 18 lat
- znać język angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym
- posiadać podstawową wiedzę z zakresu szeroko pojętych nauk ścisłych
- posiadać orzeczenie lotniczo-lekarskie pierwszego lub drugiego stopnia w zależności od rodzaju licencji
Rodzaje licencji uprawniających do pilotowania samolotu
Istnieją trzy podstawowe rodzaje licencji, które uprawniają do pilotowania samolotu o różnych wielkościach mogących zabrać określoną ilość pasażerów:
PPL(A), czyli Private Pilot Licence (Aircraft) – to podstawowa licencja turystyczna, która nie uprawnia do przewożenia pasażerów. Jej koszt to około 20-30 tysięcy złotych.
CPL(A), czyli Commercial Pilot Licence (Aircraft) – jest licencją pilota zawodowego, pozwalającą na zarabianie z pilotowania samolotu. Ograniczeniami tej licencji jest masa samolotu (do 5,7 tony) i ilość pasażerów (do 9 osób). Takie uprawnienia umożliwiają także zostanie drugim pilotem, większego samolotu pasażerskiego.
ATPL, czyli Airline Transport Pilot Licence – jest najwyższym rodzajem licencji, jaką może uzyskać pilot samolotu cywilnego. Umożliwia zostanie pierwszym pilotem w maszynach o masie większej niż 5.7 tony oraz zabierających na pokład więcej niż 9 osób. Taka licencja uprawnia do pilotowania samolotów liniowych, czyli największych maszyn pasażerskich znanych z popularnych linii lotniczych.
Oferty pracy dla pilota
Oferty pracy w zawodzie w ciągu roku można znaleźć w wielu miastach Polski, takich jak między innymi: Warszawa (mazowieckie), Wrocław (dolnośląskie), Poznań (wielkopolskie), Łódź (łódzkie), Kraków (małopolskie), Szczecin (zachodniopomorskie), Kielce (świętokrzyskie), Katowice (śląskie), Gdańsk (pomorskie), Olsztyn (warmińsko-mazurskie), Białystok (podlaskie), Rzeszów (podkarpackie), Opole (opolskie), Gorzów Wielkopolski (lubuskie), Lublin (lubelskie), Toruń / Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie).
Pierwsza moja wyplata jako pilot liniowy 20 000zl na rękę bez żadnego doświadczenia,nie wiem, może mowa o pilotach na awionetkach wtedy moge się zgodzić. Nie martw się o zarobki kochasz latanie to lataj! Dasz rade! Bedzie warto!
Nie w czasie pandemii,znacząca część pilotów wyrzucona na pysk,nowe zatrudnienia kontraktowe za połowę wcześniejszej stawki.Nie konfabuluj o 20000zł,pierwsza płaca na dziś to realnie 3000-5000zł.Napisz ,gdzie te 20000zł bez doświadczenia
pozdrawiam.
Witaj
Szukam ,znaleźć nie mogę, gdzie znalazłeś tą pracę?
mam pewne podejrzenia ze F/O nie napisalby czegoś w stylu: 'moze mowa o pilotach na awionetkach’ 😀 Ale mogę sie mylić 🙂