Reklama

PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Co to dokładnie jest?

Sprawdź co to jest PKWiU i w jakim celu się go stosuje. Zapoznaj się również z nową matrycą stawek VAT, która wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku.

Karteczka samoprzylepna z numeracją klasyfikacji
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_128007237_klasyfikacja-poparta-tekstem-us%C5%82ug-dodatkowych-na-karteczkach-samoprzylepnych-odizolowanych-na.html

W Polsce od lat działa wiele instytucji, czy podziałów, o których istnieniu na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Zwykle aktualizujemy wiedzę, dopiero gdy potrzebujemy skorzystać z usług organizacji, czy też pozyskać niezbędne dla nas informacje. Zaczynamy poszukiwać kontaktu, czy źródeł internetowych oferujących nam pomoc. Dla przedsiębiorców znaczenie mają na przykład Polska Klasyfikacja Działalności, Biała Lista Podatników VAT, czy też Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług.

PKWiU – co to jest?

PKWiU to inaczej Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Zgodnie ze stroną stat.gov.pl jest ona pierwszą polską klasyfikacją produktów, które znajdują się w polskim obiegu gospodarczym. Stosowana jest na potrzeby statystyki, ewidencji źródłowej, dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Opracowana jest do celów:

  • Opodatkowania podatkiem od towarów i usług
  • Opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej

CIT-8, czyli podatek dochodowy od osób prawnych

PKWiU może być pomocne w przypadku:

  • Zwolnienia lub zastosowania niższej stawki VAT
  • Określenia kosztów, od których można uzyskać zwrot podatku VAT
  • Zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym

PIT – jak go rozliczyć w 2020 roku? 

PKWiU i jej organizacja

PKWiU jest związana z organizacjami międzynarodowymi, a jej struktura klasyfikacji opiera się na:

  • Klasyfikacji Działalności Unii Europejskiej (NACE)
  • Klasyfikacji Produktów według Działalności (CPA)
  • Liście Produktów (PRODCOM)

PKWiU i jej budowa

Od dnia 1 stycznia 2016 roku zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów (4 września 2015 roku) obowiązuje Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług 2015. Jak czytamy na stronie klasyfikacje.gofin.pl symbole i sposób zapisu poszczególnych szczebli PKWiU 2015 wygląda w następujący sposób:

A – sekcja
xx – dział
xx.x – grupa
xx.xx – klasa
xx.xx.x – kategoria
xx.xx.xx – podkategoria
xx.xx.xx.x – pozycja

A – oznaczenie literowe
XX – oznaczenie cyfrowe

Nowelizacja PKWiU

Według strony ksiegowość.infor.pl, od 1 lipca 2020 roku wejdzie w życie nowa matryca stawek VAT. PKWiU 2008 zostanie zastąpione nomenklaturą scaloną CN (międzynarodowy odpowiednik krajowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) oraz PKWiU 2015. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Oceń artykuł
4/5 (4)