Reklama

Tarcza 4.0. Jakie są główne założenia ustawy? Najważniejsze informacje dla pracownika

Tarcza antykryzysowa 4.0 przewiduje zmiany dla samorządów, rynku zamówień publicznych oraz branży budowlanej. Zostaną również wprowadzone duże odstępstwa od prawa pracy. Sprawdź, co zmieni się w kolejnej tarczy antykryzysowej.

Tarcza w niebie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_128339768_ikona-tarczy-symbolu-ochrony-danych-w-chmurze-na-niebie.html

[News archiwalny]

Pandemia to bardzo trudny czas, w którym przedsiębiorcy muszą zamykać swoje biznesy, co w konsekwencji powoduje wzrostu bezrobocia. Zamknięta firma oznacza zwolnionych ludzi, zatem zostają oni bez środków do życia. Rząd musi więc podołać tej trudnej sytuacji i wesprzeć różne grupy ludzi. Z jednej strony na wsparcie czekają przedsiębiorcy, a z drugiej obywatele pracujący dotychczas na etacie. Jedną z form pomocy jest kolejna już tarcza antykryzysowa.

Tarcza antykryzysowa 4.0 – co zmienia?

Tarcza antykryzysowa 4.0 przewiduje zmiany w zakresie zaległych urlopów, odpraw i odszkodowań, pracy zdalnej, zakazu konkurencji, zawieszenia funduszy socjalnych, zmniejszenia wymiaru czasu pracy oraz zmiany w postojowym.

Przygotowaliśmy dla ciebie zbiór najważniejszych informacji związanych z tarczą antykryzysową 4.0 dla pracownika. Zapoznaj się z nimi poniżej.

Tarcza 4.0 a zaległe urlopy

Projekt tarczy 4.0 zapowiedział czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września 2020 roku. Ma to na celu powstrzymać kumulację urlopów nabytych w bieżącym roku oraz niewykorzystanych za zaległe lata pracy. Co w związku z tym? Pracodawca może w każdej chwili wysłać pracownika na przymusowy zaległy urlop bez jego zgody.

Tarcza 4.0 a odprawy i odszkodowania

W projekcie zastosowano ograniczenie odpraw i odszkodowań w przypadku rozwiązania umowy zlecenie, umowy agencyjnej czy innej umowy o świadczenie usług. Ograniczenie obowiązuje do kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Projekt ten zastosowany będzie tylko w firmach, które spodziewają się sporego kryzysu gospodarczego, jednak nie mniej niż 15 proc. w ciągu kolejnych dwóch miesięcy, lub 25 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca zeszłego roku.

Tarcza 4.0 a praca zdalna

Pracodawca może nakazać swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej, jednak z obowiązkiem sprawdzenia, czy ich domowe warunki spełniają wszelkie wymagania techniczne i lokalowe. Pracodawca może również w każdej chwili odwołać pracę z domu, jednak równocześnie zapewniając pracownikom bezpieczny powrót do biura.

Tarcza 4.0 a zawieszenie funduszy socjalnych

W projekcie kolejnej tarczy antykryzysowej znajduje się zawieszenie niektórych funduszy socjalnych i innych mające charakter socjalny.

Tarcza 4.0 a zakaz konkurencji

Jeśli umowa pracownika wygasła, jednocześnie przestaje obowiązywać go umowa o zakazie konkurencji i obowiązek zapłaty odszkodowania ponad okres trwania umowy.

Tarcza 4.0 a zmniejszenie czasu pracy

Projekt tarczy 4.0 zapowiada możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika o maks 20 proc. lub objęcie go przestojem ekonomicznym, jednak z obowiązkiem wypłacenia wynagrodzenia nie mniejszym niż 50 proc. i nie niższym, niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Stan ten może potrwać do pół roku od miesiąca, w którym obroty przedsiębiorcy zaczęły się poprawiać.

Pensja minimalna w 2020 roku. Jak wypadamy na tle Unii Europejskiej?

Tarcza 4.0 a zmiany w postojowym

Osoby samozatrudnione, które dodatkowo pracowały na etacie lub umowie zlecenie, zostaną objęte świadczeniem postojowym. W związku z tym upoważnia to przedsiębiorcę do trzykrotnego złożenia wniosku o wypłatę świadczenia. Sprawdź: Postojowe dla osób na umowie cywilnoprawnej. Kiedy i gdzie można złożyć wniosek?

AKTUALIZACJA. Zwolnienie z podatku w tarczy 4.0

Parlament wprowadził zwolnienie z podatku od przychodu z budynków do końca 2020 roku. Nowy JPK_V7 (Jednolity Plik Kontrolny) zacznie obowiązywać od października bieżącego roku. Ponadto sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowych przedsiębiorcom, którzy doświadczyli kryzysu gospodarczego na skutek pandemii COVID-19 oraz możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop bez jego zgody.

Oceń artykuł
3/5 (2)