Reklama

Bezrobocie w Polsce w 2020 roku – ile wynosi i jakie są jego skutki?

Pandemia i zastój gospodarczy w 2020 roku spowodowały znaczny wzrost bezrobocia w polskim społeczeństwie. Problemy przedsiębiorców spowodowane lock downem i narodową kwarantanną spowodowały, że wiele firm musiało zdecydować się na zwolnienie pracowników. Jak wyglądało bezrobocie w 2020 roku?

Bezrobocie 2020
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_22246800_przygn%C4%99biony-t%C5%82um-biznesmen%C3%B3w-w-ciemnym-pokoju.html

[News archiwalny]

Bezrobocie w Polsce w 2020 roku wzrosło po raz pierwszy od wielu lat. Dane przedstawione przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej pokazują, że pod koniec czerwca 2020 roku, liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne przekroczyła milion. Czym jest bezrobocie i jakie niesie ze sobą skutki?

 

Bezrobocie w Polsce w 2020 roku – dane GUS

Z szacunków Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że bezrobocie w Polsce pod koniec czerwca 2020 roku wyniosło 6,1%. To oznacza, że osób zarejestrowanych jako bezrobotne jest ponad milion osób. Warto dodać, że na przestrzeni jednego miesiąca przybyło 15 tysięcy bezrobotnych – najprawdopodobniej w związku z panującym kryzysem gospodarczym. Aby zdawać sobie sprawę z tego, co oznacza wzrost bezrobocia w 2020 roku, trzeba dowiedzieć się: czym ono jest i jakie niesie ze sobą skutki?

Bezrobocie – co to jest?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa bezrobotnego jako osobę:

(…) niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie, albo innej pracy zarobkowej albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w wymiarze czasu innym niż pełny.

Natomiast status osoby bezrobotnej otrzymują osoby, które ukończyły 18 lat i nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. 

Sprawdź też: Zasiłek dla bezrobotnych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać?

Podstawowe rodzaje bezrobocia

Istnieje wiele rodzajów bezrobocia, których dokonuje się ze względu na czas trwania oraz powody. Każda forma braku zatrudnienia stanowi pewnego rodzaju wskaźnik pomagający ocenić sytuację na rynku pracy w danym kraju. Jakie podstawowe rodzaje można wyróżnić?

  • Bezrobocie strukturalne – to długo utrzymujący się brak zatrudnienia związany z niewystarczającymi kompetencjami kandydatów na pracowników. Może oznaczać braki w wykształceniu lub niedostateczne doświadczenie.
  • Bezrobocie frykcyjne – to łagodniejsza odmiana bezrobocia strukturalnego. Oznacza niewystarczającą ilość miejsc pracy. Jednak charakteryzuje się krótkim okresem występowania w związku ze zwiększającą się ilością posad w różnych sektorach i przebranżowieniem pracowników.
  • Lokalne i powszechne – powszechny brak zatrudnienia to dane dotyczące całego kraju bez podziału na regiony. W przeciwieństwie do lokalnego, które pokazuje dane z konkretnych miast, województw i regionów.
  • Bezrobocie pozorne – jest spowodowane przez osoby zarejestrowane jako bezrobotne, wykonujące pracę zarobkową “na boku”.
  • Bezrobocie sezonowe – to brak zatrudnienia związany z zawodami sezonowymi. Dotyczy głównie regionów Polski utrzymujących się z turystyki i hotelarstwa.

Bezrobocie i jego negatywne skutki

Podstawą zdrowego funkcjonowania krajowej gospodarki są zatrudnieni ludzie. To dzięki pracownikom towary mogą być produkowane, sprzedawane i transportowane. Liczba zatrudnionych zwiększa nie tylko produkcję, ale też popyt, ponieważ im więcej osób zarabia pieniądze, tym częściej wybierają się na zakupy i wspomagają sektor produkcyjny. Dlatego można stwierdzić, że rosnące bezrobocie oznacza spadki w dochodach państwa, pogorszenie jakości życia społecznego, a także zahamowanie w rozwoju kompetencji zawodowych i kształcenia pracowników. 

Rosnące bezrobocie nakłania wiele osób do emigracji zarobkowej i rodzi ryzyko obniżenia zarobków w kraju. Przez kilka ostatnich lat mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika, a w związku z rosnącym bezrobociem możemy powrócić do rynku pracodawcy.

Sprawdź także: Rodzaje bezrobocia. Sprawdź jego skutki i przyczyny powstania

Oceń artykuł
4/5 (4)