Reklama

Podatki 2021 – rok podwyżek i zmian dla przedsiębiorców. Będzie drożej?

W przyszłym roku czeka nas sporo zmian. Podatki 2021 to szereg nowości w rozliczaniu działalności gospodarczej i nowe opłaty dotykające wszystkich ludzi. Czy przyszły rok będzie jeszcze trudniejszy dla wielu pracowników i przedsiębiorców? Jakie zmiany w podatkach planuje rząd? Sprawdź!

Podatki 2021 płacone przez przedsiębiorcę

Nowy rok miał być okresem gwarancji braku podwyżek podatkowych i spokojnego czasu dla przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że zajdzie mnóstwo zmian, a podatki 2021 nie będą powodem do zadowolenia. Ograniczona ulga abolicyjna, podwójne opodatkowanie spółek komandytowych, podatek od cukru, podniesiony podatek od deszczu – to tylko wierzchołek góry lodowej zmian, które nastąpią w przyszłym roku. Czy podwyżki podatków 2021 to jedyne co nas czeka? 

Szukasz zatrudnienia? Praca w Szczecinie czeka aż ją odkryjesz. Sprawdź na GoWork.pl!

Podatki 2021 – rok dużych zmian

Sejm zakończył prace nad projektem podatki 2021. Najwięcej kontrowersji wzbudza obłożenie spółek komandytowych podatkiem CIT, czyli takim, który muszą zapłacić podmioty prawne. Do tej pory spółki komandytowe odprowadzały PIT na poziomie wspólników (zazwyczaj w wysokości 19%). Po wprowadzeniu zmian wiele firm będzie płaciło nie 19%, a 34% podatek dochodowy. Realna podwyżka opodatkowania spotkała się z krytyką wielu przedsiębiorców i ekspertów komentujących podatki 2021. Zmiany, szczególnie te o tak istotnym charakterze, powinny być zapowiadane dużo wcześniej. 

W opozycji to krytykowanej zmiany w prowadzeniu spółek komandytowych znalazł się nowy, tzw. “estoński CIT”. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne mogą wybrać “estoński CIT” i nie płacić podatków – oczywiście, o ile spełnia konkretne warunki postawione przez ustawodawcę. Roczne przychody takiej firmy nie mogą przekraczać 100 mln złotych, a nakłady na inwestycje muszą wzrosnąć o 15% w ciągu dwóch lat, a następnie o 33% w ciągu czterech lat. Agata Dziwisz, z Kancelarii Kochański & Partners w rozmowie z “Rzeczpospolitą” studzi optymizm przedsiębiorców:

To oczekiwana zmiana, którą niestety można podsumować słowami: z dużej chmury mały deszcz. Zainteresowani przedsiębiorcy będą musieli spełnić szereg kryteriów. Jeśli okaże się, że przestali je spełniać, grozi im domiar podatku wraz z odsetkami.

Podatki 2021 – nowe ulgi i szereg podwyżek

W planach na przyszły rok znajdziemy kilka ulg i mnóstwo podwyżek. Podatki 2021 – nowe ulgi i niektóre podwyżki:

  • nowa ulga robotyzacyjna, czyli pokrycie części kosztów automatyzowania przedsiębiorstw i szkolenia pracowników;
  • ulga abolicyjna – niestety w kontekście pogorszenia warunków i wymuszeniu na wielu pracownikach odprowadzania dodatkowego podatku od pracy za granicą;
  • estoński CIT, czyli warunkowe uniknięcie zapłaty podatków, jeśli zyski zostaną przeznaczone na cele inwestycyjne;
  • podwyżka podatku od nieruchomości i gruntów;
  • wyższy podatek od deszczu (od 2022 roku);
  • opłata małpkowa, czyli większy podatek od mocnych alkoholi w butelkach do 300 ml;
  • wyższy abonament RTV;
  • podatek cukrowy, czyli nowa danina, która ma zniechęcić społeczeństwo do spożywania niezdrowych napojów;
  • wyższy limit pobierania podatku od posiadania psa.
Oceń artykuł
5/5 (1)