Reklama

Pieniądze z konta po śmierci właściciela – co się z nimi dzieje?

Pieniądze z konta po śmierci właściciela mogą zostać zablokowane. Środki będą podlegać dziedziczeniu lub zostaną wykorzystane do pokrycia kosztów pogrzebu jeszcze przed podziałem spadkowym. Co się dzieje z pieniędzmi na koncie po śmierci właściciela? Jak uzyskać informacje o wszystkich rachunkach, jakie prowadził?

Pineiadze z konta po śmierci właściciela - zdjęcie przedstawiające cmenatarz

Rachunek bankowy osoby fizycznej wygasa wraz z dniem stwierdzenia zgonu. Wbrew obiegowej opinii, to nie znaczy, że pieniądze z konta po śmierci właściciela zostają przejęte przez bank. Mimo zamknięcia rachunku umowa jest wiążąca aż do chwili wypłaty środków osobie mającej do nich prawo. To znaczy, że pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym zmarłego wchodzą w skład masy spadkowej i podlegają dziedziczeniu. W tym przypadku blokada rachunku bankowego sprawia, że wygasają udzielone pełnomocnictwa, a bank powinien przestać pobierać opłaty za prowadzenie rachunku. Czy, w przypadku konta wspólnego sytuacja wygląda podobnie? Jak można zdobyć informacje o wszystkich rachunkach prowadzonych przez zmarłego? Co z pokryciem kosztów pogrzebu? Sprawdź!

Pieniądze z konta po śmierci właściciela – co powinien zrobić bank?

Bank, który otrzyma oficjalną informację o zgonie właściciela konta, powinien zablokować rachunek. Dzięki temu pieniądze z konta po śmierci posiadacza rachunku mogą zostać przekazane osobom dziedziczącym, a konto bankowe nie generuje kosztów prowadzenia rachunku. Jak znaleźć informacje o wszystkich kontach prowadzonych przez zmarłego? Banki prowadzą usługę w postaci specjalnego centrum informacji o rachunkach. W tym przypadku trzeba złożyć wniosek o udzielenie zbiorczej informacji w wybranej placówce banku i przedstawić dokumenty przedstawiające stwierdzenie nabycia spadku.

Pieniądze po śmierci są wliczone do masy spadkowej i podlegają dziedziczeniu. Istnieją pewne wyjątki od tej reguły, np. w przypadku prowadzenia wspólnego konta ze współmałżonkiem lub przedśmiertnego wskazania konkretnej sumy, która powinna zostać przekazana członkowi rodziny.

Wypłata pieniędzy z konta po śmierci właściciela – czy jest możliwa?

Nikt nie może wypłacać pieniędzy z konta po śmierci jego posiadacza – nawet osoby upoważnione, deklarujące się pełnomocnictwem. Osoba, która tego dokona łamie prawo. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wyznaczono spadkobierców lub dyspozycje na wypadek śmierci.

W momencie, gdy bank uzyska informację o śmierci posiadacza rachunku, momentalnie blokuje jego konto. Dostęp do niego mogą uzyskać spadkobiercy dopiero po udokumentowaniu swojego statusu po stwierdzeniu nabycia spadku, czy okazując akt poświadczenia dziedziczenia.

Ile bank zabiera po śmierci właściciela konta?

Mimo że konto w związku ze śmiercią posiadacza rachunku przestaje być aktywne, środki na nim zgromadzone pozostają nietknięte. Bank przestaje również naliczać opłaty związane z jego prowadzeniem do czasu wyjaśnienia kwestii spadkowych.

Jak bank dowiaduje się o śmierci klienta?

Zwykle po śmierci członka rodziny rozpoczyna się procedura podziału majątku miedzy krewnych i to właśnie bliscy informują wówczas bank o śmierć właściciela konta. W przypadku braku takiej informacji konto jest aktywne jeszcze przez 5 lat od momentu dokonania ostatniej operacji bankowej. Bliscy, którzy nie wiedzą, czy zmarły miał założone konto, mogą to zweryfikować w centralnej informacji o rachunkach bankowych.

Co z pieniędzmi po śmierci w przypadku wspólnego konta

Co się dzieje z pieniędzmi w banku po śmierci właściciela, gdy był jedną ze stron wspólnego konta? Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej. Gdy rachunek był wspólny i działał na ogólnych zasadach, to każdy ze współwłaścicieli ma pełne prawo do dysponowania całą kwotą znajdującą się na rachunku bankowym. Jeżeli np. żona zostanie wdową, a miała wspólne konto ze swoim mężem, to bank nie może zablokować tego konta.

W tej sytuacji pieniądze z konta po śmierci właściciela są do dyspozycji drugiej osoby. W zależności od umowy z bankiem konto może zostać przekształcone w np. w rachunek indywidualny.

Co się dzieje z pieniędzmi w banku po śmierci? Wskazanie członków rodziny

Odpowiadając na pytanie “co się dzieje z pieniędzmi po śmierci?” nie można pominąć kwestii zabezpieczenia członków rodziny. Posiadacz konta może wcześniej wskazać członków rodziny (np. małżonka, dzieci, rodzeństwo lub rodziców), którzy mają prawo otrzymać określoną kwotę.

Dyspozycja na wypadek śmierci

Właściciel rachunku bankowego może wydać bankowi lub SKOK-owi polecenie dyspozycji na wypadek śmierci. Wówczas środki zostaną udostępnione do odebrania osobom wskazanym w dyspozycji jeszcze przed formalnym podziałem majątku. Pieniądze wówczas zostają wyłączone z masy spadkowej. Dyspozycja można złożyć na piśmie lub elektronicznie. Bank powinien udostępnić do tego formularz. Dyspozycją można objąć najbliższych członków rodziny zmarłego takich jak mąż, żona, rodzice, dzieci, rodzeństwo. Wysokość kwoty objętej dyspozycją nie może przekraczać 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku z miesiąca poprzedzającego śmierć.

Kwestie dyspozycji reguluje art. 56. Prawa bankowego. Może jej dokonać posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej.

Pieniądze z konta po śmierci właściciela a koszty pogrzebu

Pieniądze z konta zmarłego można też pozyskać na pokrycie kosztów pogrzebu – jeszcze przed podziałem spadku. W tym przypadku należy przedstawić akt zgonu właściciela konta wraz z oryginalną dokumentacją potwierdzającą poniesione koszty. Aby móc wypłacić środki z konta osoby zmarłej na pokrycie pogrzebu konieczne jest okazanie dowodu osobistego, danych zmarłego, aktu zgonu i faktur potwierdzających wydatki poniesione na rzecz pogrzebu. Wniosek można złożyć w banku lub przez internet. Lepiej tę kwestię definiuje art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy – prawo bankowe:

W przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:

1)kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku;

2)kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego albo uposażenie w stanie spoczynku, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)