Reklama

Nienależnie pobrane świadczenia rodzinne – nowy system w walce z nadużyciami

Nienależnie pobrane świadczenia rodzinne to nadużycia wynikające ze zmian sytuacji finansowej rodzin. Dzięki nowemu systemowi elektronicznemu urzędnicy mogą w prosty sposób zweryfikować, czy rodzina otrzymująca świadczenia wciąż ma do nich prawo. Jak to działa? 

nienależnie pobrane świadczenia ZUS

Dzięki specjalnym elektronicznym usługom uruchomionym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – urzędnicy mają łatwiejszy dostęp do sprawdzenia nienależnie pobranych świadczeń z ZUS. System elektroniczny dokonuje cyklicznej weryfikacji rodzin pobierających dodatki socjalne. Dzięki niemu można sprawdzić sytuację materialną świadczeniobiorców i ocenić, czy przyznane środki wsparcia socjalnego wciąż im przysługują. Gminy otrzymały już pierwsze raporty z danymi osób pobierających świadczenia na dzieci, a urzędnicy zabierają się za weryfikację. Czy automatyczny system wychwytywania nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych naprawdę usprawnia pracę urzędników? Nie będzie już można zataić utraty do świadczeń socjalnych? Sprawdź! 

Nienależnie pobrane świadczenia rodzinne – jak działa nowy system?

Elektroniczny system zbierania danych o świadczeniobiorcach jest nazywany usługami grupowymi. Jakie informacje dostają urzędnicy? Dane o potencjalnie nienależnie pobranych świadczeniach dzielą się na dwie podstawowe grupy. Jedną z nich jest pakiet informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rodzinach, w których stosuje się świadczenia rodzinne lub wpłaty z funduszu alimentacyjnego. Jeśli w takiej rodzinie pojawi się nowy płatnik składek na ubezpieczenia zdrowotne, to jego dane trafiają do elektronicznego systemu. Dlaczego?

W tym przypadku istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeden z członków rodziny zmienił lub znalazł nową pracę. Taka zmiana może znacząco wpłynąć na budżet domowy. Lepsze zarobki mogą oznaczać, że rodzina przekroczy próg dochodowy i straci prawo do otrzymania np. zasiłku na dziecko. W tym przypadku pracownicy ośrodków pomocy społecznej osobiście weryfikują każde takie zgłoszenie i decydują o ewentualnym wstrzymaniu wypłat lub zwrocie nienależnie pobranych świadczeń

Drugą grupą danych weryfikujących, czy rodzina ma prawo do otrzymywanych świadczeń, są informacje na temat spełniania obowiązku szkolnego. Do ośrodków pomocy społecznej napływają dane z systemu informacji oświatowej. Weryfikacji podlegają dzieci niespełniające obowiązku szkolnego, na które przyznano świadczenia społeczne. Jeśli jednym z warunków otrzymania dotacji socjalnej jest nauka w szkole a dziecko nie jest do niej zapisane – urzędnicy mogą ubiegać się o zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Nienależnie pobrane świadczenia – system elektroniczny ułatwi pracę urzędnikom?

Mogłoby się wydawać, że automatyczny system przesyłania danych o świadczeniobiorcach będzie wybawieniem dla urzędników. Co prawda uważa się, że system faktycznie wpływa na szybszą weryfikację prawa do zasiłków i ściąganie nienależnie pobranych świadczeń, jednak daleko mu do ideału. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna” pracownicy zatrudnieni w OPS nie są zadowoleni z filtracji danych użytkowników. Z powodu koronawirusa wiele placówek pracuje w okrojonym składzie, a dodatkowa weryfikacja każdego zgłoszenia z usług grupowych oznacza dodatkową pracę dla i tak już obciążonych pracowników.

Szukasz pracy? Praca w Lublinie czeka, aż ją odkryjesz!

Oceń artykuł
3/5 (2)