Reklama

Wyrównanie zasiłków: prezydent podpisał ustawę!

W czasie pandemii ówczesny rząd musiał poradzić sobie z wieloma wyzwaniami nie tylko tymi skupionymi na ratowaniu zdrowia i życia obywateli, ale także tymi związanymi z licznymi problemami gospodarczymi. Zatrzymanie gospodarcze, lock downy i liczne problemy na rynku pracy to tylko niektóre przeszkody. Wprowadzenie tarczy antykryzysowej pomogło, jednak wiązało się z wieloma wyrzeczeniami. Jak się okazuje w tamtym czasie prezydent podpisał ustawę, której zadaniem było wyrównanie między innymi zasiłków macierzyńskich i chorobowy. Jak to wyglądało w 2020?

Wyrównanie zasiłków
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_124445164_ci%C4%99%C5%BCarna-para-m%C4%99%C5%BCa-i-%C5%BCony-czuje-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-i-relaksuje-si%C4%99-w-domu-m%C5%82oda-spodziewaj%C4%85ca-si%C4%99-kobieta-trzyma.html

[News archiwalny]

Już teraz można składać wniosek o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego lub chorobowego. Osoby, którym czas pracy został obniżony i jednocześnie ich świadczenie uległo zmianie, nie będą już musiały bać się o swoje pieniądze!

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, według której nastąpi wyrównanie zasiłku macierzyńskiego i chorobowego przez zmniejszony wcześniej wymiar czasu pracy w ramach tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Jest to efekt poprawki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, która została zaakceptowana przez Sejm w trakcie prac nad ustawą w celu przeciwdziałania skutkom społeczno-gospodarczym spowodowanym COVID-19. Ten, kto chce wyrównać swoje świadczenie, musi najpierw złożyć wniosek.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Sprawdź nasze oferty pracy!

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego: obniżenie czasu pracy

Wśród pracowników, którym za porozumieniem stron w ramach tarczy antykryzysowej obniżono czas pracy, znalazły się osoby pobierające zasiłek macierzyński oraz zasiłek chorobowy. W tej sytuacja podstawa wymiaru tych świadczeń musi być ustalana na nowo, a pieniądze wypłacane są z uwzględnieniem wynagrodzenia z obniżonego wymiaru czasu pracy.

Przypomnijmy! Obniżenie pracownikowi wymiaru czasu pracy w ramach tarczy antykryzysowej odbywa się na podstawie porozumienia zawieranego między pracodawcą a przedstawicielami pracowników lub związkami zawodowymi.

Natomiast co w przypadku obecnego wyrównania zasiłku macierzyńskiego i chorobowego? Czy np. kobiety w ciąży mogą być spokojne?

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego: ustawa została podpisana

Według poprawionej ustawy podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę: podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (w tym macierzyńskiego) nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. To znaczy, że kobiety w ciąży lub z nowonarodzonym dzieckiem oraz osoby chore nie muszą martwić o zmniejszenie wysokości ich świadczenia w przyszłości. Nawet w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy przez ich pracodawcę nastąpi wyrównanie zasiłków.

– Osoby, które były na zasiłkach chorobowych, czy na zasiłkach macierzyńskich, miały obniżony wymiar czasu pracy i pobierały obniżone wynagrodzenie, otrzymają też wyrównanie od tego momentu, w którym ten zasiłek pobierały (…) Z kolei osoby, które w ramach nowych rozwiązań będą miały obniżony wymiar czasu pracy, też będą miały podstawę wyliczoną od całości, a nie od obniżanego wymiaru czasu pracy. Nie będą więc miały straty w wynagrodzeniu – wyjaśnia wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego: gdzie złożyć wniosek?

Wiceminister Stanisław Szwed informuje, iż wyrównanie zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego będzie następowało tylko i wyłącznie na wniosek podatnika. Stosowne pismo należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jesteś ciekaw, komu przysługuje zasiłek macierzyński? Sprawdź to w naszym Poradniku!

Oceń artykuł
3/5 (4)