Reklama

Dojazd do pracy: kiedy wliczany jest do czasu pracy?

Sprawdź, czy dojazd wlicza się do czasu pracy i jaka przysługuje za niego ulga podatkowa. Dojazd do pracy może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie, szczególnie gdy nasza firma znajduje się w innym mieście. Są to koszty, które musimy odjąć od naszego wynagrodzenia, aby móc wykonywać zawód.

Dojazd do pracy
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_103919880_ty%C5%82-m%C4%99%C5%BCczyzny-czekaj%C4%85cego-na-%C5%82awce-na-stacji-kolejowej-z-fioletowym-poci%C4%85giem-w-tle-w-ci%C4%85gu.html

 

Czas pracy według przepisów prawa to okres, w którym pracownik wykonuje swoje obowiązki w firmie lub w innym wyznaczonym do tego miejscu oraz pozostaje w stałej dyspozycji pracodawcy. Czas ten liczony jest od momentu rozpoczęcia wykonywania obowiązków zawodowych. Dotyczy to zarówno osób pracujących w biurze, na budowie, jak i handlowców, którzy często wyjeżdżają na różne spotkania służbowe ze swoimi klientami. Sprawdź więc, czy za dojazd do pracy należy się zwrot poniesionych kosztów za np. bilet komunikacji miejskiej lub paliwo do samochodu. Czy za wkład własny należy się tak zwana ulga podatkowa?

Dojazd do pracy a czas pracy

Według art. 128 Kodeksu pracy, czas pracy rozpoczyna się w chwili stawienia się pracownika w firmie. W związku z tym dojazd do zakładu nie wlicza się do wspomnianego wcześniej czasu pracy.

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Do celów rozliczania czasu pracy pracownika:

1) przez dobę – należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
2) przez tydzień – należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Natomiast w przypadku, gdy pracownik musi stawić się do swojej firmy, ale jego miejsce pracy znajduje się gdzie indziej, to jego czas wykonywania obowiązków służbowych rozpoczął się właśnie w zakładzie, do którego najpierw zobowiązany był przyjechać. W tym przypadku dojazd do pracy w innej miejscowości nazywany jest tak zwaną podróżą służbową.

Inaczej jest w sytuacji, kiedy np. pracownicy firmy budowlanej dowożeni są do placu budowy samochodami służbowymi. W tym wypadku nie jest to czas pracy, za który należy się wynagrodzenie. Mimo że dowóz został zorganizowany przez ich pracodawcę, z wykorzystaniem jego transportu.

Dojazd do pracy a czas pracy: przedstawiciele handlowi

Charakter pracy przedstawicieli handlowych polega na tym, iż większość swojego czasu poświęcają na spotkania z klientami. Często również nie przyjeżdżają bezpośrednio do firmy, tylko od razu ze swojego miejsca zamieszkania ruszają do klienta. Jak więc w tym przypadku liczy się ich czas pracy?

Niezależnie od tego ile czasu pracownik musi poświęcić na dojazd do klienta, od momentu wyjścia z domu znajduje się on w dyspozycji pracodawcy. Handlowiec, w trakcie dojazdu do pracy klienta, nie może więc załatwiać swoich spraw prywatnych, czyli np. zrobić zakupów lub odebrać dziecka z przedszkola.

Dojazd do pracy: regulamin pracodawcy

Czas, który pracownik poświęca na dojazd do pracy, nie wlicza się więc do czasu pracy. W związku z tym nie należy mu się za to wynagrodzenie. Chyba że jego szef uwzględnił to w swoim regulaminie.

Pracodawca może więc zdecydować się na dopłatę do kosztów poniesionych za dojazd do pracy, w zależności od odległości od miejsca zamieszkania do siedziby firmy lub dopłacić jednakową wysokość dla każdego pracownika w formie ryczałtu – jest to zwrot za dojazd do pracy. Natomiast za każdą formę świadczeń będzie musiał odprowadzić jeszcze podatek dochodowy.

Dojazd do pracy: PIT

Dojazd do pracy, za który pracownik musi zapłacić (korzystając najczęściej z komunikacji miejskiej lub własnego samochodu osobowego) nazywany jest kosztem uzyskania przychodu. W związku z tym jego miesięczne wynagrodzenie zostaje pomniejszone o wkład własny pracownika za możliwość wykonywania zawodu w oddalonej od swojego miejsca zamieszkania firmie. Natomiast za poniesione koszty przysługuje mu tak zwana ulga podatkowa.

O wysokości kosztów uzyskania przychodu decyduje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której 1 października 2019 roku zostały wprowadzone zmiany dotyczące limitów pracowniczych opłat. Zapoznaj się z nimi w naszym Poradniku!

Zwrot PIT za dojazd do pracy różni się w zależności od miejsca zamieszkania pracownika. Wysokość kosztów uzyskania przychodu zwiększa się wtedy, kiedy pracownik mieszka w innej miejscowości, niż znajduje się jego zakład pracy. Nawet wtedy, gdy mieści się on np. siedem kilometrów od jego miejsca stałego pobytu. Jednak w wielu przypadkach dojazd do firmy może być dłuższy i bardziej kosztowny. Warto pamiętać o możliwości takich ulg podatkowych, ponieważ dojazd do pracy może generować znaczne koszty, takie jak paliwo bądź bilety miesięczne, co w skali miesiąca i roku może doprowadzić do dużych strat.

Szukasz pracy blisko swojego miejsca zamieszkania? Przejrzyj nasze oferty!

Oceń artykuł
4/5 (4)