Reklama

Zwolnienie lekarskie 100% płatne a COVID. Dla kogo zasiłek?

Chodzi o ustawę wprowadzającą zwolnienie lekarskie płatne 100% dla chorych na koronawirusa SARS-COV-2 i przebywających w kwarantannie lub izolacji. Sprawdź szczegóły L4 płatnego 100%! 

Zwolnienie lekarskie a COVID - maseczka trzymana w dłoni
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_116326747_bliska-r%C4%99ki-trzymaj%C4%85cej-z%C5%82o%C5%BCy%C4%87-noszenie-maseczki-higieniczne-na-twarz-nos-na-zewn%C4%85trz-ekologia.html

12 listopada 2020 roku do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa klubu parlamentarnego Lewicy, który zakładał wypłatę 100% wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie w przypadku choroby zakaźnej lub przebywania na kwarantannie czy w izolacji. Wcześniej pracownik na chorobowym otrzymywał 80 proc. podstawy wynagrodzenia. Zaakceptowanie projektu oznaczałoby, że nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Skąd pomysł na L4 płatne 100% wynagrodzenia?

L4 płatne 100% – choroba zakaźna

Pracownicy, którzy wcześniej otrzymywali zwolnienie lekarskie 100% płatne to kobiety w ciąży, osoby na zwolnieniu szpitalnym (jeśli ich niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze lub po pracy) oraz poddające się badaniom lekarskim i zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Do 5 września 2020 roku L4 płatne 100 % otrzymywali również lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Sprawdź również -> Ile jest płatne zwolnienie od psychiatry?

“W obowiązującym stanie prawnym niezdolność do pracy z powodu choroby zakaźnej, w tym podczas izolacji w warunkach domowych, lub odosobnienia w związku z nią, w tym w postaci izolacji i kwarantanny, są zrównane w skutkach z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Stany te stanowią tytuł do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia oraz do zasiłku chorobowego w kwocie 80 proc. podstawy jego wymiaru” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Do 5 września 2020 r. L4 płatne 100% podstawy wynagrodzenia za czas choroby pobierali również lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Teraz jednak należy im się zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach w wysokości 70% lub 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Projekt ustawy, który trafił ostatnio do Sejmu, miałby wszystko zmienić.

L4 płatne 100% dla chorych na Covid-19

Zwolnienie lekarskie płatne 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia przysługiwałoby tym, którzy uzyskali L4 z powodu choroby zakaźnej oraz obowiązku przebywania na kwarantannie czy izolacji. To znaczy, że według nowych przepisów 100 proc. wynagrodzenia należałoby się:

  • W przypadku okresu poddawania się kwarantannie, izolacji lub innym formom odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, która trwa łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni u pracownika po 50. roku życia
  • W przypadku choroby zakaźnej, która trwa łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni u pracownika po 50. roku życia

Posłowie Lewicy tłumaczą, iż konieczność zwiększenia zasiłku wynika z “wyłączenia z aktywności ekonomicznej wszystkich domowników”, ponieważ choroba dosięga również tych, którzy mieszkają z zakażonym w jednym lokalu. Zwłaszcza gdy na zwolnienie pójdzie główny żywiciel rodziny. Projekt ma również za zadanie zwiększyć motywację do poddawania się diagnostyce chorób zakaźnych i przestrzegania zasad kwarantanny lub izolacji.

Jak twierdzą posłowie Lewicy, źródłem finansowania projektu L4 płatne 100% będzie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (Fundusz Chorobowy).

L4 płatne 100% – ustawa

Finalnie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych uregulowała tę kwestię w przypadku osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych (w art.  4g.) 

W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ubezpieczonemu zatrudnionemu w podmiocie leczniczym, w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym oraz w czasie niezdolności do pracy z powodu COVID-19 powstałej w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym przysługuje zasiłek chorobowy, którego miesięczny wymiar wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku obliczonej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Oceń artykuł
5/5 (4)