Reklama

Kwarantanna domownika. Jak otrzymać pieniądze od ZUS?

U Twojego domownika wykryto koronawirusa SARS-2? Co zrobić w przypadku kwarantanny domownika i jak uzyskać świadczenie z tytułu nieobecności w pracy podczas izolacji? Sprawdź!

kwarantanna domownika

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny weszły w życie 3 listopada 2020 roku. Jest w nich mowa między innymi o kwarantannie domownika od momentu pozytywnego wyniku testu. Jeśli osoba, która zamieszkuje z chorym na COVID-19 została skierowana na badania, to jej kwarantanna trwa od dnia następującego po dniu wystawienia skierowania przez lekarza, aż do czasu uzyskania wyniku ujemnego. Co w przypadku, kiedy domownik ma nakaz izolacji, ponieważ otrzymał dodatni wynik testu, i chce otrzymać świadczenie za okres nieobecności w pracy? Sprawdź!

Koronawirus u domownika: kwarantanna

Obecnie kwarantanna z racji zakażenia się koronawirusem trwa 10 dni. Kwarantannie podlegającą osoby, które między innymi zamieszkują z osobą zakażoną. “Od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej” – czytamy na stronie Gov.pl.

W przypadku kwarantanny domownika osoba z nim współzamieszkująca ma obowiązek poddania się kwarantannie.

Przykład: kiedy współmałżonek ma dodatni wynik testu na koronawirusa i jest w izolacji to małżonka, jak i wszyscy inni domownicy muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Jednak istnieje wyjątek! Jak czytamy na stronie Gov.pl, koronawirus u domownika nie skutkuje kwarantanną, jeśli np. nasz współlokator, który miał styczność z osobą zakażoną, idzie na obowiązkową kwarantannę. Wtedy my, jako jego domownicy, nie podlegamy automatycznej kwarantannie z tego powodu.

Czy z pozytywnym wynikiem testu można pracować? Nie czujesz się na tyle źle, aby być całkowicie wykluczonym z zawodowych obowiązków? Odpowiedź znajdziesz w naszym Poradniku!

Kwarantanna domownika a wynagrodzenie: jak otrzymać zasiłek?

Podstawą do otrzymania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego w przypadku koronawirusa u domownika jest informacja zamieszczona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w systemie PUE ZUS dla pracodawcy. Każda osoba ubezpieczona, czyli np. pracująca na umowę o pracę, zlecenie czy prowadząca własną działalność gospodarczą, ma prawo do takiego świadczenia z racji nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny. Sprawdź -> kwarantanna a okres zasiłkowy.

Jeśli chcesz otrzymać świadczenie za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny lub kwarantanny domownika, musisz złożyć oświadczenie, które obejmuje informacje takie jak:

  • Imię i nazwisko oraz numer PESEL ubezpieczonego
  • Datę rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny (dzień, w którym domownik otrzymał informację o dodatnim wyniku testu)
  • Datę zakończenia kwarantanny (kwarantanna kończy się po 7 dniach od momentu zwolnienia z izolacji zakażonego domownika)
  • Imię, nazwisko, numer PESEL osoby zakażonej, a także dzień rozpoczęcia i zakończenia przez nią izolacji w warunkach domowych

Chcesz więcej zarabiać? Sprawdź nasze oferty pracy na stronie GoWork.pl!

Oceń artykuł
3/5 (2)