Reklama

Jak założyć piekarnię? Koszty i zyski z takiej działalności

Planujesz założyć własny biznes? Uwielbiasz przetwory mączne? Sprawdź, jak założyć piekarnię. Wyjaśniamy, czy jest to bardzo kosztowne i co trzeba zrobić, aby legalnie otworzyć własną piekarnię. Dowiesz się również, bez jakiego sprzętu nie będziesz mógł prowadzić takiej działalności.

jak założyć piekarnię?

Własna piekarnia to świetny pomysł na biznes. Szczególnie dla osób, które uwielbiają przetwory mączne, chcą samodzielnie tworzyć kompozycje smakowe oraz dzielić się tym z innymi. Jak założyć piekarnię? Tak jak w przypadku otwarcia cukierni, założenie piekarni nie wymaga szerokiej znajomości danej branży. Warto jednak posiadać jakiekolwiek pojęcie na ten temat, aby móc dobrze poprowadzić swój biznes. W artykule wyjaśniamy, jaki jest koszt prowadzenia piekarni. W co należy ją wyposażyć?

Jak założyć piekarnię?

Na samym początku warto zbadać rynek i stworzyć swój biznesplan. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko błędu i zagwarantujemy sobie pewną swobodę i bezpieczeństwo działania. Następnie należy zająć się kwestiami formalnymi, które dotyczą założenia własnej działalności gospodarczej.

Zezwolenie na założenie własnej piekarni

Na samym początku zakładania firmy, należy zarejestrować ją w gospodarczym Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy i dopełnić wszystkich najważniejszych formalności podatkowych, złożyć deklarację podatku VAT, zgłosić się do ubezpieczenia społecznego w ZUS oraz otworzyć rachunek bankowy.

Następnie, aby móc otworzyć piekarnię, trzeba otrzymać pozwolenie sanepidu, zezwolenie straży pożarnej oraz zezwolenie na sprzedaż w danej lokalizacji. Jeśli ich odpowiedź będzie negatywna, to musimy się do tego odnieść i poszukać innego miejsca.

Jak założyć piekarnię? Wybierz lokalizację

Lokalizacja twojej piekarni odgrywa kluczową rolę. To dlatego, że jeśli będzie ulokowana w łatwodostępnym miejscu, blisko ludzi (najlepiej na osiedlu) to szybciej zdobędziesz klientów oraz rozkręcisz swój biznes. Pamiętaj, że własna piekarnia musi mieć pełną dostępność do wody i kanalizacji, sprawnie działającą klimatyzację i wentylację, osobne pomieszczenie do składowania produktów i przebieralnie dla pracowników. Co więcej, piekarnia nie może być ulokowana w piwnicy lub pół-piwnicy. Obowiązkowe jest również posiadanie wodoodpornej podłogi w razie nieprzyjemnych zdarzeń.

Pamiętaj, że założenie piekarni wiąże się z częstymi wizytami inspekcji sanitarnej. Musisz więc dostosować się do ich wytycznych. W innym razie przedsiębiorcy grożą surowe kary.

Jak wyposażyć własną piekarnię?

Niezbędny sprzęt do prowadzenia takiego biznesu to między innymi przesiewacz do mąki, mieszalniki do ciasta, obrabiarki czy piekarniki. Warto jednak zaopatrzyć się także w dodatkowe przybory takie jak np. lodówki, zmywarki lub sprzęt myjący, klimatyzatory, tace do pieczenia, szafy i wózki do przechowywania pieczywa oraz blaty robocze. Pamiętaj, że zamiast kupować używane rzeczy z niesprawdzonych źródeł, lepiej jest zainwestować pieniądze w nowy sprzęt do własnej piekarni, który posłuży ci na długie lata i nie będzie wymagał częstego serwisowania.

Jak założyć domową piekarnię?

Wynajęcie lokalu na własną piekarnię generuje dodatkowe koszty. Dlatego wiele osób decyduje się na założenie domowej piekarni. Dzięki temu odchodzą im płatności za czynsz czy nawet sprzęt niezbędny do sprzedaży stacjonarnej. Mini piekarnię prowadzą oni we własnym domu. Nie zwalnia to jednak właściciela piekarni z obowiązku przestrzegania zasad sanitarnych. Przedsiębiorca, który decyduje się na prowadzenie swojej działalności piekarniczej w domu, najczęściej oferuje sprzedaż bułeczek, chlebów i innych produktów przez internet z dostawą do miejsca wyznaczonego przez kupca.

Własna piekarnia – koszty

Koszty założenia piekarni są bardzo różne. Wszystko zależy od czynszu w danej lokalizacji, sprzętu (najbardziej luksusowy piec do piekarni może kosztować nawet 100 tys. zł), w który chcemy zainwestować, liczby pracowników we własnej piekarni, którzy zatrudnieni zostaną do obsługi sprzętów piekarniczych i klientów czy ceny energii elektrycznej wykorzystywanej do prowadzenia działalności.

– Jeżeli ktoś jest operatywny, twórczy, to piec o podobnej wydajności kupi za przykładowo 20 tys. zł, a inny wyda na taki zakup i 100 tys. zł. W przypadku ubijarki do mieszania mas trzeba będzie wydać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Podobnie kształtują się ceny wałkowarek do ciasta. To oczywiście jedynie te główne pozycje jeśli chodzi o wyposażenie stanowisk pracy – wyjaśnia w rozmowie z portalem „Dobre Pomysły na Biznes” Leszek Meler, właściciel Piekarni Ciastkarni Meler w Pelplinie.

Podobne koszta notuje piekarnia założona w formie franczyzy. Różnica jest jednak w tym, że system partnerski gwarantuje odgórną pomoc finansową i sprzedażową. Dzięki temu właściciel lokalu naraża się na mniejsze ryzyko i zyskuje ewentualnie wsparcie w razie późniejszych problemów.

Przykładem franczyzy może być piekarnia Oskroba, która posiada aż 70 sklepów i zatrudnia około 440 osób oraz mazowiecka Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska SPC, która w ramach współpracy oferuje wsparcie marketingowo-reklamowe, szkolenia pracowników, zakup sprzętu, pomoc w doborze i adaptacji sklepu oraz regularne dostawy świeżych produktów.

Jaki jest zysk z otwarcia takiej działalności?

Zarobki we własnej piekarni generują się stopniowo. Wiadomo, że początki są zawsze trudne i nie można spodziewać się dużego zysku. Jeśli jednak dobrze przygotowaliśmy swój biznesplan, znaleźliśmy świetną lokalizację i nasze produkty smakują klientom, to w szybkim czasie możemy zyskać spore pieniądze.


Szukasz pracy w Gdańsku? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Gdańsk

Oceń artykuł
2.7/5 (11)