Reklama

Praca Puławy — oferty pracy w Puławach

Praca w Puławach to szansa na stabilne zatrudnienie i rozwój zawodowy. Miasto jest bowiem znane jako ośrodek przemysłowy w regionie. Jak dokładnie wygląda rynek pracy w Puławach? Gdzie szukać ofert pracy w Puławach?

Praca Puławy - widok na fontannę w Puławach

Puławy to przede wszystkim miasto leżące w zachodniej części województwa lubelskiego, tuż przy granicy z województwem mazowieckim. Region ten znany jest z dużej wartości historycznej. Puławy są bowiem ośrodkiem turystycznym i muzealnym. Mają zaszczytne miejsce w trójkącie turystycznym — Puławy, Nałęczów o Kazimierz Dolny. Na terenie Puław możemy odwiedzić także najstarsze muzeum w Europie Środkowej oraz pierwsze muzeum na ziemiach polskich. Miasto leży nad Wisłą, co gwarantuje przepiękne widoki i otoczenie pełne zieleni i terenów rekreacyjnych. Jednak czy ten sielski obrazek wystarczy mieszkańcom? Mimo niewątpliwych walorów miarą miasta powinna być jego gospodarcza zaradność. Jak zatem sytuacja wygląda na rynku pracy w Puławach? Czy łatwo znaleźć zatrudnienie na puławskim rynku pracy?

Praca Puławy — analiza lokalnego rynku pracy w Puławach

Puławy to istotny ośrodek przemysłowy w regionie. Nie bez powodu — miasto przyciąga wielu inwestorów z całego kraju, jak i z zagranicy. Gospodarka Puław rozwija się niezwykle dynamicznie, a sąsiedztwo województwa mazowieckiego znacznie ułatwia przedsiębiorcom prowadzenie biznesów. Co więcej, Puławy pełnią funkcję węzła komunikacyjnego. Mają bowiem port rzeczny, 2 mosty oraz znaczące węzły komunikacyjne. Na terenie Puław znajduje się również podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice oraz Puławski Park Przemysłowy. Ich zadaniem jest przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów, oferując między innymi zwolnienia z podatku dochodowego, bądź kompleksową pomoc prawną i doradczą w zakresie biznesowym i inwestycyjnym.

Jednym z głównych pracodawców miasta są Zakłady Azotowe Puławy. Jest to największa firma zajmująca się produkcją nawozów azotowych w Polsce. Jednak to nie jedyna duża firma funkcjonująca w powiecie. Możemy znaleźć jeszcze takie zakłady pracy jak:

 • Mostostal Puławy S.A. – firma realizująca projekty z Generalnego Wykonawstwa, usługi budowlano-montażowe, spawalnicze, dźwigowe i eksportowe. Liczba zatrudnionych: 1200 pracowników.
 • TERMOCHEM Sp. z o .o. – firma z branży remontowo-budowlanej.
 • REMZAP Sp. z o.o. – wielobranżowa firma usługowa i produkcyjna z sektorów chemicznych, petrochemicznych, cementowych, energetycznych i spożywczych. Liczba zatrudnionych: 500 pracowników.
 • Zakład Budowy Aparatury i Remontów Specjalistycznych MEZAP Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo w Grupie Mostostal Puławy S.A.. Głównym obszarem działalności firmy jest budowa oraz remonty aparatury i urządzeń ciśnieniowych dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego, energetycznego i spożywczego. Liczba zatrudnionych: 240 pracowników.
 • Przedsiębiorstwo Remontowe Maszyn i Armatury „Masz – ZAP” Sp. z o.o. – firma świadczy usługi w zakresie remontów maszyn i armatury. Liczba zatrudnionych: 170 pracowników.

Puławy są również regionalnym ośrodkiem naukowym. W mieście działa kilka instytutów badawczych, które zatrudniają setki pracowników naukowych. Są to między innymi:

 • Państwowy Instytut Weterynaryjny,
 • Państwowy Instytut Badawczy,
 • Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa,
 • Instytut Nowych Syntez Chemicznych,
 • Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Ważnym elementem gospodarki miasta jest także sektor turystyczny. Co roku Puławy odwiedza tysiące turytów. W powiecie działa więc duża liczba hoteli, agroturystyk, restauracji czy barów. To świetne miejsca, w których młode osoby mogą zdobywać pierwsze doświadczenie, a następnie wypływać na głębsze wody rynku pracy.

Zawody deficytowe w Puławach

Świetnym dodatkiem do analizy puławskiego rynku pracy są wyniki badań przeprowadzonych przez Barometr Zawodów na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Raz do roku instytucja ta przeprowadza kompleksowe badania dotyczące kondycji poszczególnych rynków pracy na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Dzięki temu możemy poznać zapotrzebowanie lokalnych pracodawców na konkretne umiejętności i kompetencje zawodowe.

Barometr Zawodów korzysta z pojęć takich jak zawody deficytowe, zawody w równowadze oraz zawody nadwyżkowe. Co one oznaczają? Na stronie Barometru możemy odczytać że:

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy);

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców;

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Jak zatem wygląda sytuacja zawodów deficytowych w powiecie puławskim? Brakuje przede wszystkim:

 • Brukarze
 • Cieśle i stolarze budowlani
 • Cukiernicy
 • Diagności samochodowi
 • Fryzjerzy
 • Inżynierowie budownictwa
 • Krawcy i pracownicy produkcji odzieży
 • Operatorzy aparatury medycznej
 • Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
 • Operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych
 • Piekarze
 • Pracownicy socjalni
 • Projektanci i administratorzy baz danych, programiści
 • Psycholodzy i psychoterapeuci
 • Robotnicy obróbki drewna i stolarze
 • Wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych

Istnieje także spora grupa zawodów, których deficyt odczuwają pracodawcy w całym kraju. Również w Puławach firmy odnotowują poważne braki kadrowe w zawodach takich jak kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów, lekarze, położne, pielęgniarki czy nauczyciele.

Aktualne oferty pracy w Puławach

Szukając pracy, warto także na bieżąco śledzić aktualne ogłoszenia o pracę. To świetny sposób na zdobycie wiedzy o lokalnym rynku pracy oraz połączeniach wysokości wynagrodzenia z poszczególnymi kompetencjami. Jak zatem wygląda sytuacja w Puławach? Kogo szukają pracodawcy i jakie są aktualne wakaty?

 • Konsultant ds. sprzedaży — zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi pacjenta, umawianie pacjentów na badania słuchu, przeprowadzanie wizyt kontrolnych u pacjentów, realizacja planów sprzedażowych, budowanie bazy klientów, budowanie długofalowych relacji z klientami (umowa zlecenie).
 • Sprzedawca — profesjonalna obsługa klienta, najwyższa dbałość o wizerunek firmy, dbanie o czystość i estetykę sali sprzedaży, obsługa kasy fiskalnej (umowa o pracę).
 • Przedstawiciel handlowy — utrzymanie i rozwijanie bardzo dobrych relacji z klientami, prowadzenie negocjacji handlowych, realizacja celów sprzedażowych na powierzonym obszarze, pozyskiwanie i rejestrowanie nowych klientów, informowanie klientów o dostępnej ofercie handlowej (umowy zlecenie/elastyczne godziny).
 • Malarz konstrukcji stalowych — przygotowanie elementów konstrukcji stalowych do procesu malowania, nakładanie metodą hydrodynamiczną farb, bieżąca kontrola jakości wykonywanych prac, przygotowanie pomalowanych konstrukcji do transportu (umowa o pracę).
 • Pracownik biurowy — utrzymywanie kontaktów z klientami, obsługa klientów, utrzymanie porządku w miejscu pracy, wydawanie wyników pacjentom, odpowiedzialność za obsługę programu komputerowego (umowa o pracę).

Gdzie szukać zatrudnienia w Puławach?

Możliwości zatrudnienia w Puławach jest naprawdę sporo. Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, warto poszukać pomocy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Puławach. Instytucja ta odpowiedzialna jest za niwelowanie skutków bezrobocia oraz aktywizację osób bezrobotnych na rynku pracy. Powiatowy urząd pracy prowadzi giełdę ogłoszeń, ale także zajmuje się organizacją szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe co znacznie ułatwia ponowne podjęcie pracy w Puławach. Co więcej, wielu młodych przedsiębiorczych osób może skorzystać z dofinansowań, które ułatwiają start własnej działalności gospodarczej.

Świetnym sposobem jest także poszukiwanie ofert pracy na portalach internetowych. Są to miejsca skupiające pracodawców i kandydatów do pracy. Serwisy oferują bogatą ofertę ogłoszeń z możliwością wybrania lokalizacji, zakresu wynagrodzenia czy wymaganych kompetencji. To znaczne ułatwienie, które przyspiesza cały proces poszukiwania pracy. Dodatkowo masz możliwość prowadzenia własnego profilu kandydata i wgranie koniecznych dokumentów aplikacyjnych. Dzięki temu możesz aplikować na interesujące Cię stanowiska za pomocą jednego przycisku.

 

Oceń artykuł
5/5 (1)