Reklama

Od czego zacząć poszukiwania pracy? Odpowiadają KreatorzyKariery.pl!

KreatorzyKariery.pl to licencjonowana Agencja Doradztwa Personalnego, która działa na rynku już od ponad 11 lat. W tym czasie udało im się pomóc w znalezieniu zatrudnienia wielu osobom. O tym, jak prawidłowo napisać CV oraz dopasować go do zawodu, czy list motywacyjny rzeczywiście jest taki ważny oraz jak radzić sobie w sytuacji wypalenia zawodowego opowiada Joanna Krzykanowska. Serdecznie zapraszamy do lektury wywiadu!

GoWork.pl: Czy to usługa doradztwa w karierze jest tylko dla młodych osób, bez doświadczenia zawodowego?

Nie, usługa doradztwa w karierze jest dedykowana do wszystkich osób: młodych, dopiero wkraczających na rynek pracy lub mających niewielkie doświadczenie zawodowe; osób aktywnych zawodowo od wielu lat; poszukujących nowej pracy lub chcących się przebranżowić; osób mających problem z określeniem dalszej ścieżki kariery zawodowej; wypalonych zawodowo; wracających do Polski z zagranicy; borykających się z trudnościami ze zmianą pracy; rodziców dzieci, którzy po urlopie macierzyńskim/wychowawczym chcą wrócić na rynek pracy oraz osób, które od wielu lat nie szukały aktywnie zatrudnienia i nie wiedzą, jak poruszać się po rynku pracy.

 

GoWork.pl: Czy często się dziś zmienia branże i czy przebranżowienie się jest trudne?

Wiele osób zmienia profesję, branżę, szuka nowej ścieżki zawodowej. Powodzenie przebranżowienia zależy od tego czy się do tego przygotujemy. Czy opracujemy sobie plan, strategię jak ten nowy cel zawodowy osiągnąć? Czy porozmawiamy z osobami, które mają doświadczenie w poszukiwanym sektorze i roli, by zapoznać się z wymaganiami na interesującym nas stanowisku, wyzwaniami, mocnymi i słabymi stronami zmiany? Jeśli dokonamy odpowiedniego researchu rynku i docelowej branży, a przede wszystkim uzupełnimy niezbędne kwalifikacje, to szansa na przebranżowienie jest znacznie większa niż w przypadku „rzucenia się na głęboką wodę”. Wiele osób zaczyna poszukiwania pracy
w całkiem nowej roli bez planu i przygotowania, gdy zwolnią się z poprzedniej pracy i skończy im się okres wypowiedzenie lub zaległy urlop. Jest to najgorsze z rozwiązań, bo proces przebranżowienia należy rozpocząć, będąc aktywnym zawodowo.

 

GoWork.pl: Z jakimi problemami borykają się osoby młode, wkraczające na rynek pracy, a z jakimi osoby doświadczone?

Wszystko zależy od posiadanych kompetencji, regionu i branży, a także ukończonego kierunku studiów. Uogólniając – osoby młode, wkraczające na rynek pracy, często borykają się z problemem niedostatecznych kwalifikacji względem oczekiwań pracodawcy. Czyli brakiem dostatecznego doświadczenia wynikającego z wieku właśnie, bo pracodawcy poszukują pracowników wykwalifikowanych, posiadających odpowiedni staż pracy. Młodzi absolwenci częściej spotykają się z mniej korzystną formą zatrudnienia (umowy o dzieło, zlecenie), są zwalniani z pracy jako pierwsi. Z kolei osoby doświadczone mają problem z określeniem celu zawodowego, zdefiniowaniem indywidualnej ścieżki kariery, dopasowaniem ofert pracy do posiadanych kwalifikacji, prezentacją swojej kandydatury, brakiem marki osobistej. Wiele osób ma problem ze znalezieniem pracy po długotrwałej przerwie w zatrudnieniu. Pracodawcy obawiają się również osób, które często zmieniają pracę.

 

GoWork.pl: Na czym polega Państwa pomoc? Kto z niej najczęściej korzysta?

Od ponad 11 lat wspieramy wyższą kadrę zarządzającą, menadżerów, specjalistów
i absolwentów w realizacji ich celów zawodowych. Z naszych usług korzystają osoby, które chcą znaleźć nowe zatrudnienie, nadać swojej ścieżce kariery nowy tor. Kompleksowo pomagamy w procesie zmiany pracy, poczynając od doradztwa w karierze, przez przygotowanie od podstaw profesjonalnego CV i listu motywacyjnego, profilu na LinkedIn, przez pomoc w wyszukaniu ofert pracy, dotarciu do ukrytego rynku pracy, head hunterów i rekruterów, po przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Zachęcamy do kontaktu i zaglądania na stronę KreatorzyKariery.pl.

 

GoWork.pl: Czy warto pisać list motywacyjny? Pracodawcy rzeczywiście takie listy czytają?

W większości ofert kandydat proszony jest o dołączenie CV w odpowiedzi na ogłoszenie
o pracę. Zdążają się jednak firmy, które oczekują od kandydata pełnej aplikacji, czyli CV i listu motywacyjnego. Wówczas należy przygotować nie tylko CV, ale również spersonalizowany pod dane ogłoszenie i firmę list motywacyjny. Jeżeli list motywacyjny jest wymagany, to znaczy, że zdecydowanie pracodawca je czyta. Nie pomijajmy tego dokumentu w przypadku prośby o dołączeni listu motywacyjnego. Wysłanie tylko CV, bo nie chce nam się tego litu napisać, może skutkować odrzuceniem naszej aplikacji.

 

GoWork.pl: Na pewno często się zdarza, że osoba nie potrafi powiedzieć, jaką pracę chciałaby wykonywać lub jaki zawód będzie dla niej dobry. Czy Państwo potraficie znaleźć odpowiedzi na takie pytania?

Od lat współpracujemy z osobami, które nie wiedzą jakiej pracy szukać, jaki jest ich cel zawodowy. Podczas prowadzonych sesji tematycznych  nasi klienci mają okazję skonfrontować się z takimi pytaniami, jak np.: kim jestem, czego potrzebuje, co chce osiągnąć, do czego dążę, jakie mam cele zawodowe, co czuję, jakie zadania sprawiają mi satysfakcje, a które mnie męczą itd. Przerabiając różne kwestie podczas sesji tematycznych, dajemy odpowiedzi na wiele ważnych dla klienta zagadnień.

 

GoWork.pl: Czy warto mieć profil na LinkedIn?

Zdecydowanie warto! Niezależnie od tego czy jesteśmy kandydatem aktywnym – szukamy obecnie pracy, czy pasywnym – nie szukam, ale jestem otwarty na rozmowę i propozycje. LinkedIn to wizytówka zawodowa, coś w rodzaju wirtualnego CV. Na LinkedIn możesz zostać zrekrutowany do pracy, albo potwierdzić swoje dokonania zawodowe, rozwinąć sieć kontaktów zawodowych. Jeśli uzupełnimy profil, dodamy wartościowe treści, zadbamy o spójny przekaz, by dane, które tam publikujemy, wyróżniały nas z tłumu kandydatów, z całą pewnością ułatwi nam znalezienie atrakcyjnej pracy.

 

GoWork.pl: Oferujecie Państwo usługę przygotowania CV dla prawnika, lekarza oraz programisty. Czy to oznacza, że projekt CV powinien być dopasowany do zawodu?

Całościowo strona graficzna i układ CV powinny podkreślić ważne punkty i przyciągać uwagę pracodawcy. Dokument powinien być skonstruowany tak, aby ułatwiać poszukiwanie słów kluczowych, osiągnięć, głównych kompetencji. CV powinno nie tylko uwzględniać specyfikę docelowego zawodu, poszukiwanego stanowiska. Przede wszystkim powinno być indywidulaną wizytówką kandydata. Należy pamiętać, że jedna, dopracowana wersja CV nie istnieje. CV, które tworzymy to zawsze wersja bazowa, którą należy dostosować do oferty pracy, na którą aplikujemy – to warunek konieczny, żeby dokumenty aplikacyjne pracowały na naszą korzyść, czyli generowały spotkania rekrutacyjne. CV spełnia swoją rolę tylko wtedy, gdy jest dopasowane do wymagań oferty i roli, na którą aplikujemy. Trzeba bazować na swoich mocnych stronach, dodać słowa kluczowe korespondujące ze stanowiskiem, pokazać korzyści ze współpracy z nami.

 

GoWork.pl: Jakie rozwiązania można zaproponować komuś, kogo dopadło wypalenie zawodowe?

Przede wszystkim nie czekaj aż wypalenie zawodowe całkiem Cię dopadnie i obierze Ci motywację do zmiany. Zareaguj na jego pierwsze symptomy. Zastanów się co jest źródłem frustracji w pracy? Natłok obowiązków, relacje z zespołem lub przełożonym, zakres wykonywanych zadań?  Kogo możesz poprosić o pomoc? Porozmawiaj ze specjalistą, konsultantem kariery, który specjalizuje się w doradztwie kariery jeśli wiesz, że potrzebujesz wsparcia. Czasami rozwiązaniem może być na przykład zmiana w ramach dotychczasowej firmy. Może przejście do innego działu i zespołu, objęcie nowego stanowiska jest w Twojej firmie możliwe. Jeśli jednak nie chcesz postać w dotychczasowej organizacji, poszukaj pracy na zewnątrz. Zmień środowisko/ścieżkę zawodową, zorientuj się, jakie kompetencje będą potrzebne, w jaki sposób je zdobyć, by się rozwijać w nowym kierunku. Nie zwlekaj i nie oczekuj, aż sytuacja się sama rozwiąże.

 

Bardzo dziękujemy Pani Joannie Krzykanowskiej za ciekawą i rzeczową rozmowę. A wszystkich zainteresowanych zapraszamy do korzystania z pomocy specjalistów z firmy KreatorzyKariery.pl oraz do obserwowania ofert pracy na naszej stronie.

Oceń artykuł
1.1/5 (308)