Jubiler – czym się zajmuje i jakie są jego zarobki?

Większość osób wie, kim jest jubiler lub przechodziła obok jego zakładu. Lady zapełnione drogimi wyrobami z kamieni szlachetnych i błyszczących metali robią wrażenie. Czy rzemieślnik wytwarzający tak drogocenne rzeczy dużo zarabia?

Jubiler - drobne elementy biżuterii i narzędzia pracy jubilera

Piękna biżuteria przyciąga spojrzenia nie tylko kobiet. Wyroby jubilerskie są nie tylko estetyczne dla oczu, lecz również drogocenne. Mogłoby się wydawać, że jubiler, handlując wyrobami z cennych kamieni, zarabia niewyobrażalnie wysokie sumy. Rzeczywistość jest jednak nieco inna.

Kim jest jubiler?

Jubiler to ktoś na pograniczu rzemieślnika i artysty. Zajmuje się wytwarzaniem ozdób z drogocennych kruszców i ich wyceną. Czasami jest mylony ze złotnikiem i nic w tym dziwnego, ponieważ ma z nim wiele wspólnego.

Choć praca jubiler kojarzy się głównie ze złotem, to w swojej pracy wykorzystuje także inne kamienie. Złotnik jest specjalistą od wszystkich metali szlachetnych. Wie jak je łączyć, przetapiać i przetwarzać. Jubiler też jest złotnikiem, ale jego zakres obowiązków jest dużo szerszy. Twórca biżuterii musi być specjalistą od kamieni szlachetnych, metali, obróbki, artystycznego wykończenia i wyceny.

Co robi jubiler?

Jubiler wykonuje ozdoby ze złota, platyny czy srebra. Tworzy głównie biżuterie, kolczyki, pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, czy naszyjniki. Jednak to nie wszystko. Może także tworzyć przedmioty do domu, na przykład puchary, czy klamry do zasłon. W swojej pracy wykonuje także dewocjonalia. Często zgłaszają się do niego ludzie, którzy nie chcą kupić nowej biżuterii, lecz potrzebują naprawy.

Wiedza, jaką dysponuje jubiler, pozwala mu na:

 • rozpoznanie rodzajów kamieni,
 • wycenę kamieni i biżuterii,
 • projektowanie przedmiotów do wytworzenia.

Do umiejętności, jakie powinien mieć dobry jubiler, należą:

 • obsługa szlifierki, pilnika, młotka, skrobaka i innych narzędzi wykorzystywanych w jubilerstwie,
 • lutowanie i stapianie,
 • sklejanie,
 • nitowanie,
 • spawanie,
 • zakuwanie kamieni,
 • czyszczenie biżuterii,
 • szlifowanie,
 • wykonywanie grawerów.

Jubiler – wymagania

W pracy jubilera bardzo ważna jest precyzja. Biżuteria jest bardzo delikatna i składa się z niezwykle drobnych elementów. Jubiler musi być więc cierpliwy, by do nich dotrzeć i delikatny, by ich nie uszkodzić. W tym zawodzie przydaje się również w dobry wzrok. Często ciężko jest odczytać próbę z wyrobu. Oczywiście przydadzą się także zdolności komunikacyjne, ponieważ jubiler musi często rozmawiać z klientami.

Sama wiedza specjalistyczna nie wystarczy. Liczy się też zmysł artystyczny i pewna ręka. Nie obejdzie się bez nieskończonych pokładów opanowania i lubienia tego, co się robi.

Jak zostać jubilerem?

Możliwości na zdobycie wiedzy jest całkiem dużo. Istnieją szkoły policealne oferujące 2-letnie szkolenie, które zapewnia podstawowe umiejętności. Inną opcją są studia wyższe albo oficjalne kursy. Ich ukończenie wiąże się z otrzymaniem certyfikatu. Co potem?

Najważniejsza w tym zawodzie jest praktyka. Jubiler o stopniu mistrzowskim, gotowy na otwarcie własnego lokalu to osoba z ogromnym doświadczeniem nagromadzonym przez lata.

Złotnik-jubiler, to profil, jaki można podjąć już na etapie szkoły średniej. Niektóre szkoły zawodowe oferują ten zawód. To także świetny sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego podczas praktyk zawodowych. W drodze edukacji można zdobyć tytuł czeladnika w zawodzie złotnika – jubilera. Jeśli decyzja o zostaniu jubilerem zostanie podjęta w późniejszych latach edukacji, kandydat może udać się do szkoły policealnej. Oczywiście inną opcją jest skończenie kierunku pokrewnego o charakterze artystycznym i doszkolenie się w kierunku jubilera. Formalne wykształcenie nie jest jednak wymagane. Korzystne jest także pójście na kurs z jubilerstwa. Do egzaminu czeladniczego na jubilera mogą przystąpić osoby, które mają przynajmniej 3-letnią praktykę w zawodzie.

Jaka praca dla jubilera?

Jubiler może pracować oczywiście w pracowni jubilerskiej, jak i w sklepach zajmujących się sprzedażą biżuterii.

Do pełnienia zawodu jubilera nie ma wielu chętnych, zatem konkurencja na rynku pracy jest niewielka. Jubiler może także otworzyć własny zakład jubilerski. Wówczas osiągnie wyższe zarobki, niż gdyby pracował na etacie. Otwarcie własnej działalności wiąże się z wieloma sprawami formalnymi oraz koniecznością wynajęcia i wyposażenia lokalu. Trzeba kupić narzędzia i oczywiście pozyskać kamienie.

Są różne kursy jubilerskie. Ceny kursów bardzo się wahają. Zwykle jednak trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Najtańsze są kursy dla osób początkujących. Jednak są one znacznie krótsze i trwają na przykład 2 spotkania. Przygotowują bardziej do hobbystycznego wyrobu biżuterii. Profesjonalne kursy dzielą się na semestry i trwają nawet kilkadziesiąt godzin.

Osoby, które jednak chcą zdobyć wyższe wykształcenie, mogą udać się także na studia. Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oferuje kierunek o nazwie biżuteria. Są to trzyletnie studia licencjackie. Natomiast Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu rekrutuje na kierunek studiów o nazwie Ochrona dóbr kultury ze specjalnością Jubilerstwo i rzeczoznawstwo kamieni szlachetnych.

Ile zarabia jubiler?

Zapewne większość osób zapytana o zarobki jubilera będzie zgadywać, że są bardzo wysokie. Nic dziwnego. Imponujący widok sklepów wypełnionych drogimi pierścionkami musi wzbudzać takie skojarzenia.

Jeśli dodamy do tego ogromną odpowiedzialność związaną z pracą na tak drogocennych materiałach, odpowiedź nasuwa się sama. Jednak czy jubiler w rzeczywistości zarabia dużo?

Jeżeli sprawdzić medianę zarobków jubilera można się bardzo zdziwić. Według portalu Wynagrodzenia.pl co drugi jubiler zarabia od 2450 zł netto do prawie 3000 zł netto. Wszystko zależy od doświadczenia i osiągniętego stopnia. 25% jubilerów zarabia więcej niż 3 tys.

Świeżo upieczony rzemieślnik musi odbyć przynajmniej 3 lata praktyki w zakładzie jubilerskim, aby ubiegać się o stopień czeladniczy. Dopiero po 2 latach przepracowanych jako czeladnik może otrzymać certyfikat mistrzowski.

Najlepiej zarabiający jubilerzy to osoby, które zdecydowały się na otwarcie własnego salonu. To całkiem inny poziom pozwalający zarobić bardzo dobre pieniądze. Nie można jednak zapominać o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z prowadzeniem zakładu na własną rękę. Bardzo prawdopodobne, że złodziej stojący przed wyborem między piekarnią a zakładem jubilerskim, wybierze drugą opcję.

Oceń artykuł
4.7/5 (3)