Reklama

Dodatek solidarnościowy – gdzie złożyć wniosek? Co z zasiłkiem chorobowym i zasiłkiem dla bezrobotnych?

Dodatek solidarnościowy jest świadczeniem mającym pomóc osobom, które po 15 marca 2020 roku straciło pracę w związku z epidemią koronawirusa. Wiele osób zastanawia się, gdzie złożyć wniosek i czy pobieranie innych zasiłków wyklucza otrzymanie dodatku. Przyjrzyjmy się więc ustawie o dodatku solidarnościowym.

Dodatek solidarnościowy - polskie monety 1 zł
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_23208158_z%C3%A5%E2%80%9Aoty-polski.html

[News archiwalny]

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele osób w Polsce straciło pracę. Bezrobocie wzrosło, a przedsiębiorcy musieli zamykać swoje biznesy. Oczywiście nie wszyscy, lecz nie każdy był w stanie utrzymać się na rynku w tym trudnym czasie. Rząd opracował zatem rozwiązania, które mają pomóc osobom, które straciły pracę.

Dodatek solidarnościowy – gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o dodatek solidarnościowy można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Logowanie do portalu jest dość proste, ponieważ wystarczy użyć profilu zaufanego – takiego samego, którego używasz podczas rozliczania podatku PIT przez internet. Aby złożyć wniosek online, należy odszukać formularz EDS i uzupełnić wymagane dane. 

Wnioski o dodatek solidarnościowy można składać od drugiej połowy czerwca do końca sierpnia 2020 roku. Obecnie istnieje szansa otrzymania 1400 złotych za dwa miesiące, ponieważ otrzymanie świadczeń wstecz nie jest możliwe. 

Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych

Również osoby, które pobierają obecnie zasiłek dla bezrobotnych, mogą składać wniosek o dodatek solidarnościowy. W takim przypadku kwota dodatku zostanie pomniejszona o otrzymany zasiłek. To znaczy, że jeśli w czerwcu otrzymasz zasiłek za maj, ZUS wypłaci kwotę dodatku pomniejszoną o zasiłek dla bezrobotnych. Warto wiedzieć, że miesiące, w których zasiłek został zastąpiony przez dodatek – nie przepadają. Po upływie czasu obowiązywania programu 1400 zł plus – zasiłek dla bezrobotnych będzie wznowiony.

Zasiłek chorobowy a dodatek solidarnościowy

Wiele osób zastanawia się, czy jeśli po ustaniu stosunku pracy przebywają na zasiłku chorobowym, mogą ubiegać się o przyznanie dodatku solidarnościowego. W teorii jest to jak najbardziej możliwe, jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że otrzymanie dodatku odbiera prawo do pobierania zasiłku chorobowego. W wielu przypadkach pozostanie przy zasiłku chorobowym będzie bardziej korzystne, ponieważ zasiłek chorobowy to aż 80% otrzymywanej pensji. Warto przeliczyć, czy nie lepiej złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy dopiero po terminie obowiązywania zwolnienia lekarskiego.

Sprawdź też: Zwolnienie lekarskie – co warto wiedzieć?

Oceń artykuł
3.7/5 (3)