Reklama

Abolicja składek ZUS. Kiedy przedsiębiorca może umorzyć swoje długi? Jak złożyć wniosek?

Abolicja składek ZUS umarza zaległe składki płatnika, który w danym czasie przechodzi na przykład spory kryzys finansowy i nie ma stałego wpływu na opłacenie swoich należności. Odbywa się to według ściśle określonych reguł, opisanych w ustawie abolicyjnej. Sprawdź, na czym polega abolicja, kogo dotyczy oraz jakie dokumenty należy złożyć, aby ją otrzymać.

Zamknięty portfel na niebieskim tle
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_104463552_br%C4%85zowy-m%C4%99ski-portfel-sk%C3%B3rzany-na-niebieskim-tle.html

Abolicja składek ZUS. Co to jest?

Abolicja składek ZUS występuje wtedy, gdy płatnicy z różnych przyczyn nie są w stanie opłacić swoje należności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to głównie przedsiębiorstw, które w danym czasie doświadczają sporych kłopotów finansowych. W związku z tym ZUS może:

  • Umorzyć składki
  • Przesunąć termin płatności składki
  • Zastosować ustawową abolicję składki

Ile wynoszą składki ZUS przedsiębiorcy w 2020 roku?

Taka możliwość została wprowadzona przez Ustawę z dnia 9 listopada 2012 roku o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Na podstawie ustawy można umorzyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku.

Abolicja składek ZUS. Na czym polega?

Abolicja składek ZUS to umorzenie zaległych składek danego przedsiębiorstwa. Występuje tylko w wyjątkowych przypadkach określonych w ustawie abolicyjnej ZUS obowiązującej od 15 stycznia 2013 roku. Aby uzyskać możliwość umorzenia zaległości, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z innymi niezbędnymi dokumentami do siedziby ZUS.

Dzięki umorzeniu składek w ZUS dłużnik nie musi zwracać kosztów poniesionych z odsetkami na przykład za zwłokę w uiszczeniu opłaty czy upomnień nałożonych na płatnika. Istnieje jednak możliwość, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wyrazi swojej zgody na udzielenie abolicji składek. W takim wypadku dłużnik ZUS musi zobowiązać się do oddania należnej kwoty za składki oraz opóźnienia w jej zapłacie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jego funkcje

Abolicja składek ZUS. Kogo dotyczy?

Ustawa abolicyjna ZUS z dnia 15 stycznia 2013 roku dotyczy osób, które w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku objęte były obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzenia prozaicznej działalności gospodarczej, takim, które prowadziły:

  • Prozaiczną działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych
  • Działalność twórczą lub artystyczną
  • Działalność w zakresie wolnego zawodu
  • Były wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.
  • Były wspólnikiem spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej

Dotyczy ona również spadkobierców i osób trzecich takich jak pełnomocnika, wspólnika czy małżonka odpowiadającego ze wspólnego majątku dłużnika ZUS.

Abolicja składek ZUS wniosek

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, termin na złożenie wniosku odnośnie abolicji składek ZUS wynosi 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się tej decyzji. Do wniosku w przypadku osób, które nie prowadzą pozarolniczej działalności lub prowadzą pozarolniczą działalność w dniu złożenia wniosku, wobec których nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, należy również dołączyć:

  • Wypełniony “Formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” lub “Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie/rybołówstwie
  • Oświadczenie zawierające informacje do ustalenia kategorii ratingowej
  • Zaświadczenie/oświadczenie o udzielenie pomocy de minimis

Wszystkie wzory powyższych dokumentów znajdziesz na stronie ZUS.

Sprawdź również: 

Podatek dochodowy do 26. roku życia. Czym jest zerowy PIT dla młodych?  

Podatek dochodowy do 26. roku życia. Czym jest zerowy PIT dla młodych?

Oceń artykuł
3/5 (2)