Ile zarabia święty Mikołaj? Co z innymi zawodami świątecznymi?

Ile zarabia święty Mikołaj i Śnieżynka? Czy zawody świąteczne mają szansę zaistnieć mimo epidemii COVID-19 i kryzysu na rynku pracy? Sprawdźmy, ile zarabiają pomocnicy Mikołaja i on sam!

ile zarabia święty mikołaj

Nie od dziś wiadomo, że święty Mikołaj pracujący w czasie świąt Bożego Narodzenia może sporo zarobić. Jednak w ostatnich latach pandemia koronawirusa wywróciła rynek „do góry nogami”. Mimo że galerie handlowe pozostają otwarte, to praca dla świętego Mikołaja jest tam dość utrudniona. Jednak niektóre centra nie rezygnują z tej tradycji. Co więcej, zarobki w okresie świątecznym nie będą wyglądać inaczej niż w roku poprzednim. Sprawdźmy więc ile zarabia święty Mikołaj i jego pomocnicy? Czy jakieś zawody świąteczne zyskają na epidemii COVID-19?

Ile zarabia święty Mikołaj? Zmiany w zawodach świątecznych

Ile zarabia święty Mikołaj? Na pewno jest liderem wśród zarobków w okresie świątecznym! Jego stawki wahają się jednak w zależności od miejsca, w którym pracuje. Galerie handlowe nie są w stanie zagwarantować mu takiego wynagrodzenia, jak na przykład wigilie firmowe czy imprezy rodzinne. Nie dziwne więc, że tak często wyszukiwanym w sieci hasłem jest: mikołaj imprezy firmowe. A jak będzie mieć się w tym roku śnieżynka Mikołaja? Sprawdź -> Praca w Warszawie

Jakie zawody będą mogły liczyć na większy zysk w okresie świątecznym? Na pewno dostawcy jedzenia, których konsumenci zamawiać będą cateringi świąteczne. W tym roku nie odpoczną również kurierzy. Wiele osób woli teraz zamawiać prezenty online, dlatego kurierów czeka na pewno więcej pracy niż poprzednio. Krzysztof Inglot zwraca również uwagę na pojawienie się nowego innowacyjnego zawodu na rynku.  Jest nim pakowacz gotowych zestawów świątecznych. – Sklepy będą chciały pójść klientom na rękę i stworzą gotowe zestawy z produktami świątecznymi, co ułatwi i przyspieszy zakupy, ale też pozwoli sprzedać więcej towaru w trudnym czasie – wyjaśnia.

Zatem ile zarabia święty Mikołaj? Czy w związku z pandemią COVID-19 jego stawka mocno się zmniejszy?

Jak pracuje święty Mikołaj?

Praca świętego Mikołaja to klasyczne lista obowiązków. Najczęściej panowie pełniący te rolę pozują do zdjęć, rozdają prezenty i przechadzają się po centrach handlowych. Są również pracownikami tworzonych miasteczek świątecznych i targów świątecznych. Wielu z nich podejmuje także pracę na ulicy jako atrakcja dla turystów.

Śnieżynki Mikołaja – kto zyska szansę na taką pracę?

Z reguły w rolę świętego Mikołaja wcielają się mężczyźni o określonych gabarytach. Trudno mówić to o castingach na świętego Mikołaja, jednak preferencje pracodawców są zazwyczaj skorelowane z określoną posturą. Klasyczny wygląd świętego Mikołaja predestynuje do tej pracy mężczyzn o krąglejszych kształtach, a jak jest z partnerką do pary Mikolaj i Śniezynka? Pracę tę najczęściej dostają kobiety, szczególnie te młodsze. Wielu pracodawców stawia również na atrakcyjny wygląd, jednak nie jest to regułą.  Na zatrudnienie w tej pracy tymczasowej mogą liczyć uczennice szkół średnich i studentki.

Zawód święty Mikołaj. Ile zarabia święty Mikołaj i jego pomocnicy?

Według analizy specjalistów z portalu Pomorska.pl, święty Mikołaj może zarobić  od 20 do 90 zł netto za godzinę. Natomiast jego średnia stawka wynosić będzie około 55 zł netto.

Ile zarabia Śnieżynka? Jej pensja będzie nieco niższa, bo od 13 do 35 zł netto za godzinę. Średnia stawka wynosi jednak 24 zł netto.

Ile zarabia sprzedawca choinek? Od 13 do 25 zł netto za godzinę. Średnia stawka wynosi 19 zł netto.

Eksperci sprawdzili zarobki również innych zawodów, które w okresie świątecznym mają sporo pracy:

  • Kurier: od 17 do 65 zł netto za godzinę
  • Dostawca jedzenia: od 15 do 25 zł netto za godzinę
  • Pracownik firmy cateringowej: od 14 do 18 zł netto za godzinę
  • Sprzedawca ryb: od 13 do 18 zł netto za godzinę
  • Sortowacz paczek: od 14,50 do 16 zł netto za godzinę
  • Pakowacz zestawów świątecznych: od 13,25 do 14 zł netto za godzinę

Jesteś ciekaw, ile wynoszą powyższe stawki w kwocie brutto? Sprawdź to w naszym kalkulatorze wynagrodzeń 2020!

Oceń artykuł
5/5 (1)