Reklama

Praca Stargard — rynek pracy w Stargardzie

Praca w Stargardzie to przede wszystkim wielobranżowość obecnych na lokalnym rynku firm i duże możliwości rozwoju. Jak dokładnie wygląda rynek pracy w Stargardzie? Gdzie szukać stabilnego zatrudnienia?

Stargard to piękne miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Cechuje się niezwykłą historią oraz tradycjami miejskimi uchwyconymi w licznych zabytkach. Wraz ze Szczecinem, Stargard jest najstarszym miastem w województwie, a co za tym idzie, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy każdego roku tłumnie odwiedzają mury Stargardu. Atrakcyjne położenie niedaleko Szczecina oraz niemieckiej granicy sprzyja nie tylko wzmożonemu ruchowi turystycznemu, ale również działa pozytywnie na rozwój przemysłu i gospodarki miasta. Stargard jest istotnym ośrodkiem przemysłowym województwa, a lokalni i zagraniczni przedsiębiorcy tworzą setki miejsc pracy dla mieszkańców miasta i okolic. Jak wygląda rynek pracy w Stargardzie? Czy łatwo znaleźć pracę na lokalnym rynku?

Praca Stargard: analiza rynku pracy

Rynek pracy w Stargardzie charakteryzuje się bogatą różnorodnością, dzięki której gospodarka miasta opiera się na kilku niezależnych filarach. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji coraz więcej firm decyduje się rozpocząć inwestycje w mieście, szczególnie ze względu na bliskość niemieckiej granicy, co pod względem biznesowym otwiera nowe rynki zbytu. Warto zaznaczyć, że Stargard pełni rolę regionalnego ośrodka równoważenia rozwoju, a przodującą gałęzią przemysłu jest przemysł lekki.

Zarówno na obrzeżach, jak i w samym mieście znajdziemy duże zakłady przemysłowe i produkcyjne z różnych branż, w tym przewagę ma branża spożywcza, maszynowa oraz produkcja elementów napędowych.

Stargard stawia także na dynamiczny rozwój miasta, dlatego powstają nowe projekty oraz plany, których celem jest ściągnięcie do miasta jak największej liczby inwestorów, z którymi przyjdzie kapitał na rozwój regionu oraz nowe miejsca pracy. W mieście i jego okolicach wyznaczane są ciągle nowe tereny inwestycyjne, działa Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii, oraz Stargardzki Park Przemysłowy. Obszar powiatu stargardzkiego należy również do terenów Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zachęca inwestorów licznymi ulgami i benefitami między innymi zwolnieniem z podatki CIT.

W Stargardzie i okolicach funkcjonują duże firmy takie jak:

 • Bridgestone — największy na świecie producent opon i wyrobów z gumy, zatrudnia około 1000 osób,
 • Cargotec — fińskie przedsiębiorstwo produkcji maszyn, żurawi i podnośników, wraz z dwoma filiami Hiab oraz Kalmar, zatrudniają około 1800 osób,
 • Centrum Logistyczne LIDL — centrum magazynowe, w planach jest zatrudnienie 200 osób,
 • Hydroline — producent siłowników hydraulicznych,
 • Klippan Safety — firma zajmuje się opracowaniem i wytwarzaniem kompletnych systemów łóżkowych i systemów składowania ze zintegrowanymi systemami mocowania stosowanych w kabinach ciężarówek,
 • Radiometer Solutions — duńska firma z branży medycznej, zajmująca się produkcją odczynników niezbędnych do wykonywania analiz krwi pacjentów,
 • SPG Polska — firma specjalizująca się w produkcji opakowań dla branży spożywczej.

Zawody deficytowe w Stargardzie

Do przeprowadzenia dokładnej analizy stargardzkiego rynku pracy przydadzą się także dodatkowe dane, między innymi te zgromadzone przez Barometr Zawodów na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki tym badaniom może dowiedzieć się jakie zawody są aktualnie w deficycie, równowadze lub nadwyżce na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym.

Zawody deficytowe to profesje, na które jest w danym roku popyt na rynku pracy. Zapotrzebowanie wiąże się z wieloma czynnikami, jednak najczęściej chodzi o starzejącą się obecną kadrę, brak zachęcających do tej ścieżki kariery warunków finansowych lub nietypowe bądź niebezpieczne warunki pracy. W dużej mierze chodzi jednak o aspekt finansowy, który znacząco zniechęca młodych ludzi do podejmowania wykształcenia kierunkowego bądź zdobywania konkretnych umiejętności w omawianych zawodach.

W Stargardzie nie znajdziemy na ten moment zawodów nadwyżkowych, za to możemy zapoznać się ze sporą grupą profesji w dużym deficycie oraz deficycie. W grupie zawodów cechujących się dużym zapotrzebowaniem znajdziemy:

 • Betoniarze i zbrojarze
 • Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
 • Krawcy i pracownicy produkcji odzieży
 • Monterzy instalacji budowlanych
 • Nauczyciele praktycznej nauki zawodu
 • Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
 • Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
 • Pielęgniarki i położne
 • Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
 • Psycholodzy i psychoterapeuci
 • Robotnicy obróbki drewna i stolarze
 • Spawacze
 • Tapicerzy

W przypadku zawodów z deficytem lista jest znacznie dłuższa. Znajdziemy tam około 60 pozycji dotyczących zarówno pracowników szeregowych oraz pracowników fizycznych, jak i kierowników oraz specjalistów. Kogo szukają stargardzcy pracodawcy? Sprzedawców, kierowników budowy, nauczycieli na każdym etapie szkolnictwa, pracowników ds. księgowości i cukierników. To jednak tylko niektóre profesje, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem pracodawców.

W związku dużą ilością zawodów deficytowych możemy stwierdzić, że w Stargardzie panuje obecnie rynek pracownika. Co to oznacza? O rynku pracownika mówimy, wtedy gdy zapotrzebowanie pracodawców jest większe niż ilość kandydatów odpowiednich na dane stanowisko. Gdy w końcu pojawi się odpowiednia osoba, może ona stawiać warunki i negocjować korzystniejsze opcje zatrudnienia.

Gdzie szukać pracy w Stargardzie?

Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, warto odwiedzić Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie. Często to właśnie tam zgłaszają się pracodawcy w poszukiwaniu pracowników. PUP Stargard nie tylko prowadzi giełdę ogłoszeń, ale również zajmuje się inicjatywami podnoszącymi kwalifikacje osób bezrobotnych i wspiera ogólną aktywizację zawodową. Zgłaszając się do urzędu, możesz uzyskać darmowe doradztwo zawodowe, informacje o stażach praktykach oraz o pośrednictwie pracy na terenie Uni Europejskiej. Co więcej, urząd pracy oferuje dofinansowania rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, co jest świetną opcją dla osób przejawiających zainteresowanie prowadzeniem własnej firmy.

Oferty pracy znajdziesz również na portalach internetowych. Obecnie jest to najpopularniejsza forma poszukiwania pracy i rekrutowania pracowników. Serwisy zrzeszające pracowników i pracodawców cieszą się ogromną popularnością, ze względu na ogólnodostępność i łatwość obsługi. Dodatkowo możesz skorzystać z filtrów, które kategoryzują oferty pracy według Twoich wymagań. Zazwyczaj dostępne są filtry takie jak:

 • miejsce pracy: Stargard, Stargard i okolice, całe województwo zachodniopomorskie,
 • umowa: umowa o pracę, umowa zlecenie, B2B,
 • doświadczenie: mile widziane doświadczenie, doświadczenie nie jest konieczne,
 • wynagrodzenie,
 • tryb pracy: praca zdalna, praca hybrydowa, praca stacjonarna

Aktualne ogłoszenia do pracy w Stargardzie

Poszukując pracy, warto też przeanalizować aktualne oferty pracy, aby dowiedzieć się, jakie wymagania stawiają pracodawcy, oraz ile są w stanie zaoferować za posiadanie konkretnych umiejętności. Oto kilka ofert pracy ze Stargardu:

 • Doradca klienta biznesowego — profesjonalna obsługa klientów biznesowych, informowanie o ofercie banku skierowanej do firm, zawieranie umów kredytowych i sprzedażowych, doradztwo w zakresie oferowanych produktów bankowych (umowa o pracę),
 • Specjalista ds. obsługi klienta — utrzymywanie pozytywnych, stałych relacji z klientami, aktywne pozyskiwanie nowych klientów, obsługa połączeń przychodzących, pomoc w zakresie oferowanych usług (umowa zlecenie, później umowa o pracę),
 • Młodszy specjalista ds. BHP — przygotowywanie materiałów szkoleniowych, pisanie sprawozdań i raportów z przeprowadzonych szkoleń, pomoc w kontrolowaniu przestrzegania zasad BHP na hali produkcyjnej (umowa o pracę).
Oceń artykuł
0/5 (0)