Reklama

Praca Kościan – jak wygląda lokalny rynek pracy?

Praca w Kościanie to przede wszystkim praca w handlu i usługach. Dodatkowo zatrudnienie można znaleźć także w firmach transportowych, budowlanych i meblowych. Jak dokładnie wygląda kościański rynek pracy? W jakich branżach szukać zatrudnienia?

Praca Kościan - młoda kobieta poszukująca pracy

Kościan to niewielkie miasto położone  w województwie wielkopolskim. Piękna lokalizacja na Równinie Kościańskiej oraz niezwykłe widoki nad Kanałem Kościańskim to jedne z większych atutów miasta. Kościan to prawdziwe sielskie miasteczko ze znająca się społecznością, otoczone przyrodą i z lokalnymi mikroprzedsiębiorstwami na każdym rogu. Mimo swojego uroku Kościan to siedziba władz powiatowych oraz gminy wiejskiej Kościan. Z racji tego, że ma on status gminy miejskiej, na Kościanie ciążą obowiązki związane z prowadzeniem powiatowego centrum gospodarki, kultury i oświaty. Warto zaznaczyć, że jest to także największy rynek pracy w powiecie, co niesie za sobą wiele przywilejów. Jak dokładnie wygląda rynek pracy w Kościanie? Czy łatwo znaleźć tu zatrudnienie?

Analiza rynku pracy w Kościanie

Rynek pracy w Kościanie opiera się przede wszystkim na branży rolno-spożywczej, meblowej, transportowej, handlowej i remontowo-budowlanej. W mieście działa ponad 2,8 podmiotów gospodarczych. Znaczna część tych przedsiębiorstw to firmy budowlane oraz zajmujące się rolnictwem i przetwórstwem spożywczym.

Na terenie miasta działa kilka stowarzyszeń i inicjatyw wspierających działalność lokalnych przedsiębiorców. Miasto zachęca także młode osoby, aby rozwijały swoją przedsiębiorczość i aktywnie korzystały między innymi z dofinansowań z Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie.

Większość zarejestrowanych podmiotów gospodarczy to mikroprzedsiębiorstwa opierające się na samozatrudnieniu bądź na zatrudniające do 9 pracowników. Duży udział w gospodarce miasta mają także małe firmy, w których pracuje zazwyczaj od 10 do 49 pracowników. Najmniej jest średnich, dużych i bardzo dużych firm, które odpowiedzialne są za prowadzenie największych zatrudnień w powiecie. Średnie firmy zatrudniają od 50 do 149 osób, duże firmy deklarują kadrę od 250 do 999 pracowników, natomiast bardzo duże podmioty gospodarcze zatrudniają już ponad 1000 pracowników. Warto wspomnieć, że często to organy administracji państwowej pełnią funkcję największego pracodawcy w mieście.

Kościan jest świetnym miejscem do inwestycji. Miasto prężnie zachęca inwestorów do rozpoczęcia współpracy gospodarczej. Miasto należy do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – jest jej podstrefą. Jakie korzyści płyną z inwestycji w Kościanie? Duże tereny inwestycyjne na obszarze gminy świetnie sprawdzą się pod zabudowę usługową, produkcyjna, magazynową, czy handlową. Dodatkowo przedsiębiorcy decydujący się na wprowadzenie swojej firmy do miasta mogą spodziewać się zwolnienia z podatku dochodowego na okres 12 lat. Ponadto oferowane jest wsparcie i doradztwo biznesowe związane z inwestowaniem w Kościańskiej Podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Miasto stawia na innowacyjne biznesy takie jak:

  • oprogramiwanie,
  • doradztwo IT,
  • hosting,
  • projektowanie specjalistyczne,
  • badania naukowe.

Oprócz tego w Kościanie działają firmy z zakresu call center, usług rachunkowo-księgowych, magazynowania, produkcji, przetwórstwa, usług architektonicznych i inżynierskich, a także transportu i budowlanki. Najważniejsze z nich to:

  • Metalchem-Kościan Spółka z o.o. – naczepy i przyczepy oraz inne wyroby ze stali węglowych;
  • Przedsiębiorstwo Produkcji Spożywczej Frykas Sp. z o.o. – produkcja przetworów warzywnych oraz dań gotowych,
  • Mechatronika Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo usługowo-produkcyjne zajmujące się budową oraz remontem maszyn używanych w przemyśle;
  • Firma Budowlana „Adamas” – firma zajmująca się budową konstrukcji inwentarskich i przemysłowych;
  • Creaton Polska – producent dachówki ceramicznej i cementowej oraz akcesoriów dachowych, takich jak m.in. membrany, taśmy kalenicowe, systemy ochrony przed śniegiem i lodem lub systemy komunikacji dachowej.

Praca Kościan — zawody deficytowe

Zawody deficytowe to doskonałe uzupełnienie analizy lokalnego rynku pracy. Badania przeprowadzane co roku przez Barometr Zawodów na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, umożliwiają stworzenie listy zawodów deficytowych, zawodów równoważnych oraz zawodów nadwyżkowych. Badania wykonywane są na poziomie krajowym, wojewódzkim oraz powiatowym. Dzięki tym wynikom jesteśmy w stanie stwierdzić, czy na danym rynku pracy obowiązuje rynek pracownika, czy pracodawcy.

W przypadku rynku pracownika to  kandydaci do pracy są w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że pracodawcy są skłonni zgodzić się na więcej, niż w innych przypadkach. Natomiast w przypadku rynku pracodawcy, to przedsiębiorcy mogą negocjować warunki z kandydatami. Możemy zaobserwować wtedy spadek wynagrodzeń, który z oczywistych względów jest dla pracodawców korzystniejszy w momencie, gdy na rynku pracy jest tylu chętnych, że z łatwością znajdzie się ktoś do pracy. Takie podejście dotyczy przede wszystkim pracowników niższego szczebla, ponieważ nie posiadają oni unikatowych kompetencji zawodowych lub wykształcenia.

Kogo szukają pracodawcy w Kościanie?

Powiat kościański wykazuje się znaczną równowagą zawodową. Oznacza to, że w wielu zawodach popyt i podaż idą w parze, dzięki czemu możemy zauważyć, że bieżące zapotrzebowanie kadrowe jest dość szybko uzupełniane, a wśród kandydatów panuje względna konkurencja, która działa motywująco, a nie dołująco. Dochodzi również niska stopa bezrobocia w powiecie, co znacząco przekłada się na kościański rynek pracy.

Jednak na liście stworzonej przez Barometr Zawodów możemy zauważyć również kilkanaście zawodów deficytowych, co jest równoznaczne z brakiem odpowiednich osób do pracy. Kto nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy w Kościanie?

Zawody deficytowe wskazują przede wszystkim na osoby pracujące w branży budowlanej:

Z brakiem kadry boryka się również powiatowa oświata:

  • nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
  • nauczyciele przedmiotów zawodowych,
  • nauczyciele przedszkoli,
  • nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

Wakaty znajdują się również w przedsiębiorstwach produkcyjn0-magazynowych:

  • magazynierzy,
  • krawcy produkcyjni,
  • zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • pracownicy fizyczni produkcyjny i magazynowi,
  • przetwórcy ryb i mięsa.

Gdzie szukać pracy w Kościanie?

Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, warto wykorzystać wszelkie możliwe kanały rekrutacyjne. Jednym z takich kanałów jest Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie. Instytucja taka jak powiatowy urząd pracy jest odpowiedzialna z ramienia państwowego za aktywizację zawodową osób bezrobotnych oraz zmniejszanie skutków bezrobocia w podległym sobie regionie. Urzędy prowadzą giełdę ogłoszeń, lecz nie tylko. Dodatkowo możesz skorzystać z darmowego doradztwa zawodowego, szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz przywracających umiejętność pracy zawodowej.

Jednak najpowszechniejszym sposobem jest współcześnie poszukiwanie pracy na portalach internetowych skupiających kandydatów oraz pracodawców. To właśnie tam znajdziesz najwięcej ofert pracy, nie tylko z Twojej okolicy, ale również z innych miejscowości z dopiskiem „praca zdalna”. Dzięki powszechności i dostępności serwisy zajmujące się tematyką rynku pracy działają jako ogólnokrajowa platforma umożliwiająca wystawianie ofert oraz odpowiadanie na ogłoszenia. Dodatkowo wiele osób ceni sobie tego rodzaju rozwiązanie z powodu przydatnych opcji takich jak ustawienia powiadomień, możliwość prowadzenia profilu kandydata oraz filtrowania ogłoszeń względem swoich wymagań.

Aktualne oferty pracy w Kościanie

Podczas poszukiwania pracy niezwykle istotne jest bieżące śledzenie aktualnych ofert pracy, również tych niezwiązanych z docelowym zawodem, w którym, chcesz podjąć zatrudnienie. Dzięki temu zdobywasz kompleksową wiedzę o lokalnym rynku pracy, poznajesz wymagania pracodawców, a także orientujesz się, w jakie są aktualne stawki wynagrodzenia za konkretne kompetencje zawodowe.

Jak wygląda sprawa ogłoszeń w Kościanie? Oto kilka skróconych ofert pracy:

  • Specjalista obsługi posprzedażowej – obsługa bezpośrednia klientów, pobieranie i weryfikowanie dokumentów, wprowadzanie dokumentów dp systemów komputerowych (umowa o pracę/ możliwa praca zdalna po okresie próbnym).
  • Pracownik administracyjny – wspomaganie funkcjonowania biura, odbieranie i rozdzielanie korespondencji, rejestrowanie przychodzącej i wychodzącej korespondencji w rejestrze pocztowym, wprowadzanie ewidencji ilościowej przyjmowanej i wysyłanej korespondencji (umowa o pracę).
  • Konsultant ds. obsługi klienta – udzielanie informacji potencjalnym klientom na temat oferty firmy, kompleksowa obsługa infolinii dla klientów i pracowników firmy, sprzedaż pożyczek, przyjmowanie wniosków, skuteczne rozpoznawanie potrzeb klienta i budowanie długotrwałych relacji (umowa o pracę).
  • Młodszy specjalista ds. logistyki – asystowanie podczas zarządzania łańcuchem dostaw na terenie firmy produkcyjnej i poza nią, uzupełnienie niezbędnej dokumentacji. (umowa o pracę/ po pół roku możliwa praca zdalna).
Oceń artykuł
1/5 (1)