Reklama

Jak zostać wolontariuszem za granicą?

Jak zostać wolontariuszem za granicą? Oprócz spełnienia podstawowych wymagań konieczna jest organizacja formalności. Należy wybrać termin, miejsce pomocy, organizację. Pomoc w ramach zagranicznego wolontariatu to nie tylko dobry uczynek, lecz także wielka przygoda.

Jak zostać wolontariuszem za granicą - wolontariusz trzymający globus

Wolontariat to sposób na pomoc innym ludziom, czy zwierzętom w trudnej sytuacji, zwykle za pośrednictwem różnych organizacji. Wolontariusz dobrowolnie podejmuje decyzję o udziale w wolontariacie. Świadczy swoją pomoc bezpłatnie i jest w pełni świadomy, że wykonuje pracę na rzecz pomocy innym i nie dostanie nic w zamian. W wolontariacie chodzi przede wszystkim o bezinteresowność działań. Wolontariusz pomaga ze względu na sam fakt niesienia pomocy, a nie np. na więzy rodzinne. W Polsce wolontariat reguluje Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Wolontariat za granicą

Choć w naszym kraju nie brakuje organizacji potrzebujących wolontariuszy, to wiele osób marzy także o tym, by pomóc ludziom w innych krajach. W odmiennych kulturach ludzie doświadczają innych problemów, których Polacy, czy mieszkańcy krajów zachodnich na co dzień nie doświadczają. Wolontariat za granicą to zatem ciekawe rozwiązanie dla osób empatycznych, które chcą nieść pomoc i jednocześnie zdobyć doświadczenie i wiedzę na temat życia innych kultur.

Jak wyjechać na wolontariat za granicę?

Opracowywaniem projektów dla wolontariuszy zajmują się organizacje i instytucje. Oferta wolontariatu precyzuje czas, w jakim będzie się odbywał, warunki, w jakich będzie przebywał kandydat w charakterze wolontariusza, zakres świadczonej pracy i inne. Organizacja przyjmująca wolontariusza zwykle pomaga mu się przygotować się do wyjazdu. W szczególności stanowi dużą pomoc w formalnościach. Często to polskie organizacje współpracują z zagranicznymi partnerami w celu pomocy w kraju partnera. Wolontariusz, który chce współpracować z organizacją, zwykle musi złożyć w tym celu wniosek. Kandydaci przychodzą również szkolenia. Choć wolontariat zagraniczny przede wszystkim jest formą pomocy i niekiedy ciężkiej pracy, to kandydat na miejscu może również poznać kulturę danego kraju, jeśli ma czas wolny to także zwiedzić go oraz poprawić swoją znajomość języka obcego. Należy jednak pamiętać, że wolontariat to nie wakacje i celem podróży jest przede wszystkim pomoc.

Wolontariat za granicą może mieć różną długość. Najkrótsze trwają około 1, czy 2 tygodnie. Wolontariat długoterminowy sięga nawet dwóch lat. To, że wolontariusz nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę w ramach programu wolontariatu, jest oczywiste, jednak zdarza się, że musi także dopłacać do chęci niesienia pomocy. Częściej jednak to organizator wolontariatu zapewnia podstawowe wymagania, takie jak żywność, czy zakwaterowanie. Wolontariusze mogą również liczyć na ubezpieczenie zdrowotne. Powinni jednak zabrać ze sobą pieniądze na własne potrzeby. Czasem wolontariat wiąże się również z koniecznością uiszczenia opłaty wpisowej. Kandydat musi także ponieść koszty dojazdu.

Jadąc do krajów, które wymagają wizy, trzeba doliczyć także koszty jej uzyskania. Czasem wystarczy wiza turystyczna, jednak dotyczy to przypadków, w których pomoc jest raczej symboliczna. Czasem wymagana jest wiza wolontariusza. Chcąc dowiedzieć się, jaka wiza jest potrzebna, należy skonsultować się z organizacją. Zwykle wolontariusz sam musi kupić bilety lotnicze. Ważna jest także kwestia doprecyzowania informacji na temat tego, jak dotrzeć do miejsca pełnienia wolontariatu, czy organizacja przewiduje miejsce odbioru wolontariusza. Organizacji warto spytać o to, co może się przydać na miejscu. Nauczeni doświadczeniem wiedzą, czy w danym regionie potrzebne są ubrania ciepłe, zimne, preparaty na owady, czy strój o szczególnym charakterze, na przykład kombinezon. Kluczowa jest także wymiana numerów telefonów między wolontariuszem i organizacją w razie występujących problemów. Na wolontariat za granicą może jechać osoba pełnoletnia, niekiedy także powyżej 16 roku życia, lecz dotyczy to krótszych wolontariatów. Czasem od kandydatów wymaga się pozwolenia na pobyt. Jeśli chodzi o wolontariat europejski, warto także wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, podróżując w UE i niektórych krajach.

Jak znaleźć wolontariat za granicą?

Przed wyborem wolontariatu, należy zastanowić się, który kraj kandydat chce odwiedzić. Wiele zależy od chęci wolontariusza, jego możliwości psychicznych i fizycznych. Pobyt w niektórych krajach, tych biedniejszych lepiej odłożyć na czasy, gdy kandydat będzie miał już większe doświadczenie. O wolontariat można się starać w różnych krajach, także europejskich, zbliżonych kulturowo do Polski. Drugim ważnym kryterium w wyborze wolontariatu jest charakter prac. Jedni chcą pomagać dzieciom w sierocińcu, inni konkretnym społecznościom, pracując np. na rzecz placówek misyjnych, czy w domach spokojnej starości, a niektórzy wolontariusze pomagają z miłości do zwierząt w schroniskach.

Należy także wybrać odpowiedni termin, który nie koliduje z innymi obowiązkami. Jest wiele wolontariatów wakacyjnych, które są skonstruowane z myślą o studentach. O wolontariat można spytać o organizacjach studenckich, czy sprawdzić dostępne na stronach internetowych z ofertami, korzystając z ich baz danych. Polecany jest Portal Organizacji Pozarządowych ngo.pl. Starając się o wolontariat, warto napisać list motywacyjny, ponieważ to bardzo ważne, dlaczego chcesz pomagać i jakim jesteś człowiekiem.

Wolontariat za granicą – wymagania

Podstawowym wymaganiem w wolontariacie są chęci kandydata. Przede wszystkim musi być to osoba empatyczna, która jest także pracowita i chce poprawić czyjeś życie na lepsze. Jeśli zadania wolontariusza wiążą się z ciężkimi pracami fizycznymi, konieczne jest posiadanie dobrej sprawności fizycznej, ruchowej, oraz dobre zdrowie. Ponadto zagraniczny wolontariat oznacza przebywanie w innej kulturze, wśród ludzi, którzy mówią odmiennym językiem. Bardzo dużym atutem u kandydatów jest umiejętność porozumiewania się językiem wybranego kraju goszczącego, choćby w stopniu komunikatywnym. Jednak zwykle nie jest to wymagane. Wystarczy niewielka znajomość języka angielskiego. Niektóre organizacje wymagają lepszej znajomości języka, inne słabszej lub wcale. Szczególnie praca wśród zwierząt nie wywiera na kandydacie konieczności dobrej znajomości języka, ponieważ ze zwierzętami wolontariusz porozumiewa się i tak w inny sposób.

Wolontariat za granicą a bezpieczeństwo

Jadąc do innego kraju, nieważne w jakim celu, należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Chcąc pomóc, ważne jest, by samemu nie stać się ofiarą. Przede wszystkim, należy dobrze sprawdzić organizację, z którą podejmuje się współpracę. Natrafiwszy na niepewną organizację, warto skonsultować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Wiarygodna organizacja zaproponuje podpisanie umowy o wolontariat. Warto być czujnym w przypadku, gdy organizacja wymaga od wolontariusza wysokich opłat. Czasem organizacje rzeczywiście potrzebują pieniędzy do załatwienia formalności, lecz zwykle nie oznacza to wysokich kwot. Dobrze także przeczytać opinie na temat organizacji w Internecie od osób, które już mają za sobą współpracę z daną organizacją.

Oceń artykuł
3/5 (2)