Reklama

Świadczenie urlopowe 2021 – co to jest i komu przysługuje?

Świadczenie urlopowe to jednorazowy dodatek finansowy dla pracowników, którzy zdecydowali się wziąć urlop nie krótszy niż 14 dni kalendarzowych. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego pracodawca nigdy Ci go nie dał? I jaka jest różnica między świadczeniem urlopowym a wczasami pod gruszą?

kobieta podczas urlopu podziwiająca krajobraz górski

Świadczenie urlopowe – co to jest?

Świadczenie urlopowe to dodatkowe środki finansowe, które możesz otrzymać w związku z zaplanowanym urlopem. Dzięki temu pracodawcy mają okazję do wsparcia finansowego pracownika i ułatwienia mu zasłużonego wypoczynku. Aby otrzymać świadczenie urlopowe, trzeba spełniać podstawowe kryterium, czyli zaplanować urlop trwający co najmniej 14 dni kalendarzowych (np. 10 dni roboczych + weekendy). Zapewne zastanawiasz się, dlaczego nigdy nie słyszałeś/słyszałaś o takim świadczeniu, a nie raz zdarzyło Ci się wziąć 2 tygodnie urlopu wypoczynkowego? To dlatego, że nie wszystkie firmy mają obowiązek zapewnić świadczenie urlopowe w takiej formie swoim pracownikom.

Szukasz nowego miejsca zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!

Świadczenia urlopowe dotyczą firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników, które zrezygnowały z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Każda firma, w której pracuje mniej niż 50 osób, może zdecydować o wprowadzeniu świadczeń urlopowych dla pracowników. Jednak warto wiedzieć, że większość z nich nie ma takiego obowiązku. W tym przypadku jedynym wyjątkiem są firmy działające w tzw. budżetówce – tam istnieje obowiązek prowadzenia ZFŚS bez względu na liczbę pracowników.

Czy firma zatrudniająca powyżej 50 osób może wprowadzić świadczenie urlopowe?

Tak duże zakłady pracy najczęściej prowadzą Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W ramach tego funduszu oferują dofinansowanie wakacji w nieco innej formie (tzw. wczasy pod gruszą). W niektórych przypadkach firma zatrudniająca więcej niż 50 pracowników może zrezygnować z zakładania ZFŚS. Wtedy na mocy wewnętrznego regulaminu wynagradzania mogą przekazywać świadczenia urlopowe

Podstawową różnicą między ustaleniami wewnętrznymi w firmie a świadczeniem urlopowym określonym w ustawie o ZFŚS jest kwestia składek. Świadczenie urlopowe określone w ustawie jest zwolnione ze składek ZUS, a dodatek do wakacji przyznawany dobrowolnie – nie.

Świadczenie urlopowe w 2021 roku a wczasy pod gruszą

Wiele osób myli tzw. wczasy pod gruszą ze świadczeniem urlopowym dla pracownika. Świadczenie jest dodatkiem, który nie ma żadnego związku z zasiłkiem urlopowym. Wczasy pod gruszą są wypłacane pracownikom przez firmy prowadzące Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, natomiast świadczenia urlopowe wypłacają firmy, które na ów fundusz się nie zdecydowały. 

  • Świadczenia urlopowe są przyznawane po spełnieniu kryteriów zawartych w ustawie.
  • Wczasy pod gruszą (zasiłek urlopowy) to pomoc dla najbardziej potrzebujących pracowników. W tym przypadku najważniejsze kryteria to sytuacja materialna w domu pracownika.

Czy świadczenie urlopowe jest obowiązkowe?

Czy jeśli firma zrezygnowała z prowadzenia ZFŚS to znaczy, że musi świadczyć dodatki urlopowe dla pracowników? Niestety nie. Wsparcie finansowe tego typu jest całkowicie dobrowolne. Pracodawca, który zrezygnował z ZFŚS może, ale nie musi wprowadzać dodatkowych świadczeń w swojej firmie. Z zasady przyjmuje się, że pracodawca, który zrezygnował z wypłacania środków, powinien poinformować o tym swoich pracowników do 31 stycznia. 

Co, jeśli nie zrobi tego w terminie? Najprawdopodobniej nic. Według wielu ekspertów termin zawarty w ustawie ma charakter instrukcyjny i nie wymusza na pracodawcy przeprowadzenia takich działań.

Kwota świadczenia urlopowego w 2021 roku

Pracodawca zatrudniający mniej niż 50 osób sam ustala kwotę świadczenia urlopowego dla pracowników. Nie może jednak przekraczać odpisu podstawowego na ZFŚS ustalonego na dany rok kalendarzowy. Jaka jest maksymalna kwota świadczenia urlopowego w zależności od etatu i warunków pracy w 2020 roku?

kwota świadczenia urlopowego 2020

Maksymalne kwoty zmieniają się w przypadku pracy odbywanej w szczególnych warunkach:

kwota świadczenia urlopowego 2020 szczególne warunki

Komu przysługuje świadczenie urlopowe?

Świadczenie urlopowe w przeciwieństwie do wczasów pod gruszą nie bierze pod uwagę stanu majątkowego i stażu pracownika. Dwa podstawowe warunki do spełnienia to praca w zakładzie, który zdecydował o przyznawaniu takiego dodatku i jednorazowe wzięcie 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego.

Może Cię zainteresować: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) – co to jest i dla kogo?

Oceń artykuł
4/5 (6)