Reklama

Interpretacja indywidualna – czym jest? Jak złożyć wniosek?

Interpretacja indywidualna to specjalne pismo, które ma rozwiązywać problemy z opłacaniem podatków. Każdy, kto nie wie, jak się rozliczyć może za odpowiednią opłatą złożyć wniosek, który następnie zostanie rozpatrzony przez organ skarbowy. Jak złożyć wniosek o interpretację indywidualną i ile to kosztuje? Czym dokładnie jest interpretacja podatkowa?

Mężczyzna trzymający w powietrzu grafikę przypominającą dokument
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_87019515_koncepcja-dokumentu-mi%C4%99dzy-r%C4%99kami-m%C4%99%C5%BCczyzny-w-tle.html

Złożone przepisy podatkowe dosyć często sprawiają nam problemy. W przypadku, gdy chcesz rozstrzygnąć sytuację i dostać to na piśmie – możesz złożyć wniosek do organu skarbowego. Interpretacja indywidualna chroni przedsiębiorców przed błędnym rozliczeniem się z fiskusem. Zapewnia zatem bezpieczeństwo i daje nam pewność, że nie będziemy musieli obawiać się konsekwencji w związku z niedopełnieniem obowiązku podatkowego lub błędnym działaniem. Interpretacja indywidualna nie jest jednak działaniem standardowym, do którego bezpłatnie prawo ma każdy obywatel. Ile kosztuje interpretacja indywidualna? Jaki wniosek trzeba złożyć? Czy interpretacje indywidualne można podważyć? Kto wydaje interpretacje indywidualne? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Warszawie czeka, aż ją odkryjesz!

Interpretacja indywidualna – co to jest?

Interpretacja indywidualna jest pismem, które odpowiedni organ skarbowy wydaje tylko na wniosek podatnika. W przypadku, gdy płatnik ma wątpliwości co do rozliczenia podatków, lub jego przypadek jest wyjątkowo zawiły – może złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, chroniąc się przed ewentualnymi skutkami karno-skarbowymi. Odpowiedź organu skarbowego, jest wyjątkowo silnym potwierdzeniem słuszności działań, które nie może zostać podważone przez inne organy (chyba że treść interpretacji zostanie zmieniona przez ministra ds. finansów). Kto może złożyć wniosek o interpretację indywidualną? 

Każdy podatnik, osoba prawna, płatnik składek lub osoba fizyczna – mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej podatkowej. Warto z tego skorzystać, gdy podatnik nie ma pewności co do rozliczenia z fiskusem.

Jaki wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?

Aby otrzymać wsparcie merytoryczne organu skarbowego, należy złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Aby tego dokonać, trzeba wypełnić druk ORD-IN, który znajdziesz na stronie internetowej podatki.gov.pl. Przeprowadzenie interpretacji podatkowej będzie możliwe tylko wtedy, gdy wnioskodawca opisze dokładnie sytuację będącą przedmiotem interpretacji. 

Indywidualna interpretacja podatkowa powinna zostać rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później, niż w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do tego terminu nie wlicza się okresów, w których wzywano do np. uzupełnienia wniosku o niezbędne informacje. Warto wiedzieć, że interpretacja indywidualna może dotyczyć zarówno stanu obecnego, jak i rozliczeń, które nastąpią w przyszłości. 

Ważne! Interpretacja indywidualna ma charakter prewencyjny. To znaczy, że konsultacja merytoryczna może chronić przed nieprzyjemnościami karno-skarbowymi, jeśli decyzja została wydana jeszcze przed rozpoczęciem ewentualnego postępowania. 

Interpretacje indywidualne – ile to kosztuje

Złożenie wniosku o interpretację indywidualną ORD-IN nie jest darmowe. Rozwiązanie jednego problemu będzie kosztować wnioskodawcę 40 złotych, jednak warto wiedzieć, że każdy wniosek może się składać z wielu problemów do rozwiązania. Za każdy rozwikłany przedmiot sprawy, trzeba będzie zapłacić kolejne 40 złotych.

Przykład:
Jeśli wniosek o interpretację indywidualną wymusza na organie skarbowym rozwiązanie np. 10 problemów podatkowych, to koszt konsultacji merytorycznej może wynieść aż 400 złotych. Co więcej, jeśli wnioskujący poprosił o interpretację zarówno stanu obecnego, jak i przyszłego – za rozwikłanie każdego z problemów należy zapłacić podwójnie. Ostatecznie interpretacja indywidualna złożonego problemu może kosztować nawet kilkaset bądź kilka tysięcy złotych.

Oceń artykuł
5/5 (2)