Reklama

Gdzie szukać pracy po fizyce? Czy warto ją studiować?

Gdzie można znaleźć pracę po fizyce? Czy warto studiować fizykę? Na te i inne ważne pytania odpowiadamy poniżej. Sprawdź, jak obecnie wygląda rynek pracy dla fizyka!

Praca dla fizyka

Praca po fizyce to nie tylko rozwój kariery naukowej. Wielu absolwentów fizyki potwierdza, że osoba, która ukończyła studia fizyczne z dobrym wynikiem, jest w stanie nauczyć się praktycznie wszystkiego. Jest to bardzo kierunek edukacji, ale z ogromnym wachlarzem możliwości na rynku pracy.

Sprawdźmy więc, gdzie znajdzie się praca dla fizyka. Czy warto studiować fizykę? Zapraszamy do lektury!

Praca po fizyce

Praca dla fizyka może znaleźć się w na przykład branży IT, która jest obecnie bardzo dobrze opłacalna. Zarobki programisty w 2021 roku na umowie o pracę wynoszą średnio powyżej 12 tys. złotych. Najwięcej można zarobić w większych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław. Ich wynagrodzenie uzależnione jest również od stażu pracy w zawodzie i wiedzy, którą aktualnie posiadają.

Zobacz też: Zawody dla biologa

Osoby zafascynowane stricte prawami fizyki, zasadami oddziaływania czy budową materii mogą znaleźć pracę w innych, równie ciekawych i opłacanych zawodach. Niestety w ostatnich latach spadło zainteresowanie edukacją na kierunku fizyka. Jednocześnie na rynku pracy dla fizyka nie brakuje i jest spore zapotrzebowanie na doświadczonych i dobrze wykwalifikowanych specjalistów.

Jak wygląda praca po fizyce technicznej?

Praca po fizyce technicznej może być związana z opracowywaniem nowych technologii albo rozwiązań w telefonii komórkowej, urządzeniach optycznych czy elektronicznych. Jest to taki kierunek, w którym fizyka łączy się wraz z techniką i matematyką. Wbrew pozorom to również dobry start dla osób, które chcą w przyszłości zajmować się automatyką lub programowaniem.

Co więcej, zajęcia z matematyki na studiach fizycznych są bardziej praktyczne. To znaczy, że student, zamiast prowadzić wielogodzinne dowody na temat pewnego problemu matematycznego, od razu go rozwiązuje i stosuje w fizyce technicznej. W przypadku pracy po fizyce technicznej w branży IT, absolwent mając już pewne podstawy wyuczone na studiach, nie powinien mieć żadnego kłopotu ze stworzeniem własnego języka programowania. W związku z tym czy warto studiować fizykę techniczną? Zdecydowanie tak!

Praca dla fizyka

Oprócz fizyki technicznej, praca po fizyce znajdzie się również w dziale fizyki kwantowej, doświadczalnej, jądrowej i atomowej czy teoretycznej.

Fizyką teoretyczną zajmował się między innymi wybitny astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny Stephen Hawking, który pracował nad czarnymi dziurami w kosmosie i grawitacją kwantową.

Natomiast praca po fizyce doświadczalnej wiąże się z wykonywaniem różnych eksperymentów, obserwacji, zapisywaniem pomiarów i wyciąganiem wniosków. Fizyk kwantowy zajmuje się badaniem zjawisk między atomami a cząsteczkami. Fizyka jądrowa i atomowa obejmuje za to pracę nad między innymi tańszym i jednocześnie bogatszym źródłem energii.

A może praca dla polonisty bardziej cię zainteresuje? Sprawdź nasz wpis na Blogu, gdzie znajdziesz zatrudnienie w tym zawodzie!

Czy warto studiować fizykę medyczną?

Wiele osób zastanawia się, czy praca po fizyce medycznej jest w ogóle dobrze opłacalna. Otóż specjalista z tego kierunku zajmuje się badaniami w obszarze diagnostyki i terapii medycznej np. w tomografii komputerowej, mammografii czy USG. Jest to więc bardzo przyszłościowy i potrzebny zawód.

Praca po fizyce a zarobki

Zarobki po fizyce zależą od konkretnego zawodu, stażu pracy, doświadczenia i wykształcenia. Wielu absolwentów fizyki wybiera jednak branżę IT lub karierę naukową współpracując z różnymi renomowanymi uniwersytetami.


Szukasz pracy w Lublinie? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Lublin

Oceń artykuł
3/5 (2)