Reklama

Ile zarabia kierowca karetki? Jak nim zostać? Opis stanowiska i wymagania

Część osób posiadających prawo jazdy zastanawia się, jak zostać kierowcą karetki. Osoba wykonująca tak odpowiedzialny zawód musi zdobyć konkretne umiejętności potwierdzone ukończeniem kursu specjalistycznego. Czy zarobki kierowcy karetki to rekompensują?

jak zostać kierowcą karetki?

Stabilne zatrudnienie i wysokie zapotrzebowanie na pracowników to tylko niektóre zalety pracy kierowcy pojazdu medycznego. W związku z rosnącą liczbą ogłoszeń coraz więcej osób zastanawiających się, jak zostać kierowcą karetki, ma szansę na wzięcie udziału w rekrutacji. Niestety wymagania kierowcy zawodowego, który przewozi pacjentów do szpitala, sprawiają, że nie każdy posiadacz prawa jazdy ma szanse na angaż. Wszyscy kierowcy karetki powinni ukończyć 21. rok życia, zaliczyć specjalny kurs i liczyć się z wykonaniem dodatkowych badań lekarskich. Ile zarabia kierowca karetki i czy warto nim zostać? Jakie wymagania trzeba spełnić na kierowcę karetki?

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy w Warszawie na GoWork.pl

Jak zostać kierowcą karetki sanitarnej?

Ustawa o kierujących pojazdami jasno wskazuje, kto może kierować pojazdami uprzywilejowanymi. Jednym z tych pojazdów jest oczywiście karetka. Wymagania kierowcy karetki to przede wszystkim posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii. Prawo jazdy, które otwiera drogę do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi to:

  • prawo jazdy kat. B – m.in. na pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t;
  • lub prawo jazdy kat C – m.in. pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, z wyjątkiem autobusu (na przykład duża ciężarówka).

Kierowca karetki musi mieć przynajmniej średnie wykształcenie, wskazane jest ukończenie studiów z zakresu ratownictwa medycznego. Aby kierowca zawodowy mógł pełnić zawód kierującego karetką, musi ukończyć 21. rok życia, przedstawić aktualne badania psychologiczne i zdobyć specjalne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Osoba, która chce zostać kierowcą karetki lub innych pojazdów uprzywilejowanych, powinna ukończyć także specjalistyczny kurs kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Aby zaliczyć taki kurs, trzeba udać się do Ośrodka Doskonalenia Technik Jazdy wyższego stopnia. O przebiegu tego kursu wspomnimy w dalszej części artykułu.

Czym zajmuje się kierowca karetki?

Przed rozpoczęciem szczegółowego opisu kursu kierowcy karetki, warto wyjaśnić, czym zajmuje się taki pracownik. Osoba wyznaczona do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, w tym wypadku kierowca karetki sanitarnej odpowiedzialna jest za transport pacjentów, jest jednym z członków zespołu pogotowia ratunkowego. Głównym zadaniem kierowcy jest transport chorych, rekonwalescentów, rannych, a także materiałów medycznych do placówek (lub z placówek) służby zdrowia.

Choć pracownik przede wszystkim jest kierowcą, to w rzeczywistości do jego zadań należy także szereg innych czynności niż samo prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych. Kierowca musi znać się na pierwszej pomocy, ponieważ czasem jego pomoc w tym zakresie może okazać się potrzebna. To pracownik ochrony zdrowia, a więc konieczne jest posiadanie wiedzy na temat ratowania ludzkiego życia. Gdy brakuje personelu, wówczas pomaga ratownikom medycznym.

Samo prawo jazdy kategorii B. lub C. również nie wystarcza. Obowiązkiem pracownika jest przede wszystkim bezpieczne kierowanie pojazdem, bo w końcu ma on ratować życie, a nie mu zagrażać. Za jego plecami znajduje się zwykle ciężko chora lub ranna osoba. Ponadto karetka wyposażona jest w wiele sprzętów medycznych, które także wymagają szczególnego traktowania. Kierowca karetki zajmuje się również przyjmowaniem zgłoszeń w sprawie dojazdu do pacjenta. Praca kierowcy karetki jest niezwykle odpowiedzialna. Walka o ludzkie życie może się rozegrać w zaledwie kilka minut. Często przeżycie uzależnione jest od tego, w jakim tempie kierowcy uda się dotrzeć na miejsce. Kierowca karetki nie musi przestrzegać przy tym sygnalizacji świetlnej, czy przepisów ruchu drogowego, musi mieć jednak na uwadze, że obowiązują one innych kierowców. Więc nawet jeśli przejeżdża na czerwonym świetle, musi zachować czujność.

Kierowca karetki – wymagania i kursy

Kierowca karetki musi być przede wszystkim osobą opanowaną i odporną na stres. To ważne, ponieważ często znajduje się w sytuacjach emocjonujących, wymagających szybkiego i zdecydowanego działania. W tym zawodzie nie ma miejsca na panikę. Kierowca karetki musi mieć również dobry refleks, ponieważ gdy szybko jedzie, nie przestrzegając przepisów drogowych, inni kierowcy mogą nie mieć wystarczająco szybkiej reakcji, by uniknąć tragedii. Zdolności manualne, opanowanie, koncentracja to te cechy, które ważne są w zawodzie kierowcy karetki.

Jak już wspomnieliśmy, wymagania kierowcy karetki to przede wszystkim uprawnienia do kierowania auta i ukończenie kursu na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym. Udział w takim kursie zapewniają wyłącznie Ośrodki Doskonalenia Technik Jazdy wyższego stopnia. Aby szkolenie zapewniło kierowcy prawo do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego, kursant powinien przedstawić dowód ukończenia 21. roku życia, aktualne badania lekarskie, zaświadczenie od psychologa i uprawnienia do kierowania pojazdem odpowiedniej kategorii. Co potem?

Jak zrobić kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych?

Gdy przyszły kierowca karetki spełni określone wymagania, może wziąć udział w kursie na pojazdy uprzywilejowane. Sam kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej i trwa co najmniej 14 godzin. Szkolenie kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę i umiejętności. Po jego zdaniu można zacząć ubiegać się o otrzymanie zezwolenia. W tym celu należy udać się do właściwego ze względu na adres zamieszkania starostwa i złożyć odpowiedni wniosek wraz z zestawem dokumentów. Przyszły kierowca musi przynieść zaświadczenie o ukończeniu kursu, dostarczyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wniosek o zezwolenie na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych. Zwykle kandydat otrzymuje zezwolenie na miejscu, czasem musi czekać nie dłużej niż 2 dni. Pozwolenie jest ważne przez 5 lat.

Ile zarabia kierowca karetki?

Kierowanie pojazdem uprzywilejowanym to ciężka praca, wymagająca dużych umiejętności, ciągłego skupienia i odporności na stres. Niestety ważną cechą zniechęcającą kandydatów do pracy w tym zawodzie, są zarobki kierowcy karetki. Z ofert pracy zamieszczanych na różnych portalach internetowych, a także tematów na forum o zarobkach kierowców karetki można wywnioskować, że praca w tym zawodzie nie należy do najlepiej opłacanych.

Według informacji z wielu źródeł, zarobki kierowcy karetki najczęściej zarabiają ok. 3000 – 4000 złotych netto. Oczywiście wiele zależy od placówki i miasta, a także doświadczenia osoby kierującej. Warto też zaznaczyć, że doświadczony kierowca karetki działający w ramach własnej działalności gospodarczej może podejmować współpracę z więcej niż jednym szpitalem lub korzystać z większej ilości godzin, co przekłada się na wyższe zarobki dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

Jeśli kandydat  zrealizuje wszystkie kroki wymagane w podjęciu pracy kierowcy karetki, pozostaje jedynie skonstruowanie dobrego CV oraz listu motywacyjnego i przejrzenie ofert pracy dla kierowców. Można także skontaktować się z placówkami medycznymi w celu zaczerpnięcia informacji o wolnych stanowiskach.

Oceń artykuł
4.4/5 (7)