Reklama

Praca jako kierowca – zarobki i wymagania na stanowisku. Czy warto?

Kierowca zawodowy to specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia, który najczęściej zajmuje się przewozem osób lub towarów. Praca jako kierowca rodzi perspektywę dobrych zarobków, jednak aby nim zostać – trzeba się liczyć z koniecznością wydania kilku tysięcy złotych na niezbędne kursy. Ile zarabia kierowca zawodowy? Co z badaniami?

praca jako kierowca

Już od wielu lat, kierowca zawodowy w Polsce jest jednym z zawodów deficytowych. Firmy spedycyjne prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert. Jeżeli do wysokich zarobków dodamy łatwość w znalezieniu zatrudnienia – otrzymamy ciekawą alternatywę dla pracy biurowej. Oczywiście praca jako kierowca to nie same zalety. Nie można zapominać o tym, że aby nim zostać – trzeba zadbać o drogie uprawnienia i przejść szczegółowe badania. Ile zarabia kierowca zawodowy? Jak wyglądają badania lekarskie i badania okresowe? Ile dokładnie kosztują kursy? Sprawdź!

Kto to jest kierowca zawodowy? Definicja

Jaka jest definicja kierowcy zawodowego? Zgodnie z przepisami, kierowcą jest każda osoba, która prowadzi pojazd lub jest w nim przewożona w celu rozpoczęcia prowadzenia pojazdu w razie potrzeby (np. jazda w podwójnej obsadzie). Zawodowy kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów danej kategorii, odbył szczegółowe testy psychotechniczne i zdobył świadectwo kwalifikacji zawodowej. Warto też zapoznać się z wymogami prawnymi dotyczącymi czasu pracy kierowcy i wyrobić paszport. Tak przygotowany pracownik może przebierać w ofertach pracy, które często oferują naprawdę godne wynagrodzenie. Skoro zarobki są tak dobre, dlaczego wciąż możemy mówić o deficycie kierowców?

Przede wszystkim, praca jako kierowca np. samochodów ciężarowych – wiąże się z wysokimi wydatkami już na samym początku kariery. Zrobienie wszystkich potrzebnych kursów to koszty rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście nie można zapomnieć o wysokiej odpowiedzialności kierowcy. Wielogodzinna praca “za kółkiem” nie jest prosta, a okazje do popełnienia tragicznych w skutkach błędów – czyhają za każdym rogiem. Wymagania w pracy kierowcy zawodowego to nie wszystko. Bardzo istotną kwestią jest specyfika pracy kierowcy przewożącego towary. To z jednej strony ciekawe zajęcie, z drugiej zaś, wymagająca praca, którą trudno pogodzić z życiem prywatnym. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać zawodowym kierowcą?

Jak zostać kierowcą zawodowym? Wymagania na stanowisku

Czystą definicję kierowcy zawodowego mamy już za sobą. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc zająć się taką pracą zarobkową i osiągać najlepsze zarobki? Zacznijmy od podstawy, czyli prawa jazdy kat. B. Żeby je otrzymać, trzeba mieć ukończone 18 lat, a także zdać państwowy egzamin. Sprawdzian umiejętności został podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej kandydat na kierowcę musi popisać się dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego. Oczywiście praca kierowcy zawodowego może wymagać umiejętności prowadzenia aut ciężarowych. W tym celu trzeba zdać prawo jazdy kategorii C/C1/C+E. Może się o nie ubiegać osoba, która ukończyła 21 lat (wyjątkiem będą osoby posiadające świadectwo kwalifikacji zawodowej w wymiarze 280 godzin). Co dalej?

Aby otrzymać uprawnienia kierowcy zawodowego, należy postarać się o wyrobienie świadectwa kwalifikacji zawodowej. W Polsce istnieją dwa podstawowe typy takiego certyfikatu:

  • świadectwo kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – kurs trwa około 140 godzin i jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 21. rok życia;
  • świadectwo kwalifikacji wstępnej pełnej – szkolenie trwa 280 godzin i przeznaczono je dla osób, które nie ukończyły 21. roku życia. Umożliwia wcześniejsze otrzymanie kwalifikacji, jednak jest znacznie droższe i bardziej czasochłonne.

Po ukończeniu kursów kierowcy zostają poddani testowi pisemnemu. Potem pozostaje im przedstawić ważne badania lekarskie i psychologiczne. Jak przebiegają badania na kierowcę zawodowego?


Szukasz pracy w transporcie? Sprawdź oferty:


Badania lekarskie kierowców zawodowych

Wspomnieliśmy już, że jednym z warunków w pracy kierowcy zawodowego jest przejście szczegółowych testów psychologicznych i zdrowotnych. Trudno się temu dziwić. Kierowanie pojazdem o masie kilku ton i dużych gabarytach – wymaga pełnej sprawności organizmu i nieprzerwanego skupienia. Jeden błąd może oznaczać nie tylko utratę ładunku i opóźnienia w dostawie, ale też spowodowanie śmierci innych uczestników ruchu drogowego. Jakie badania na kierowcę zawodowego będzie trzeba przejść? Mowa tu o badaniach psychotechnicznych, które należy odświeżać raz na 5 lat (po ukończeniu 60. roku życia co 30 miesięcy). Testy mają sprawdzić w szczególności:

  • narządy wzroku, słuchu i działanie błędnika;
  • układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy i układ ruchu;
  • stan nerek, obecność cukrzycy i stan układu nerwowego;
  • czas reakcji i odporność na stres.

Kierowca zawodowy – ile kosztują uprawnienia?

Zawodowy kierowca, który chce osiągnąć najwyższe wynagrodzenie, będzie musiał zainwestować znaczną kwotę pieniędzy. Po przeanalizowaniu ofert kilku firm zajmujących się kompleksowym udzielaniem uprawnień możemy ocenić, że uśredniona cena osiągnięcia potrzebnych kwalifikacji to około 8,5 – 9 tysięcy złotych. W te koszty wliczone są ceny przeprowadzenia badań lekarskich (około 350 złotych), prawo jazdy kat. C oraz C+E (w pakietach promocyjnych za około 4500 złotych), dwa egzaminy państwowe w cenie około 500 złotych, otrzymanie wstępnej kwalifikacji przyspieszonej (około 2800 – 3300 złotych), wydanie prawa jazdy 100 złotych i 50 groszy.

Nie można zapominać o dodatkowych uprawnieniach, które mogą zwiększyć zarobki kierowcy zawodowego. Można tego dokonać, kończąc np. weekendowy kurs pozwalający na przewóz materiałów niebezpiecznych, który kosztuje około 400-500 złotych. Kierowca ADR będzie ponosił jeszcze większą odpowiedzialność, jednak jego zarobki powinny być odpowiednio wyższe. 

Ile zarabia kierowca zawodowy?

Po zapoznaniu się z warunkami do spełnienia i kosztami, które trzeba ponieść – nasuwa się oczywiste pytanie. Czy warto zostać kierowcą zawodowym? Spełnienie restrykcyjnych warunków i wydanie niemal 10 tysięcy złotych powinno się opłacić, prawda? Zarobki kierowcy zawodowego to oczywiście bardzo szerokie pojęcie. Inne wynagrodzenie otrzyma osoba z prawem jazdy kat. B, inne człowiek przewożący wielkie ładunki na trasach zagranicznych, jeszcze inne ktoś, kto uzyskał uprawnienia ADR. Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń i Pracuj.pl, można uznać, że zarobki kierowców wyglądają następująco:

  • dostawca z prawem jazdy kat. B – średnie wynagrodzenie na poziomie 4400 złotych brutto;
  • kierowca kat. C+E – to już średnia pensja w wysokości 6400 złotych brutto;
  • kierowca C+E w transporcie międzynarodowym zarobi przeciętnie 8700 złotych brutto.

Ile zarabia kierowca tira? Jak nim zostać? -> Sprawdź to na naszym blogu.


Warto dodać, że to tylko średnia. Ogólne wynagrodzenie zależy też od samej firmy, wielkości przedsiębiorstwa, doświadczenia zawodowego i kwalifikacji. Sporą różnicę robi też rodzaj przewożonego ładunku, wielkość auta i wykonywane trasy. Dodatkowym atutem takiej pracy jest stale rosnące zapotrzebowanie na kierowców zawodowych. Podaż kierowców wciąż nie nasyciła rynku spedycji i transportu. Dlatego jedną z niewątpliwych zalet pracy kierowcy zawodowego, jest łatwość w znalezieniu nowego zatrudnienia.

Oceń artykuł
3.8/5 (4)