Znajdź szybko pracę!
Załóż Profil Zawodowy w 3 krokach!

Załóż profil Zawodowy

Швидко знайдіть роботу!
Створіть професійний профіль за 3 кроки!

Створіть профіль професіонала
Miniaturka
Aleksandra Guga Baca
Branch Manager Clockwork Bemanning AS
Posiada wieloletnie doświadczenie w branży HR. Od 2015 roku członek zespołu Clockwork, obecnie na stanowisku Branch Manager.

Clockwork Bemanning AS

Profesjonalna agencja pośrednictwa pracy należąca do Clockwork Bemanng AS - Norweskiego lidera i eksperta w dziedzinie rekrutacji wyspecjalizowanych pracowników budowlanych.

Firma Clockwork działa w Norwegii od 2003 roku. Kiedy powstały oddziały w Polsce?

Pomysł pojawił się w 2014 roku, gdy cykliczne spotkania rekrutacyjne z kandydatami, które odbywały się w Polsce kilka razy w roku, przestały wystarczać. Ogromny potencjał, jaki klienci norwescy dostrzegli w naszych pracownikach z sektora budowlanego, zaczął wymagać systematycznej pracy. Stąd powstanie w Polsce biur, w których kandydaci codziennie mogą spotkać się z konsultantami, zasięgnąć informacji na temat Norwegii i specyfiki pracy w tym kraju. Ich funkcjonowanie przynosi znakomite rezultaty. Szczególnie jeżeli chodzi o jakość rekrutacji.

Clockwork dynamicznie się rozwija. W 2014 roku w rankingu firm-gazeli zdobył 3 miejsce na 302 wybrane firmy. Jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się firma?

Nasi klienci są bardzo wymagający, a kandydaci na pracowników, którzy rozpoczynają z nami współpracę, to specjaliści w swojej dziedzinie. Osiągnięcie obustronnej satysfakcji z zatrudnienia wymaga od nas ogromu pracy i konsekwentnego wdrażania norm jakości podczas rekrutacji. Bazując na zaufaniu, jakim w związku z tymi działaniami obdarzyli nas klienci, stworzyliśmy od tego czasu ponad 300 nowych miejsc pracy. Ponadto rozszerzyliśmy zakres ofert również o północ Norwegii oraz pracę w systemie rotacyjnym. Skupiliśmy się także na rozwojunaszego oddziału w Oslo.

Ze względu na bardzo dużą konkurencję na norweskim rynku pracy, wiele pracy i zaangażowania wkładamy w podnoszenie jakości usług. Najlepszym dowodem skuteczności naszych działań jest fakt, że udało się nam potroić ilość zatrudnionych przez norweskich pracodawców. Obecnie w Norwegii zatrudniamy o 13,2% więcej pracowników niż w porównywanym okresie ubiegłego roku. Ponadto we wszystkich naszych oddziałach wdrożyliśmy wewnętrzny system rekomendacji dla pracowników, którzy od teraz mogą polecać swoich kandydatów (kolegów) do pracy i zdobywać premie. Clockwork, jako jedna z nielicznych firm, ma podpisaną „tariff agreement”, która gwarantuje pracownikom różnego rodzaju dodatki do stawki godzinowej, np. dodatek za dojazdy czy 12% pensji wakacyjnej. Wszystko po to, aby nasza oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla kandydatów. W ciągu następnego roku chcielibyśmy powtórzyć sukces z Oslo w Stavanger.

Staramy się więc systematycznie rozwijać, zachowując przy tym wysokie standardy.

Ile osób liczy Państwa zespół? Ilu osobom pomagacie znaleźć pracę w ciągu roku ?

Obecnie w Clockwork pracuje 15 osób. Dział odpowiedzialny za rekrutację, w skład którego wchodzą osoby z wykształceniem wyższym, inżynierskim, konsultanci personalni, którzy na co dzień zajmują się pracownikami i organizacją ich pracy oraz dział sprzedaży.

Rocznie zatrudnienie w naszych oddziałach sięga 150 nowych osób.

Gdzie osoby zainteresowane mogą znaleźć aktualne ogłoszenia o pracę?

Sektor, w którym działamy, wymaga użycia konkretnych kanałów umożliwiających dotarcie do dosyć wąskiej grupy pracowników. Musimy działać na wielu płaszczyznach, mając w pamięci zmiany, które zachodzą w obecnym świecie rekrutacji. Telewizja i gazety już od dawna nie są wystarczającym źródłem. Portale internetowe, fora branżowe również. Chociaż proporcjonalnie to właśnie one cieszą się największą popularnością wśród kandydatów. Obecnie dużą wagę należy przykładać również do obecności firmy w social mediach. Portale społecznościowe są nieocenionym medium, które często umożliwia nam „żywą” dyskusję z osobami zainteresowanymi pracą. Jednakże w Clockwork najważniejszym źródłem stał się obecnie, system rekomendacji. Osoby polecane przez naszych sprawdzonych pracowników są dla nas niezwykle cenne.

Ile czasu zwykle mija od momentu, gdy kandydat przesyła swoje CV do rozpoczęcia pracy w Norwegii?

W przypadku rekrutacji międzynarodowych nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób. Kandydat może spodziewać się odpowiedzi w sprawie swojej kandydatury już w ciągu 2 -3 dni. Około tygodnia trwa proces rekrutacyjny, rozmowa telefoniczna, spotkanie z kandydatem, weryfikacja umiejętności, sprawdzenie referencji u poprzednich pracodawców. Następnie kandydatowi zostaje złożona oferta pracy. Kolejnym krokiem jest ustalenie terminu wyjazdu. A ten jest zależny od wielu czynników: okresu wypowiedzenia kandydata, tego czy kandydat pracował już w Norwegii, jeśli nie w grę wchodzi więcej formalności, kwestie zakwaterowania itd. Podsumowując, czas całego procesu to mniej więcej od 5 do 7 tygodni.

W ogłoszeniach podkreślają Państwo konieczność posiadania doświadczenia. Zatrudniają Państwo tylko sprawdzonych, doświadczonych fachowców?

Tak. Wynika to ze specyfiki rynku w Norwegii. Konkurencja jest ogromna. Tylko osoby znające się na swojej pracy mają szansę na długie kontrakty. Wyjazd za granicę to przedsięwzięcie. Ogromna zmiana nie tylko dla kandydatów, ale także ich rodzin, dlatego staramy się przekazać potencjalnym pracownikom wiele przydatnych informacji. W Clockwork pamiętamy, żeby każdego traktować indywidualnie.

Ponieważ znamy wymagania przyszłych pracodawców, w procesie rekrutacji biorą udział tylko ci, którzy je spełniają. Zakres oferowanych prac jest różny, więc od kandydatów na pracowników wymaga się doświadczenia w realizacji tak dużych projektów jak i niewielkiej „mieszkaniówki”. Tylko samodzielne, zmotywowane osoby, posiadające stosowną wiedzę i praktyczne umiejętności odniosą sukces w Norwegii.

 

Kolejnym z wymogów jest znajomość języka. Na jakim poziomie kandydaci powinni znać język?

W ciągu ostatnich paru lat znajomość języków w sektorze budowlanym znacząco wzrosła. Nasi kandydaci swobodnie komunikują się w języku angielskim, a coraz częściej towarzyszy temu podstawowa znajomość języka norweskiego. Większość osób, które planują wyjazd, uczy się języka angielskiego na długo przed. Korzystają ze szkół językowych lub prywatnych lekcji. Mamy również drugą grupę, która języka angielskiego uczy się już od szkoły podstawowej. Ostatnią stanowią kandydaci, którzy pracowali za granicą i tam musieli nauczyć się komunikować. Obecnie poziom znajomości języków obcych, który reprezentuje większość osób zgłaszających się do Clockwork jest dobry. To dla nas znakomita wiadomość. Nasi kandydaci mogą swobodnie załatwić sprawy urzędowe, porozmawiać z brygadzistami na budowie.

Oferują Państwo też możliwość dopłaty do kursu języka norweskiego.

Oczywiście – naszym pracownikom oferujemy zwrot połowy kosztów kursu. Znajomość języka norweskiego to dla naszych klientów jasny sygnał, że pracownik jest zmotywowany i zainteresowany podnoszeniem swoich kompetencji. W takie osoby należy inwestować.

Co warto zabrać ze sobą do Norwegii?

Może zacznijmy od kwestii formalnych – należy sprawdzić daty ważności dokumentów, z których będziemy korzystać – paszportu i dowodu osobistego. Reszta zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji pracownika, jednakże zawsze przed wyjazdem przesyłam kandydatom listę spraw i rzeczy, o które należy zadbać przed wyjazdem i zaraz po przylocie do Norwegii. Znajdują się na niej przede wszystkim paszport, dowód, numer telefonu do konsultanta i kierowcy, adres biura i mieszkania oraz informacja o ilości pieniędzy, które powinny wystarczyć do pierwszej wypłaty. Clockwork zapewnia osobom, które przyjeżdżają do Norwegii, wszystkie narzędzia i ubrania niezbędne do pracy. W gestii kandydata pozostają wyłącznie rzeczy osobiste.

 

Po przyjeździe do Norwegii pracownik wprowadza się do znalezionego przez Clockwork mieszkania. Jak wyglądają oferowane mieszkania? Jakie posiadają wyposażenie?

Mieszkania w Norwegii utrzymane są na wysokim poziomie. To najczęściej dwu lub trzy pokojowe mieszkania, w których kandydaci korzystają ze wspólnej łazienki, kuchni i salonu. W mieszkaniach znajduje się podstawowe wyposażenie, takie jak naczynia czy czajnik, ale już żelazko czy pościel trzeba zapewnić sobie we własnym zakresie. Mieszkania w większości mają już podpisane umowy z dostawcami Internetu, dlatego warto zawsze zabrać ze sobą laptop lub tablet.

O czym powinny pamiętać osoby rozważające pracę zagranicą?

Podjęcie pracy zagranicą to ogromne ryzyko, ale i wielka przygoda. Wyjazd nie wiąże się tylko ze zmianą pracodawcy. To również odmienne miasto, kultura, otoczenie. Jesteśmy gośćmi w innym kraju, w którym często panują różne prawa. Z perspektywy osób mieszkających od wielu lat w Norwegii wiem, że początkowo nawet nie przypuszczali, jaki wpływ na ich funkcjonowanie będzie mieć panująca tam pogoda, a to ważne, czy w danej lokalizacji poczujemy się dobrze. Nie bez znaczenia jest oczywiście znajomość języka, która pozwala na samodzielne życie i poznawanie nowego otoczenia. Przed wyjazdem warto poświęcić czas na zapoznanie się z informacjami o danej narodowości, jej nawykach i specyfice. Pomocne w tym okazują się być niezliczone fora internetowe. Im więcej wiedzy zgromadzimy przed wyjazdem, tym szok po przyjeździe będzie dla nas mniejszy.

Poza tym pamiętać należy, ze praca za granicą wiąże się często z rozłąką. Wyjazdy do domu nie są możliwe ani zbyt szybko, ani zbyt często. Dłuższe urlopy wypadają co kilka miesięcy. Ten czynnik warto mieć na względzie, szczególnie podczas pierwszego wyjazdu. W tym wypadku nieoceniony staje się dostęp do Internetu, a także możliwość telefonicznej rozmowy z bliskimi.

 

Państwa pracownicy mają możliwość uzyskania premii rekrutacyjnej. Kto można ją otrzymać?

Każdy nasz pracownik, zatrudniony w Clockwork od co najmniej 3 miesięcy, który poleci nam kandydata do pracy (tu również obowiązuje okres minimum 3 miesięcy) otrzyma premię rekrutacyjną w wysokości 2 000 koron.

Na jakie różnice kulturowe pracownicy powinni być przygotowani?

Niestety jest ich bardzo wiele i ciężko byłoby nam w tym miejscu wszystkie wymienić. Począwszy od różnic w powitaniu, wymianie uprzejmości na początku rozmowy po kwestie związane z pracą. Prawo pracy obejmujące inne rozliczenia nadgodzin. Nie wolno używać telefonu na placu budowy. W Norwegii stosuje się często inne techniki budowlane, narzędzia do szpachlowania itd. Niejednokrotnie szokują różnice w przepisach dotyczących ruchu drogowego lub restrykcji po ich przekroczeniu. W Norwegii ogromną wagę przykłada się do zdrowego trybu życia. Palenie papierosów, nadwaga są źle postrzegane - jako dowód, że nie zależy nam na swoim zdrowiu.

I Niemcy, i Norwegowie znani są z wyrażania swojego zdania wprost – nie tracą czasu na dyplomację. Taka bezpośredniość jest dla nas zaskoczeniem, którą nie do końca potrafimy zaakceptować.

Kluczowe jest więc wcześniejsze przygotowanie – samodzielne dobycie wielu wiadomości, zasięgnięcia opinii u znajomych, jeżeli posiadają podobne doświadczenie. Tak jak wspominałam, Internet jest w tym przypadku bezcennym źródłem informacji.

Często w biurach zarówno w Norwegii jak i w Polsce organizują Państwo dni otwarte. Co czeka na osoby, które w tych dniach odwiedzą Państwa biuro?

Ulotki i informatory dotyczące życia w Norwegii. Konsultanci, którzy są tam specjalnie dla nich, żeby z każdym indywidualnie porozmawiać, omówić Cv, udzielić cennych wskazówek - co można byłby zmienić lub ulepszyć. Przekazujemy wiele istotnych informacji odnośnie specyfiki pracy w Norwegii, wymagań i oczekiwań pracodawców. Informujemy kandydatów, na co należy zwrócić uwagę podczas rekrutacji i po przyjeździe na miejsce. Oprócz tego każdy może liczyć na kawę i słodki poczęstunek.

Dlaczego warto skorzystać z usług właśnie agencji Clockwork?

Przede wszystkim jesteśmy agencją działającą legalnie na mocy przepisów prawa pracy (Arbeidsmiljøloven), posiadamy akredytację Norwegian Labour Inspection (Arbeidstilsynet). Dbamy o prawa naszych pracowników, a dowodem tego jest członkostwo firmy w organizacji NHO. Nasi pracownicy chronieni są także przez związek pracowników budowlanych (tariff agreement). Staramy się zapewnić rekrutowanym kandydatom maksimum komfortu podczas wyjazdu do Norwegii. Każdą osobę traktujemy indywidualnie i staramy się wspierać od samego początku, czyli pierwszego spotkania rekrutacyjnego. Zapraszamy więc do kontaktu tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w pracy w branży budowlanej w Norwegii.

Dziękujemy za rozmowę.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
Clockwork Bemanning AS