Nestle Polska S.A.

2 Dodaj opinię
Nestle Polska S.A.
2 106 95 5 1

Beata Burlińska – Marczuk <p align="justify"> Kierownik Działu Szkoleń, Rozwoju i Rekrutacji, HR Biznes Partner </p>, Nestle Polska S.A.

Manager HR z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, rekrutacji, selekcji i oceny pracowników głównie w obszarze rozwoju osobistego. Ze szczególnym zainteresowaniem zgłębia możliwość wykorzystania psychologii w szkoleniach, warsztatach, coachingu i mentoringu w celu rozwoju managerów i pracowników. Jest coachem, absolwentem „Coach Biznesu” Akademii Norman Benett oraz „The Art and Science of Coaching” w Erickson College Inernational (ICF). Jej największym źródłem inspiracji i rozwoju są dwaj synowie. Od 6 lat związana zawodowo z Nestlé Polska.

Przeczytaj cały wywiad »

Aneta

Pojawiły się nowe oferty pracy na stronie https://www.nestle.pl/pl/jobs na stanowiska: asystent w dziale marketingu, młodszy specjalista do spraw kluczowych klientów, asystent do spraw wsparcia sprzedaży i inne. Oferują współpracę w oparciu o umowę o pracę, możliwość zdobycia doświadczenia w międzynarodowej firmie, współpracę z profesjonalnym i otwartym zespołem, realizację samodzielnych i odpowiedzialnych zadań, ciekawą pracę w dobrej atmosferze w dynamicznym środowisku o najwyższych standardach pracy. Prócz tego firma oferuje płatny staż w dziale Supply Chain Analytics. Preferowani są studenci ostatnich lat lub absolwenci uczelni wyższych, faworyzowany kierunek - ekonometria, wymagana dobra znajomość języka angielskiego.

Aneta

@Qwerty, nie wybieram się na rozmową o pracę, ponieważ nie jestem zainteresowana zatrudnieniem w tej firmie. Pomagam osobom szukającym zatrudnienia w zdobywaniu informacji na temat pracodawcy. Dlatego prosiłam Cię o szczegółową opinię dotyczącą warunków zatrudnienia. Jeśli zdecydujesz się ją dodać pomożesz innych użytkownikom forum Gowork.pl w znalezieniu zatrudnienia.

Aneta

@Qwerty, skoro wspominasz o wiedzy na temat firmy, może mógłbyś napisać kilka szczegółów dotyczących zatrudnienia? Czy do wynagrodzenia pracodawca dodaje premie lub pakiet socjalny? Jakiego rodzaju umowy są podpisywane w firmie? Zlecenie, czy na czas określony? Firma inwestuje w pracownika i wysyła go na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe? Zachęcam Cię do zostawienie swojej opinii.

×
Zero tolerancji dla mobbingu w firmie!

Byłeś świadkiem?
Dodaj opinie na www.gowork.pl/opinie
Potrzebujesz wsparcia?
Skontaktuj się z Panią Joanną Koczaj-Dyrda zgloszenie@gowork.pl

Joanna Koczaj-Dyrda
Joanna Koczaj-DyrdaOfiara mobbingu - Radca prawny
Nestle Polska S.A.