Opinie o sylveco.pl - SYLVECO Radosław Piela w Łąka

Poniżej znajdziesz opinie obecnych oraz byłych pracowników o firmie Sylveco. Znajdziesz tutaj również opinie kandydatów do podjęcia pracy w Sylveco o rekrutacji.


Branże: Sprzedaż chemii kosmetycznej

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Sylveco w Łąka

opinie o firmach | GoWork.plznak

Twój głos ma znaczenie,

podziel się swoją historią!

Chcę opowiedzieć o firmie
taka prawda
Pracownik
 Pytanie

Chcesz podjąć pracę w Łące? Daj sobie w twarz trzy razy i zastanów się czy jest aż tak źle, że musisz przyjąć ofertę gościa o imieniu Radosław. Jeśli propozycja będzie pracy na dystrybucji to wiedz, że za prawie najniższą krajową czeka cię (usunięte przez administratora) poniżanie, że jesteś za wolny, nacisk na zostawanie dłużej i ogólnie praca z szują "maliniakiem" największym donosicielem w dziale, który nic nie robi, a swoje interesy prywatne załatwia w godzinach pracy i ma na to przyzwolenie (kredyt na mieszkanie itp sprawy). Jeśli zaproponują ci pracę na produkcji, to też mocno się zastanów, stawki nie wiele wyższe ( w zasadzie dożyjesz do 10-tego), ale rąbią premie za byle ...wno, ludzie tam pracujący bardziej skupiają się na tym co robi drugi niż na swojej pracy, bo tylko polują na kogo donieść pseudo dyrektorowi. Szczerze mówiąc w poprzednich firmach jeśli graliśmy do jednej bramki to szło się z każdym dogadać, ważne było dobro końcowe i wynik, a tu jest tak, że każdy patrzy jak podstawić ci nogę. Klimat w pracy to dramat! Ktoś jednego dnia się do ciebie uśmiecha, a za chwilę pisze na grupie donosicieli co źle zrobiłeś. Szef w ogóle nie wie co się dzieje w firmie, dyrektor mu mówi to co chce, a co niewygodne to kryje, ale jest w teamie zaufanych podobnie jak bracia W. "karaluchy" . Ci to już dzięki ślepemu zaufaniu właściciela robią co chcą, "Karolina" wdraża systemy o kał rozbić, sam nawet problemy symuluje byleby robota była, drugi W.W. to chyba cud że żyje tylu ma wrogów w firmie, podobno szef pozwolił mu zamawiać wszystko i może setkami rzucać jak się chwalił ludziom, a ci sami ludzie czekający na podwyżki i w ogóle jakieś rozmowy dlaczego zarabiają tyle samo co ktoś nowy przez pół roku zostali olani! To nie jest fair i tym sposobem za chwilę posypią się wypowiedzenia, bo rynek pracy ruszył i wynagrodzenia znacząco rosną. Na magazyn świadczenie poniżej 3 tys. dla gościa z uprawnieniami świadczą o zatrzymaniu się wiedzy zarządu na 2015 roku. Jest jeszcze jedna ważna kwestia o której wielu pracowników mówiło: dlaczego idąc na rozmowę do dyrektora czy szefa taka rozmowa odbywa się w pokoju, gdzie siedzie 4-5 osób? To skandal i w życiu się z takim czymś nie spotkałem! Dlaczego przy takich rozmowach poza szefem i dyrektorem są osoby postronne, w tym K.W. który sprzedaje każdą informację "karaluchom" i cała firma, pracownicy wiedzą wszystko? Poszanowanie prywatności pracownika jest na żenującym poziomie. Przyszedłem z wielkimi nadziejami, odchodząc nie żałowałem, liczy się interes szefa, ty jesteś zwykłym szczurem, jeszcze nie wiedzą, ze to prowadzi do kryzysu, ale przyjdzie na to czas. Elastyczność względem pracownika to pojęcie jeszcze nieznane w Sylveco. Dział dystrybucji w tej chwili jest na etapie ojomu.

5
Elo
Kandydat
 Pytanie
@Kandydat

Czy ten gość dalej pracuje, w sensie zarządzający eksportem? Mając takie opinie, na pewno nie poszedłbym tam do pracy, gdybym był kobietą.. A ogólnie jak w exporcie?

Panna Nikt
Były pracownik

Sylveco firma z potencjałem, niestety nie wykorzystanym ze względu na brak odpowiedniej kadry zarządzającej i dzialu HR. Ekipa, która teraz zajmuje się zarządzaniem nadaje się co najwyżej do pchania taczek.

Szparka Efa
Pracownik
@Elżbieta

Norma jest to że masz robić aż ci się pot leje bo czeka stos cvek na biurku dyrektora. Inna sprawa to to że nie ma żadnych chętnych do roboty i żadnego stosu cvek a jak ktoś przyjdzie normalny na produkcję to po tygodniu rezygnuje albo go zwalniają bo jest za dobry.

Nick
Pracownik

Z firmy odeszła już większość doświadczonych pracowników, a kolejni odejdą wkrótce. Polityka doprowadzi wkrótce do jednej zmiany i jeden z kierowników też nie będzie potrzebny. (usunięte przez administratora) przebiło sufit za te marne grosze płacone. (usunięte przez administratora) Nic im nie mówcie w tematach firmy i tego jak jest.

Kwadrat
Pracownik
@Urszula

Posiłek regeneracyjny masz jak sobie polejesz darmowym keczupem kanapkę:)

Józia Nowy wpis
Inne

Specjalista / Specjalistka ds. Kadr i Płac ma w ogłoszeniu tak patrzę podane 5-7 tys widełki, no a od czego to jest zależne, ile przyznają ostatecznie ? Jest to jakaś różnica, zwłaszcza że podali kwotę brutto, więc wychodzi mniej jeszcze ostatecznie. wie ktoś może z Państwa?

Kunta Kinte
Były pracownik

Jedyna firma w której kierownictwo cieszy się że złej atmosfery we własnej drużynie. Polubisz kogoś, zalapiesz dobry kontakt to wiedz że nie popracujesz z tą osobą. Nie ważne jest, że robota byłaby zrobiona, ważne jest że zrobiło się na złość podwładnym i pokazało swoją władzę. Trzeba być skończonym idiotą by nie chcieć mieć zgranej ekipy pod sobą. Taka ekipa razem dążyła by do celu, ale nie lepiej rządzić i dzielić. Na produkcji jest dwóch kierowników, tylko jeden z nich ma jaja i dba o swoją zmianę, pomimo swych humorów. Rozlewnia i dystrybucja zdychają. Prezes nie reaguje by to ocalić i uzdrowić. Firma, która może robić dobre pieniądze i dbać o własnych pracowników idzie na dno. Szkoda...

Teresa
Inne
@Kunta Kinte

A prezesowi to jest mówione wprost jak judzie tam się czują? a co do tego wspomnianego kierownictwa to oni nic nie mają na plus za wyniki drużyny? pytam, bo sama chciałabym zrozumieć czemu ktoś miałby chcieć kogoś skłócać.

Zulus
Były pracownik
@Teresa

Prezes od tego ma dyrektora i kierowników,by wiedział co czuje robol na produkcji. Z tego co mi wiadomo to mają stałą premię miesięczną. Nie miałby chcieć, tylko chce. To jest fakt a nie gdybanie. Jeśli pracujesz w tej firmie to dobrze wiesz jak rozdzielili ludzi. Mało tego efekt jest taki, że ludzie się zwalniają i to tacy, co robią tu wiele lat i nie da się ich zastąpić.

Teresa
Inne
@Zulus

no to tym bardziej nie rozumiem. chyba, że jakąś drugą firmę też prowadzą i mają alternatywę? a firma to ma jakieś plany na kolejny rok? sporządzają cos takiego może? pytam, bo jestem ciekawa jak dalej się to będzie mogło układać z takim podejściem. Nowi chętnie przychodzą?

Najniższa krajowa Nowy wpis
Były pracownik
@Kunta Kinte

Dokładnie!! Co te dyrektory mają za strategie , rządy totalitarne niczym Putin i jego kolonie karne

broda
Były pracownik
 Pytanie

Czy to przypadkiem nie wasza wina że jest jak jest? Każdy normalnie myślący po prostu ucieka z tej firmy. Czy inteligent trener dalej pracuje? Bo mówił że jak nie będzie podwyżki to się zwalnia. pozdrawiam broda

Żaba Nowy wpis
Pracownik
@broda

Robi dureń i donosi taka jego rola. Wywalają ludzi ma zbity pysk z dnia na dzień, bo szukają oszczędności. Jak ktoś się zastanawia czy podjąć tu pracę to radzę się zastanowić, bo będziesz co weekend walił wódę do spodu żeby zresetować mózg.

Pytanie
 Pytanie

Jakich pytań można się spodziewać na rozmowie rekrutacyjnej w firmie Sylveco (SYLVECO Radosław Piela)?

nick
Pracownik
@Pytanie

pytanie pierwsze i ostatnie czy chcesz pracować..... jak chcesz to pracujesz, bo nie ma kim i będziesz orał(a) jak dzika za najniższą i miej oczy dookoła, bo szukanie haka to standard, a pracownicy fałszywi jak te ciule w sejmie

Nicka
Inne
 Pytanie
@Pytanie

Pytanie zasadnicze czy wchodzisz pod biurko? Praca za najniższą, fatalna atmosfera, sami donosiciele...

JE
Inne
@Nicka

Czyli co, nie jest tak, że takie same zasady i traktowanie dla wszystkich, a wyróżnić się można pracowitością? Firma ma teraz kilka ofert z robotą. W tym dla Specjalisty ds. sprzedaży i obsługi klienta. Kojarzysz, czy podany zakres wynagrodzenia 4 300–10 000 zł brutto, zwłaszcza górna granica jest realnie do osiągnięcia?

Radziu
Pracownik
@JE

Realnie do osiągnięcia jest najnizsza krajowa i tyle dostaniesz niezależnie od tego czy tyrasz za trzech czy dopiero się uczysz. NIC WIĘCEJ

Najniższa krajowa
Pracownik
@Radziu

6 lat pracy i w nagrode najniższa krajowa +200 zł premii- wstyd. A do tego dowiadujesz sie o tym pod koniec stycznia

Mońka Nowy wpis
Inne
@Najniższa krajowa

Możemy rozmówić jeszcze sprawę tych premii? one i tak niezależnie od stażu pracy będą przysługiwać? Z nimi nie ma problemów? Nie rekompensują jednak tego stażu, bo wszystkim są i tak przydzielane czy cos źle rozumiem?

 Rozmowa kwalifikacyjna
Ile osób przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną w firmie Sylveco na stanowisko Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży i obsługi klienta? Czy atmosfera jest stresująca, czy raczej luźna? Opowiedz nam o swoich odczuciach.
logo firmy Elektromonter ds. pomiarów elektroenergetycznych
Gdynia
Przedsiębiorstwo Portowe Sieć Sp. z o.o.
(53 opinii)
Wyślij CV
logo firmy Projektant / Projektantka - Automatyk
Wrocław
Przedsiębiorstwo Projektowo - Wdrożeniowe Energoster Sp. z o.o.
(1 opinia)
Wyślij CV
logo firmy DORADCA TECHNICZNO - HANDLOWY
Gdańsk
Domex Sp. z o.o.
(105 opinii)
Wyślij CV
Aplikuj na wiele ofert
G
Inne

A myślicie, że te prezenty na święta o które się ktoś spytał to będą zależne od stażu lub stanowiska? zastanowiło mnie to ze w ofercie dla regionalnego maja wpisana tylko umowę o prace. czy to oznacza ze na kontrakcie nie można być?

Pytanie
 Pytanie

Co wchodzi w socjal Sylveco?

NICK
Były pracownik
@Pytanie

keczup i musztarda na stołówce... nic więcej

Emil
Inne
@NICK

A stołówka, to dla ozdoby, czy po to, bo firma finansuje posiłki pracownicze? I jakie trzeba spełnić warunki, by zarobić 10 000 zł brutto? W aktualnym ogłoszeniu dla specjalisty ds. sprzedaży i obsługi klienta podali właśnie zakres od 3 490 do 10 000 zł brutto, dodając też, że to zlecenie.

Radziu
Pracownik
@Emil

Zejdz na ziemie. Sylveco to nie jest zadna korporacja tylko podkarpacka firemka w ktorej pracuja przy (usunięte przez administratora)za najnizsza krajowa. Jedyna zaleta to fajny entourage na instagramie I darmowe kosmetyki

Ula
Inne
@Radziu

Te darmowe kosmetyki są w formie benefitu, tak? Coś jeszcze firma daje z takich rzeczy? Jakieś premie świąteczne czy coś?

Vianek
Kandydat
@Emil

Pracowałam długie lata w tej firmie i to nie na produkcji, zapomnij i takich zarobkach...

Aneta
Inne
@Vianek

Nie na produkcji? Czyli jakaś praca za biurkiem? No i jaki był / jest system podwyżkowy? W roku cos cyklicznie czy indywidualnie się walczy? Ciekawi mnie mimo wszystko stanowisko, na którym na spokojnie można dłużej pracować? jest ono rozwijające?

Pytanie
 Pytanie

Czy w firmie Sylveco praktykowane są premie/nagrody kwartalne/roczne? Na stanowisku Pracownik Produkcji, na które poszukują na Pracuj.pl to dość istotna kwestia.

anonim
Kandydat

(usunięte przez administratora)

Miro

No brakuje Twojej o tej firmie opinii. Wiesz z jakiego powodu cały rok rekrutują?

Szparka Efa
Były pracownik
@Miro

Moze dlatego ze juz kazdy wie jak sie tam pracuje. A jak nie wie to po okresie probnym szybko sie dowie I szukaa kolejnej roboty

Bogdan
@Szparka Efa

Serio, nie każdy wie. Co więc się działo, podczas okresu próbnego?

Niunia
Kandydat

Jest teraz rekrutacja do firmy na stanowisko do kadr. Czy warto

Ja
Inne
@Niunia

No właśnie, warto? I jeszcze napiszcie, czy w kadrach jest opcja pracy hybrydowej? Czy jedynie stacjonarnie?

Urszula
Inne

Jestem zainteresowana ogłoszeniem od firmy na posadę Specjalista ds. Eksportu. Teraz firma szuka pracownika i widziałam, że napisali 4000 - 4700 zł brutto. Może wiecie, czy te widełki to pensja na start, a po okresie próbnym wynagrodzenie rośnie?

Efa
Pracownik
@Urszula

Pensja po okresie próbnym Ci nie wzrośnie, dojdzie premia kilka stówek, która Ci będzie odbierana za byle co np za pójście na 3 dni L4. Pensja jednak nie jest najważniejsza, ważne jest to, że będziesz sprzedawać produkt, którego nikt nie chce kupić. Plus toksyczna atmosfera. Daruj sobie

Administrator

Czy może ktoś podzielić się wrażeniami z pracy w Sylveco?

Zaniepokojona
Pracownik
@Administrator

Jeśli: - lubisz być ciągle inwigilowanym przez zarząd, sprawdzanie (SMSów, telefonów, poczty) - lubisz pracować pod osobistą kontrolą szefa, zgodnie z zasadą: "Pańskie oko konia tuczy" - lubisz złą atmosferę w pracy, ciagłą nagonkę na pracowników, nawet za posiadanie własnego zdania, które mogło by przynieść korzyści dla firmy - lubisz permanentne donoszenie na współpracowników do zarządu - lubisz brak możliwości wymiany nierotujących i przeterminowanych produktów skazując się na gniew klienta - lubisz jak szef na Ciebie krzyczy zawsze gdy pójdzie coś nie tak - lubisz ciągłe zmiany warunków pracy oraz zatrudnienia (Telefony, wizyty, godziny pracy, formę pisania @, wynagrodzenia) - lubisz pracę w przestraszonym i zdemotywowanym niezgranym zespole - lubisz być niedocenianym wyrobnikiem któremu można podziękować za pracę w sposób niespotykany w 21 wieku - lubisz presję, niezdrowe relacje i brak zaufania do Ciebie i Twojej pracy - lubisz brak możliwości rozwoju, brak pomocy od przełożonych - lubisz nie wiedzieć co złego spotka Cię następnego dnia - lubisz niedzielny ból brzucha przed poniedziałkiem - lubisz donosić, kolorować trawę na zielono być fałszywy w swoich poczynaniach - jesteś fanem średniowiecznych metod pracy i zarządzania Genialnie! To praca wymarzona dla Ciebie, dołącz do zespołu Sylveco!

1
Izabela
Inne
@Zaniepokojona

Dzięki za wyczerpujący komentarz. Piszesz o ciągłej zmianie wynagrodzenia - czego to dotyczy? Warunki się tak zmieniają czy jakieś składowe tego wynagrodzenia?

Krawaciarz
Pracownik
@Zaniepokojona

Prawda, sam fakt, że w ciągu jednego dnia odeszło/zostało wyrzuconych 5 osób, mówi wiele o firmie, która wielka nie jest. Zero szacunku do pracowników. Prezes Radzio powinien się (usunięte przez administratora) w łeb, bo nie potrafi zarządzać ludźmi. Ciekawi fakt, czy Radzio wie o wszystkim, czy to tylko fanaberie pseudo dyrektora, żeby puszczać na (usunięte przez administratora) pies każdego, kto chce odejść. Jeśli chcesz się rozwinąć lub o cokolwiek prosisz, od razu są podcinane skrzydła, nie pasuje Ci to (usunięte przez administratora) Nie ważne, że nikt nowy się nie pojawia na horyzoncie, trzeba się łudzić, że za tak gówniane pieniądze przyjdzie jakiś (usunięte przez administratora) nagadać mu na rozmowie o pracę bzdur jak to super pięknie jest, a jeśli będzie chciał odejść, bo jednak bzdury wyjdą na jaw, spoko (usunięte przez administratora) Nowy rok pokazał jak ładnie się traktuje pracowników, odchodzi 10 przychodzi 1 osoba. Zamiast aktualizować skład w momencie jak odchodzi jedna osoba, zakładane jest, że to dobrze, mniejsze wydatki i w sumie po co ma przychodzić ktoś nowy skoro dają rade, nie ważne że musisz robić za dwóch, nie pasuje to wiesz gdzie drzwi, odchodzi kolejny, to tym co zostali rozdzielimy obowiązki... Radzio weź się do roboty i zacznij się pokazywać ludziom, a nie jak (usunięte przez administratora) siedzisz w swojej kajucie i jedyne co potrafisz to obnosić się z zakupem pałacu. Masz kasę na robolach, żeby takie luksusy posiadać, to miej tez odwagę do nich wyjść. Mogę się założyć, że nie znasz imion 99% swoich pracowników. Unikasz wzroku na korytarzu. Nie życzę i nie polecam nikomu tutaj pracy dopóki 90% firmy się nie wykruszy i prezes Radzio się nie obudzi z błogiego snu.

Nick
Pracownik

Z firmy odeszła już większość doświadczonych pracowników, a kolejni odejdą wkrótce. Polityka doprowadzi wkrótce do jednej zmiany i jeden z kierowników też nie będzie potrzebny. (usunięte przez administratora) przebiło sufit za te marne grosze płacone. (usunięte przez administratora) Nic im nie mówcie w tematach firmy i tego jak jest.

Kakaowe oczko
Pracownik
@Nick

Będzie jedną zmiana, a halitomin wróci na rozlewnię jako operator z stawka 3600 brutto xd

Izabela
Inne
@Kakaowe oczko

A ja widziałam na stronie że są prowadzone stałe rekrutacje do kilku działów. Możecie mi opisać co dokładnie robi się na produkcji? Potrzeba list motywacyjny a nie napisali nawet zakresu obowiązków...

Ice cream
Pracownik
@Izabela

List motywacyjny nie potrzebny do zarabiania najniższej krajowej, byle mieć chęci zapieprzac i lubić plotki o sobie. Jak jesteś ładna to masz plus u trenera, halitominowi nie wolno. Produkcja to głównie dźwiganie i mycie, niezależnie od miejsca docelowego

Urszula
Inne
@Ice cream

No dobra, dźwiganie, ale ręcznie czy są np. jakieś wózki do tego dźwigania? Czy i to mycie to ręcznie, bez specjalnych maszyn, czy są jakieś ułatwiające maszyny, narzędzia do tego?

Ula
Pracownik
 Pytanie
@Urszula

Dziewczyno jakie wózki? Dźwiganie ręczne, nawet po 20 kg i to nie raz ale jak masz nawazone to trzeba podnosić takich wiaderek np 40 po 3 razy więc sobie policz. Na szybko nieraz przewala się ok tony dziennie. Do mycia owszem jest specjalne maszyna - wąż do mycia z pistoletem ^^

Urszula
Inne
@Ula

Wow, serio? A skoro jest tak dużo dźwigania, to czy dają więcej przerwy albo jakieś częstsze? zapewniają posiłki regeneracyjne? Trudno mi sobie to wyobrazić, więc nie wiem, może jakoś to rekompensują, że takie są ciężary?

Kwadrat
Pracownik
@Urszula

Posiłek regeneracyjny masz jak sobie polejesz darmowym keczupem kanapkę:)

taka prawda
Pracownik
 Pytanie

Chcesz podjąć pracę w Łące? Daj sobie w twarz trzy razy i zastanów się czy jest aż tak źle, że musisz przyjąć ofertę gościa o imieniu Radosław. Jeśli propozycja będzie pracy na dystrybucji to wiedz, że za prawie najniższą krajową czeka cię (usunięte przez administratora) poniżanie, że jesteś za wolny, nacisk na zostawanie dłużej i ogólnie praca z szują "maliniakiem" największym donosicielem w dziale, który nic nie robi, a swoje interesy prywatne załatwia w godzinach pracy i ma na to przyzwolenie (kredyt na mieszkanie itp sprawy). Jeśli zaproponują ci pracę na produkcji, to też mocno się zastanów, stawki nie wiele wyższe ( w zasadzie dożyjesz do 10-tego), ale rąbią premie za byle ...wno, ludzie tam pracujący bardziej skupiają się na tym co robi drugi niż na swojej pracy, bo tylko polują na kogo donieść pseudo dyrektorowi. Szczerze mówiąc w poprzednich firmach jeśli graliśmy do jednej bramki to szło się z każdym dogadać, ważne było dobro końcowe i wynik, a tu jest tak, że każdy patrzy jak podstawić ci nogę. Klimat w pracy to dramat! Ktoś jednego dnia się do ciebie uśmiecha, a za chwilę pisze na grupie donosicieli co źle zrobiłeś. Szef w ogóle nie wie co się dzieje w firmie, dyrektor mu mówi to co chce, a co niewygodne to kryje, ale jest w teamie zaufanych podobnie jak bracia W. "karaluchy" . Ci to już dzięki ślepemu zaufaniu właściciela robią co chcą, "Karolina" wdraża systemy o kał rozbić, sam nawet problemy symuluje byleby robota była, drugi W.W. to chyba cud że żyje tylu ma wrogów w firmie, podobno szef pozwolił mu zamawiać wszystko i może setkami rzucać jak się chwalił ludziom, a ci sami ludzie czekający na podwyżki i w ogóle jakieś rozmowy dlaczego zarabiają tyle samo co ktoś nowy przez pół roku zostali olani! To nie jest fair i tym sposobem za chwilę posypią się wypowiedzenia, bo rynek pracy ruszył i wynagrodzenia znacząco rosną. Na magazyn świadczenie poniżej 3 tys. dla gościa z uprawnieniami świadczą o zatrzymaniu się wiedzy zarządu na 2015 roku. Jest jeszcze jedna ważna kwestia o której wielu pracowników mówiło: dlaczego idąc na rozmowę do dyrektora czy szefa taka rozmowa odbywa się w pokoju, gdzie siedzie 4-5 osób? To skandal i w życiu się z takim czymś nie spotkałem! Dlaczego przy takich rozmowach poza szefem i dyrektorem są osoby postronne, w tym K.W. który sprzedaje każdą informację "karaluchom" i cała firma, pracownicy wiedzą wszystko? Poszanowanie prywatności pracownika jest na żenującym poziomie. Przyszedłem z wielkimi nadziejami, odchodząc nie żałowałem, liczy się interes szefa, ty jesteś zwykłym szczurem, jeszcze nie wiedzą, ze to prowadzi do kryzysu, ale przyjdzie na to czas. Elastyczność względem pracownika to pojęcie jeszcze nieznane w Sylveco. Dział dystrybucji w tej chwili jest na etapie ojomu.

5
rapid
Pracownik
@taka prawda

Najwyraźniej potrzebujesz pomocy. Twój tekst wygląda jak płacz dorosłego dziecka, który tylko poprzez krytykę innych może chociaż na chwile podnieść poczucie własnej wartości. Nie martw się, nie jesteś sam. Jest Was więcej, którzy myślą, ze mogliby stworzyć lepsza firmę i jeszcze lepiej nią zarządzać - większość już nie pracuje. Znowu pojawia się temat wykształcenia Dyrektora i znowu żal czterech liter ściska, że ja wykształcony i wyedukowany pracuje jako szeregowiec. Cytując klasyka: (usunięte przez administratora) z dyp­lo­mem to ta­ki sam (usunięte przez administratora) jak przed­tem – tyl­ko z pretensjami."

Ktoś
Pracownik
@rapid

Może i wykształcenie o niczym nie świadczy, ale dotyczy to tylko osób, które mogą pochwalić się zaradnością, elokwencją, obyciem, taktem, czy wiedzą. Braki w wykształceniu, w połączeniu z używaniem słów, których znaczenia się nie rozumie i używaniem stwierdzeń zupełnie niepasujących do sytuacji, mogą być tylko źródłem kpin.

Karla
Pracownik

Masz rację, ze mną tez chwilę normalnie rozmawiał, a później jazda na caly zarząd i firmę, aż nie wiedziałam o co mu chodzi. Na bank nagrywał i szukał czy ktoś coś powie złego na zarząd, albo jest nienormalny. Ja tam chłopakom na naważaniu współczuję współpracy z takim człowiekiem, nie dziwne, że mają problem z kadrą, a tam podobno najlepszy człowiek ma odejść i do czego to wszystko prowadzi :( Rozlewnia też traci fachowców, brawo dyrektor, chowaj głowę w piasek i pytaj kadrowej przez telefon gdzie ile płacą, tak to już trzeba 4 z przodu nie 3!

Zainteresowany pracą
Kandydat
 Pytanie
@taka prawda

Proszę o informację, ile osób pracuje w dziale exportu i jaka jest tam atmosfera. Czy są jacyś normalni ludzie? Bo aż się wierzyć nie chce, że aż tak tragicznie, jak tu wszyscy piszą o tej firmie. Piszcie szczerze, wówczas jest szansa, że Wam również ktoś kiedyś pomoże.

Kot
Pracownik
@Zainteresowany pracą

Atmosfera beznadzieja, jedna przez druga kombinuja jak tu robic aby nic nie robic a wlascicielowi bajki opowiadaja jak to sie staraly no ale nie wyszlo... szkoda tylko ze wlasciciel w to wszystko wierzy mimo ze jego projekty spalaja zanim na dobre sie rozkreca

Kandydatka
Kandydat
@taka prawda

Jak chcecie przeżyć przygodę życia, to pędem do działu współpracy z zagranicą. Dowodzący tym działem chętny na przygody, a nie na poważną współpracę zawodową. Szerokości!

Były pracownik
Były pracownik
@taka prawda

Nie polecam pracy kobietom w dziale współpracy z zagranicą. Jeśli zdecydujecie się, bądźcie bardzo czujne!

O.l.a
Kandydat
@Były pracownik

Nie polecasz ze wzgledu na atmosfere, place ,czy ze wzgledu na ludzi pracujacych w tym dziale, inne ( napisz jakie). Interesuje mnie praca w tym dziale dlatego pytam.

Kandydat
Kandydat
@O.l.a

To, że ktoś nosi obrączkę na palcu, niekoniecznie gra uczciwie.

Kandydatka
Kandydat

Nigdy nie mów "nigdy", poczytaj lepiej o zaawansowanych technikach manipulacji. Skorzystasz bardziej na tym, niż na opinii osób korzystających z tego forum.

Kandydat
Kandydat
@taka prawda

Wchodząc na forum, otwierajcie również zakładkę - "Zadaj pytanie". Tam są dodatkowe komentarze. Będziecie mieli porównanie, które znikają, a które pozostają.

Tyk
Pracownik
@taka prawda

Wiele osob w tej firmie zalatwia prywatne interesy w godzinach pracy np. Umawianie wizyt u weterynarza, zakupy przez internet, prywatne rozmowy z kolezankami przez telefon, zalatwianie fachowcow bo akurat jakis remoncik trzeba umówic albo przeprowadzke. Sa nawet osoby ktore godzinami przebywaja poza wlasnym miejscem pracy bo musza np plotki rozniesc po calej firmie lub wypic kilka kaw. Wiec lataja po pokojach jak by mieli ADHD i jak by nie mogli skorzystac z czatu . No ale na czacie przeciez nie mozna sie obgadywac bo to firmowe narzedzie.Nie mow wiec o braku elastycznosci bo przeciez jest mega elastycznie ;)

O.mol
Pracownik
 Pytanie
@Kandydatka

Widze ze komus w dziale bardzo przeszkadza zarzadzajacy tym dzialem. Tylko pytanie jaka jest tego przyczyna?......

Sasiad
Pracownik
 Pytanie
@Kandydat

Jaka jest przyczyna tego ze szef dzialu tak jest oczerniany? Moze komus bardzo nie odpowiada ze on tam w ogole jest? Nie macie jaj aby jawnie sie do tego przyznac ??? No tak bo przeciez latwiej jest kogos oczernic poza plecami

Zainteresowany pracą
Pracownik
 Pytanie
@taka prawda

Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna?

Kandydat
Kandydat
 Pytanie
@Karla

Czy ten pan, o którym piszecie, jest również rekruterem, czekającym na gotowy biznes plan i pozwalający sobie na zbyt wiele w formie żartów i niestosownych aluzji? Wie ktoś coś na ten temat?

Elo
Kandydat
 Pytanie
@Kandydat

Czy ten gość dalej pracuje, w sensie zarządzający eksportem? Mając takie opinie, na pewno nie poszedłbym tam do pracy, gdybym był kobietą.. A ogólnie jak w exporcie?

Panna Nikt
Były pracownik

Sylveco firma z potencjałem, niestety nie wykorzystanym ze względu na brak odpowiedniej kadry zarządzającej i dzialu HR. Ekipa, która teraz zajmuje się zarządzaniem nadaje się co najwyżej do pchania taczek.

Izabela
Inne
@Panna Nikt

To co takiego jest nie tak według Ciebie z tym zarządzaniem? Oprócz tego aspektu to ogólnie polecasz? Jak z wynagrodzeniem? Dobrze płacą?

Panna Nikt
Były pracownik
@Izabela

Mają dobry produkt a mimo to nie widac żeby firma się jakoś rozwijała. Pracy jako tako nie polecam bo atmosfera jest tam kiepska, za dużo znajomych i rodziny dyrektora na wyższych stanowiskach, każdy na każdego donosi. I dlatego też kiepskie zarządzanie bo brak ludzi z odpowiednim wyksztalceniem czy kompetencjami. Co do wynagrodzenia to gdyby dawali wszystko w podstawie to nie byłoby tak źle, niestety podstawa to ciut wiecej niz najniższa a reszta w premii, która ucinają np. za chorobowe.

Elżbieta
Inne
@Panna Nikt

I tylko premia jest zależna od tego, czy się choruje czy nie, czy jeszcze są jakieś inne czynniki? Powiedz coś więcej, jeśli to nie kłopot. Są jakieś normy w tej pracy?

Szparka Efa
Pracownik
@Elżbieta

Norma jest to że masz robić aż ci się pot leje bo czeka stos cvek na biurku dyrektora. Inna sprawa to to że nie ma żadnych chętnych do roboty i żadnego stosu cvek a jak ktoś przyjdzie normalny na produkcję to po tygodniu rezygnuje albo go zwalniają bo jest za dobry.

Były pracownik
Pracownik

Moim zdaniem firma jest super i godna polecenia.

Izabela
Inne
@Były pracownik

To świetnie. Możesz napisać coś więcej? Dlaczego polecasz? Podpisałeś się jako były pracownik. Możesz napisać dlaczego zrezygnowałeś z pracy tutaj? Często ludzie rezygnują?

Czarli
Pracownik
 Pytanie

Radek ile nam podniesiesz w tym roku? Tylko (usunięte przez administratora) będzie robił za te ochłapy, a kierownika sral pies i jego nadliczbowe wymuszanie. Nieroby (usunięte przez administratora) i polmozgi szczególnie ten trener tak zwany nawet nie wie jak reset komputera zrobić.

1
Napoleon
Pracownik
@Czarli

Nie wyrabiacie targetu to dostaniecie najniższą krajową

Klaudia
Kandydat
 Pytanie

Sylveco prowadzi aktualnie rekrutację na stanowisko Specjalista ds Kadr. Jesteś osobą, która odpowiedziała na ofertę? Napisz, co sądzisz o rozmowie kwalifikacyjnej. Przekazane przez Ciebie informacje mogą okazać się cenną wskazówką dla użytkowników rozważających pracę w firmie.

Karma
Pracownik

Równia pochyła to mało powiedziane jeśli chodzi o pracę w tej firmie. Szef przejął rządy absolutne. Dyktator pełną gębą, wziął sprawy w swoje ręce, bo chyba nikomu już nie może zaufać. (Albo ma złych doradców) Ludzie robią sobie jaja za jego plecami, a przy nim każdy udaje najlepszego przyjaciela, autorytet szefa dawno utracony. Ten kto jest/był w Sylveco z cyrku się nie śmieje. Nawet najwięksi sprzymierzeńcy szefa widzą co się dzieje, ale próbują utrzymać stanowisko, wchodząc jeszcze głębiej w czarną otchłań kloaczną. Pracownicy kolorują świat szefa na różowo, co ważne, dobrze im to idzie. Wszystko to do czasu, wielcy tego świata zaczynali podobnie i kończyli podobnie ;) Zero szacunku do pracowników, nie Ty to następny i tak bez końca. Wszystko od ludzi nic od siebie, zbawca myśli że jak płaci to może człowieka traktować jak czarnucha. Oj nie kochaniutki, karma wraca ze zdwojoną siłą, ale o tym się przekonasz niebawem. U klientów dramat, więcej wymian niż sprzedanych produktów. Na szczęście firmę na takie dokładanie jeszcze stać, można pracować bez stresu bo jak coś to się wymieni. Fatamorgana w pełnej krasie. Nowy rok zweryfikuje świetne pomysły góry na zarządzanie pracą poszczególnych działów oraz na rozwój sprzedaży, jedno jest pewne, będzie się działo a ja będę przyglądała się sytuacji z taką samą satysfakcją jak Ty Radosławie, traktując bez szacunku swoich pracowników, którzy wynieśli Cię tam gdzie teraz jesteś. Uważaj, upadki ze szczytu bywają bardzo bolesne.

Ciekaw
Inne
 Pytanie

Ile płacą na rękę na produkcji? Są szanse awansu? Pierwsza umowa na jaki okres i za ile?

Rutynoscorbin
Były pracownik
@Ciekaw

Stawkę masz podaną na pracuj.pl . Szanse są, umowa na 2 miesiące

Teresa
Inne
@Rutynoscorbin

i potem na rok czy na nieokreślony już?

anonim
Kandydat

(usunięte przez administratora)

Obserwator
Były pracownik

Autorze tego komentarza... wstydź się... tym wpisem pokazałeś jaki z ciebie mały, paskudny, zazdrosny człowieczek... żenujące... zajmij się swoją (usunięte przez administratora)

Nijak
Pracownik
@Obserwator

Nie wydaje mi się czytając wpisy, że jest tutaj czego zazdrościć. Sytuacja i atmosfera w firmie jest conajmniej trudna dla każdego na każdym możliwym szczeblu. Brak zaufania i napiecie przez 8 godzin w pracy 5 dni w tygodniu, przecież tak nie da się pracować a i zyć, bo nastrój przynosisz że sobą do domu. Nawet wyżej wymienieni 'przyjaciele szefów' nie mogą być szczęśliwymi ludźmi jeśli tak traktują pracowników- za takim zarządzaniem najczęściej stoi strach, niepewność, brak kompetencji. Bycie przyjacielem a jednocześnie poslugiwanie się w codziennym menagerowaniu prywatną plotką to jest dopiero paskudne zagranie. W takim trudnym okresie ekonomicznym u nas w kraju warto by było stworzyć przeciętnemu pracownikowi chociaż miła atmosferę bo to waluta absolutnie podstawowa i bezcenna. Kadro zarządzająca- nawet jeśli spora część z Was wystartowała z poziomu Nikodema Dyzmy, spróbujcie zacząć zmianę chociaż z poziomu nastawienia do innych, nikt nie będzie wytykać Wam błędów i braków jeśli będziecie po prostu serdeczni i pomocni. Bycie dobrym i otwartym człowiekiem jest ważniejsze niż matura, studia czy kursy i od tego zacznijcie !!

XXX
Pracownik
@Nijak

Bycie pomocnym, dobrym itd... to dla zarządu pojęcie obce, więc nie oczekuj tu podejścia do pracownika na poziomie cywilizowanym. Ważne by zajechać każdego, bo na twoje miejsce przyjdzie inny. To jest droga do gleby, ale tym charakteryzuje się większość tego typu firm. Godzisz się na bycie frajerem, albo nie. Ta firma się kurczy, nie rozwija.

Marta
@XXX

Ojej, brzmi to bardzo nieciekawie. Powiedzcie mi czy chociaż zarobki wynagradzają mierzenie się z takim podejściem jak opisujecie? Oferują większe stawki niż konkurencja?

Rutynoscorbin
Były pracownik
@Marta

Stawkę masz na pracuj.pl . Sama oceń czy jest dla ciebie konkurencyjna

Zostaw merytoryczną opinię o Sylveco - Łąka

Możesz oznaczyć pracodawcę w treści opinii wpisując znak @ np: @Pracodawca

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej


Drogi Użytkowniku,

Pamiętaj, przed dodaniem opinii o Pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z poniższą informacją:

NIE dodawaj opinii, która:

ikona dobre praktyki
łamie prawo polskie
ikona dobre praktyki
jest niezgodna z regulaminem serwisu GoWork.pl
ikona dobre praktyki
jest wulgarnym komentarzem
ikona dobre praktyki
jest niemerytoryczna

Każda merytoryczna opinia jest ważna, każda z nich może być zarówno pozytywna jak i negatywna, dlatego zachęcamy do tego by dzielić się swoimi przemyśleniami, które dotyczą Pracodawcy. Nie pisz jednak pod wpływem negatywnych emocji.

Zadbaj o kulturę pozytywnego feedbacku, nie pisz tylko negatywnych informacji o Pracodawcy, zwróć uwagę na stosowne aspekty i realia w swojej opinii. Wszystkie oceny są wartościowe. Wspólnie zadbajmy o sens merytorycznych opinii.

Dodaj pomocną opinię, którą sam chciałbyś przeczytać o swoim potencjalnym Pracodawcy. Podziel się swoimi przemyśleniami, a poniższe przykłady możesz potraktować jako podpowiedzi o czym Użytownicy lubią czytać odwiedzając profile firm.

ikona dobre praktyki
przebieg on-boardingu nowego pracownika
ikona dobre praktyki
proponowane przez Pracodawcę wartości wynagrodzenia
ikona dobre praktyki
codzienna praca, również w relacji z przełożonymi
ikona dobre praktyki
panująca atmosfera w pracy
#TwójGłosMaZnaczenie

Często zadawane pytania

  • Jak się pracuje w Sylveco?

    Zobacz opinie na temat firmy Sylveco tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 53.

  • Jakie są opinie pracowników o pracy w Sylveco?

    Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 39, z czego 6 to opinie pozytywne, 22 to opinie negatywne, a 11 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

Sylveco
Przejdź do nowych opinii