Miniaturka
Łukasz Bugaj
EKOFOL BUGAJ SP.JAWNA
Absolwent Wydziału Ochrony Środowiska o specjalności gospodarka odpadami.

EKOFOL BUGAJ SP.JAWNA

EKOFOL rozpoczął działalność w branży tworzyw sztucznych w 1998 roku jako firma rodzinna. Od 2002 roku EKOFOL jest spółką jawną. Odbiorcami granulatów są firmy z województwa małopolskiego – producenci wyrobów z tworzyw sztucznych.

Firma EKOFOL rozpoczęła działalność w 1998 roku. Jak wyglądały jej początki?

Firma została założona w 1998 roku i wówczas dzierżawiliśmy halę produkcyjną na terenie Kopalni Soli w Wieliczce. Następnie w Ochmanowie, koło Wieliczki, wybudowaliśmy swój pierwszy zakład produkcyjny wielkości 2000 m2. Kolejne lata to ciągłe zmiany dotyczące, przede wszystkim, rozwoju technologicznego, zwiększania wolumenu produkcji oraz poszerzania rynku zbytu. W 2010 roku przenieśliśmy swój zakład do Bierunia i tutaj dalej z sukcesami rozwijamy naszą działalność.

Jakie były kluczowe momenty w historii firmy?

Kluczowym momentem dla firmy było przeniesienie jej z Ochmanowa do Bierunia. Ta zmiana zapewniła nam większe możliwości rozwoju. W nowej siedzibie, dzięki większej przestrzeni byliśmy w stanie zbudować nowoczesny zakład produkcyjny, wyposażony w urządzenia i maszyny najlepszych światowych producentów, co pozwoliło nam na 15-krotne zwiększenie wielkości produkcji w ciągu zaledwie 5 lat.

 

Zaczynali Państwo jako firma rodzinna. A jak to wygląda teraz?

Nadal pozostajemy firmą rodzinną, dzięki czemu proces podejmowania decyzji jest bardzo szybki, a członkami zarządu są właściciele firmy.

 Jakie są plany rozwoju firmy na najbliższe lata?

W 1998 roku zaczynaliśmy od dzierżawionej hali produkcyjnej z zaledwie pięcioma pracownikami, a wielkość produkcji w skali jednego miesiąca oscylowała w granicy 100 ton. Dzisiaj posiadamy własne hale produkcyjne o wielkości prawie 5000 m2, 3 kompletne ciągi technologiczne (mycie-rozdrabnianie-suszenie-granulacja), a miesięczna produkcja to aż 1500 ton gotowych do sprzedaży granulatów. Liczba zatrudnionych pracowników cały czas rośnie i obecnie waha się w granicy 80 osób. W przyszłym roku planujemy zakupić kolejną i tym razem największą dostępną linię produkcyjną o wydajności 2500kg/h oraz zmodernizować istniejące. Przewidujemy, że dzięki tym zmianom produkcja wzrośnie o dodatkowe 1000 ton granulatów miesięcznie.

Co Państwa wyróżnia jako pracodawcę?

Przede wszystkim, dbamy o swoich pracowników i czujemy się z nimi związani, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że to właśnie oni tworzą naszą firmę i wspólnie pracujemy na jej sukces. I tu właśnie pragnę zaznaczyć, że pomimo przeniesienia produkcji z Ochmanowa (woj. małopolskie) do Bierunia (woj. śląskie), czyli o około 100 km dalej, przenieśliśmy ją razem z prawie wszystkimi zatrudnionymi w Ochmanowie pracownikami, których do tej pory dowozimy do pracy w Bieruniu, pokrywając wszystkie związane z tym koszty. Prowadzimy cały czas dialog z pracownikami i bierzemy pod uwagę ich pomysły oraz sugestie w celu usprawnienia procesu produkcji.

Gdzie zamieszczają Państwo informacje o nowych ofertach pracy?

Informacje o nowych ofertach pracy są zamieszczane głównie w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz na różnych portalach internetowych.

Jak wygląda proces rekrutacji nowych pracowników przez firmę EKOFOL?

Kandydaci wysyłają swoje CV, a my po wstępnej ich weryfikacji zapraszamy wybrane osoby na rozmowę kwalifikacyjną. Na pierwszym spotkaniu informujemy potencjalnych kandydatów o naszych oczekiwaniach wobec nich oraz udzielamy szczegółowych informacji, np. na czym będzie polegała ich praca oraz określamy warunki zatrudnienia. Następnie ustalamy czas i termin rozpoczęcia ich pracy. Okres próbny trwa u nas średnio 3 miesiące i po takim okresie decydujemy co dalej z potencjalnym pracownikiem.

 

Nasz czytelnik jest zainteresowany, jak wygląda praca na sortowni. Czy mógłby Pan w skrócie o tym opowiedzieć?

Dziennie do naszego zakładu trafia od 40-80 ton różnej folii, są to materiały poprodukcyjne czy też folia z selektywnej zbiórki. Materiały czyste poprodykcyjne poddawane zostają od razu procesowi granulacji, natomiast folia odpadowa z selektywnej zbiórki trafia na samym początku na podajnik kanałowy i tam ręcznie wybierane zostają odpady wielkogabarytowe. Następnie za pomocą przenośnika wznoszącego strumień odpadów, kierujemy do bębna sortowniczego, który dzieli nam taki materiał na trzy podstawowe frakcje: frakcję drobną - minerały, frakcję średnią (biofrakcję) oraz frakcję grubą, która najbardziej nas interesuje. Następnie materiał dostarczany zostaje za pomocą przenośnika do kabiny sortowniczej. W kabinie sortowniczej ręcznie już wysortowane zostają inne zanieczyszczenia, takie jak: butelka PET, metale, puszki aluminiowe, folia PP, czy też różnego typu laminaty. Taki wysortowany materiał trafia do prasy i jest belowany w kostki o wadze około 1000kg, następnie przewożony zostaje do kolejnej hali i poddawany dalszej obróbce. Wszystkie wysortowane surowce wtórne przekazywane są odbiorcom zewnętrznym do ponownego odzysku. W firmie na dziale sortowniczym zatrudnionych mamy w chwili obecnej około 50 osób, a praca odbywa się w systemie 3-zmianowym.

Jakich pracowników obecnie Państwo poszukują?

Obecnie poszukujemy pracowników produkcyjnych oraz osób do pracy przy sortowaniu folii. Najważniejsza jest chęć do pracy potencjalnych kandydatów. Szukamy ludzi otwartych, którzy chcieliby pracować w dobrze prosperującej firmie z perspektywami i planami rozwoju na przyszłość.

Jakie wymagania stawiają Państwo przed kandydatami?

Oczekujemy, że nasi przyszli pracownicy będą posiadali następujące cechy charakteru: zdyscyplinowanie, sumienność, uczciwość, umiejętność pracy w zespole oraz dbałość o swoje stanowisko pracy.

Jak potencjalni kandydaci powinni przygotować się na rozmowę lub spotkanie rekrutacyjne?

Nie wymagamy specjalnych przygotowań, przede wszystkim powinni przyjść uśmiechnięci, zmotywowani i szczerze odpowiadać na zadawane im pytania.

Czy pracownicy firmy EKOFOL mogą liczyć na jakieś benefity?

Na razie ten temat jest nam obcy i nie przewidujemy takich atrakcji dla pracowników jak np. deputat węglowy czy też zakup rajstop na Dzień Kobiet lub wczasów pod gruszą. Wydaje mi się, że to chyba jakieś pozostałości po starym systemie... (śmiech) A tak na poważnie, oczywiście, że tak! Nasi pracownicy mogą liczyć na różnego typu premie, wypłacane kwartalnie i uzależnione od wielkości wypracowanej produkcji.

Nasz czytelnik pyta, jakie rodzaje umów są oferowane na początek pracy w EKOFOL?

Na początku każdy pracownik dostaje umowę na 3-miesięczny okres próbny. Jeżeli sprawdzi się w swojej pracy i będzie zainteresowany dalszą pracą w naszym zespole, to jest podpisywana kolejna umowa. Jest to wówczas umowa na czas określony, natomiast później zostaje zawarta ostatnia umowa - na czas nie określony.

Nasz czytelnik pyta, czy przyjmują Państwo osoby bez doświadczenia, np. absolwentów?

Oczywiście, że przyjmujemy. Każda osoba zainteresowana pracą w naszej firmie jest mile widziana. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek czy wykształcenie.

W jaki sposób inwestują Państwo w rozwój swoich pracowników?

Zapewniając im wszystkie niezbędne szkolenia.

Czy organizują Państwo spotkania, imprezy integracyjne dla pracowników EKOFOL?

Oczywiście, że tak. Ze względu na dynamiczny rozwój firmy i wzrost zatrudnienia, takie spotkania odbywają się przeważnie dwa razy w roku. Pierwsze spotkanie mamy przeważnie w drugim kwartale danego roku, a kolejne w okresie Bożego Narodzenia i jest to spotkanie podsumowujące cały rok pracy naszego zespołu.

Dziękuję za rozmowę.

EKOFOL BUGAJ SP.JAWNA