Apteka Dr. Max

Wrocław

Wywiadu udzieliła:
Ilona Kidawa – Wysocka
Dyrektor Personalny Apteka Dr. Max
Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach. Od 2001 roku związana z branżą farmaceutyczną. Uczestniczyła w budowaniu jednej z pierwszych sieci aptecznych: Apteki 21. W latach 2008 – 2010 prowadziła Dział HR w największej sieci aptek w Polsce: Dbam o Zdrowie. Od 2011 roku związana z grupą aptek Dr. Max, będącą liderem w branży aptecznej. Prywatnie szczęśliwa mama małej Hani.
Apteka Dr. Max
Branże:
  • Farmacja - Lekarz - Badania
  • Zakupy
O firmie:
Holding Dr.Max zarządza największymi sieciami aptek w Czechach i na Słowacji oraz największą niezależną od hurtowni siecią aptek w Polsce. W sumie w skład grupy wchodzi ponad 850 aptek zlokalizowanych w 3 krajach.

Czym zajmuje się firma Dr Max?

Dr. Max jest jedną z największych sieci aptecznych w Polsce. Nasza firma działa na rzecz poprawy opieki zdrowotnej Polaków, gwarantując dostęp do pełnego asortymentu leków w niskich cenach. Nasze apteki to nieodłączny element nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej. Codziennie wspieramy proces leczenia, ale również pomagamy utrzymać dobry stan zdrowia Polaków.

Jakimi sukcesami jako pracodawca możecie się pochwalić?

Posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę, w pełni zaangażowaną i profesjonalnie prowadzącą placówki apteczne. Nasze zespoły apteczne świadczą fachową pomoc i doradztwo pacjentom. Doświadczenie oraz umiejętności naszych pracowników, ich zawodowa odpowiedzialność rzutuje również na to, że nasza sieć aptek rok do roku jest rentowna, zatem farmaceuci mogą skupić się na najważniejszym: wsparciu pacjentów.

Wśród naszych czytelników z pewnością są osoby, które chciałyby dołączyć do waszego zespołu. Proszę powiedzieć, na jakie stanowiska rekrutujecie najczęściej?

Głównie zatrudniamy magistrów i techników farmacji. Poza tym w centrali firmy pracuje liczna grupa specjalistów na stanowiskach handlowych, księgowych, personalnych czy administracyjnych. Obecnie nasza firma liczy ponad 2500 pracowników, czego trzon stanowią farmaceuci.

Gdzie należy szukać waszych ofert pracy?

Nasze oferty pracy dostępne są zarówno w portalach branżowych, jak i tradycyjnych. Są one ogólnie dostępne w sieci czy w prasie. Każdy z potencjalnych pracowników ma do nich swobodny dostęp. Dodatkowo, nasze aktualne ogłoszenia można również znaleźć na stronie www.drmax.pl,w specjalnej zakładce: kariera.

Jakie wymagania stawiacie kandydatom do pracy w Dr Max?

Od kandydatów oczekujemy profesjonalizmu, zaangażowania i zorientowania na cel. Szukamy pracowników ambitnych, umiejących się poruszać w dość trudnym rynku farmaceutycznym. Liczy się dla nas doświadczenie, ale nie zamykamy się przed ludźmi młodymi, dopiero rozpoczynającymi swoją karierę zawodową.

Jak wygląda proces rekrutacyjny w Dr Max? Krótko mówiąc, w jaki sposób weryfikujecie wiedzę i umiejętności kandydatów do pracy?

Przeprowadzamy tradycyjną selekcję aplikacji kandydatów i przeprowadzamy klasyczne rozmowy kwalifikacyjne, pozwalające nam wstępnie zweryfikować potencjalnych pracowników. Dodatkowo cyklicznie organizujemy badania mystery shopping¸ które pozwalają nam na efektywną kontrolę jakości pracy, standardów prowadzenia aptek oraz umiejętności obsługi pacjenta przez naszych farmaceutów.

Państwa firma oferuje pracownikom szeroki wachlarz szkoleń. Jak one przebiegają?

Prowadzimy cykl szkoleń e-learningowych z zakresu kursów merytorycznych. Dodatkowo podnosimy kwalifikacje naszych magistrów farmacji poprzez możliwość ich uczestniczenia w szkoleniach naukowych na tzw. „punkty twarde”. Ponadto od października rozpoczęliśmy projekt szkolenia przez trenerów terenowych, którzy zostali wyłonieni wyłącznie spośród pracujących u nas farmaceutów, wyróżniających się wysokimi umiejętnościami szkoleniowymi. Trenerzy terenowi swoim doświadczeniem i umiejętnościami wspierają swoich kolegów i koleżanki w aptekach. Dodatkowo w strukturach firmy funkcjonuje wewnętrzy dział szkoleń, tworzący autorskie kursy, treningi dla pracowników sieci.

W jaki jeszcze sposób dbacie o rozwój swoich pracowników?

Dodatkowo dajemy możliwość rozwoju zawodowego poprzez rekrutacje wewnętrzne na różnego rodzaju posady w strukturach Centrali naszej firmy. Istnieje możliwość awansu, chociażby na takie stanowiska jak kierownik makroregionu, kierownik regionalny, kupiec czy trener terenowy.

Dobra płaca to nie jedyny sposób w jaki pracodawcy przyciągają do siebie dobrych pracowników. Ci drudzy często zwracają uwagę na to, jakie świadczenia socjalne oferuje im firma.

Nasza firma oferuje pracownikom szeroką skalę świadczeń niefinansowych. Zapewniamy pakiety medyczne, kartę Benefit, Multisport czy też atrakcyjne oferty ubezpieczeń na życie. Mamy także szeroko rozwinięty fundusz socjalny, który często stanowi dużą wartość dla nowo zatrudnianych pracowników, ponieważ w mniejszych przedsiębiorstwach z reguły nie występuje. W roku ubiegłym uruchomiliśmy specjalny program Paka dla niemowlaka.

Na czym polega ten program?

W jego ramach każdej świeżo upieczonej mamie firma gwarantuje wyprawkę, zawierającą m.in. produkty do higieny i pielęgnacji pociechy.

Jestem ciekaw, w jaki sposób motywujecie swoich pracowników.

Już wyjaśniam. Stworzyliśmy system motywacyjny pozwalający nagradzać najlepsze apteki. Wspieramy naszych pracowników, chcących brać udział w aktywnościach sportowych. Cyklicznie odbywają się również spotkania integracyjne dla pracowników firmy oraz coroczne eventy okolicznościowe np. piknik z okazji dnia dziecka.

Mottem Dr Max jest sentencja Hipokratesa: zdrowie chorego najwyższym prawem.

To prawda. Praca naszych ludzi dedykowana jest wyłącznie pacjentom. Jej wynikiem jest zapewnienie profesjonalnej opieki farmaceutycznej oraz ich poczucie bezpieczeństwa, a także świadomość, że swoje zdrowie powierzają najlepszym i najbardziej odpowiedzialnym na tym rynku.

Nasz wywiad z pewnością czytają osoby młode, które dopiera zastanawiają się nad wyborem ścieżki zawodowej. Chciałbym zapytać w ich imieniu, czy praca w branży farmaceutycznej to przyszłościowe zajęcie?

Branża farmaceutyczna to jeden z najlepiej rozwijających się sektorów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest przy tym stabilnym działem gospodarki, z niezmiennym potencjałem wzrostu. Wszystko to przekłada się na warunki pracy w firmach farmaceutycznych, ale też na ciągłe zapotrzebowanie na konkretne grupy specjalistów.

A dlaczego warto pracować właśnie u was, czyli w Dr Max?

Jesteśmy stabilnym pracodawcą, prężnie rozwijającym się na rynku farmaceutycznym. Gwarantujemy naszym pracownikom stabilizację zatrudnienia i atrakcyjne warunki finansowe oraz benefity pozapłacowe.

Dziękuję za rozmowę.