EthosEnergy Sp. z o.o.

Wrocław

Ocena pracodawcy 3/6

na podstawie 88 ocen.

Opinie o EthosEnergy Sp. z o.o.

Dbamy o każdą opinię, dlatego pracodawca nie może ich usuwać. Sprawdź, kiedy Twoja opinia łamie regulamin - więcej.

Dodaj odpowiedź

Anuluj

Pamiętaj, aby Twoja opinia była zgodna z regulaminem i jak najbardziej merytoryczna - zależy nam na tym, by nasi użytkownicy mogli - także dzięki Twojemu wpisowi - dowiedzieć się jak najwięcej o pracy w firmie EthosEnergy Sp. z o.o.

Paulina

@0 i tylko 0 Twoja wypowiedź jest bardzo niejasna. A zależy nam, by na forum znajdowały się merytoryczne odpowiedzi. W takim razie napiszesz o co dokładnie chodzi w Twoim przekazie? Wszyscy zastanawiający się nad pracą w EthosEnergy będą Ci wdzięczni.

0 i tylko 0

Iiiiistny szaaaał!!! najniższa NASZA krajowa+ dieta ubruttowiona /160! Podane do podpisu jak jesteś już po wycieczce życia na miejscu. 3,14 zda nad głową i 3,14zda nad głową! Gdzie są nasze związki zawodowe???? i Ci, którzy deklarowali chęć przystąpienia.

niunieek

Powiedźcie jak jest na kontraktach zagranicznych?

Paulina

@Nick, a Ty jaką masz opinię o EthosEnergy Sp. z o.o. ?

Nick

Jak Wy możecie tam jeszcze pracować:)

Paulina

@Cxh, powiesz coś więcej na ten temat?

Cxh

Skandaliczna atmosfera.

Paulina

Proszę o zamieszczanie merytorycznych komentarzy.

123

Dura Lex sed Lex!

123

Pani Ewo! Dziel i rządź!- już nie aktualne! nie ten czas! albo wszyscy otrzymujemy premię, albo nikt! na pewno nie zarząd! Wszyscy, poza wami, realizujemy cele na 100%! Sorry!

Nick

Jeszcze troche tego dziadostwa a w firmie bedzie robic tylko sprzataczka. W srodzie slaskiej ma byc serwis silnikow lotniczych - turbin. W ikei minimalna stawka godzinowa to 20zl. A tu ludzie w halasie i drganiach maja kase jak w kauflandzie na dzien dobry -2600-2800 gdzie doswiadczenie nie ma znaczenia. Dobrych monterow pozwalnialiscie, teraz ludzie z lapanki. A te zwolnienia doprowadzily, ze ludzie sie polapali ze TC cudem nie jest, ze w innych firmach mozna wiecej za 10h zarobic co tu za 12.

Rishki Shishki
@Nick 25.01.2017 23:08
Jeszcze troche tego dziadostwa a w firmie bedzie robic tylko sprzataczka. W srodzie slaskiej ma byc serwis silnikow lotniczych...

Dobrze, że Pan Prezes ma już w końcu Mercedesa.... Co za szczęście Nas spotkało! Nareszcie się dorobił! Jest nadzieja, że teraz da Wam choćby na Rometa zarobić !

Czyż nie?

Beznadziejny rok? - Wstydu nie macie!! Zapierdzielaliśmy identycznie jak rok, dwa, trzy , cztery wstecz!!! - znosząc Wasze fanaberie i farmazony ( regulacje wynagradzania nadgodzin , durne przemówienia warzywniaka, durackiej i nie tylko ); Gdzie nasza premia roczna??? prace wykonaliśmy na poziomie 100%, czyż nie?? Ludzi, jak "Trzanek" wyzywacie od złodzieji za to, że uczciwie i pokornie robią to, czego WYLICZYĆ NIE POTRAFILIŚCIE! Co Wy Pentagon sobą reprezentujecie? Poza Andrzejem, Zbychem, Marcinem - Pokerowy Blef Komu postępowanie Compilance? - chyba nie Wiechowi! ani każdemu co od 6 do 18 czy do 6 zapierdziela! Jak się dokonuje abordażu, jeszcze trzeba umieć sterować...

swuj

"złotousty "znów szaleje obiecuje przyszłym operatorom maszyn: Możliwość rozwoju i podnoszenia kwalifikacji Pracę w dynamicznie rozwijającej się firmie . Żałosne

Obcy
@swuj 30.10.2016 11:23
"złotousty "znów szaleje obiecuje przyszłym operatorom maszyn:...

Bo do ABPEMONTU go zatrudnią, a jak widzisz, jest to dynamicznie rozwijająca się firma! Pracownicy ABPEMONTU przecież, są też dynamicznie szkoleni i rozwijani, ostatnio na kursie łopatkarskim w Siemensie byli, na zebraniu z "członkami władzy" i kadrami w sprawie NAAASZEGO REGULAMINU PŁACY I PRACY, NAAASZEGO sposobu wynagradzania za pracę godzinach nadliczbowych ich obecność również jako PODWYKONAWCY za którego, prace wystawiane są tłuste FA-VAT -też była oczywista. Jak powiedział na zebraniu warzywo: - Współwłaściciele firmy nie zezwalają na zatrudnianie pracowników w EE, ( wciągania ich na PAYRoll EE -tego dosłownie użył). Zatem nie dziw się, że "Złotousty" ma takie obietnice skoro jesteś "Swuj", bo Ciebie te obietnice nie dotyczą. Nie żygaj, idź do "złotoustego "po podwyżkę, albo do innego zakładu na ich PAYRoll.

aw

jm no ciężko o tK dobre warunki w Polsce dla osób znających węgierski

Doktor Wtopa

Marketing pogrąża firmę. Konkurencja na rynku osądzi. Wasza niekompetencja w wycenie zakresu prac to nas wykończy.

321
@Doktor Wtopa 14.10.2016 11:43
Marketing pogrąża firmę. Konkurencja na rynku osądzi. Wasza niekompetencja w wycenie zakresu prac to nas wykończy....

Nie konkurencja, Warzywo powiedział wyraźnie, że są lepsi - no i z czystym sumieniem nalaży przyznać, że są, surowo i bezlitośnie oceni EE rynek! Już pomału weryfikuje pozycję EE na rynku krajowym, patrz ostatnie strategiczne projekty. Sławę zdobyliśmy na 200tach w Turcji, teraz podbijamy Węgry! Hurra na Węgry! Nie pytaj co Ameryka może zrobić dla Ciebie, zastanów się, co Ty możesz zrobić dla Ameryki!!

Nick

Gdzie są obiecane podwyżki?? Gdzie są nasze premie kwartalne?? Gdzie konsekwencje dla marketingu za podpisywanie kontraktów bez zrozumienia? Świadome działanie na szkodę zakładu czy szczyt arogancji i pewności siebie? Są ludzie, którym zależy na Ethosie i jego dalszym rozwijaniu, nie będziemy przyglądali się biernie abordażowi jaki jest dokonywany.

były

Nie przyjazna atmosfera w pracy między pracownikami.

fabryka gruzu
@były 03.09.2016 08:09
Nie przyjazna atmosfera w pracy między pracownikami.

Ja wiem czy nie przyjazna zależy jaki jesteś jeśli jeste [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] szybko cię rozszyfrują ludzie i będą traktować jak frajera.

Czyż nie?
@fabryka gruzu 12.12.2016 14:02
Ja wiem czy nie przyjazna zależy jaki jesteś jeśli jeste [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] szybko cię rozszyfrują lud...

Im mniej wiesz technicznie, ale wiesz komu dostarczyć wędzonkę lub MYtO za lukratywny wyjazd, bądź informacje pod którym numerem na hotelu pili i komu [ wyręczam Administratora] 4 literki obrabiali, tym nagle większym fachowcem się stajesz i na tłuściejsze wyjazdy wyruszasz. Ludzi którzy się na pracy znają, poprawnie technologicznym wykonaniu, godzin wycenianiu, i nie czapkują frajerni, to poprostu gnoi się, izoluje, wydala out. Jeśli jesteś do tego z Bogosławionej przez słupa krytej firmy, (faktura wszystko przyjmie) masz dodatkowy atut, pierwszeństwo do wyjazdów, nadgodzin itd. Ot takie reality.

anonim

(usunięte przez administratora)

Biały kołnierzyk
@abc 02.09.2016 17:45
Albo piszesz konkrety, albo się nie udzielaj! Tu są ludzie mocno zdesperowani przez utratę pełnej płynności finansowej by zm...

32 złote powiadasz??? To rozumiem że już dawno tam pracujesz. Żaden monter Nie ma stawki nawet zbliżonej do tego poziomu. Co innego wąska grupa mistrzów, starych pracowników ZRE.

były
@abc 02.09.2016 17:51
Albo piszesz konkrety, albo się nie udzielaj! Tu są ludzie mocno zdesperowani przez utratę pełnej płynności finansowej by zm...

Jestem ciekaw, które ZRE płaci 32 zł.

anonim

(usunięte przez administratora)

abc

Czy wiadomo jakie stawki są oferowane? Wiadomość cenna, bo sporo osób rozważa odejść. Ostatnio odeszło dwóch dobrych monterów, na gazówki właśnie 16Eur brutto ponoć otrzymali. Ofert jest naprawdę sporo, lecz większość to pośrednicy w stylu dobrze znanego Mongołremu.

anonim

(usunięte przez administratora)

Rzecznik Prasowy

Jest to podstawa. Zasady tworzenia dokumentacji, archiwum, obiegu dokumentacji.

anonim

(usunięte przez administratora)

Monter

Jest dobrze a będzie lepiej.

Nie ta bajka... Tu każdy wie, kim jest prezes, jak działa i czym się trudni... Kto jest jego dyktafonem -też, kto słupem, kto mu donosi, itd itd!

anonim

(usunięte przez administratora)

Monter

Zbyt wysoko na grzędzie widocznie siedzisz. Ja i nie tylko ja nie rozumiem gdzie nasza kolejna premia kwartalna i jaki cel jest w kombinowaniu z wynagradzaniem wolnym za nadgodziny gdzie bardziej motywujące są płacone na bieżąco pieniążki zwłaszcza gdy zabraliście nam już wszystko, teraz staracie sie odebrać godność. Największą i jedyną wartością tej firmy są ludzie realizujący prace warsztatowe i obiektowe. Jak Pan ZN wrzeszczy z kilometra, że każdy detal to zpartaczony badziew, to niech sam sobie na warsztacie to co na obiekcie zdemontuje, remontuje. Zgodnie z zaszeregowaniem prace wykonaliśmy na poziomie 100% zgodnie z otrzymanymi kartami technologicznymi do każdego zadania. Co tym razem spłacamy???

anonim

(usunięte przez administratora)

boss monter

Od 2015r to EthosEnergy. A EthosEnergy Poland to inna spółka - z siedzibą w Lublincu.

biały kołnierzyk

Z ciekawości I co z tą wizytą Pana szefa wszystkich szefów Marka D? coś o iej nie słychać....

123

Koledzy, niebawem odwiedzi Was Szef Pan(usunięte przez administratora), który prosi o przygotowanie tematów i argumentów do rozmowy na temat wszelkich rzeczy, jakie Wam w firmie się nie podobają i które chcecie zmienić bądź poprawić. Wiece co i kogo działania Wam się nie podobają, wiecie kto i nie do końca za co, dostawał ostatnio wypracowane Waszymi rękoma i należne Wam premie. Jeśli będziecie przygotowani do rozmowy, to jest szansa coś zmienić. Język nie będzie problemem, tylko niech każdy z Was się otworzy i przedstawi swoje argumenty. W tym celu Pan Mark, prosi wstępnie o zapisywanie swoich uwag i wrzucanie ich do specjalnie przygotowanych bezpiecznych skrzynek kontaktowych, lub wysyłanie korespondencji bezpośrednio do niego. Jest to może mały krok i ukłon, który może coś zmienić.

tyrk

Są jakieś przyjęcia w tej firmie? Słyszałem że mieli zwalniać ludzi ,czy odeszli od tego jak firma się rozrosła?

leśne jebadło

Czy kamery będą także zamontowane nad pisuarami?

lolo
@biały kołnierzyk 16.03.2016 13:07
Widać jaki nick tyle we łbie... Jakbyś rzetelnie wykonywał swoją pracę to byś się nie musiał obawiać kamer - nawet nad pisuarem...

BIALY KOLNIERZYK SPRWADZ CZY TWOJ KOLNIERZYK NIE ZROBIL SIE SZARY,KAMERY POWINNI ZALOZYC W BIURACH,NA LOTNISKU,NA DOLE U TECHNOLOGOW,ZOBACZYL BYS KTO PRACUJE DLA DOBRA FIRMY ,A KTO ZERUJE NA FIRMIE,SADZE ZE PRACUJE SIE NA HALI, CZY SA KAMERY CZY ICH NIE MA ROBOTA MUSI BYC ZROBIONA,NIE JEST TAK JAK POWIEDZIAL JEDEN Z INZYNIERKOW ,ZE 90% ZYSKOW FIRMY TO ZASLUGA KADRY,JAK WYSOKI TAK PUSTY!!!!!!!!!!!

@lolo 18.03.2016 08:34
BIALY KOLNIERZYK SPRWADZ CZY TWOJ KOLNIERZYK NIE ZROBIL SIE SZARY,KAMERY POWINNI ZALOZYC W BIURACH,NA LOTNISKU,NA DOLE U TECHNO...

Na firmie żeruje jedynie senior i junior ze swoimi słupami, reszta w tym EthosEnergy dostają ochłapy z "Pańskiego" stołu. Absolutne konieczne minimum, które niestety musi dostać. Bezcelowe jest montowanie kamer w biurach, no może ab zarejestrować progres w sztuce układania winpasjansa. Jaka jest misja dziadzi Judasza i wielkiego łba przy wirniku na Porębie i korpusie żeliwnym? Niech dadzą technologię i się pod nią sami podpiszą to w zupełności wystarczy.

Mecedor

Biały kołnierzyku ps.barani flak.Złóż podanie do Gadzinówki Michnika i pisz dla niej felietony wychodzi Ci to lepiej niźli remonty turbin :)

Krzesełko
@Mecedor 01.03.2016 12:10
Biały kołnierzyku ps.barani flak.Złóż podanie do Gadzinówki Michnika i pisz dla niej felietony wychodzi Ci to lepiej niźli remo...

No z takim nickiem nie namieszasz;) mieszaczu:)

ann

Słyszałam, że to delegacyjna firma i że dużo się w tej firmie jeździ... No z tego co widzę to prawda. Jeździ się najwięcej po kolegach z pracy. Dobrze, że nie ma Pań na remontach. Bo by pewnie te prostaki pluli po nich.

biały żołnierzyk ps barani flak

"szanowni blogerzy". Wam krowy pasać trzeba wrócić, a nie internetu używać. Styropian mądre rzeczy przedstawia a wam w głowie własne wojenki tylko. Ten be, tamten fuj, a temu to dobrze powiedzieli. O połowie spraw piszecie nie mając pojęcia a o drugiej połowie z tego co kolega przy wódeczce powiedział. Forum opinii o firmie zamieniliście na forum wycieczkowiczów z małym ego i wielkim ryjkiem. A później od 6.00AM (dla tych niedokształconych tłumaczymy szósta rano) używanie kto komu co tam napisał. A najlepsze. Przyjechał Król Maciulek do Kozienic coś tam powiedział to i grono życzliwych zaczęło używanie na tych co im robotę załatwiają. Brawo Wy. Cytując któregoś z przedpiszących... Kochana maso robocza. Byliście, jesteście będziecie. Głupkowaci jak barani flak i cwani jak pSotny Rudzielec w BumBumowym sosie Łobełtowego guana. Cytując klasyka. "Panie Prezesie, Ja to już zapomniałem, jak EURO wygląda". I tak obiektywnie... Na koniec... Wy zapomnicie za chwilę co to znaczy zarabiać EURO, FUNTY i te inne waluty których nazw pewnie nie jeden wymówić nie potrafi. Miłego wieczoru. Snów o wielkim Wibremie. Errekcji na myśl "komu co dziś napisałem". I pamiętajcie. Podział najlepiej wyskrobie ten, któremu płytek w portfelu wystarczy:)

biały kołnierzyk
@qń 29.02.2016 23:15
Przyszedłeś do pracy, to było już dawno po "Wibremie"! Po tym prawdziwym czyli PRU Wibrem pamiętaj, że się nie popra...

Tu się zgodzę. Co prawda nie pracowałem wtedy w firmie, ale patrząc na to co jest teraz to ilość wpadek jest zatrważająca. Co ciekawe element składowe tej układanki sa najczęściej w porządku - tylko brakuje przypilnowania pewnych istotnych szczegółów I efekt końcowy jest jaki jest. Terminy to oddzielna kwestia - katastrofa. Termin powinien byś rzeczą świętą a odpowiedzialni za poślizgi pociągani do odpowiedzialności ( co nie znaczy, ze od razu zwalniani;))

@biały kołnierzyk 08.03.2016 10:55
Tu się zgodzę. Co prawda nie pracowałem wtedy w firmie, ale patrząc na to co jest teraz to ilość wpadek jest zatrważająca. Co c...

W tym wszystkim, zarówno góra jak i dół zapomniała o wielu kluczowych sprawach i tak patrząc z boku, niestety ale mijają się ze wzajemnymi oczekiwaniami. Wzajemne kiwanie się do niczego dobrego dla obu stron nie doprowadzi, jedynie do wywrócenia wózka na którym wszyscy jadą. 1. Robota zawsze, musi być zawsze zrobiona! Nikt nie ma szacunku do ludzi którzy robotę partaczą, robią niechlujnie, nie mieszczą się w ustalonych ramach czasowych! Na pewon już nie trzyma się ich pod kloszem. Trudno więc oczekiwać spełnienia krzyków pracowniczych, jeśli to jest tu zawalane. Jeśli wiemy, że jest zawalane to dlaczego i z jakich powodów jest zawalane, dlaczego tu nie jest to dochodzone! otóż właśnie rzadko kiedy wina jest po stronie monterów czy technologów. Raczej jest to zdecydowana większość z powodu braku zdecydowania w sposobie wykonywania, cedowania odpowiedzialności na ślusarzy/monterów/spawaczy; rzucania ludzi pomiędzy zleceniami z jednego na drugie, trzecie, czwarte.... 2. Jakość i solidność wykonania! Wszyscy wiemy jaka ta jakość jest. Powinna to być wizytówka każdej firmy. 3. Udział OBU stron w realizowanych pracach i wzajemna odpowiedzialność! -Niestety, ale za dużo kibiców "autorytetów, którzy jedno na czym się znają to publicznie nakręcić aferę z niczego, napompować balonik z błahostki potem niby dać rozwiązanie i powiedzieć, że się rozwiązało ogromny problem" 4. Motywacja!! - Nikt nie będzie płacił za prace zrobione niechlujnie po terminie, po awanturach , zaś monter/ ślusarz/spawacz nie będzie solidnie pracował, jeśli nie ma stabilnego zaplecza informacyjno-technologicznego, nie jest SATYSFAKCJONUJĄCO wynagradzany i widzi, że jest robiony bezczelnie w ...uja choć, otrzymywane komunikaty i obietnice temu w żywe oczy zaprzeczają. Dochodzi zgniła atmosfera i już jest komplet nieszczęść. Szkoda patrzeć jak to wszystko się wali, a obie strony nie chcą szukać wzajemnego konsensusu. Wiadomo, jak są skandalicznie niskie stawki, trzeba szukać co miesiąc rozwiązania w dorobieniu kasy do budżetu. Rachunki trzeba też co miesiąc płacić, obiecanym wolnym czy kosmiczną obiecaną wirtualną premią ich nie pokryje. Jeśli nie można w tej firmie dorobić w sobotę/niedzielę, to niestety, ale trzeba dorobić na te rachunki u innego pracodawcy dobierając część etatu.

Poganiacz

Jakby nie patrzy [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] zawsze z tyłu.

Styropian

Panowie Sprawy rozwijają się oczekuję od Was cierpliwości i jeszcze większego poparcia.

luzak
@Styropian 27.02.2016 20:24
Panowie Sprawy rozwijają się oczekuję od Was cierpliwości i jeszcze większego poparcia.

Trzymam kciuki za pomyslne rozwijanie sie zamierzonego celu,moze potrzebne jest takie przesilenie,aby pracownicy zjednoczyli sie ,walczyli o swoje ,nie dajcie sie zastraszyc ,nie dajcie sie zklocic gorze, o to chodzi,jednosc to sila dzialania,za konczcie spory ,obrzucaniem sie blotem,wrogow macie u gory ,a nie miedzy soba,kazdy musi sie zastanowic nad soba czy jest uczciwy,ci co zostali opisani w waszych wpisach ,niech pomysla ,zmienia sie ,gora nie istnieje bez was ,a wy bez gory ,kompromis to czego potrzeba firmie!!!!!!!!!!

@luzak 28.02.2016 09:29
Trzymam kciuki za pomyslne rozwijanie sie zamierzonego celu,moze potrzebne jest takie przesilenie,aby pracownicy zjednoczyli si...

Pamiętajcie: Tam gdzie zgodnych ludzi kupa, tam i "Kapelan ZRE&quot [usunięte przez admina słowo niecenzuralne]

biały kołnierzyk

Ciekawe czy wtych wszystkich narzekaniach znajdujecie z sobie choć cień refleksji, że wina obecnego stanu rzeczy nie leży tylko po stronie managmentu?? Owszem, sporo jest błędów I niekompetencji kadry zarządającej. Ale czy macie świadomosć, że KAŻDY projekt ma przewalno godziny - I to krotnie?? Czy monter ma możliwość pracować WYDAJNIE przez 350 godzin w miesiącu (bo tyle wykazujecie)? Przez lata zostaliście przyzwyczajeni do wypłacania wszystkich godzin bez żadnej kontroli czy Wasza praca jest wydajna I z zachowaniem odpowiedniej jakości. I zanim zaczniecie wrzeszczeć I rzucać inwektywami - to nie Wasza wina, tylko słabego nadzoru i nieistniejącego systemu motywowania wg prostej i fundamentalnej zasady " dobra kasa za dobra robotę".

luzak
@biały kołnierzyk 26.02.2016 10:40
Ciekawe czy wtych wszystkich narzekaniach znajdujecie z sobie choć cień refleksji, że wina obecnego stanu rzeczy nie leży tylko...

Zaniedbania lub celowe dzialanie ,zeby nie podnosc stawek dawalo sie godziny nadliczbowe,ludzie lapali godziny nadliczbowe ,bo przy 8godzinach byli by nedzarzami,chciwosc prezesow chce w chwili obecnej upodlic ludzi,tylko to sie uda na krotka mete ,jesli nie bedzie mozna zarobic to odejda,sposob jest prosty firma zarabia duze pieniadze, ale pazernosc panowD jest ogromna,niech dadza pracownikom stawki ,a nie przyjmuja nowego i dostaje 40-50%wiecej na godzine wiecej jak ci co znaja robote i ja robia,kazdy z nas gdyby wiedzial ze zarobi 5-6 tysiecy netto godziny nadliczbowe byly by sporadycznie ,kazdy by wiedzial ze warto angazowac sie w firme,wiem ze to nie mozliwe przy obecnym zarzadzaniu,najpierw trzeba szanowac ludzi i byc czlowiekiem honoru, mysle ze obecny zarzad nie zna takich zachowan,starzy pracownicy pamietaja slowa prezesow ,chlopy jak wybudujemy hale beda wszyscy zadowoleni nie dawano podwyzek ,premi bo budujemy,oszukali pracownikow!!!!!!!!!!

@luzak 26.02.2016 15:40
Zaniedbania lub celowe dzialanie ,zeby nie podnosc stawek dawalo sie godziny nadliczbowe,ludzie lapali godziny nadliczbowe ,bo...

Zaś nasza wina, tylko kto te godziny podpisał?? Z innej beczki, ile zrealizowano projektów przez ostatnie 3 lata na warsztacie? - jakim Bożym cudem, zrobić je -wykonać ten ogrom robót- przepraszam (ponoć tylko pijemy i łazimy) w przysłowiowych 160 godzinach na osobę? w tej ilości personelu jaki był. Jak mieli w 160g dokończyć w terminie projekty na Koziencach, Kosowie i innych projektach. Wyobrażasz sobie jechać w delegację i robić 8godzin??? Ja tak ale nie przy tym systemie wynagrodzenia i 3 krotne większym personelem. Najpierw na kolanach błagają abyś robił bez zjazdu, potem masz o strzelają... białe kołnierzyki. Chyba należy zacząć im wyliczać ich efektowność i stracony czas z powodu ich ułomnej decyzyjności. Tak dla przykładu, ile godzin stracono przy samym bezsensownym zawijaniu, odwijaniu zawijaniu, zakładaniu na Porębę, ściąganiu zakładaniu itd... Jeden każe tak, drugi inaczej, trzeci zmienia pampersa i biega pomiędzy nimi, kierownikiem, doradcami... ot dwóch emerytów wzięło się za robotę. Ile godzin na pusto poleciało??

Pekin

Miłego dnia :)

Styropian

Witam!! Mała dygresja na koniec dnia Pracownik nie jest winien swemu pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jest mu winien usługę ,za którą otrzymuje zapłatę, będącą nie łaską lecz zasłużonym wynagrodzeniem. Ludwik von Mises Ja się zgadzam w 100%

A
@Styropian 24.02.2016 20:53
Witam!! Mała dygresja na koniec dnia Pracownik nie jest winien swemu pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jest mu winien...

Przepraszam ,że tak nie na temat ale mam pytanie czy ktoś zna nazwisko Hani z abpemont? A teraz w temacie. Pracowałem tam rok czasu najpierw przez wygód a potem przez abpemont. I nigdy nie zarabiam takich pieniędzy pracując u kogoś. Na siedzeniu zarabialem od 5200zł do 6600zł fakt faktem szybko się skończyło i ewidentnie z winy tych z biura bo załatwili kontrakty obiecując nie realne terminy. Za załatwienie kontraktu brali premie a za nie zamieszczenie się w terminie bo nie sposób się było zmieścić po [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] dostawali monter i tokarze.

AVE Mongoł
@A 13.09.2016 21:53
Przepraszam ,że tak nie na temat ale mam pytanie czy ktoś zna nazwisko Hani z abpemont? A teraz w temacie. Pracowałem tam rok c...

No tak, tu się zgodzę Najpierw daje się mongołowi, nagrywa się mongoła, jedzie się od mongoła, zarabia się u mongoła, awansuje się największą delegacyjną pijaczynę przez mongoła... Najdłużej na remoncie siedzi tylko grupa od mongoła. Wyrąbane i zero odpowiedzialności ma grupa mongoła; Jak to się dzieje, że Skośnooka marionetka linek nie poplącze?

Tysz QŃ

Raz daliśmy im jazdę, nie wychodząc po przerwie do roboty na pewnym eksporcie. Myślę że pamiętasz bo to jedna z najlepiej zorganizowanych akcji w tym temacie. Teraz mamy też pewne narzędzia, które sami nam dali nowym regulaminem płaczu i improwizacji- sorry inaczej tego nazwać nie można. Wim że od dawna i żekomo w naszym imieniu nami mordy sobie wycierają marionetkowi przedstawiciele, czas to zmienić i co więcej czasu jest nie wiele a do końca nie jest nawet wiadomo z kim i Iloma "Bolkam" idziemy naprzeciw zorganizowanej grupie spiskowej, mającej na celu doprowadzenie firmy do upadłości i rozwalenia. Poczytaj o konfliktach w spółkach z o.o. Gdzie "zarząd" w naszym wypadku marionetkowy jest w zmowie z przedstawicielami co najmniej jednym organu nadzorującego w działaniach prowadzących do upadłości. Okazuje się że nasz przypadek nie jest niczym innym i w niczym nie odbiega od przykładów przedstawianych w necie. Tu nie mamy narzędzi żeby walczyć, może Krzychu ma, ale niewiadomo czym jest zastraszony i czy będzie zainteresowany. My możemy jedynie do puki są realizowane resztki projektów działać, po tym okresie i nam reszcie fizycznych pokażą środkowy palec. Przedewszystkim zgoda i jedność. Wim że najwyższy czas jest aby, taką organizację powołać. Z drugiej strony Lubliniec ma nawet w barwach Solidarności, a pracownicy po kątach beczą, więc trzeba szukać wzorca w zagranicznych jednostkach EE. Może któraś z Europejskich organizacji związkowych obejmuje swoją działalnością nasz kraj, ale w końcu ponoć szefostwo to Szkoci, więc trzeba poszukać ich modelu, może maja nawet osobę Męża zaufania pracowników EE do którego należy zgłaszać wszelkiego rodzaju niezgodności w jednostkach lokalnych. Trzeba poszukać w necie. Musimy mieć wszyscy wolę zgody i chęci zmienienia tego co jest. Ile razy jeszcze nas obwinią za swoje słabości i brudy?

bez pochodzenia

No to może jakaś sugestia ludzi ze znajomościami ,jeżdzącymi po innych elektrowniach,mający kontakty z chłopakami z Lublińca jak 'zaprosić' do Naszego zakładu związki zawodowe!Myślę że na takową propozycję 80% załogi jest ZA założeniem związków przy naszym zakładzie. Tylko potrzebna jest wiedza ludzi którzy mieli już kontakt ze związkowcami i wiedza jak obejść MŁODEGO Prezesa,bo jak sądzę na słowo "związki" dostanie szału,spalanie w subaru wzrośnie do 30%,a chętny który wypowie te słowa wyleci z hukiem dla przykładu innym!!

Styropian

Witam! Chcę skorzystać okazji. Stronę tą odwiedza zapewne 90%pracownikow byłego Turbo nie mamy okazji porozmawiać o naszych problemach które zafundowała nam pewna grupa ludzi. Sadzę jednak że możemy razem dokonać dużo i przeciwstawić w polowaniu na monterów którzy są podobno całym złem według mojej oceny jesteśmy tylko kozłami ofiarnymi „ osłami”, poświęciliśmy swoje życie niektórzy rodziny, dyspozycyjni prawie 24h a dziś dziękują nam w znamienny sposób. Mało tego w umiejętny sposób manipulując ludzkimi przywarami skłócono Nas dziś wielu opluwa się wzajemnie dając satysfakcje ludziom od słupków. Z drugiej strony kto patrząc w lustro z czystym sumieniem nie splunie!!!? Są wśród Nas tacy i trochę inni ale to nie znaczy że nie możemy się wzajemnie tolerować, współpracować , dla każdego z Nas jest jeszcze tutaj jeszcze miejsce. Panowie wyciągnijcie ręce ku zgodzie na razie wirtualnie i nie dajmy się. Mamy swoich przedstawicieli i czego oni dokonali!! Ja nie dostrzegam ich zasług a wręcz przeciwnie dołożyli się jeszcze . Może wyjściem z sytuacji jest założenie związków zawodowych. Dlaczego nie. Niektórzy tą Firmę traktują jak folwark a Nas jak to bydło bez prawa do głosu bież jałmużnę i siedż cicho jesteśmy zastraszani , mobbing w czystej postaci . Przychodzą mi na myśl słowa utworu Czesław Mozil Biały Murzyn odsłuchajcie! Zrozumiecie. Jesteśmy rozrzuceni po świecie ale od czego są telefony, skype poczta tez istnieje mamy swoje adresy loginy nie możemy kontaktować się na tej stronie ponieważ przedstawiciele strony przeciwnej też ją odwiedzają a BOLEK zawsze się znajdzie. Będzie poparcie można działać to jest wolny kraj. A my jesteśmy fachowcami bez Nas i nam podobnych Ten wóz się wy…….. Słupkowicze myślą inaczej zreszto już mają doświadczenie inne firmy liżą rany jakie im zostawili. Pozdrawiam rozważcie moje słowa Styropian

najsłabsze ogniwo

Nie łudźcie się! Ani [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą Królestwa Bożego. 1 Kor 6,10 - 1340

monter dewizowiec

Miłego dnia Panowie,miłej pracy oby nam się!

Badziewiak

Panowie nie wylewajcie pomyj,żółć Was zabija działajmy razem przeciwstawmy się problemom dla wielu z Was to kwestia bytu.Fachowiec zawsze się obroni.

nowy

Panowie kapusie ,medy i przekrety byly i beda ,wiekszosc pracownikow fizycznych musza trzymac sie razem ,przestancie sie oczerniac,zgoda buduje,Pan Bog nie rychliwy ale sprawiedliwy,noga im moze sie podwinac ,a wy pamietajcie ze byli kanaliami.

Tysz Qń

Zdumiewająco wysoki jest poziom nienawiści, zawiści i chęci niszczenia personalnego wśród załogi. Tu właśnie najlepszy dowód na to, że brak zgrania szacunku i jedności doprowadza do takich patologicznych sytuacji, tu chyba największymi wygranymi są ci co tą metodę zarządzania zaaplikowali i uprawiali w tym przedsiębiorstwie. Prezes zamiast pilnować wszystkiego, pilnuje jedynie targetów. Jak widać jest to totalna klęska tych co tą firmę zbudowali, potem udawali że nie widzą. Tak na zakończenie, osoby które nazywacie "Psami Zbycha" mają swoje imiona: Piotrek, Roman, Stachu, Arek! Są przy Zbychu dlatego że są fachowcami, dobrymi fachowcami, kompletnie niezasługującymi na pogardę, lecz na właśnie lukratywny wyjazd np.Irl APC i na premię za swoją lojalność wobec firmy gdzie naprawdę trudno im jest codziennie przebierać sie i iść na turbinę i znosić to wszystko wiedząc że są z zazdrości wyzywani od psów. Zawsze Zbychu mógł na nich i ich fachowość liczyć i im ufać, bo zawsze ciągnęli robotę! A wy co i komu ciągneliście to wolę nie pytać! Klęska totalna! Ludzie, albo się zjednoczycie i nie będziecie patrzeć jeden na drugiego z nienawiścią i zaczniecie się szanować albo naprawdę dalej będziecie brani jak w tym wspomnianym przytoczonym żydowskim powiedzeniu! W tej chwili to zdecydowanie wygrywa swołocz która jest przy korycie!

anonim

(usunięte przez administratora)

obcy

Czytajac wpisy dac noze ludzia a sami sie pokalecza ,co to za atmosfera,koledzy czy wrogowie,gora ma ucieche tak sklucic ludzi to sztuka,smieja sie z was,skloconymi pracownikami dobrze sie steruje,ci panowie co piszecie o nich nie wiem czy prawde, ale jesli tak jest to przykre,jesli sie nie zjednoczycie to gora zrobi z wami wszystko co bedzie chciala/robotnik musi trzymac z robotnikiem ,ci pseldo inteligeci jesli bedziecie potrzebni beda slodzic ,

bez pochodzenia

Panowie dajcie spokój!!To nie jest forum dla zakompleksionej załogi,tylko informator dla przyszłych nieszczęśników ,którzy (nie) daj Bóg zdecydują się tu pracować.Informacja wynikająca z tej wylewnej gadki jest jedna:załoga totalnie skłócona,widoków na dobre zarobki nie ma,jednym słowem NIE MA CO SIĘ PAKOWAĆ W TO [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] br /> A wy "koledzy"dajcie już sobie spokój z tymi wpisami,bo jesteście tak płytcy że nawet nie kumacie że te wasze żale i występki wyjazdowe czyta prezes z jego świta i ma przy tym pewnie niezły ubaw!!Przestańcie się pogrążać,bo jak było sianko na wyjazdach wszytko było cacy,a teraz jak jest [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] to nie ma komu się prezesowi na spotkaniu odezwać ,tylko na forum se skaczecie do gardeł...JAK BYŚCIE MIELI JAJA TO BYŚCIE CHOĆ POŁOWE TYCH RZECZY POWIEDZIELI LUDZIOM(WYMIENIANYM) W TWARZ.... a tak rano się z nimi przywitacie,a za 5 min komóreczka i już frajerskie wpisy!!!ŻENADA

liliput
@bez pochodzenia 23.02.2016 18:15
Panowie dajcie spokój!!To nie jest forum dla zakompleksionej załogi,tylko informator dla przyszłych nieszczęśników ,którzy (nie...

Święte słowa @bez pochodzenia, święte słowa. Skłócona załoga to młyn na wodę kierowników i prezesów. Jak nie ma jedności w załodze, to oni są bezkarni. Tańczymy jak oni nam grają (ciągłe zmiany przepisów wewnętrznych i cięcie kosztów firmy na warsztacie). Dla przyszłych naiwnych sądzących że tu warto się zatrudnić i można się rozwinoąć: NIE WARTO, SZKODA CZASU I WASZEGO ZDROWIA!!!

Tysz qń

Ja tam wolę z Białym, Zbychem w asyście Arka, RomNa, Bogola i BinLadina, z Trzankiem i Chujnią w knajpie zgubić 1000Zł, jak z tobą czy kimkolwiek od mongoła 10.000 PLN znaleść!

gogus

czy w tej firmie MOŻE KIEDYŚ być przyszłość dla młodych ludzi?

czarny

Witam dziwie się że nie ma żadnej opinii o panu donosicielu ZN i jego psach areczku Romusiu binladenowi i pimpku bogackim to dopiero ekipa zgrana jak im nie przypasujesz to cie zgnoją za nic . Już nie wspominając o prywatnych narzędziach pana Nowickiego które firma kupuje a on chowa po kontenerach żeby rodzinie zawieść lub żeby leżały w szafie na pamiątkę np rękawiczki

anonim

(usunięte przez administratora)

rafalek

Widac czasy hujni sie skonczyly,on jest malutki i glupiutki do tego,czego sie nie tknie zpartaczy,szkoda Emila bez starego super kumpel,stary [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] go tlamsil,Zbycha N.powinni juz odstawic niech skonczy glab podstawowke zaocznie,moze ma na tyle intelektu,nie podejrzewam go o to,psy jego to takie same glaby jak zbysiu!!!!!!!!!

bialy
@qń 23.02.2016 11:48
Ja w szoku jestem że zwolnili dyrektora K, który tak naprawdę najwięcej znał, się na robocie- w końcu to jeden z założycieli fi...

KRZYCHA SZKODA ZNAL SIE NA ROBOCIE,PIL ZA DUZO TO GO ZGUBILO,JAK BIORA SIE ZA SIEBIE NIC DOBREGO TO NIE WROZY,OD NIEGO CALA TA FIRMA SIE ZACZELA,KLAN DU.DLA NICH NIE MA NIC SWIETEGO,KASA IM OCZY ZASLEPILA,ARTUREK SZKODA MI GO JAK BRAKNIE OJCA PATRZEC KIEDY JEMU PODZIEKUJA!!!!!

zainteresowamy

Co to za firma,mobing,donosicielstwo,male zarobki ,nie polecam ,slyszalem inne opinie, ale po tym co czytam , praca w firmie to brak stabilnosci zero perspektyw na rozwoj i wiazania sie na dluzej!!

c
@zainteresowamy 23.02.2016 06:03
Co to za firma,mobing,donosicielstwo,male zarobki ,nie polecam ,slyszalem inne opinie, ale po tym co czytam , praca w firmie to...

Chyba, że szukasz zajęcia jako syndyk masy upadłościowej, to musisz jeszcze cchwilę zaczekać aż tatuś da synusiowi joistickwi polecenie ogłoszenia.

Zostaw opinię o EthosEnergy Sp. z o.o. - Wrocław

UWAGA: Pamiętaj, aby Twoja opinia była zgodna z regulaminem i jak najbardziej merytoryczna - zależy nam na tym, by nasi użytkownicy mogli - także dzięki Twojemu wpisowi - dowiedzieć się jak najwięcej o pracy w firmie EthosEnergy Sp. z o.o.