Miniaturka
Joanna Bednarek
Agora S.A.
Od ponad 20 lat związana z branżą HR. W swojej karierze zawodowej odpowiadała za administracje personalną, naliczanie wynagrodzeń i wspierała menedżerów w pełnym zakresie działań hr-owych, jako biznes partner. Obecnie zajmuje stanowisko kierownika działu rekrutacji, odpowiada za pozyskanie pracowników do spółek Grupy Agora, prowadzi sesje oceny potencjału i informacji zwrotnej (AC/DC) oraz proponuje po nich działania rozwojowe. Koordynuje i wdraża rozwiązania z zakresu budowania marki pracodawcy oraz tworzy i realizuje programy stażowe i praktyk studenckich. Jej obecne zainteresowania zawodowe skupiają się wokół takich tematów jak rekrutacja z perspektywy pracodawcy i kandydata, marketing rekrutacyjny, motywowanie i ocena potencjału pracowników.

Jakim pracodawcą jest Agora?

Agora jest jedną z największych grup medialnych w Polsce. Jej działalność obejmuje takie obszary jak prasa i multimedialne wydania cyfrowe, portale i projekty internetowe, kino, radio, reklama zewnętrzna, a także wydawanie książek oraz koprodukcja i dystrybucja filmowa. „Gazeta Wyborcza”, Gazeta.pl, Sport.pl, „Avanti”, „Logo”, „Cztery Kąty”, Radio TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio, AMS, Publio.pl czy kina Helios  - to tylko kilka przykładów z naszej szerokiej oferty medialnej. Siłą Agory jest różnorodność – w zespołach tworzących ponad 100 marek jest wiele możliwości rozwoju dla różnych zawodów. Agora oferuje swoim pracownikom wiele dróg kariery oraz przyjazne i elastyczne warunki pracy. 

 

Jakich ludzi potrzebujecie w Agorze?

Od naszych pracowników oczekujemy inicjatywy i zorientowania na wspólny cel. Szukamy osób, które wniosą nową energię i zarażą nią swoich współpracowników, a dodatkowo będą wystarczająco ambitne, aby stale doskonalić się i realizować indywidualne cele zawodowe.

 

Na jakie stanowiska najczęściej poszukujecie pracowników?

Rynek mediów ciągle się zmienia, zmieniają się też nasze potrzeby. Mamy sporo rekrutacji związanych z rynkiem cyfrowym - ostatnio szukaliśmy np. game designera w związku z rozwojem nowego produktu. Niezmiennie poszukujemy osób z doświadczeniem w sprzedaży usług czy produktów na stanowiska konsultantów ds. klientów, a także tych, którzy mają doświadczenie we współpracy z domami mediowymi oraz dziennikarzy i redaktorów do naszych serwisów internetowych oraz wydawnictw prasowych.

A co ze stanowiskami związanymi z IT? Często poszukujecie osób z takimi umiejętnościami?

Jako grupa medialna mocno stawiamy na technologię i nowe media. W obszarze IT oferujemy pracę, na przykład, programistom specjalizującym się w takich językach jak Java, HTML/JavaScript, czy .NET, a także projektantom UX, project managerom oraz grafikom. Na wszystkie te osoby czekają zadania realizowane w oparciu o wysokiej klasy technologie, a także różnorodne projekty internetowe, wideo i mobile tworzone z wykorzystaniem metodologii scrum. 

Jakie główne zadania czekają na nowych pracowników?

To w dużej mierze kwestia zależna od stanowiska. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że na nowych członków zespołu Agory czeka praca nad ciekawymi projektami, różnorodność obowiązków i raczej zadaniowy tryb pracy.

Czy zespoły w firmie są stałe, czy tez w zależności od projektu skład zespołów się zmienia?

Zazwyczaj są to stałe zespoły.

Czy firma zatrudnia studentów, umożliwiając im start w karierze?

Tak, zatrudniamy osoby studiujące. Wiele zespołów ma elastyczny czy zadaniowy czas pracy, co umożliwia młodym ludziom zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych i godzenie nauki z obowiązkami zawodowymi.

Czy organizujecie też praktyki?

Agora od wielu lat jest organizatorem staży i praktyk dla studentów oraz absolwentów wszystkich kierunków studiów. Nasze projekty praktyk i staży to nie tylko szansa na ciekawy i prestiżowy start do kariery, ale również możliwość skonfrontowania swoich umiejętności z doświadczeniem specjalistów z różnych dziedzin i poznania specyfiki pracy w nowoczesnej firmie medialnej. Stażyści stają się częścią zespołów, wchodzą w codzienny rytm ich pracy. Dbamy o to, aby w każdym projekcie stażowym brał udział opiekun, którego wskazówki pozwalają szlifować umiejętności i pogłębiać wiedzę. Najlepsi mają szansę zostać z nami na stałe.

Gdzie można szukać Państwa ofert pracy?

Wszystkie aktualne oferty pracy publikujemy naszej stronie kariera.agora.pl., na której można się również zapisać się do grona odbiorców powiadomień -  jeśli w przyszłości pojawi się ciekawa oferta pracy z danej dziedziny, zapisujący się otrzyma o niej informacje prosto na swój e-mail. Zachęcamy osoby zainteresowane dołączeniem do naszego zespołu do śledzenia ofert i informacji publikowanych na profilach Agory w serwisach Goldenline i LinkedIn.

Jak przebiega proces rekrutacji?

Zazwyczaj proces rekrutacji do zespołu Agory składa się z trzech głównych etapów: 

  • wysłania aplikacji przez kandydata,
  • przeglądu życiorysów przez specjalistów z działu pracowniczego,
  • rozmowy telefonicznej z kandydatem i spotkania rekrutacyjnego. 

Liczba etapów może jednak się zmieniać w zależności od specyfiki stanowiska. W niektórych przypadkach prosimy kandydatów o wykonanie zadań praktycznych lub testów, realizujemy też sesje typu assessment center.

Jak długo zwykle trwa proces od przesłania przez kandydata CV, po nawiązanie współpracy?

Wszystko zależy od stanowiska, na które poszukujemy kandydatów. Najczęściej rekrutacje trwają od 25 do 30 dni roboczych.

Dlaczego warto z Wami pracować?

W Agorze pracują ciekawi, pełni pasji ludzie. Młodzi pracownicy rozwijają swój potencjał, a specjaliści pogłębiają doświadczenie, tworząc nowoczesne media i ciekawe projekty. Panuje dobra atmosfera pracy – mówimy sobie po imieniu, co zdecydowanie ułatwia budowanie relacji. Nie mamy sztywnego dress code’u, co może być atutem dla osób, które lepiej się czują w mniej oficjalnym ubiorze. W Warszawie pracujemy w budynku, który został doceniony w konkursach architektonicznych, występował w filmach i serialach. Na miejscu można korzystać z basenu, siłowni i sauny. Rano można wypić dobrą kawę w ogólnodostępnej kawiarni, a po południu zjeść obiad w stołówce. Biura oddziałów lokalnych położone są w centrach miast, w klimatycznych kamienicach i nowoczesnych biurowcach. Agora stara się wychodzić również naprzeciw różnym potrzebom swoich pracowników, m.in. zapewniając im podstawową opiekę zdrowotną czy partycypując w kosztach programu sportowego.

Jak wyglądają godziny pracy? Czy Państwa pracownicy mają możliwość pracy w elastycznych godzinach?

To zależy, do którego z zespołów dołącza nowa osoba. Mamy zespoły, w których jest możliwość pracy w elastycznych godzinach - tak pracuje część autorów i zespoły programistów. Część działów pracuje projektowo - osoby zatrudnione w redakcjach działają według określonych grafików. Stałe godziny pracy są w działach wsparcia, na przykład w finansach i administracji.

Jak wyglądają pierwsze dni pracy nowego pracownika?

Pierwsze dni w pracy to czas absorbowania wiedzy. Nowa osoba poznaje firmę i zespół, w którym będzie pracować. Uczestniczy również w specjalnym programie „Witamy w Agorze” dla nowych pracowników. To spotkanie z wybranymi specjalistami, którzy dzielą się wiedzą o firmie i przekazują wszystkie najważniejsze informacje - o jej historii, mediach, przedsięwzięciach i produktach, wartościach i kulturze organizacji oraz o narzędziach używanych przez wszystkich. To moment, gdy nowy pracownik poznaje zasady i standardy obowiązujące w Spółce, a także dowiaduje się o udogodnieniach, z których może korzystać. Takie spotkanie to również okazja do zawarcia pierwszych znajomości spoza własnego zespołu. Kolejne dni pracy to realizacja planów wdrożenia dedykowanych dla konkretnych zespołów.

Wiele firm w ciągu lat wypracowało swoje wewnętrzne tradycje. Czy Agora ma swoje własne?

Tak, i jest ich niemało. Co roku, w rocznicę powstania firmy bawimy się na Balu Agory czy składamy sobie życzenia podczas spotkań świątecznych. Tradycją jest wspólne spędzanie czasu - w sezonie zimowym mamy zawody narciarskie w których mogą wziąć udział pracownicy wraz z rodzinami, wiosną - turnieje piłki nożnej, a latem - turniej tenisowy Agora Open i regaty Agora Cup.

Agora to również zaangażowanie w liczne akcje społeczne. W jakiego rodzaju działania najchętniej biorą Państwo udział?

Istotnym elementem w Agorze są działania społeczne, charytatywne, edukacyjne, obywatelskie, a także sponsoringowe. Media i marki Agory - m.in. „Gazeta Wyborcza", czasopisma i portale internetowe, stacje radiowe, kina grupy Helios oraz AMS - realizują szereg projektów prospołecznych, patronują wielu inicjatywom i włączają się w kampanie realizowane przez inne podmioty.

Agora dołączyła do programu Pracodawca Przyjazny Czytającym. Jakie korzyści daje to Państwa pracownikom? Jakie jeszcze programy przygotowaliście z myślą o swoich pracownikach?

Agora aktywnie promuje czytelnictwo nie tylko w społeczeństwie, ale również wśród pracowników, którzy mogą skorzystać z: rabatu na e-booki, audiobooki i prasę w księgarni internetowej Publio.pl, rabatu na cały asortyment księgarni internetowej Kulturalnysklep.pl, zniżek na książki oraz kolekcje Wydawnictwa Agora w firmowej kawiarni, a także zniżki na prenumeratę cyfrową "Gazety Wyborczej".

W grudniu ub.r. razem z Publio.pl zaproponowaliśmy naszym pracownikom sześć darmowych e-booków do wyboru. E-booki pobrano prawie 1 400 razy.

Mamy system kafeteryjny, w ramach którego pracownicy mogą wybierać spośród propozycji w wielu kategoriach. Jest to między innymi karta sportowa czy bilety do kina lub teatru.

Dużą wagę przykładają Państwo do ochrony pracowników przed dyskryminacją. Jak działania antydyskryminacyjne przejawiają się w codziennej pracy?

Grupa Agora działa na rzecz zapobiegania dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie czy przekonania polityczne lub religijne. Agora była jedną z pierwszych spółek, w której powstała polityka przeciwdziałania dyskryminacji i molestowaniu w miejscu pracy. Jej pierwsza wersja weszła w życie już w 2003 r. Informujemy o niej każdego nowego pracownika i wyjaśniamy, jak radzić sobie z przypadkami zachowań dyskryminacyjnych. W Spółce funkcjonuje specjalna komórka, do której każdy z pracowników może bez obaw zgłosić tego typu działania.

Przygotowali Państwo również ułatwienia dla matek z małymi dziećmi. Na co mogą one liczyć?

Mamy lub ojcowie z dziećmi mogą otrzymać zasiłek w związku z urodzeniem dziecka. Partycypujemy w wydatkach związanych z edukacją dzieci np. wypłacamy ekwiwalenty wyprawki szkolnej, dofinansowujemy tzw. Zielone Szkoły. Refundujemy także wydatki na kolonie dzieci i koszty pobytu w przedszkolach, żłobkach oraz opiekunki.

Dziękujemy za rozmowę.

gemius

Na podstawie badań Mediapanel prowadzonych przez Gemius w okresie od 1 marca do 31 marca 2024: wskaźniki "Real Users" platforma internet.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 634 470
  2. Pracuj.pl 3 137 130
  3. LinkedIn 3 035 232
  4. Olx.pl 2 564 298