Miniaturka
Sławomir Jankowski Prezes Zarządu mateco podesty ruchome Sp.z o.o.
15 lat u steru mateco na stanowisku Prezes Zarządu, wcześniej 10 lat doświadczenia w branży budowlanej, głównie poza granicami kraju, doświadczenie w zarządzaniu od 1991 roku. Wykształcenie wyższe- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach ( wcześniej Akademia Ekonomiczna) Pasje: rodzina- córka i 4 synów, muzyka- instrument gitara klasyczna, laureat festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie w 1989 roku, inicjator i współorganizator cyklicznych koncertów z wierszy w Piwnicy Hotelu pod Różą w Krakowie na które co miesiąc serdecznie zaprasza.

Czym zajmuje się firma mateco?

mateco podesty ruchome Sp. z o.o. to firma zajmująca się wynajem, sprzedażą, serwisem samojezdnych podestów ruchomych i ładowarek teleskopowych oraz wózków widłowych, zapewniając swoim klientom komfort i bezpieczeństwo pracy. Niezmiernie ważnym elementem naszej działalności jest edukacja w zakresie BHP. Prowadzimy cykliczne szkolenia w obsłudze samojezdnych podestów ruchomych, kończące się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Naszym znakiem rozpoznawczym jest fachowa i profesjonalna opieka nad klientem na każdym etapie realizacji zlecenia. Swoim klientom oferujemy technikę dostępu do wysokości największych światowych producentów: Genie, JLG, Haulotte, Imer Group, Manitou.

Co znajdziemy w Państwa ofercie?

W parku maszynowym mateco znajdują się podesty z napędem elektrycznym oraz spalinowym od 4 do 92m wysokości roboczej: - podesty nożycowe elektryczne i spalinowe - podesty przegubowe elektryczne - podesty teleskopowe spalinowe - podesty teleskopowo-przegubowe elektryczne i spalinowe - podesty masztowe elektryczne - pojazdy specjalne - podesty na przyczepie elektr./spalin./benzyn. - ładowarki teleskopowe spalinowe - ładowarki teleskopowe obrotowe spalinowe - podesty na samochodach - wózki widłowe

Są Państwo liderem w swojej branży. Jak do tego doszliście?

Firma mateco podesty ruchome Sp. z o.o. działa prężnie na polskim rynku od 1998r. Jesteśmy prekursorem w upowszechnianiu techniki dostępu do prac na wysokości w naszym kraju. Przez 18 lat swojej działalności stale umacniamy pozycję niedoścignionego lidera. Nasza firma funkcjonuje w ramach międzynarodowej grupy mateco, która na rynku europejskim wyznacza trendy w branży wynajmu sprzętu do prac na wysokości już od ponad 43 lat. Tak więc sukces w branży osiągamy dzięki wieloletniemu doświadczeniu, bezwzględnemu stawianiu na pierwszym miejscu potrzeb klientów, zwiększaniu ilości nowoczesnego sprzętu, który dostępny jest coraz bliżej naszych klientów.

Ile oddziałów w Polsce posiadacie?

Firma mateco w Polsce posiada 8 oddziałów, są to następujące lokalizacje w kolejności uruchamiania:
Tychy, Poznań, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Rzeszów, Łódź i Kraków w których prowadzimy wynajem, sprzedaż, serwis maszyn oraz szkolenia dla naszych klientów.
Siedziba zarządu i centrala firmy znajduje się w Tychach.

Jaki był przełomowy moment w historii firmy?

Rok 2012 był przełomowy w naszej historii– mateco podesty ruchome wraz z całą grupą mateco weszło w skład koncernu TVH.
Firma TVH jest potentatem światowego rynku części zamiennych do maszyn budowlanych, a także liderem w sprzedaży i wynajmie wózków widłowych, podestów ruchomych oraz ładowarek teleskopowych.

 

Na jakie problemy może natknąć się firma działająca w Państwa branży?

Doświadczenie zdobyte przez wiele lat działalności na rynku pokazało, iż najtrudniejszym problemem dla płynnego funkcjonowania w branży może okazać się rynek i sama gospodarka. Pogorszenie koniunktury gospodarczej przyczynia się do zmniejszenia ilości inwestycji na rynku, co znacząco przekłada się na wielkość wynajętego i sprzedawanego sprzętu. Dlatego bardzo ważne jest szybkie reagowanie na potrzeby klientów i dysponowanie sprzętem który przyciąga aktualnie ukształtowany rynek.
Dużym problemem z jakim spotyka się nasza firma jest też sam rynek pracy. Mianowice brak odpowiednio wykwalifikowanego młodego personelu. Niestety niestabilny system edukacji przyczynił się do braków w edukacji zawodowej młodych ludzi. Wchodzący na rynek pracy młodzi kandydaci posiadają często braki wiedzy w zakresie podstawowych kwalifikacji zawodowych. Okres na przyuczenie nowego pracownika jest coraz dłuższy co pociąga dodatkowe koszty personalne i utrudnia funkcjonowanie firmy.

Co sprawia, że kontrahenci wybierają właśnie Państwa firmę?

Jako usługodawca staramy się nieustannie o polepszenie jakości naszych usług celem spełnienia coraz większych wymagań naszych klientów. Dotyczy to zarówno doradztwa, procesu obsługi klienta, wykonywania zleceń wynajmu, sprzedaży, szkoleń jak i usług serwisowych. Nasze urządzenia odpowiadają również wysokim wymogom stawianym przez naszych klientów. Na bieżąco wymieniamy sprzęt na coraz nowocześniejszy, pochodzący wyłącznie od renomowanych producentów i z bogatym wyposażeniem. Z roku na rok inwestujemy w coraz nowocześniejszą technikę dostępu do prac na wysokości oraz serwis mateco. Nasze motto i nasz cel to całkowita dominacja jakości w służbie naszych klientów. Przy wyborze naszych dostawców mamy na względzie wybór tylko takich, którzy są w stanie spełnić nasze najwyższe rygorystyczne wymagania jakościowe.

Jak często prowadzą Państwo rekrutacje?

Rekrutacje nowej kadry prowadzone są relatywnie często w firmie mateco podesty ruchome Sp. z o.o. Bycie konkurencyjnym na rynku oznacza konieczność wychodzenia coraz bliżej klienta a tym samym otwarcia nowych oddziałów firmy. Najczęściej rekrutacja pracowników dotyczy powstania nowych miejsc pracy. Rozwój firmy na rynku przyczynia się również do większego zapotrzebowania na kadrę specjalistyczną, co pociąga konieczność tworzenia nowych stanowisk w już istniejących oddziałach i centrali firmy.

Gdzie kandydaci odnajdą informacje na temat aktualnych ofert pracy?

Informacje na temat aktualnych ofert pracy znajdują się zawsze na naszej stronie internetowej www.mateco.pl (w zakładce kariera/wolne miejsca pracy), oraz profesjonalnych serwisach rekrutacyjnych, a także wśród ofert Urzędu Pracy.

Na jakie stanowiska najczęściej poszukujecie pracowników?

mateco podesty ruchome Sp. z o.o. jest firmą dynamiczną, stale rozbudowującą sieć swoich oddziałów oraz zakres oferowanych usług. Z tego powodu najczęściej poszukujemy doradców techniczno- handlowych oraz pracowników działu technicznego.

Jak wygląda sam proces rekrutacji? Z ilu etapów się składa?

Proces rekrutacji w firmie mateco podesty ruchome Sp. z o.o. jest zróżnicowany w zależności od oferowanego stanowiska pracy. Pierwszym ogniwem jest zawsze informacja o wolnym wakacie przysyłana na rynek pracy, publikacja ogłoszenia. W kolejnym kroku oczekujemy na przesłanie dokumentów aplikacyjnych zainteresowanych kandydatów na wskazany adres korespondencyjny. Proces rekrutacyjny w pierwszym etapie polega na weryfikacji nadesłanych ofert. Kolejnym ważnym etapem jest wstępna rozmowa z wybranymi na podstawie aplikacji kandydatami– rozmowa pozwala zweryfikować nasze oczekiwania z tym co kandydat nam oferuje oraz na sprawdzeniu jego zawodowych kwalifikacji. Zazwyczaj po wstępnej rozmowie ma miejsce jeszcze jedna rozmowa decydująca o wyborze pracownika. Rozmowy z kandydatami odbywają się najczęściej w centrali firmy w Tychach.

Jakie wymagania stawiają Państwo przed kandydatami?

Przedsiębiorstwo jest tak profesjonalne, jak profesjonalni są jego pracownicy. W mateco stwierdzenie to jest znane bardzo dobrze. Wiemy, że bez odpowiedniego zespołu pracowników i ich zaangażowania, sukces firmy nie jest możliwy. Potrzebujemy pracowników wykwalifikowanych i zmotywowanych. W zależności od oferowanego stanowiska szczegółowe wymagania mogą się różnić.
Od pracowników działu technicznego odpowiedzialnych za naprawy oraz bieżące serwisowanie i konserwacja urządzeń wymagamy:
prawa jazdy kategorii "B", wykształcenia minimum zawodowego o profilu: technika/automatyka/elektronika/mechanika, praktycznej znajomości zagadnień z zakresu budowy i napraw urządzeń hydrauliki siłowej oraz elektrycznych urządzeń sterowania.
Zadaniem pracowników działu handlowego na stanowisku doradca techniczno-handlowy jest utrzymywanie kontaktów z dotychczasowymi klientami firmy oraz pozyskiwanie nowych odbiorców na powierzonym terenie. Dodatkowo osoby na tym stanowisku biorą czynny udział we wdrażaniu strategii sprzedaży poprzez nawiązywanie i rozwijanie współpracy z partnerami handlowymi. Kolejne zadania to m.in. dokonywanie przeglądu na rynku, analiz rynku, konkurencji oraz przekazywanie ich do dyrektora działu handlowego, udział w negocjacjach, ustalanie warunków współpracy i kształtowanie polityki cenowej firmy. Dlatego wymagamy: wykształcenia minimum średniego (preferowane o profilu technicznym), mile widziane jest doświadczenie w pracy na analogicznym stanowisku, komunikatywna znajomość języka niemieckiego lub/i angielskiego, prawa jazdy kat. „B”

Czy firma uczestniczy w targach pracy, organizuje praktyki, dni otwarte?

Jesteśmy otwarci na zainteresowanie młodych osób naszą firmą, gościliśmy studentów z uczelni śląskich, w czasie wakacji istnieje możliwość płatnych praktyk w dziale technicznym.

Na jakie formy zatrudnienia mogą liczyć potencjalni pracownicy?

Firma mateco podesty ruchome Sp. z o.o. nowym pracownikom oferuje stabilne warunki zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Rozpoczynającym pracę w naszym zespole proponujemy trzy miesięczną umowę na okres próbny, po którym następuje rozmowa weryfikująca, której pomyślny przebieg skutkuje zawarciem kolejnej umowy na czas określony, która docelowo jest zamieniana na umowę na czas nieokreślony.
Wszystkim pracownikom firmy mateco zapewniamy możliwość rozwoju zawodowego w dużej międzynarodowej firmie oraz możliwość zdobywania nowych kwalifikacji i doświadczeń.

Jakie są plany rozwoju firmy na najbliższe lata?

Firma mateco podesty ruchome Sp. z o.o. wciąż inwestuje w nowoczesne technologie, stale zwiększamy wolumen oferowanych usług. Wspólny sukces nasz i naszych klientów jest kluczem do sukcesu. Staramy się więc błyskawicznie reagować na potrzeby klientów oraz rozbudować sieć oddziałów w Polsce. Jak już wspomniałem wcześniej naszym priorytetem jest dbałość o bezpieczeństwo pracy. Nasze urządzenia muszą spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa, a nowatorskie technologie muszą zapewnić klientom bezpieczną pracę na samojezdnych podestach ruchomych mateco w najtrudniejszych warunkach.
Dbamy również o odmłodzenie parku maszynowego sukcesywnie skracając okres eksploatacji urządzeń, co skutkuje tym, że mamy najmłodszy park maszynowy na polskim rynku w liczbie 1300 urządzeń i jest wyrazem troski o bezpieczeństwo i komfort pracy klienta oraz o środowisko naturalne.
W obszarze zarządzania kapitałem ludzkim będziemy dalej dokładać starań w kierunku poprawy już i tak bardzo dobrych warunków pracy naszej kadry.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
mateco podesty ruchome Sp.z o.o.