Rynek pracownika w ostatnich miesiącach mocno wyhamował. Widać to choćby po mniejszej liczbie ofert pracy, która w styczniu 2024 roku zanotowała kolejny spadek. A poszukujących zatrudnienia wciąż przybywa – zarówno osób wchodzących na rynek pracy po praz pierwszy, jak i pracowników planujących zmianę firmy. Jak znaleźć pracę w Polsce? Sprawdź naszą analizę i praktyczne porady.

Jak znaleźć pracę w Polsce

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_145948507_wyszukaj-prac%C4%99-w-internecie-korzystaj%C4%85c-z-wyszukiwarki-zapyta%C5%84-w-menu-wyszukiwarki-online.html

Pracodawcy napotykają wiele trudności w prowadzeniu działalności, co przekłada się również na ograniczone plany rekrutacyjne w 2024 roku. Aby znaleźć dobrą pracę, trzeba będzie uzyskać odpowiednie kompetencje, umieć dobrze się zaprezentować i wiedzieć gdzie można znaleźć najlepsze ogłoszenia. Choć licznymi ofertami pracy będą zasypywani tylko wykwalifikowani kandydaci i specjaliści, szanse na zatrudnienie można znaleźć w wielu branżach. Podpowiadamy, jak znaleźć pracę w Polsce. Sprawdź, od czego zacząć i w jakich miejscach szukać ofert pracy. W artykule dowiesz się, w których branżach planowane jest największe zatrudnienie w 2024 roku, co ułatwi wybór najbardziej obiecującej ścieżki kariery.

Znalezienie zatrudnienia a sytuacja na rynku pracy

Mimo że bezrobocie pod koniec stycznia 2024 roku według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nadal utrzymuje się na niskim poziomie i wynosi 5%, w statystykach dotyczących ofert pracy i planowanego zatrudnienia widać wyraźne spowolnienie gospodarcze. Jak wskazuje badanie Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce”, w styczniu tego roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Internecie opublikowano 255 310 ofert pracy.

Porównując to z wynikiem ze stycznia 2022, liczba ogłoszeń notuje spadek aż o 16,9% (51 989 mniej ofert). Z drugiej strony pomimo ograniczeń, z którymi muszą mierzyć się właściciele firm, dużą popularnością cieszą się oferty dla osób wykwalifikowanych i specjalistów. W kraju cały czas jest także wiele zawodów deficytowych, w których łatwiej znaleźć zatrudnienie. Rok 2024 na polskim rynku pracy będzie pełen wyzwań zarówno dla pracodawców, jak i samych kandydatów. Szukanie pracy stanie się nieco bardziej skomplikowane.

Znalezienie pracy – od czego zacząć?

Zapoznanie się z ofertami pracy trzeba poprzedzić odpowiednim przygotowaniem.

Najpierw trzeba podsumować swoje doświadczenie zawodowe, określić najmocniejsze kompetencje i umiejętności. Jedną z pierwszych decyzji jest też wybór kierunku, w którym chcemy rozwijać karierę. Można szukać pracy:

1) zgodnej z wykształceniem (studiami, szkołą);

2) w odmiennym kierunku niż ukończone studia lub szkoły;

3) w tej samej branży, lecz w innej firmie;

4) w całkiem innej branży (przebranżowienie).

Dopiero po podjęciu decyzji o tym, w jakim kierunku się rozwijać, gdzie mamy największe szanse, jakie zajęcie sprawia nam przyjemność, można rozpocząć kolejny etap przygotowań.

CV i list motywacyjny

Jeśli już wiemy, jakie jest nasze wymarzone stanowisko, pora na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, którymi jest CV i list motywacyjny. Od ich właściwego wykonania zależy decyzja czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a więc również tego, czy dostaniesz pracę. Aby przygotować skuteczne dokumenty aplikacyjne, koniecznie dostosuj ich treść do wymagań wymienionych w konkretnym ogłoszeniu. Dużym błędem jest wysyłanie jednej wersji dokumentów aplikacyjnych na wszystkie oferty pracy.

CV i list względem ogłoszeń

W niektórych branżach, szczególnie tych kreatywnych, zamiast CV pracodawca wymaga zaprezentowania swojego portfolio, a więc próbek dotychczasowych prac. Taka sytuacja często pojawia się w przypadku grafika, copywritera, twórcy stron internetowych czy specjalisty ds. social media i wielu innych zawodów. Gdy stanowisko łączy się z twórczym myśleniem i nieszablonowymi pomysłami, najlepiej sprawdzi się kreatywne CV przykładowo w formie prezentacji czy video. Oryginalność będzie tu na plus, ponieważ pozwoli kandydatowi wyróżnić się na tle innych osób. Korzystne dla kandydata będzie również pisanie bloga czy prowadzenie własnej strony, co pozwoli zaprezentować potencjalnemu pracodawcy próbkę własnej pracy.

Z kolei na stanowiska biznesowe czy kierownicze bardziej odpowiednie będzie profesjonalne CV. Ceni się wtedy prostotę i klarowność dokumentu. W CV najlepiej wymienić tylko najważniejsze dla danej oferty doświadczenie i umiejętności. Kolory powinny być stonowane i pełnić jedynie funkcję dodatku, a nie elementu rozpraszającego uwagę. Warto pamiętać, że w CV należy umieścić aktualne dane kontaktowe, nazwy stanowisk z ich krótkim opisem i zdjęcie tylko w profesjonalnej formie portretowej. Zdarza się, że firmy z zagranicy (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania) odrzucają CV ze zdjęciem, aby nie być posądzonym o dyskryminację. Jeśli szukasz pracy poza granicami Polski, sprawdź, czy w danym kraju nie panują takie zasady.

Szukanie pracy bez doświadczenia

Jeśli szukasz pracy bez doświadczenia, może się wydawać, że jesteś na spalonej pozycji. Otóż takie myślenie w wielu przypadkach nie ma pokrycia w rzeczywistości. Pierwszą pracę można zdobyć równie szybko, co kolejną. W tym przypadku cały proces również trzeba podzielić na różne etapy, takie jak:

1) Określenie kierunku kariery i wybór branży.

2) Ukończenie odpowiadających wymaganiom pracodawców kursy i szkolenia lub nabycie cennych umiejętności.

3) Przygotowanie CV i listu.

4) Zapoznawanie się z ofertami pracy z różnych źródeł – w Internecie, urzędach pracy, biurach karier, targach pracy czy rozeznanie wśród znajomych.

Trzeba pamiętać, że brak doświadczenia w CV należy uzupełnić odbytymi kursami, stażami, praktykami, a nawet wolontariatem. Warto w nim wymienić każde miejsce, w którym kandydat zdobył umiejętności i kompetencje, które doceni potencjalny pracodawca. Dla osób szukających pracy bez doświadczenia każda aktywność zawodowa nawet bez wynagrodzenia jest na wagę złota.

Gdzie znaleźć aktualne oferty pracy

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_101558410_kobieta-ubiegaj%C4%85ca-si%C4%99-o-prac%C4%99-przeprowadzona-przez-dw%C3%B3ch-mened%C5%BCer%C3%B3w-hr-czytaj%C4%85ca-jej-%C5%BCyciorys.html

Powody zmiany pracy

Szukanie pracy zdarza się nie tylko osobom, które zaczynają swoją przygodę z rynkiem pracy, ale również pracownikom, którzy chcą zmienić pracodawców. Takich kandydatów jest całkiem sporo. Badanie „Raport płacowy 2023” autorstwa Hays Poland wskazuje, że aż 20% badanych chce podjąć pracę w innej firmie. Wiele osób deklaruje również zmianę dotychczasowej ścieżki kariery (18%). Do najważniejszych powodów, dla których pracownicy chcą zmienić pracę i znaleźć nową, według badania można zaliczyć:

  • poziom wynagrodzenia – 57%;

  • brak możliwości rozwoju – 45%;

  • brak wytyczonej ścieżki kariery – 22%;

  • brak równowagi pomiędzy życiem osobistym i zawodowym – 20%;

  • bezpośredni przełożony – 18%;

  • zbyt duży nakład pracy – 18%;

  • brak możliwości pracy elastycznej (np. zdalnej) – 16%;

  • zbyt mało wyzwań – 13%;

  • niepewność zatrudnienia – 13%;

  • długie dojazdy do pracy – 12%;

  • pakiet benefitów – 7%;

  • współpracownicy – 7%;

  • wygaśnięcie umowy – 5%;

  • inne – 6%.

Podobne trendy pojawiają się w badaniu Monitor rynku pracy autorstwa Randstad, w którym to wyniki wskazują, że 9% badanych aktywnie poszukuje nowej pracy, a 45% nie jest zbyt aktywna, ale rozgląda się za ofertami. Najbardziej aktywną grupą są tu pracownicy z umową zlecenie lub o dzieło, z której po prostu najłatwiej zrezygnować (17% aktywnie poszukuje, 52% rozgląda się).

Biorąc pod uwagę, że pracodawcy ze względu na rosnące koszty prowadzenia działalności muszą lepiej zarządzać budżetem (np. przez rezygnację z inwestycji), nie zawsze będą mogli ulec presji płacowej pracowników. To oznacza, że możliwe, iż w tym roku ze względu na wynagrodzenie, grupa osób poszukujących pracy znacznie się powiększy.

Gdzie szukać pracy?

Rozwój technologiczny pomaga w znalezieniu pracy. Kiedyś ofert szukało się głównie w prasie. W dzisiejszych czasach wybór miejsc, gdzie znajdziemy ogłoszenia, jest zdecydowanie większy. Obecnie największą bazą ofert jest Internet. Przynajmniej od dwóch lat miesięcznie publikuje się na serwisach internetowych ponad 150 tys. ofert pracy i więcej (poza kwietniem 2020 roku, gdzie poziom ten nieznacznie spadł poniżej 150 tys.). Wyszukiwarki ofert pracy są łatwo dostępne, zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata. Na korzyść bazy internetowej przemawia możliwość zaaplikowania w wiele miejsc i w bardzo krótkim czasie, co zwiększa szanse powodzenia w całym procesie szukania pracy.

Najpopularniejsze miejsca z ofertami pracy

Pora dokładnie wymienić, gdzie znajdziemy ogłoszenia i najlepsze oferty. Szukając pracy, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

1) Wyszukiwarki ofert pracy na serwisach z ogłoszeniami – to centralna baza ofert pracy. Ogłoszenia dzielone według stanowiska, miasta lub województwa oraz kategorii. Każdy może się zapoznać z profilami pracodawców i ich ogłoszeniami z całego kraju. Przydatne jest ustawienie powiadomień, gdy pojawi się nowa oferta zgodna z kryteriami kandydata.

2) Media społecznościowe – jest to miejsce, gdzie można nie tylko znaleźć nowe oferty pracy, zapisując się do różnych grup tematycznych, ale gdzie możliwe jest budowanie sieci kontaktów. Warto szukać osób w mediach społecznościowych, z którymi macie podobne zainteresowania, czy odezwać się do pracowników nawet na stanowiskach kierowniczych. Mogą one podpowiedzieć nieco o aktualnych rekrutacjach i sposobie ich prowadzenia w danej firmie.

3) Firmowe strony pracodawców – kandydat może szukać ofert pracy również bezpośrednio u pracodawcy na jego stronie internetowej. Często umieszcza się w niej zakładkę „kariera” z informacjami o aktualnie prowadzonych rekrutacjach.

4) Powiatowe urzędy pracy – są na nich publikowane oferty dla poszczególnego regionu. W ramach wojewódzkiego oddziału funkcjonuje Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, które wspiera w efektywnym poruszaniu się na rynku pracy, przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych i w prowadzeniu rozmów z potencjalnym pracodawcą. Takie placówki prowadzą również różnorodne programy i formy wsparcia np. w podnoszeniu kwalifikacji czy świadczenia pieniężne.

5) Akademickie Biura Karier – są to jednostki wspierające studentów i absolwentów uczelni w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju. Zajmują się publikowaniem ofert pracy, staży i praktyk, a także prowadzeniem doradztwa zawodowego oraz organizacją Targów i Giełd pracy.

6) Agencje pracy – to firmy, które również zajmują się publikacją ogłoszeń, a jednocześnie doradztwem zawodowym m.in. w kwestii ofert pracy tymczasowej.

7) Targi i Giełdy Pracy – są to wydarzenia organizowane przez firmy lub instytucje. Można na nich znaleźć wiele przedsiębiorców z regionu, którzy prowadzą działania rekrutacyjne. Na targach pracy kandydat może pozostawić swoje aplikacje w różnych firmach i zaprezentować się przyszłemu pracodawcy od jak najlepszej strony. Ma także możliwość uzyskania wskazówek, jakie da mu doświadczony rekruter, zdobycia nowych kontaktów czy rozwoju kwalifikacji zawodowych.

8) Siedziby lokalnych firm – pracy można szukać również w lokalnych firmach, które są zgodne z profilem kandydata lub będą dla niego atrakcyjne ze względu na lokalizacje. Wizyta w biurze pozwoli na zdobycie informacji o aktualnie prowadzonych rekrutacjach czy specyfice pracy w danym przedsiębiorstwie.

9) Własna sieć kontaktów – to pewne źródło informacji o ofertach pracy. Poszukując nowego zatrudnienia wśród znajomych, można przy okazji dowiedzieć się o danej firmie „od środka”. Ponadto prowadzony w wielu przedsiębiorstwach system poleceń pracowniczych jest w tej kwestii bardzo motywujący, ponieważ sprawia, że pracownik polecający odpowiedniego kandydata na daną ofertę pracy, otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.

Chcąc szybko znaleźć pracę, trzeba działać w wielu kierunkach jednocześnie. Oprócz regularnych wizyt na serwisach z ofertami pracy dobrze jest też jednocześnie przeglądać je w urzędach pracy, udzielać się na grupach w mediach społecznościowych czy budować kontakty w serwisach bardziej profesjonalnych. Warto rozglądnąć się w lokalnych firmach lub sprawdzać ich strony internetowe pod względem prowadzonych rekrutacji. Wysyłanie kilku CV nie wystarczy, by szybko zdobyć swoją wymarzoną pracę.

Networking – jak budować sieć kontaktów?

Biorąc pod uwagę ostatni z wyżej wymienionych czynników, czyli własna sieć kontaktów, nie sposób poruszyć tu tematu networkingu. Czym jest to pojęcie? Networking to jeden z najskuteczniejszych sposobów na znalezienie pracy. Wiele ofert nigdy nie trafia na publiczne portale, a rekrutacja odbywa się przez polecenia. Dlatego warto zainwestować czas w budowanie relacji zawodowych.

1) Uczestnicz w wydarzeniach branżowych: Konferencje, seminaria i targi pracy to doskonałe miejsca do nawiązywania kontaktów z potencjalnymi pracodawcami oraz innymi specjalistami z Twojej branży.

2) Dołącz do grup branżowych: Na platformach takich jak LinkedIn istnieje wiele grup, w których profesjonaliści dzielą się ofertami pracy, poradami i doświadczeniami. Aktywność w takich grupach może przynieść cenne kontakty.

3) Zadbaj o swój profil zawodowy: Profesjonalnie prowadzony profil na LinkedIn z dobrze napisanym CV, rekomendacjami i przykładami realizowanych projektów może przyciągnąć rekruterów.

Praca za granicą

Czasami, aby dostać dobrą pracę, Polacy decydują się na szukanie ofert za granicą. Jednak w tym przypadku pierwszym krokiem będzie zapoznanie się z rynkiem pracy w danym kraju i przeanalizowanie własnych możliwości. Oferty pracy za granicą zwykle wymagają specjalistycznych umiejętności, sprawności fizycznej lub znajomości lokalnego języka. Ogłoszenia dotyczą nie tylko specjalistów, ale też pracowników fizycznych czy opiekunów osób starszych.

Jak znaleźć pracę za granicą? Pomoce w tej kwestii są agencje pracy lub kontakt z polskimi firmami działającymi na terenie innego kraju. Informację o wolnych miejscach pracy poza granicami Polski można też szukać pośród rodziny i znajomych, w gronie których często pojawia się osoba pracująca w innym kraju.

Pomocą w znalezieniu zatrudnienia na europejskim rynku pracy jest Europejski Portal Mobilności Zawodowej, który umożliwia dostęp nie tylko do bazy ofert pracy firm poszukujących pracowników z zagranicy. To także baza CV kandydatów oraz bardzo praktyczna baza informacyjna o warunkach życia i pracy w krajach członkowskich.

Ile trwa szukanie pracy?

Szukanie pracy w wielu przypadkach nie jest procesem łatwym i szybkim. Jak wskazuje badanie „Monitor Rynku Pracy” przygotowanego przez Randstad, w grudniu 2022 roku najwięcej badanych poszukiwało pracy przez miesiąc (42%) i nieco mniej przez 2-3 miesiące (30%). Mniejsze grupy stanowiły: 8% poniżej miesiąca, 14% badanych szukało pracy przez 4-6 miesięcy oraz 5% badanych przez 7-12 miesięcy.

Czas poszukiwania pracy względem:

1) płci – 2,2 miesiąca w przypadku mężczyzn i 2,7 miesiąca w przypadku kobiet;

2) regionów – najkrócej, bo 1,9 miesiąca poszukiwanie pracy zajęło mieszkańcom północy (województwo zachodnio-pomorskie i pomorskie), a najdłużej, czyli w 2,7 miesiąca nową pracę znajdywano na zachodzie (województwo lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie).

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Kluczowym etapem w znalezieniu pracy jest spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej może zadecydować o sukcesie w rekrutacji. Kluczowe jest nie tylko zaprezentowanie swoich kompetencji, ale także wykazanie się znajomością firmy, do której aplikujesz.

1) Zbierz informacje o firmie: Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o firmie, jej kulturze organizacyjnej, misji i aktualnych projektach. To pokaże Twoje zaangażowanie i zainteresowanie pracą w danej organizacji.

2) Przygotuj odpowiedzi na typowe pytania: Przemyśl, jak odpowiedzieć na pytania dotyczące Twoich mocnych i słabych stron, osiągnięć zawodowych oraz powodów, dla których chcesz pracować w tej firmie.

3) Zadbaj o odpowiedni strój: Dostosuj strój do specyfiki firmy – inne standardy obowiązują w korporacjach, a inne w startupach. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest kluczowe.

W tych branżach będą zatrudniać w 2024 roku

Znaleźć ciekawą pracę w 2024 roku mogą ułatwić kandydatom plany rekrutacyjne firm w różnych branżach. W badaniu „Raport płacowy 2023” firmy Hays wskazano, że ponad 87% badanych planuje prowadzić rekrutacje w obecnym roku. Według branż plany zatrudnienia prezentują się następująco:

  • 97% – IT, hotelarstwo i turystyka;

  • 96% – e-commerce i digital, marketing, PR i komunikacja, transport;

  • 94% – finanse i księgowość;

  • 93% – inżynieria;

  • 92% – HR;

  • 91% – usługi biznesowe / SSC / BPO, life sciences;

  • 90% – badania i rozwój;

  • 89% – produkcja, logistyka;

  • 86% – bankowość i inwestycje, prawo i podatki;

  • 85% – zakupy i łańcuch dostaw;

  • 84% – handel detaliczny;

  • 83% – budownictwo;

  • 80% – energetyka, ubezpieczenia;

  • 79% – usługi finansowe;

  • 78% – sprzedaż;

  • 75% – architektura, telekomunikacja;

  • 73% – obsługa klienta;

  • 72% – nieruchomości;

  • 67% – administracja;

  • 58% – edukacja i szkolenia.

Poszukiwane kompetencje w 2024 roku

Cenną informacją dla poszukujących etatu, która może nieco ułatwić znalezienie pracy, jest wykaz kompetencji, które są poszukiwane przez pracodawców. Takie dane znajdziemy w tym samym raporcie płacowym Hays. Według badania dla firm najważniejsze są kompetencje:

  • menedżerskie/kierownicze (54%);

  • techniczne (37%);

  • IT/cyfrowe (36%);

  • sprzedażowe (32%);

  • inżynierskie (29%);

  • marketingowe (18%);

  • językowe (17%);

  • HR (14%);

  • finansowe/księgowe (14%);

  • administracyjne (7%);

  • inne typu analityczne, komunikacyjne, związane z obsługą klienta, produkcją, logistyką itp. (4%).

Co zrobić, aby znaleźć pracę marzeń? Przede wszystkim ważny jest rozwój własnych kompetencji. Bez tego nawet duże serwisy z bardzo wieloma ofertami pracy nie będą nam w stanie pomóc. Powinniśmy odpowiadać też na zapotrzebowanie rynku. Przygotowując się do szukania pracy, musimy więc dysponować umiejętnościami, które są poszukiwane. Po określeniu kierunku kariery i branży, w jakiej chcemy znaleźć pracę oraz ukończeniu kursów czy szkoleń nasza uwaga powinna być skierowana na różne sposoby dotarcia do ogłoszeń. Regularnie wizyty na stronach z ofertami pracy, aktywność w mediach społecznościowych, udział w wydarzeniach typu targi pracy – wszystko to zwiększa nasze szanse na znalezienie pracodawcy. Dbając o własne kompetencje i aktywnie działając na wielu kanałach, praca marzeń będzie łatwa do zdobycia.

Praca w 2024 roku – najważniejsze wiadomości

Poszukując stabilnego zatrudnienia w Polsce w 2024 roku, warto zwracać uwagę nie tylko na najnowsze oferty pracy, choć rzeczywiście powinny one stanowić trzon naszych poszukiwań. Warto się dokształcać i szukać możliwości dla korzystnego przebranżowienia.

Niemniej, chcąc pozostać osobą dobrze poinformowaną, warto zwracać uwagę na wiadomości z rynku pracy, które mogą nam zilustrować kierunek, w którym podąża zarówno lokalny, jak i krajowy rynek pracy.

Źródło zdjęcia głównego: https://pl.123rf.com/photo_94288884_kobieta-z-dokumentami-siedzi-na-biurku.html

Oceń artykuł
0/5 (0)