CV w formie filmu to być może przyszłość rekrutacji. Jak nakręcić video CV tak, aby zrobiło dobre wrażenie na rekruterze i ułatwiło nam poszukiwania pracy? Podpowiadamy, co powinno się w nim znaleźć i jakiego sprzętu do nagrywania będziecie potrzebować. 

Czym jest video CV?

Nazywamy tak życiorys zawodowy nakręcony w postaci krótkiego filmu wideo. W odróżnieniu od tradycyjnego dokumentu aplikacyjnego, filmowe CV pozwala nie tylko zaprezentować rekruterowi dotychczasowe dokonania zawodowe, ale i od razu krótko przedstawić swoją osobę.

Zastanawiacie się, jak napisać CV, które zrobi dobre wrażenie na rekruterach i wyróżni Was spośród pozostałych kandydatów? Nowatorski format video CV może być dokładnie tym, czego szukacie. 

CV w formie filmu – zalety

Czy video CV sprawi, że telefony od rekruterów będą się urywać, a Wy będziecie mogli przebierać w ofertach pracy do woli? Jak z każdym nowym formatem, potrzebny jest czas, aby przebił się on na rynku rekrutacyjnym. Póki co tradycyjne CV w formie tekstu wciąż króluje, a to za sprawą m.in. automatyzacji w procesach rekrutacyjnych.

Duże korporacje otrzymują setki, a czasem nawet i tysiące CV dziennie. Jak poradzić sobie z taką falą aplikacji? Pracowników działów HR wspiera tu sztuczna inteligencja w rekrutacji. Jej zadaniem jest skanowanie zawartości nadesłanych CV tak, aby wyłonić te, odpowiadające wymaganiom zawartym w danej ofercie pracy. 

Kiedy taka forma sprawdzi się najlepiej?

Video CV nie sprawdzi się w każdym przypadku. Jednak jeśli poszukujecie pracy kreatywnej np. w marketingu lub mediach, bądź aplikujecie do niewielkiego startupu, takie CV może wyróżnić Was wśród pozostałych kandydatów.

Jak zrobić video CV?

Video CV świetnie sprawdzi się więc np. w sytuacjach, w których aplikujecie na stanowiska, gdzie istotny jest wizerunek. Wbrew pozorom taką branżą może być też przykładowo sprzedaż, gdzie profesjonalny wygląd może pomóc nam osiągać założone cele. 

Sprzęt do nakręcenia prezentacji

Takie nietypowa forma życiorysu musi zostać profesjonalnie przygotowana. Niekoniecznie oznacza to, że aby nakręcić CV video musicie wypożyczyć profesjonalną kamerę i zaczynać szukać oświetleniowca. Na potrzeby domowej produkcji wystarczy smartfon z dobrej jakości aparatem, statyw i odpowiednio dobrane tło. 

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się CV na Tik Toku. Najnowszy trend w rekrutacji zaczyna nawet przybierać bardziej konkretną postać – ostatnio ogłoszono plan uruchomienia platformy do celów rekrutacyjnej w ramach aplikacji. Czy zatem już niedługo rekruterzy będą szukać pracowników za pomocą giganta społecznościowego? Tak może się stać zwłaszcza w przypadku rekrutacji nastawionych na znalezienie np. stażystów z młodszych pokoleń. 

Czy warto zamieszczać CV w mediach społecznościowych?

CV video, zamieszczone na Waszych profilach w mediach społecznościowych, może znacząco zwiększyć Wasze szanse na znalezienie pracy, w której liczy się znajomość zasad budowania własnej marki. My dla osób nieco starszych, niż reprezentanci „pokolenia Z”, zamiast Tik Toka polecamy do tego celu LinkedIn

Dobrym rozwiązaniem może być także umieszczenie swojego video CV na YouTube. Link do niego będziecie mogli szybko i łatwo dołączać do standardowych dokumentów aplikacyjnych. Będzie to idealny dodatek do listu motywacyjnego.

Scenariusz video CV

Jeśli wiecie już, czego wstępnie będziecie potrzebować do nakręcenia video CV, jak i gdzie zamierzacie je wykorzystać, czas na kolejny krok, czyli stworzenie scenariusza Waszego projektu.

Najgorszym błędem, jaki możecie popełnić przy jego tworzeniu, jest zbyt długi czas trwania wideo. Warto przypomnieć, że standardowo rekruter na jedno CV poświęca raptem kilka sekund. To dokładnie tyle, ile jest mu potrzebne, aby pobieżnie sprawdzić, czy dany kandydat spełnia wymagane warunki. 

Ile powinno trwać nagranie?

Choć mówi się, że CV w formie video powinno trwać około minuty, to może sprawdzić się jedynie w przypadku tych rekrutacji, gdzie pracownicy działu HR mają czas na staranną, dłuższą selekcję kandydatów. Jeśli aplikujecie do innowacyjnej spółki technologicznej, która chce skompletować zgrany, młody zespół i zależy jej także na dopasowaniu charakterów jego członków, świetnie. Jeśli nie, nikt nie poświęci Wam aż tyle czasu, a Wasza szansa na otrzymanie pracy przepadnie. Lepiej zatem sprawdzą się krótsze formaty.

Video CV – co powiedzieć?

Jak zawrzeć w filmowym życiorysie wszystkie najważniejsze informacje? Wypiszcie w punktach swoje najważniejsze stanowiska, kwalifikacje zawodowe i osiągnięcia w karierze. Zwróćcie przy tym uwagę również na to, czy odpowiadają potrzebom rekrutacyjnym firmy, do której aplikujecie.

Jeśli tworzycie video CV pod konkretnego pracodawcę, warto nawet wspomnieć o tym w samym filmiku. To dodatkowo wzmocni Waszą kandydaturę!

Jak nakręcić video CV?

Planując kręcenie naszego CV w formie filmu, dobrze jest nie myśleć o tym tak samo, jak o nagrywaniu relacji  np. w instagramowym Stories. Chyba że zawsze staracie się, aby były starannie dopracowane. Trzęsąca się kamera „z ręki” i słabe, sztuczne oświetlenie tylko zmniejszą Wasze szanse.

Wideoprezentacja CV ma zapewnić Wam rozmowę o pracę, dlatego warto podejść do jej tworzenia poważnie. Przećwiczcie scenariusze przed lustrem, sprawdźcie, który wypada najlepiej i popracujcie także nad mową ciała w trakcie prób. Komunikacja niewerbalna w przypadku formatu video będzie bardzo ważna.

Błędy, których lepiej unikać

Jak nakręcić video CV i nie popełnić przy tym błędów? Wystarczy, że unikniecie tych najbardziej oczywistych. Jeśli o CV w formie filmu prosiła Was sama firma, do której składaliście aplikację, może mieć ono związek z samym charakterem Waszej nowej, potencjalnej pracy.

Dlatego nie pokazujcie im na samym wstępie, że nie podchodzicie do niej profesjonalnie. To, że format jest nowatorski, nie oznacza, że może być niedbale. Czego lepiej unikać?

Poniżej znajdziecie listę najczęstszych błędów przy kręceniu video CV:

  • zbyt długi czas trwania video – jeśli przebiliście minutę, nikt tego niestety nie obejrzy;
  • słaba dykcja – warto nagrywać do skutku, aż będzie idealnie;
  • zbyt luźny wizerunek – słodką piżamkę, bo przecież zdalna i krzykliwy makijaż polecamy jednak zostawić na prywatne profile społecznościowe;
  • zbyt dużo informacji – skupcie się na tym, co dla danego pracodawcy jest najważniejsze;
  • słaba jakość video – kiepska jakość obrazu i dźwięku zniszczą cały efekt, nad którymi pracowaliście.

Przyda się Wam pomoc!

Do tworzenia video CV warto namówić kogoś bliskiego. Niekoniecznie musi to być następca Polańskiego, ale dobrze, aby znał podstawowe zasady kadrowania, a przede wszystkim pomógł Wam ocenić z boku, czy video rzeczywiście dobrze oddaje to, co chcieliście nim przekazać. To samo tyczy się montażu.


Szukasz pracy w Łodzi? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Video CV: przykłady

A skoro mówimy już o drobnej pomocy, przy nagrywaniu CV video, dobrze wesprzeć się przykładami innych osób – zwłaszcza tych, które osiągnęły dzięki niemu sukces!

Posiłkowanie się tym, jak inni nakręcili swoje filmowe CV, może także wskazać Wam kierunek, w którym chcielibyście pójść ze swoją małą produkcją. W filmiku chcecie pokazać przede wszystkim przykłady swojej pracy? Poniższy przykład video CV, choć dosyć długi, oparty jest na dynamicznym montażu, dzięki czemu szybko dajemy się w nie „wciągnąć”.

Szukający pracy jako grafik mężczyzna już na samym wstępie wideo ostrzega o jego długości. Jednak w tym przypadku broni to spora ilość informacji o edukacji i poprzednich dokonaniach zawodowych mężczyzny.

Jak można zrobić to inaczej? Poniższy przykład to także małe ostrzeżenie dla Was. Opowiadanie o swojej karierze w pierwszej osobie może łatwo zamienić się w nieco przydługie przechwałki – tego autorowi wideo nie udało się do końca uniknąć. Jednak taki sposób nakręcenia CV w formie filmu pozwala rekruterowi lepiej „poznać” kandydata, a także jego prezencję i charyzmę.

Video CV – czy warto je robić?

O tym, jak stworzyć video CV, wiecie już całkiem sporo. Teraz czas odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto je robić. Ten format nie sprawdzi się bowiem w przypadku każdej rekrutacji. O ile nie jest ono wymagane w samej treści oferty pracy, powinniśmy się zastanowić, czy załączenie go da nam ono przewagę nad innymi kandydatami. 

Aplikujecie na stanowisko, gdzie liczy się prezencja i kreatywność? Format video CV najlepiej pokaże Waszą nienaganną dykcję, profesjonalny wizerunek i łatwość, z jaką się wysławiacie. Jednak tylko, jeśli tak rzeczywiście jest! Wideo może równie dobrze ukazać Wasze niedociągnięcia, co może zaważyć na tym, czy zostaniecie zaproszeni na rozmowę o pracę.

CV video może więc stać się Waszym sposobem na to, jak wyróżnić się spośród innych osób, biorących udział w rekrutacji, a także udowodnić, że jesteście na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Jeśli macie czas, środki i okazję, żeby je zrobić, warto się tego podjąć.