Analiza rynku pracy względem publikowanych ogłoszeń nie napawa optymizmem. W ostatnich miesiącach widać zauważalny spadek liczby ogłoszeń. Badania wskazują, że jest to już pewien trend, jednak wiele zależy też od regionów i zawodów. Jak wygląda rynek ogłoszeń? Gdzie publikuje się najwięcej ofert pracy? Sprawdź naszą analizę!

Ile-nowych-ofert-pracy-w-Polsce

Mimo trudnych warunków gospodarczych i wzrostu kosztów prowadzenia działalności, w Polsce nadal występuje rynek pracownika. Teoretycznie ogłoszeń jest coraz mniej, jednak wiele pracodawców zgłasza problemy z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry. Jakie są więc ogłoszenia, biorąc pod uwagę województwa i zawody? Poznaj dane dotyczące liczby ofert pracy i trendów na rynku. Zobacz perspektywy zatrudnienia w Polsce w najbliższych miesiącach.

Liczba ofert w 2022 roku

Liczne wyzwania dla rynku pracy, które związane były w ostatnich latach z pandemią, wojną, przerwami w łańcuchach dostaw, czy szalejącą inflacją i gwałtownym wzrostem cen sprawiły, że pracodawcy publikują coraz mniej ofert. Biorąc pod uwagę dane z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (zebrane na podstawie ogłoszeń publikowanych w Internecie) można zauważyć, że pierwsza połowa 2022 roku wyglądała optymistycznie, ponieważ liczba publikowanych ogłoszeń stale rosła. Jednak w drugim półroczu nastąpił zwrot. Spadek liczby ofert pracy był zauważalny do końca roku. W grudniu 2022 roku mniej ogłoszeń było już praktycznie w każdym województwie i dotyczyły już każdej kategorii zawodów. Liczba ofert pracy była wtedy mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że styczniu 2022 roku zgłoszono około 115,8 tys. ofert pracy, z kolei już w lipcu liczba ta wynosiła już zdecydowanie mniej, bo około 89,7 tys. ofert pracy, a w grudniu „tylko” 68,3 tys. ogłoszeń. Wiele wskazuje więc na to, że trend spadkowy będzie trwać również w 2023 roku, z drugiej strony szansy na poprawę zatrudnienia doszukuje się w zawodach deficytowych oraz w regionach, które podejmują więcej inwestycji niż w pozostałe obszary kraju. W końcu po okresie pandemii rynek pracy pokazał, że umie dobrze dostosowywać się do zmian gospodarczych nawet w skali globalnej.

Oferty pracy w styczniu 2023 roku

Badanie Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce” monitoruje rynek związany z zatrudnieniem. Raport poddaje analizie ogłoszenia względem każdego miesiąca. Najbardziej aktualne dane pochodzą ze stycznia. Jak wskazuje raport, w tym miesiącu na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali 255 310 nowych ofert pracy. Z jednej strony, w porównaniu do grudnia 2022 roku zanotowano wzrost o 3,2% (więcej o 7 815 ogłoszeń). Z drugiej, zestawienie tego wyniku z danymi ze stycznia 2022 roku wygląda gorzej, ponieważ wykazuje spadek o 16,9% (mniej o 51 989 ogłoszeń). Jak widać aktywność pracodawców nadal spada, choć dalsze wahania w tej kwestii zależą od bardzo wielu czynników. Zmiany zachodzące w publikacji ofert na największych portalach rekrutacyjnych mogą oznaczać, że pracodawcy trudniej radzą sobie z wyzwaniami rynku pracy, nie unikając większych problemów również w kwestii zatrudnienia. Powyższe dane potwierdzają jednak wskazywaną od kilku edycji raportu tezę, że pomimo delikatnych spadków pracownicy, szczególnie wykwalifikowani, mają w czym wybierać. Mało tego – akceptują tylko takie ogłoszenia, które oferują ważne dla zatrudnionego benefity.

Rynek-pracy-gdzie-najmniej-ogłoszeń

Oferty pracy według województw

Biorąc pod uwagę dane Barometru Ofert Pracy względem 2022 roku, największy spadek liczby ogłoszeń odnotowano w grudniu. Dotyczył on wszystkich regionów w kraju, porównując dane ze wcześniejszym miesiącem. Analizowane różniły się więc głównie wielkością spadku. Największa różnica w liczbie ofertach dotyczyła województwa łódzkiego, pomorskiego i mazowieckiego. Z kolei najmniejszy spadek zaobserwowano w regionie opolskim, zachodniopomorskim, a także warmińsko-mazurskim. Biorąc pod uwagę statystyki z całego roku, najgorzej wypada tu województwo wielkopolskie i łódzkie. Niekorzystne zmiany w liczbie ofert zatrudnienia najmniej dotknęły województwo podkarpackie i warmińsko-mazurskie. Jednak jak informuje Barometr Ofert Pracy, są to regiony, które wykazują słabość na spadkowe, jak i wzrostowe zmiany zachodzące w gospodarce.

Przegląd nowych ofert pracy w urzędach

Jeśli chodzi o dane z urzędów pracy, statystyki również wykazują spadki. W raporcie miesięcznym „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” opracowanym przez Instytut Analiz Rynku Pracy Sp. z o.o. wskazano, że w grudniu 2022 roku do urzędów zgłoszono 68,3 tys. wolnych miejsc pracy. To mniej o 10,6 tys. ofert (13,5%) niż w listopadzie 2022 roku i o 28,7 tys. (29,6%) mniej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o poszczególne regiony względem ofert zatrudnienia, najwięcej zgłoszono ich w województwie mazowieckim, a najmniej ogłoszeń pojawiło się w województwie świętokrzyskim.

Opracowane w raporcie dane GUS z grudnia 2022 roku, uwzględniające dokładne liczby wolnych miejsc pracy względem badanych aglomeracji obejmujących całe województwa wyglądają następująco:

  • mazowieckie – 12 191
  • śląskie – 7 447
  • dolnośląskie – 7 404
  • łódzkie – 6 504
  • pomorskie – 5 881
  • małopolskie – 4 758
  • zachodniopomorskie – 4 379
  • wielkopolskie – 3 986
  • kujawsko-pomorskie – 3 773
  • lubelskie – 3 080
  • warmińsko-mazurskie – 2 317
  • podkarpackie – 2 123
  • opolskie – 1 224
  • podlaskie – 1 169
  • lubuskie – 1 099
  • świętokrzyskie – 975

Końcówka roku to jak widać najmocniejsza pozycja województwa mazowieckiego, choć uwzględniając dane z badania Barometru Ofert Pracy, jest to region, który zanotował duże spadki w przypadku publikacji ogłoszeń o pracę w Internecie.

Raport-dotyczący-ogłoszeń-o-pracę

Oferty pracy względem zawodów

Publikacje ofert dotyczących pracy można analizować również pod względem konkretnych branż czy zawodów. W badaniu Grant Thornton związanym z ogłoszeniami publikowanymi w styczniu 2023 roku wskazano, że liczba ofert w roku poprzednim w analogicznym miesiącu jest mniejsza w większości zawodów. Jeśli chodzi o spadki według branż, jest to:

  • Marketing/sprzedaż – spadek o 38%
  • Prawo – spadek o 42%
  • HR – spadek o 25%
  • IT – spadek o 22%
  • Praca fizyczna (magazynier, kierowca, kasjer, sprzedawca, pracownik ochrony) – spadek o 38%

Według raportu Grant Thornton najgorzej sytuacja wygląda w przypadku pracowników związanych z promocją marketingową i działami sprzedaży. Przeciwny trend jest obserwowany w niewielu innych sektorach. Przykładem jest tu branża finansowa i medyczna (dotycząca pracowników ochrony zdrowia) ze wzrostem 17%, gdzie znalezienie pracy staje się nieco łatwiejsze.

Barometr Ofert Pracy – zawody

Z danych raportu Barometru Ofert Pracy z 2022 roku można wysnuć kilka wniosków:

  1. Więcej ogłoszeń niż przed rokiem (mimo niewielkich spadków) jest w przypadku bankowości, call center, zakupów firmowych czy administracji publicznej.
  2. Niewielkie spadki utrudniające znalezienie pracy obserwuje się w sektorze prawnym i sprzedażowym.
  3. Duże spadki nastąpiły w branży marketingu, obsłudze klienta i administracji biurowej.
  4. Najbardziej zmniejszyła się liczba ofert zatrudnienia związanych z branżą reklamy, zasobów ludzkich i nieruchomościami.
  5. Mniejsze zatrudnienie widać również w zawodach związanych z handlem internetowym, badaniami i rozwojem.
  6. Spadki liczby ogłoszeń nie ominęły również sektora IT i budowlanego.
  7. W ujęciu rocznym do najbardziej zredukowanych zawodów zaliczono branżę mediów, edukacji i logistykę.
  8. Wzrost wolnych miejsc pracy dotyczył niewielu branż – były to m.in. zawody związane z turystyką.

Gdzie-najwięcej-pracy-w-Polsce

Prognozy zatrudnienia według regionów

Jak może wyglądać sytuacja z ofertami pracy w najbliższym czasie? Tutaj warto wziąć pod uwagę prognozowane plany względem zatrudnienia, szacowane wobec konkretnych regionów. W badaniu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia z I kwartału 2023 roku wynika, że najwięcej ogłoszeń rekrutacyjnych pojawi się w regionie południowo-zachodnim (województwo dolnośląskie i opolskie) z wynikiem wzrostu o 14%. Kolejna w zestawieniu jest północ (województwo kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), która uzyskuje wzrost o 6% względem nowych ogłoszeń. Na trzeciej pozycji jest północny zachód (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), którego szacowany wzrost zatrudnienia nowych pracowników wynosi 1%.

Prawdopodobnie mniej ofert pracy znajdziemy w pozostałych 3 regionach kraju. Raport wskazuje, że redukcja etatów jest przewidziana na południu (województwo małopolskie i śląskie), uzyskując spadek o 4%. Na kolejnym miejscu jest wschód (województwo lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) oraz centrum (województwo łódzkie i mazowieckie), gdzie planowane zatrudnienie ma być mniejsze o 6%. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia wynikające ze specyfiki samego regionu może takim przypadku rozwiązać relokacja lub podjęcie pracy zdalnej.

Oferty-w-największych-miastach-Polski

Planowane zatrudnienie w wybranych branżach

Oprócz danych o planowanym zatrudnieniu względem województw Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dostarcza także informacji o najbliższych rekrutacjach w poszczególnych branżach. Poszukiwanie nowego pracownika deklaruje:

  • 33% pracodawców w branży usług komunikacyjnych;
  • 14% pracodawców w branży energetyki i usług komunalnych;
  • 3% pracodawców w branży IT oraz w transporcie, logistyce i motoryzacji;
  • 1% pracodawców w branży dóbr i usług konsumpcyjnych.

Redukcja zatrudnienia z kolei planowana jest:

  • -2% w branży finanse i rachunkowość oraz przemysł i surowce;
  • -5% w branży nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej.

Podsumowując powyższe dane, można stwierdzić, że dalszy spadek liczby ofert pracy dotyczyć będzie zawodów uzależnionych od stanu gospodarki, a więc sektora budowlanego, handlowego czy rynku nieruchomości. Zmiany w dużej mierze mogą dotyczyć również pracowników mniej wykwalifikowanych o mało wyszukanych kompetencjach. Wpływ na oferty pracy będzie mieć także ograniczenie inwestycji i procesów rozwojowych w firmach, do których zatrudnia się osoby odpowiedzialne za nowe produkty i usługi.

Oceń artykuł
0/5 (0)