Miniaturka
Monika Wiśniewska-Pietruszka
Budimex
Karierę rozpoczęła w 1998 roku w Raiffeisen Bank Polska, gdzie przygotowywała zasady i narzędzia rekrutacyjne oraz rekrutowała pracowników do projektu bankowości detalicznej (nowa działalność banku na rynku polskim). W latach 2000 – 2002 pracowała w Japan Tobaco International, gdzie z sukcesem przeprowadziła program outplacement dla pracowników biura i fabryki (75% osób znalazło pracę w przeciągu pół roku) w warunkach wysokiego bezrobocia. Z Budimeksem związana jest od 2002 roku. Do jej obowiązków należała m. in. koordynacja HR w spółkach Budimex SA, Budimex Dromex i Budimex Nieruchomości oraz Fbserwis. Obecnie nadzoruje działania w zakresie rekrutacji i rozwoju dla większości spółek Grupy Budimex.

Budimex

Marka Budimex to ponad 45-letnia obecność w branży. Zdobyte w tym okresie know-how oraz stabilność finansowa gwarantują rzetelne i zawsze na najwyższym poziomie wykonanie zleconych prac oraz terminowość realizacji. Budimex nie tylko buduje, jest też partnerem dla swoich klientów – jako firma inżynierska rozwiązuje ich problemy, pomaga optymalizować koszty i udoskonala projekty. Grupa Budimex prowadzi również działalność okołobudowlaną na rynku niemieckim. Nadzorujemy pracę około 1000 osób zatrudnionych na terenie całych Niemiec. Jesteśmy niekwestionowanym liderem wśród polskich firm budowlanych działających w Niemczech.

Ogólnie rzecz ujmując jesteście firmą realizującą inwestycje budowlane. Wejdźmy w szczegóły, czym dokładnie zajmuje się Państwa przedsiębiorstwo?

Budimex to przedsiębiorstwo infrastrukturalno-usługowe. Jako generalny wykonawca firma działa w sektorach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej; budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i ekologicznego. Do Grupy należą: Budimex Nieruchomości, Mostostal Kraków i Elektromontaż Poznań. Poprzez udziały w spółce Fbserwis SA firma dywersyfikuje swoją działalność i stopniowo zwiększa zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury), utrzymania dróg ekspresowych i autostrad oraz gospodarki odpadami.

W których częściach kraju należy szukać waszych inwestycji?

Budimex realizuje inwestycje na terenie całego kraju. Spółka wybudowała wiele odcinków autostrad, (np. A1 Pyrzowice – Piekary, A4 Rzeszów – Dębica i Jarosław – Radymno, A2 Stryków – Konotopa), dróg ekspresowych (S8 Róża – Wrocław i Konotopa – Prymasa Tysiąclecia, S17 Lublin – Piaski), a w realizacji są odcinki dróg ekspresowych S7 oraz S3 Nowa Sól – Legnica i Szczecin - Gorzów, S5 Korzeńsko – Widawa i S17 Lubartów – Kraśnik, a także obwodnice miast (m.in. obwodnicę Augustowa).

Budimex to nie tylko inwestycje drogowe.

To prawda. Budujemy i modernizujemy również dworce (Wrocław Główny, Przemyśl, Gdynia Główna) i linie kolejowe (LCS Iława, Pomorska Kolej Metropolitalna, obecnie budujemy łącznicę kolejową Kraków – Krzemionki). Jesteśmy również obecni w sektorze energetycznym i przemysłowym (budowa nowego bloku energetycznego w Turowie, instalacja odsiarczania spalin w EC Siekierki, kotłownia szczytowa w EC Gdynia, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku). Realizujemy także kontrakty hydrotechniczne (umocnienia brzegów morskich w Darłowie, Jarosławcu i Wicku Morskim). Jesteśmy również generalnym wykonawcą takich obiektów jak Centrum Kongresowe w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach i Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu, budujemy szpitale (Kajetany, Bydgoszcz, Wrocław) porty lotnicze (m.in. w Gdańsku - Rębiechowie), hotele (np. Narvil w Serocku, DubleTree by Hilton w Łodzi), obiekty sportowe (Stadion w Gdyni, Lublinie, hala widowiskowo- sportowa na granicy Gdańska i Sopotu) i osiedla mieszkaniowe (m.in. Murano, Wiślany Mokotów, Powiśle Park w Warszawie, Nowe Czyżyny w Krakowie, Arboretum w Łodzi, DUNE A i B w Mielnie).

Jak oceniają Państwo aktualną sytuację na polskim rynku budowlanym?

Rządowa zapowiedź rozbudowy sieci dróg to dobra informacja dla firm budowlanych. Pojawia się jednak pytanie, jak branża poradzi sobie z nieuchronną kumulacją prac czy też wysokim wzrostem kosztów materiałów i płac. GDDKiA rozstrzyga kolejne przetargi drogowe. Firmy wciąż czekają jednak na te kolejowe. Programy inwestycyjne jeszcze nie nabrały tempa, a już widać, że w niektórych specjalizacjach brakuje fachowców. Polski rynek budowlany jest bardzo konkurencyjny. Istotnym problemem firm wciąż pozostaje kryterium najniższej ceny w przetargach publicznych.

Jakie są wasze prognozy na najbliższe lata? Rynek budowlany to przyszłościowy obszar naszej gospodarki?

Jeśli chodzi o Budimex, to przyszłość spółki – ta bliższa i dalsza - rysuje się w jasnych barwach. Za sprawą dopływu środków unijnych nastały dobre czasy dla budownictwa. Jednak po roku 2025 rynek ulegnie zmianie – nie będzie już takiego dopływu środków unijnych, a budowa największych inwestycji infrastrukturalnych zostanie zakończona. W związku z tym Budimex już dywersyfikuje swoją działalność i zwiększa zaangażowanie w sektorze usług infrastrukturalnych, w tym facility management. Spółka planuje także dalszy rozwój w sektorze energetyki. W kręgu zainteresowania Budimeksu są również projekty w formule PPP.

Pracy jak widać będzie dużo. To na jakie stanowiska rekrutujecie najczęściej i gdzie należy szukać waszych ofert pracy?

Osobom zainteresowanym pracą w Budimeksie przy realizacji wielu prestiżowych kontraktów polecamy w pierwszej kolejności naszą stronę internetową http://www.budimex.pl. Tam w zakładce Kariera znajdują się aktualne oferty pracy. Dodatkowo, jesteśmy aktywni na portalach z ogłoszeniami, gdzie również zamieszczamy ogłoszenia rekrutacyjne. W ramach struktur Grupy Budimex zatrudniamy głównie specjalistów w zakresie budownictwa drogowego, mostowego, kubaturowego, kolejowego, energetycznego, jak również ochrony środowiska i inżynierii sanitarnej. W związku z optymistycznymi prognozami w nadchodzących latach czekamy na  absolwentów, którzy swój zawód traktują z pasją, a wyzwania utożsamiają z szansą na rozwój. To właśnie im dedykujemy nasz profil na Facebooku Kariera Budimex, na którym również pojawiają się ogłoszenia o pracę.

Proces rekrutacji składa się w Państwa firmie z pięciu etapów. Jak one przebiegają?

Pierwszy krok należy do kandydata, który aplikować może na konkretne ogłoszenie, wysyłając swoje CV i list motywacyjny lub rejestrując się w naszej bazie kandydatów za pomocą formularza aplikacyjnego. Następnie osoby z działu rekrutacji przeprowadzając analizę aplikacji, kontaktują się telefonicznie z wybranymi Kandydatami, którzy zostają zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Zdarzają się procesy, gdzie zaproszenie na rozmowę poprzedzone jest kilkunastominutowym wywiadem telefonicznym. Rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest przez przedstawiciela zespołu rekrutacji, a po jego rekomendacji na kolejnym etapie z bezpośrednim przełożonym oraz HR Biznes Partnerem. Na stanowiska inżynierów i majstrów budowy w pierwszej rozmowie uczestniczy bezpośredni przełożony i on podejmuje decyzję o ewentualnym zatrudnieniu. Z reguły nie ma już w tych procesach następnej rozmowy. Kandydata pytamy m.in. o osiągnięcia zawodowe i plany na przyszłość. Staramy się go jak najlepiej poznać i ocenić jego predyspozycje do pracy na konkretnym stanowisku. Następnie kontaktujemy się ze wszystkimi zaproszonymi na rozmowę kwalifikacyjną. Kandydatom, którzy pozytywnie przeszli rozmowy rekrutacyjne składamy ofertę zatrudnienia, pozostali otrzymują informację z podziękowaniem za udział w procesie.

Czego oczekujecie od kandydatów do pracy w państwa firmie?

Najchętniej rekrutujemy osoby posiadające już doświadczenie zawodowe w poszukiwanych przez nas specjalizacjach, ale ze względu na bogaty program rozwojowy dla młodych pracowników, równie chętnie przyjmujemy absolwentów uczelni technicznych, oferując najlepszym realne możliwości awansu i efektywnego rozwoju zawodowego. W Budimeksie czekamy na młodych ludzi, dla których budownictwo jest pasją i którzy dopiero zdobywają swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Nam jako pracodawcy zależy, by młodzi pracownicy, którzy dołączą do naszego zespołu, rozwijali swoją karierę wewnątrz firmy, awansując na wyższe stanowiska. Przykładem są nasi szefowie kontraktów, dyrektorzy budownictw , oddziałów i rejonów. Wielu z nich to osoby , które zaczynały u nas swoją karierę zawodową. Dodatkowo po naszej stronie pracownicy mogą liczyć na bogatą ofertę szkoleniową rozwijającą ich w wielu kierunkach.

Rekrutujecie głównie specjalistów w zakresie budownictwa. W jaki sposób weryfikujecie ich wiedzę i kompetencje, podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

W procesie rekrutacji zwracamy uwagę zarówno na doświadczenie zawodowe, podejście do pracy i predyspozycje osobowościowe. Spotkanie to również okazja do lepszego poznania firmy, uzyskania informacji o proponowanym stanowisku i zakresie obowiązków.

Ustaliliśmy czego wymagacie od pracowników. Proponuję teraz odwrócić kolejność. Co dajecie w zamian, czyli dlaczego warto u was pracować?

Jako znany i ceniony pracodawca, a także jeden z liderów w branży budowlanej dbamy o rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników. Jesteśmy w czołówce najlepszych pracodawców roku. Możemy poszczycić się prestiżowym tytułem: Pracodawca Roku w Budownictwie, czy Lider Branży w Kategorii Budownictwo. Znaleźliśmy się również w czołówce rankingu Idealny Pracodawca, Firma dla inżyniera, czy Solidny Pracodawca Roku Branży Budowlanej. Od kilku lat jesteśmy jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. We wszystkich swoich działaniach kierujemy się przyjętymi wartościami: etyką, współpracą, odpowiedzialnością i ambicją. To właśnie na tych wartościach opieramy kulturę organizacyjną firmy, a dzięki konsekwentnemu dążeniu do ich realizacji możemy tworzyć nasze projekty z troską o najwyższe standardy. Wspomniane wartości, a także zasady odpowiedzialnego biznesu są filarami Kodeksu Etyki, którym kierujemy się w relacjach z pracownikami, inwestorami i klientami.

Budimex SA znalazł się w Złotej Szóstce INN: CSR, czyli wśród sześciu najlepszych firm, które realizują najciekawsze programy w ramach odpowiedzialnego biznesu.

Zgadza się. Realizujemy dwa autorskie programy społeczne - „Domofon ICE” oraz „Strefę Rodzica”. Główną ideą „Domofonu” jest wyposażanie uczniów klas 0-3 w plastikowe karty zawierające dane, ułatwiające - w razie nieszczęśliwego zdarzenia - kontakt z ich najbliższymi. Kampania ma jednocześnie szeroki wymiar edukacyjny. Promuje bowiem zasady bezpiecznego zachowania na drodze oraz udzielania pierwszej pomocy wśród młodych ludzi. „Strefa Rodzica”, to z kolei inicjatywa mająca na celutworzenie wydzielonych stref w szpitalnych oddziałach dziecięcych, w których rodzice, w godnych warunkach mogą towarzyszyć swoim chorym dzieciom. W zależności od potrzeb i warunków panujących w poszczególnych szpitalach: aranżujemy nieużywane pomieszczenia lub fragmenty korytarza, wyposażamy szpital w odpowiednią liczbę składanych łóżek lub urządzeń sanitarnych, czy organizujemy miejsca do wypoczynku i zabawy z dziećmi.

Wróćmy do pracowników. Zatrudnionym osobom oferujecie liczne świadczenia pozapłacowe. Jakie?

Oferujemy naszym pracownikom szeroki wachlarz benefitów, w tym ubezpieczenie na życie i bardzo dobry pakiet usług medycznych. Wspieramy aktywność sportową pracowników sponsorując sekcje powstałe z ich inicjatywy oraz współfinansując pracownikom karty Mulitsport. Obecnie w firmie działa 6 sekcji sportowych. Dodatkowo co roku prowadzimy program „Grant na Wolontariat”. Wielu naszych pracowników poza pracą angażuje się w akcje charytatywne. Wspieramy szlachetne inicjatywy finansując zgłoszone przez nich propozycje. Jako pracodawca dbamy o przyjazną atmosferę w zespole, dlatego m.in. 3 razy w ciągu roku organizujemy wspólne wyjazdy. Zimą są to zawody narciarskie, wiosną żeglarskie, a latem zapraszamy pracowników z rodzinami na piknik rodzinny.

W jaki sposób dbacie o rozwój swoich pracowników?

Zapewniamy realne szanse awansu, samorealizacji i rozwoju zawodowego, oferując bogaty program szkoleń branżowych i menedżerskich, dlatego tworzymy kompleksowe programy dedykowane poszczególnym grupom pracowników. Pracownikom naszej firmy oferujemy między innymi szeroki zakres szkoleń branżowych wspartych wiedzą techniczną, szkolenia komputerowe, także szkolenia rozwijające tzw. umiejętności miękkie oraz profesjonalne szkolenia językowe w kraju i za granicą. Na koniec chciałbym zaznaczyć, że inwestowanie w rozwój umiejętności i kompetencji pracowników to jeden z głównych celów prowadzonej przez nas polityki personalnej.

Budimex współpracuje z wieloma uczelniami. Na czym dokładnie polega ta współpraca?

Począwszy od 2009 roku mamy przyjemność spotykać się ze studentami budownictwa kubaturowego, drogowego, mostowego, kolejowego, hydrotechnicznego, inżynierii środowiska oraz energetyki podczas Akademii Budimex, którą organizujemy na uczelniach w całej Polsce! Dla studentów wyższych uczelni technicznych wspomnianych kierunków jest to okazją do poznania naszych ekspertów i ich doświadczeń zdobytych na placu budowy. W czasie trwających wykładów w ramach Akademii, zainteresowani mogą zobaczyć, w jaki sposób innowacyjne rozwiązania w inżynierii lądowej, komunikacyjnej, w energetyce, o których uczą się podczas zajęć, można stosować w praktyce. Nasi specjaliści przedstawiają technologie i rozwiązania wykorzystane w realizowanych przez nas inwestycjach, a także wyzwania, z którymi się mierzymy.

Co roku w okresie wakacyjnym oferujecie ponad 200 miejsc na praktykach na budowach w całej Polsce. Jak one przebiegają?

Nasze praktyki to nie tylko obecność na budowie, ale również możliwość realizacji samodzielnych wyzwań pod czujnym okiem doświadczonej kadry inżynierskiej wspierającej radą i pomocą. Oferujemy miejsca dla praktykantów w naszych działach wspierających budowy tj. administracja, finanse, dział prawny, a także w spółkach z Grupy Budimex dla studentów zainteresowanych w przyszłości pracą na kontraktach kolejowych, budownictwie specjalistycznym czy branży deweloperskiej. Przygotowujemy się do VII edycji Akademii, która wystartuje prawdopodobnie w marcu. Do tego czasu zapraszamy wszystkich zainteresowanych na nasz profil na Facebooku Kariera Budimex – tam znajdziecie wszystkie aktualności dotyczące Akademii i Programu Praktyk Letnich.

Dziękuję za rozmowę.

gemius

Na podstawie badań Mediapanel prowadzonych przez Gemius w okresie od 1 marca do 31 marca 2024: wskaźniki "Real Users" platforma internet.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 634 470
  2. Pracuj.pl 3 137 130
  3. LinkedIn 3 035 232
  4. Olx.pl 2 564 298
Budimex