Nadchodzi okres, w którym nie tylko studenci myślą o podjęciu pracy sezonowej. Część osób wyjeżdża również poza granice Polski by zatrudnić się na przykład przy zbiorze owoców. Gdzie opłaca się szukać pracy i ile można na tym zarobić?

praca

Dodatni bilans wyjazdu

Czy decydując się na pracę sezonową za granicą mamy szanse wyjść na plus? Takie pytanie zadaje sobie większość osób, które chcą zarobić na pracy sezonowej. Jeśli decydujemy się na zatrudnienie za pomocą pośrednika, warto wcześniej sprawdzić opinie na jego temat w internecie. Najpopularniejszym miejscem, gdzie wyjeżdżają Polacy, od lat jest Holandia. W branży związanej z sadownictwem miesięczne zarobki mogą sięgać nawet 2100 euro. Zbieranie truskawek jednak nie należy do najlżejszych prac – owoce zrywa się leżąc na specjalnej maszynie, ubrani w gumowy kombinezon.

Płaca minimalna za granicą

pracaNie kżdy wie, że od stycznia 2015 r. obowiązuje w Niemczech ustawowa płaca minimalna. W rolnictwie wynosi ona 7,40 euro brutto za godzinę, ale od stycznia 2017 r. ma wzrosnąć stopniowo do 9,10 euro.  Płace minimalne są w porządku. Ale mamy inny problem. Plantatorzy truskawek sprzedają je na własnych stoiskach albo w sklepach sieciowych. A te dyktują nam ceny. Przy obfitych zbiorach są one do tego stopnia zaniżane, że produkcja przestaje być opłacalna.

Mamy już ponad 400 tys. pracowników sezonowych

Praca sezonowa w niemieckim rolnictwie nie jest niczym nowym. Już w drugiej połowie XIX wieku wschodniopruscy obszarnicy zatrudniali robotników sezonowych z Polski. Dzisiaj u niemieckich rolników zatrudnienie znajduje rocznie około 400 tys. pracowników sezonowych, głównie z Polski, Rumunii oraz Bułgarii. Przed wprowadzeniem ustawowych płac minimalnych stawki godzinowe były przedmiotem bezpośrednich negocjacji między farmerem i robotnikami. Dochodziło też niejednokrotnie do nadużyć, gdy płacono zbyt niskie stawki lub gdy pracownicy sezonowi mieszkali w warunkach bez bieżącej wody czy prądu.

Jeśli nie boimy się nowych wyzwań czy wyjazdu z kraju, praca sezonowa jest dobrym pomysłem. Mamy okazję zdobyć również nowe doświadczenie, które możemy dodać do naszego CV.

Autro wpisu: GoWork.pl