Praca w sklepie odzieżowym to popularne zajęcie wielu osób. Na zatrudnienie w handlu ubraniami chętnych nie brakuje. Jak wygląda praca w sklepie odzieżowym? To dobra propozycja dla miłośników mody i osób kontaktowych. Zobacz, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i skorzystaj ze wzoru CV.

Praca-w-sklepie-odzieżowym

Sklep odzieżowy to specyficzne miejsce. Praca w obsłudze klienta w tej branży wiąże się nie tylko z samym procesem sprzedaży. Osoba na tym stanowisku to zarówno pracownik fizyczny, jak i sam doradca klienta, który musi ściśle określić oczekiwania odbiorcy. Nie jest więc to zajęcie proste, choć również nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Jak wygląda praca w sklepie odzieżowym? Jakie są tu obowiązki? Jakie wynagrodzenie oferuje się na stanowisku obsługi klientów w sklepie odzieżowym?

Jak wygląda praca w sklepie odzieżowym?

Pasjonujesz się modą, łatwo nawiązujesz kontakty międzyludzkie i jesteś w trakcie szukania nowej posady? Dobrze się składa, bowiem jedną z najczęściej publikowanych obecnie ofert zatrudnienia jest praca sprzedawcy w sklepie odzieżowym. Co trzeba wiedzieć przed objęciem tego stanowiska? Jakie wymagania należy spełnić, aby pomyślnie przejść proces rekrutacji? Jak otworzyć własny sklep z odzieżą? Wbrew pozorom praca w tej branży wiąże się z wieloma obowiązkami i wymaga sumienności. Taki pracownik dostaje całkowicie inne zadania niż pracownik ochrony czy sprzątaczka. Stały kontakt z klientem, pomoc w wyborze odpowiedniej kreacji, dbanie o porządek w sklepie to tylko niektóre, z szeregu innych zadań, które czekają na kandydatów, pragnących objąć to stanowisko.

Praca w sklepie odzieżowym – wymagania

Codzienność w pracy w sklepie z ubraniami to nie tylko sprzedaż modnych elementów garderoby. Aby dobrze wykonywać wszystkie obowiązki, należy spełnić określone przez pracodawcę oczekiwania. Obsługa klienta wymaga dobrze rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych oraz pozytywnego podejścia do ludzi. Wybór odpowiedniej kreacji często wymaga pomocy, dlatego warto być na czasie z trendami i chętnie pomagać klientom w podejmowaniu decyzji zakupowych. Wiele butików wymaga od pracowników dobrej znajomości języka obcego, najczęściej angielskiego. W codziennej pracy ważna jest także dbałość o porządek i odpowiednią ekspozycję towaru, dlatego osoba na tym stanowisku powinna mieć wprawę w składaniu i prasowaniu ubrań.

Atutem osoby, która stara się o pracę w sklepie odzieżowym, będzie zdobyta wiedza na temat procesów sprzedażowych. Odbyte szkolenia i prace, w których istotne było osiąganie celów sprzedażowych i KPI (kluczowe wskaźniki efektywności) sklepu, są dla pracodawcy potwierdzeniem zdobycia cennych umiejętności i kwalifikacji.


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:


Umiejętności do pracy w sklepie odzieżowym

Jakimi kwalifikacjami miękkimi powinna się cechować osoba zatrudniona na tym stanowisku? Umiejętności takie jak sumienność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, przyjazne usposobienie, cierpliwość, otwartość oraz dobra organizacja czasu pracy są najczęściej brane pod uwagę podczas rekrutacji. Jeżeli posiadasz te cechy charakteru albo marzysz o własnej marce odzieżowej, to śmiało złóż podanie o pracę w sklepie odzieżowym, aby nabierać doświadczenia w branży. Być może to właśnie Twoja kandydatura zostanie wybrana spośród grona innych zgłoszeń.

Obsługa-klienta-w-sklepie-odzieżowym-miejsce-pracy

Praca w sklepie odzieżowym – zakres obowiązków

Zatrudnienie na tym stanowisku wiąże się z koniecznością realizacji ustalonych wcześniej zadań. W popularnych sieciówkach pracownikom przewodzi kierownik sklepu, który odpowiada za układanie grafiku i przydziela obowiązki konkretnym osobom w danym dniu. Jak wygląda praca w sklepie odzieżowym na zmiany? Jeżeli butik jest otwarty przez 12 godzin dziennie, to zazwyczaj pracownicy dzielą się na dwie zmiany i pracują np. w godzinach od 9:00 do 17:00 lub od 13:00 do 21:00. W takim przypadku od 13:00 do 17:00, kiedy ruch w sklepie jest największy, pracują dwie osoby. Kwestia zmian i godzin pracujących jest ustalana indywidualnie między zespołem i zależna od ustaleń danego sklepu.

Lista zadań sprzedawcy w sklepie odzieżowym

Praca sprzedawcy wymaga odpowiednich kwalifikacji, bowiem od specjalistów wymaga się określonych zadań. Profesjonalna obsługa klienta w sklepie odzieżowym obejmuje obowiązki takie jak:

 • budowanie długofalowych relacji z klientami;
 • aktywne doradztwo dla klientów nowych i stałych z zakresu stylizacji;
 • dbanie o ekspozycję towaru;
 • aktywna obsługa klientów;
 • metkowanie ubrań;
 • obsługa kasy fiskalnej i terminalu płatniczego;
 • układanie i segregowanie ubrań na sklepie oraz na magazynie;
 • tworzenie raportów dziennych;
 • liczenie utargu;
 • przyjmowanie dostaw towaru;
 • robienie inwentaryzacji;
 • przyjmowanie zwrotów i reklamacji klientowskich.

Zakres zadań do zrealizowania jest naprawdę szeroki. Osoby bez doświadczenia w sprzedaży mogą się wszystkiego szybko nauczyć na szkoleniu wstępnym. Pierwsza praca w sklepie odzieżowym daje wiele nowych umiejętności, które można wykorzystać w przyszłości.

Praca w sklepie odzieżowym – rozmowa kwalifikacyjna

Interesuje cię praca w sklepie odzieżowym? Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na to stanowisko? Jeżeli rekruter zaprasza cię na spotkanie w sprawie zatrudnienia, to warto odpowiednio przygotować się wcześniej, aby lepiej wypaść podczas rozmowy. Od czego zacząć? Na początku znajdź informacje dotyczące sklepu, w którym zamierzasz pracować. Dowiedz się, jakie konkretnie ubrania są tam sprzedawane, do jakiej grupy wiekowej adresowana jest oferta i czym dany butik wyróżnia się na tle innych marek odzieżowych. Następnie skup się na autoprezentacji, pomyśl o swoich atutach i podkreśl je podczas spotkania z rekruterem.


ZOBACZ TEŻ:


Jak dostać pracę w sklepie odzieżowym?

Profesjonalne przygotowania należy zacząć długo przed rozmową kwalifikacyjną. Jeżeli jakaś oferta pracy wydała Ci się interesująca, to sporządź odpowiednie CV, które może być przepustką do zatrudnienia w tej branży. Oprócz życiorysu możesz także dołączyć list motywacyjny do pracy w sklepie odzieżowym. Niezależnie czy masz doświadczenie, czy nie, warto opisać w nim swoje mocne strony i pokazać pracodawcy, że zależy nam na pracy właśnie w jego firmie.


Szukasz nowego zatrudnienia w województwie śląskim? Odwiedź zakładkę: praca Katowice na GoWork.pl i aplikuj na najciekawsze oferty pracy!


Jak przygotować CV do sklepu z odzieżą?

Taki życiorys powinien zawierać umiejętności, które są cenione na tym stanowisku. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają do pracy w sklepie odzieżowym osoby bez doświadczenia, ponieważ bardziej od nabytych w poprzedniej pracy kwalifikacji cenią sobie wybrane cechy charakteru, które pomagają w aktywnej obsłudze klienta.

Wzór CV: praca w sklepie odzieżowym

Przygotowaliśmy przykładowe CV do pracy w sklepie odzieżowym, który pomoże ci w stworzeniu własnego życiorysu na rzecz rekrutacji.

CV do sklepu odzieżowego:

CV do pracy w sklepie odzieżowym: wzór

Praca w sklepie odzieżowym – zarobki

Ile zarabia pracownik w sklepie z odzieżą? Zarobki w dużej mierze zależą od konkretnej marki. Praca w sklepach premium, które przyciągają wielu klientów i są znane w całej Polsce, jest bardziej opłacalna niż sprzedaż ubrań w lokalnym butiku. Średnie zarobki sprzedawcy w sklepie z ubraniami to około 3 500 złotych brutto – mowa tutaj o pracy w sieciówce. Oprócz podstawy wynagrodzenia wiele firm oferuje korzystny system premiowy, przyznawany po osiągnięciu satysfakcjonującego utargu w danym miesiącu. Niektórzy pracodawcy oprócz pieniędzy oferują także zniżkę na ubrania w sklepie i darmowe mundurki pracownicze.

Gdzie szukać pracy w salonie odzieżowym?

Chcąc podjąć zatrudnienie w salonie odzieżowym, miejsce pracy będzie stanowił tu lokal stacjonarny. Wystarczy więc odwiedzić potencjalnego pracodawcę, zostawiając dokumenty aplikacyjne w sklepie. Można też skorzystać z ofert pracy publikowanych w Internecie. Jeśli kandydat szuka dodatkowego zajęcia, w wyborze ogłoszeń związanych ze stanowiskiem obsługi klientów w sklepie odzieżowym może pomóc również agencja pracy tymczasowej. W takich ofertach pracy zwykle oferowane jest elastyczne zatrudnienie i umowa zlecenie.

Czy praca w sklepie odzieżowym jest trudna?

Wiesz już, jak wygląda praca w sklepie odzieżowym. Sprzedawca w sklepie odzieżowym ma dosyć szeroki zakres obowiązków. Ten fakt na tym stanowisku może sprawiać wrażenie, że praca jest trudna. Ponadto takie zajęcie wiąże się głównie z trybem stacjonarnym, a więc nie znajdziemy tu takiej swobody jak np. w stanowiskach biurowych, gdzie możliwa jest również praca zdalna lub praca hybrydowa. Ponadto zdarza się, że oferowane wynagrodzenia są porównywane z pensją pracownika ochrony takiego obiektu, który przecież ma mniej obowiązków na swoim stanowisku.

Oczywiście sprzedaż ubrań i aktywna obsługa klienta wymagają determinacji i sumienności, jednak praca w sklepie może być przyjemna, zwłaszcza dla osób kochających modę i pasjonujących się stylizacją. Takie zatrudnienie uczy wielu nowych umiejętności, których wykorzystanie może być pomocne w przyszłości.

 

Oceń artykuł
4.2/5 (16)