Dla większości młodych osób wejście na rynek pracy jest nieuniknione. Jednak myśl, że zaraz po ukończeniu szkoły lub studiów zostaniemy zasypani ofertami, jest niestety mało realna. Choć zdarzają się i takie sytuacje (szczególnie w przypadku zawodów deficytowych), w procesie zatrudnienia liczy się zdobyta praktyka. A jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Nie będzie to trudne, jeśli rozpoczynamy z odpowiednim nastawieniem i przygotowaniem.

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia

Jeśli szukasz pracy bez doświadczenia zawodowego, musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii. Dużo zależy od tego, czy potrzebujesz szybkiego zarobku, czy chcesz rozwijać swoją karierę w określonym kierunku. Cenna będzie zarówno możliwość dorywczego zajęcia, jak i zdobycia doświadczenia w konkretnej branży. Szukanie pracy, gdy nie podejmowało się jeszcze zatrudnienia, nie jest szybkie i proste, jednak odpowiednia prezentacja umiejętności, skuteczne CV i list motywacyjny czy umiejętność promocji w mediach społecznościowych z pewnością ułatwią ten proces. Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Jak napisać skuteczne CV? Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe? W jakich zawodach na początku kariery można łatwiej znaleźć pracę? Czy duża sieć kontaktów ułatwia zdobycie pracy? Na te wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Rynek pracy a doświadczenie

Jeśli szukasz pracy bez doświadczenia zawodowego i robisz to po raz pierwszy, wyniki badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przygotowanego pod koniec 2022 roku przez Główny Urząd Statystyczny nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że wśród bezrobotnych osoby, które debiutują na rynku pracy, są na podium (stanowią 22,2%, 111 tys.), plasując się zaraz za badanymi powracającymi do pracy po przerwie (24,3%, 122 tys.) i największą grupą, która straciła pracę (42,9%, 215 tys.). Trudno się temu dziwić. Znalezienie pracy nawet w przypadku osób ze sporym doświadczeniem bywa czasochłonne. Wiele zależy też od branży. Problem braku doświadczenia mocno utrudnia więc aktywność na rynku pracy. Przed osobą, która chce zyskać pierwsze praktyki zawodowe, jest wiele wyzwań, jednak to głównie od jej determinacji zależy, czy osiągnie sukces.

Sytuacji nie ułatwia również wynik badania „Oferty pracy w Polsce” Grant Thornton, które przeprowadzono w czerwcu 2022 roku. Raport wskazuje, że w tymże roku opublikowano w kraju 288 409 ofert pracy. Jest to tendencja spadkowa, ponieważ w roku 2021 było ich o ponad 7% więcej (23 460 ogłoszeń). Mniej ofert oznacza, że szukanie pracy umożliwiającej zdobycie doświadczenia zawodowego stanie się jeszcze trudniejsze.

Dobrą opcją jest zatrudnienie jeszcze w trakcie nauki. Mimo że student często nie posiada doświadczenia, prawodawca inwestuje w takiego kandydata. Jednym z główniejszych powodów jest brak konieczności opłacania składek ZUS, co znacznie upraszcza procedurę zatrudnienia i dba o portfele obu zainteresowanych stron. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobyte jeszcze podczas studiów będzie mieć duże znaczenie w dalszej karierze.

Przy wyborze odpowiedniego kierunku rozwoju, na samym początku kariery warto zasugerować się zawodami w Polsce należącymi do grupy deficytowych i nadwyżkowych. Ich spis można znaleźć w Barometrze zawodów. W zawodach deficytowych (typu stolarze, elektrycy, kierowcy, fizjoterapeuci, kucharze, murarze, nauczyciele, operatorzy maszyn, spawacze, robotnicy budowlani) ze względu na brak odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów jest znacznie większa szansa na zatrudnienie osoby bez doświadczenia i chęci jej przyuczenia w danej firmie.

Od czego zacząć szukanie pracy bez doświadczenia?

Podejmując decyzję, że chcesz pracować i zdobyć zatrudnienie z prawdziwego zdarzenia, nie da się uniknąć określenia celu zawodowego. Każda praca czegoś uczy, jednak inaczej trzeba się przygotować do szukanie pierwszego lepszego sposobu zarobku, a inaczej, kiedy początek kariery ma być jak najbardziej wartościowy. Stale poszukiwane są osoby do sortowania towaru czy charakterze doręczyciela pizzy, gdzie wymagane jest głównie prawo jazdy. W takich pracach doświadczenie schodzi na dalszy plan, ale jest to zajęcie dorywcze, którego zapewne nie będzie się go wykonywać przez kilka lat, chcąc budować wizję wielkiej kariery i awansów.

Obecną sytuację na rynku pracy nie determinuje jak kiedyś poziom wykształcenia. Współcześnie większość pracodawców stawia na doświadczenie. Ważne są też nabyte umiejętności. Jeśli więc zastanawiasz się, jak znaleźć pracę bez doświadczenia zawodowego, zadbaj o to, by koniecznie zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Jak to zrobić?

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia, która ma rozwijać kompetencje? Najlepiej wypisać swoje mocne strony, cechy i umiejętności. Idealnie jest przełożyć je na te, które na danym stanowisku sprawdzą się idealnie np. w pracy biurowej może to być biegła obsługa pakietu Microsoft Office, znajomość języków obcych czy umiejętność pracy pod presją czasu. Warto stać się ekspertem w dziedzinie, w której chcemy się rozwijać. Aplikując na stanowisko związane z marketingiem, warto czytać tematyczne portale, e-booki, udzielać się na forach internetowych, a nawet prowadzić swoją stronę lub bloga, by wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Zastanawiając się, jak znaleźć pracę bez doświadczenia, która wymaga specjalnych umiejętności, brak praktyki trzeba tu zrekompensować udziałem w różnych projektach, kursach, szkoleniach. Nie zawsze muszą być one płatne, w Internecie jest wiele darmowych materiałów. Ciekawych propozycji szkoleniowych można też szukać w lokalnych urzędach pracy.

Przygotowanie CV i listu motywacyjnego

Jak napisać CV, kiedy nie masz doświadczenia? Lukę, w której zwykle pojawia się lista poprzednich pracodawców, należy wypełnić tym, co mamy najlepsze do zaoferowania. Aby stworzyć CV, które zachęca do kontaktu, musi obejmować wszystkie podstawowe informacje i wyróżniające kandydata punkty. W CV nie może zabraknąć:

 • wykształcenia,
 • podjętych praktyk, staży, kursów lub szkoleń,
 • opisu umiejętności i cech, które mogą się przydać na konkretnym stanowisku,
 • podsumowania zawodowego, w którym jasno wskażemy chęć rozwoju w wybranym kierunku czy branży.

Chcąc napisać skuteczne CV, które przykuje uwagę rekrutera, trzeba zwrócić uwagę na niuanse. Może warto postawić na jakiś oryginalny kurs? Wpisać nietypowe zainteresowania? Pochwalić się sukcesami nie tylko zawodowymi (mogą być wtedy potwierdzeniem posiadanych przez nas umiejętności)? Jeśli masz doświadczenia zdobyte w jakiejkolwiek organizacjach studenckich czy grupach, trzeba je mocno wyeksponować.

Kolejnym dokumentem, bez którego ciężko starać się o dobrą pracę jest list motywacyjny. Tutaj, zamiast opisu doświadczenia zawodowego trzeba skupić się na charakterystyce własnej osoby. Kompetencje miękkie, praktycznie umiejętności (typu znajomość języków obcych) i podkreślenie swojej mocnej motywacji do pracy będzie kluczowe w treści całego listu motywacyjnego.

Gdzie szukać pracy bez doświadczenia

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Może się okazać, że przygotowane CV i list motywacyjny z ciekawie opisaną kandydaturą zostanie docenione przez rekrutera, w efekcie czego otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Co wtedy? Przecież nie będąc nigdzie zatrudnionym, nie mieliśmy okazji do takiego spotkania. Przed rozmową z potencjalnym pracodawcą, czy to online, czy osobiście, warto przygotować:

 • informacje o firmie (czym się zajmuje, dlaczego nas zainteresowała, dlaczego chcemy w niej pracować),
 • krótki opis umiejętności (w tym również umiejętności miękkie, mogą one wynikać z podjętych kursów czy szkoleń),
 • odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania typu – mocne i słabe strony, zainteresowania (najlepiej wybrać takie, które nawiązują do stanowiska) czy oczekiwane wynagrodzenie.

Przygotowując wcześniej informacje i odpowiedzi sprawią, że na spotkaniu można poczuć się pewniej. Prowadząc płynnie rozmowę, dajemy rekruterowi do zrozumienia, że jesteśmy osobą skrupulatną i zdecydowaną.

Co pomaga w zdobyciu pierwszej pracy?

Jeśli szukasz pracy, która nie tylko umożliwi szybki zarobek, ale wpłynie na rozwój już na początku kariery, dobrze jest znaleźć staż, praktyki czy wolontariat. Dzięki takiej formie współpracy może nie da się zarobić wiele, ale zyskuje się przede wszystkim doświadczenie i umiejętności, które za jakiś czas z pewnością zaowocują w postaci ambitnego stanowiska. Na korzyść kandydata przemawia także uczestnictwo w organizacjach pozarządowych (typu fundacje charytatywne, harcerstwo, stowarzyszenia lokalne czy edukacyjne) lub grupach studenckich. Wszystko to ma na celu pokazanie potencjalnemu pracodawcy, że kandydat podejmuje inicjatywy, mocno angażuje się w rozwój, jest pracowity i dobrze zorganizowany. Studiując, warto uczestniczyć w programach wyjazdów zagranicznych z uczelni, takich jak Erasmus. Dzięki nim, oprócz możliwości podróżowania i poznawania innych kultur, zdobywa się tak cenne na rynku pracy doświadczenie umożliwiające podjęcie ambitnej pracy oraz uzyskanie wyższych zarobków.

Pomocą w zdobyciu kwalifikacji i umiejętności w konkretnej branży są wszelkie kursy zawodowe. Trwają kilka semestrów w zależności od rodzaju. Ze względu na możliwość ich realizacji w trybie dziennym lub zaocznym, można je odbyć już w okresie studiów. Zdobycie podczas kursu wiedzy o danym zawodzie oraz praktycznych umiejętności, które są niezbędne do jego wykonywania, wraz z certyfikatem po zdanym egzaminie to mocny punkt w swoim CV. Kursy prowadzone są na różnych stanowiskach i w placówkach na terenie całego kraju. Obejmują zarówno branżę biurową, administracyjną, programistyczną, językową, logistyczną, jak i medyczną, techniczną, kosmetyczną, produkcyjną, motoryzacyjną, budowlaną oraz wiele innych. Mimo braku doświadczenia, zdobycie kursu zawodowego zakończonego uzyskaniem certyfikatu to szczególnie w przypadku zawodów deficytowych strzał w dziesiątkę. Pracodawca działający w sektorze budowlanym, produkcyjnym czy logistycznym z otwartymi rękami przyjmie do pracy osobę po kursie, która opanowała teoretyczny i praktyczny zakres konkretnego zawodu.

W jakich zawodach łatwiej o pracę bez doświadczenia?

Teoretycznie w każdym zawodzie doświadczenie jest na wagę złota. Z drugiej strony pracodawcy ze względu na braki kadrowe decydują się na zatrudnienie mniej wykwalifikowanej osoby z zamysłem jej przyuczenia. Są też takie stanowiska, gdzie znalezienie pracy jest nieco łatwiejsze, bo doświadczenie schodzi nieco na dalszy plan. Wtedy najważniejsze są zwykle predyspozycje kandydata – jego umiejętności miękkie (kreatywność, asertywność, komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów) oraz chęci do pracy. Możliwość zatrudnienia w wybranych zawodach zależy też od samej motywacji i wytrwałego dążenia osiągnięcia celu. Choć młodzi ludzie często szukają zarobku nie mając doświadczenia i boją się ciężkiej pracy, mają szansę na stanowisku:

 • kierowcy lub dostawcy,
 • sprzedawcy lub kasjera,
 • przedstawiciela handlowego,
 • magazyniera,
 • pomocy kuchennej lub kelnerki/kelnera,
 • pracownika budowlanego (na budowie lub do remontów),
 • pracownika produkcji,
 • pracownika recepcji,
 • pracownika ochrony.

Aby znaleźć pracę na takim stanowisku, najlepiej jest przeglądnąć bazę aktualnych ogłoszeń w Internecie.

Gdzie szukać pracy bez doświadczenia?

Przygotowaliśmy opis swoich umiejętności i celów zawodowych. Udało się nam napisać skuteczne CV i list motywacyjny, które potrafią zainteresować potencjalnego pracodawcę. Co dalej? Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Jest wiele sposobów na dotarcie do ogłoszeń przeznaczonych także dla takich osób. Aby znaleźć pierwszą pracę i zdobyć doświadczenie, najlepiej szukać w wielu miejscach naraz.

Ogłoszenia internetowe

Internet to największa baza ofert, z której korzysta większość osób pragnących znaleźć pracę. Serwisy ogłoszeniowe dysponują stanowiskami z wielu branż, dlatego jest w czym wybierać. Zwykle w opisie oferty internetowej pracodawca uwzględnia, że przyjmuje kandydatów także bez doświadczenia. Ogłoszenia dotyczą zarówno prac stałych typu magazynier, kierowca, pracownik produkcji, pracownik recepcji, jak i prac sezonowych i dorywczych. Wykładanie towaru, sprzątanie, udzielanie korepetycji, roznoszenie ulotek, zbiór owoców czy prace porządkowe w ogrodzie to zajęcia dla tych, którzy nie dysponują czasem umożliwiającym podjęcie pełnego etatu. Jak znaleźć pracę bez doświadczenia korzystając z Internetu? Do tego przeznaczone są specjalne serwisy, gromadzące codziennie nowe ogłoszenia. Można w nich ustawić opcję powiadomień, która wysyła informację od razu po pojawieniu się nowej oferty na określonym stanowisku.

Agencja pracy tymczasowej

To miejsce, do którego można się udać, jeśli nie mamy doświadczenia, a potrzebne jest nam dorywcze zajęcie. Placówka współpracuje z wieloma firmami, więc bez problemu wybierze oferty także dla kandydata, który nie ma doświadczenia we wcześniejszej pracy. Można tam znaleźć pracę z różnych branż i dogodnej lokalizacji. Agencja jest też odpowiedzialna za kwestie formalne, co ułatwia kandydatowi cały proces zatrudnienia.

Bezpośredni kontakt z firmą

Nic nie stoi na przeszkodzie, by kandydat sam wybrał potencjalne miejsce pracy. Może to zrobić ze względu na branżę, w jakiej chce się rozwijać lub lokalizację (np. firma ma siedzibę blisko miejsca zamieszkania). W takiej sytuacji warto zapoznać się dokładnie z ofertą firmy i przygotować odpowiednią wersję CV wraz z listem motywacyjnym. Należy w nich podkreślić cechy, które będą idealnie pasować do kandydata, który może się im przydać. Dobrze jest sprawdzać oficjalne strony internetowe pracodawcy, gdzie często można spotkać zakładkę kariera i aktualnie prowadzone rekrutacje. Nawet jeśli żadne z ogłoszeń nie pasuje do osoby bez doświadczenia, opłaca się wysłać zgłoszenie z CV i życiorysem, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto i kiedy będzie rozpatrywał naszą aplikację.

Targi pracy

To spotkania organizowane przez firmy i organizacje (np. studenckie). Mają na celu bezpośredni kontakt pracodawców z potencjalnymi pracownikami. Kandydaci mogą wtedy bezpośrednio złożyć CV, poznać kulturę organizacyjną różnych firm i prowadzonych przez nie procesów rekrutacji. Osoba bez doświadczenia również ma szansę znaleźć pracę na takich targach. Musi ona przed uczestnictwem w wydarzeniu dokładnie poznać profile i działalność firm, które najbardziej ją interesują. Ważny jest też schludny strój oraz dobre zaprezentowanie swojej osoby przy składaniu CV i pozostałych dokumentów. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, dlatego spotykając się z potencjalnym pracodawcą, trzeba koniecznie podkreślić swoje cechy, umiejętności i zapał do pracy, które w zupełności zastąpią doświadczenie na wybranym stanowisku.

Biuro karier

To miejsce, które z założenia ma wspierać studentów i absolwentów studiów wyższych i pomaga znaleźć pracę odpowiednią do ich predyspozycji. Biura są zakładane przez uczelnie prywatne i publiczne. Pracujące tam osoby mają do dyspozycji sporą bazę pracodawców i ofert. Pomagają też studentom i absolwentom zdobyć doświadczenie, znajdując dla nich praktyki i staże podnoszące kwalifikacje. Biura karier prowadzą usługi doradcze, a więc wskazują kandydatom, jak mają napisać CV i inne dokumenty oraz w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Polecenia znajomych

Sieć kontaktów również trzeba wziąć pod uwagę, gdy chcemy szybko znaleźć pracę. Tak naprawdę można zacząć właśnie od tego miejsca. Wypytując znajomych, którzy pracują już w konkretnych firmach, poszukujący dowiaduje się o aktualnym zapotrzebowaniu na wolne stanowiska. Jeśli masz znajomości w różnych firmach, do dyspozycji będziesz również wiele ofert. To też ułatwia sam proces rekrutacyjny – znajoma osoba podpowie, na co firma zwraca uwagę przy przyjmowaniu nowego kandydata i jakie umiejętności liczą się najbardziej.

Taka sytuacja to też korzyść dla samego pracodawcy. Jeśli zatrudniony w firmie poleca kandydata i niejako może potwierdzić, że nadaje się na wybrane stanowisko, będzie to pewniejsza opcja niż wybór całkowicie obcej osoby. Nie bez powodu w nowoczesnych przedsiębiorstwach wprowadza się system poleceń pracowniczych (polecający otrzymuje wynagrodzenie za polecenie odpowiedniego kandydata).

Oceń artykuł
0/5 (0)