Często odejść z pracy jest trudniej niż ją zdobyć. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym radzimy, jak profesjonalnie odejść z pracy i uczynić wypowiedzenie sukcesem zawodowym. O czym warto pamiętać, aby honorowo i w dobrym stylu odejść z pracy? Jak powiedzieć szefowi, że odchodzę?

Odejście z pracy i podjęcie nowego zajęcia to naturalna kolej rzeczy w drodze zawodowej pracowników. Jednak mimo niejednokrotnie złych relacji z szefem, warto zadbać o to, by ten proces przebiegł w dobrej atmosferze. Na rynku pracy utrzymuje się duża rotacja, dlatego może okazać się, że w przyszłości pracownik będzie miał okazję wrócić do dawnej pracy i ponownie realizować obowiązki na danym stanowisku. Wtedy dobre relacje z przełożonym utrzymane podczas odejścia z pracy mogą zaowocować nowymi perspektywami zawodowymi. Odejście z pracy – jak zrobić to dobrze? Jak zrezygnować z pracy – co powiedzieć? Jak wygląda odejście z pracy w kontekście okresu wypowiedzenia?

Zmiana pracy – jak odejść z pracy z klasą? 

Pracodawca gnębił cię przez lata, a skoro odchodzisz, myślisz już tylko o zemście?! Zapewne uważasz też, że niczego już nie musisz i na niczym ci nie zależy. To błąd mogący zniszczyć twoją dalszą karierę. Jak z klasą odejść z pracy?

W tak delikatnej kwestii, jaką jest zwolnienie się z pracy, warto przede wszystkim hamować emocje. Z jednej strony należy pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie, dlatego wykonaj wszystkie swoje zaległe obowiązki i zostaw po sobie czyste biurko. Twój następca będzie mógł od razu zacząć pracę, co będzie korzystne dla niego, firmy i twojego wizerunku.

Z drugiej zaś, jeśli na finiszu nie spoczniesz na laurach, a nawet osiągniesz jakiś spektakularny sukces, to będzie najlepsza „zemsta” na złym pracodawcy – po twoim eleganckim odejściu z pracy będzie jeszcze długo żałować, że stracił takiego pracownika.

Odejście z pracy musi być przemyślane

Jak powiedzieć szefowi, że odchodzę? Odejście z pracy nie może opierać się na nerwowych ruchach i stawianiu szefa nagle pod ścianą. Jeżeli zastanawiasz się, jak odejść z pracy, zacznij od tego, że o swojej decyzji poinformuj go odpowiednio wcześniej.

Twój przełożony powinien mieć możliwość znalezienia następcy oraz uporządkowania spraw formalnych. Przemyślenie tej decyzji i hamowanie emocji dadzą ci również czas na zaplanowanie dalszych ruchów zawodowych i przejrzenie ofert pracy.

Jak elegancko odejść z pracy?

Odejście z pracy to nie czas na przesadną szczerość. Choćby szef źle traktował pracowników bądź dla niego miły. Postaw na pogodną atmosferę i podziękuj mu za możliwość rozwoju zawodowego oraz za to, że mogliście („my” jest tu wskazane, identyfikuj się z miejscem pracy do końca) wspólnie tworzyć firmę. Nie pal za sobą mostów, bo nie wiesz, kiedy i jak wasze drogi mogą zejść się ponownie.

Zapomnij o całkowitym ignorowaniu wszystkiego, gdyż wizerunek w nowej firmie buduje się przed odejściem z poprzedniej. Jak odejść z pracy z klasą? Przede wszystkim waż słowa i myśl o tym, co i komu mówisz. Nie zapominaj przy tym o szczerości i serdeczności. Nie wypowiadaj zdań, w które nie wierzysz, ale jednocześnie nie wyzywaj byłego pracodawcy i nie kieruj w jego stronę złośliwości. Pamiętaj, że nie warto tworzyć sobie wrogów, szczególnie we własnym środowisku zawodowym.


Sprawdź też:

Odejście z pracy a wypowiedzenie

Planując odejście z pracy, trzeba wziąć pod uwagę fakt zachowania odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Takie informacje znajdziemy w warunkach wynikających z zapisu umowy. W przypadku pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy przez co najmniej 3 lata obowiązywać będzie trzymiesięczny okres wypowiedzenia. To dość długi czas, który może utrudniać zdobycie nowej pracy.

W powyższym przypadku można zastosować korzystne dla obu stron rozwiązanie. Jak wskazuje Kodeks pracy, istnieje możliwość, aby ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy, jeśli nastąpi to w oparciu o porozumienie stron. Aby to jednak było możliwe, musisz być w dobrych stosunkach z pracodawcą, aby zgodził się na takie warunki.

Podczas okresu wypowiedzenia można zostać zwolnionym dyscyplinarnie

Odchodząc z firmy, zachowaj kulturę osobistą i nie daj się wyprowadzić z równowagi. Czasem pracownicy mają ochotę zemścić się na przełożonych lub kolegach i koleżankach z pracy szczególnie w okresie wypowiedzenia. Inni lekceważą obowiązki lub głośno komentują wszystko, co w firmie im nie pasowało, nie szczędząc nikomu podania powodu swojego odejścia.

Wiedz, że nawet będąc na wypowiedzeniu, możesz zostać dyscyplinarnie zwolniony przez pracodawcę np. za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków – umowa o pracę trwa do ostatniego dnia.

Oczywiście możesz być rozgoryczony, jeśli zostałeś potraktowany niesprawiedliwie, a Twoja rezygnacja jest uzasadniona trudną sytuacją w firmie. Nie namawiaj jednak współpracowników do pójścia twoim śladem i nie wyzywaj też pracodawcy w Internecie. Chyba nie chcesz, aby po odejściu z pracy zapamiętano Cię jako awanturnika, osobę nieokiełznaną, która na koniec pokazała swoją ciemną stronę?

Odejście z pracy – dlaczego warto zadbać o pozytywne relacje?

Jeśli chcesz odejść, pamiętaj, że do zdobycia nowej, wymarzonej posady czasami potrzebne są dobre referencje od byłego pracodawcy. A taki dokument raczej trudno będzie uzyskać od osoby, z którą mieliśmy nieprzyjemną sytuację podczas rezygnacji z dotychczasowej pracy.

Ponadto nie tak rzadko dzieje się tak, że droga zawodowa kieruje Cię z powrotem do dawnej firmy. Może się zdarzyć, że w kolejnej pracy otrzymasz polecenie skontaktowania się z byłym pracodawcą w celach biznesowych. Wtedy, jeśli w ostatnich dniach pracy pozwoliłeś sobie na uszczypliwe komentarze i odważne uwagi względem osób, z którymi pracowałeś, owocna współpraca z pewnością będzie zagrożona. Dla nowego pracodawcy może być to sygnał alarmowy.

Jak zrezygnować z pracy – co powiedzieć?

Podjąłeś decyzję o odejściu, więc miałeś ku temu istotne powody i przemyślałeś to wiele razy. Dlatego, jeżeli nie wiesz, jak powiedzieć pracodawcy, że odchodzisz, to weź 3 głębokie wdechy i powtarzaj sobie w myślach, że twoja decyzja jest świadoma i nie została podjęta pod wpływem impulsu.

Oznajmiając to szefowi, nie daj się skusić obietnicami awansów i podwyżek. Niewiele zmienią w twoim życiu zawodowym, jeżeli szef był tyranem przez lata, ty się wypaliłeś, a atmosfera w firmie jest tragiczna. Dasz się skusić, a staniesz się niewolnikiem wywalczonego w ten sposób sukcesu.

Co więcej, szef może tylko cię sprawdzać, czy jesteś pewny swojej decyzji. Słyszy się co prawda o ludziach, którzy robią karierę raz po raz „odchodząc”, ale nie polecamy tej metody. Raz podjęta decyzja o odejściu będzie nam towarzyszyć w jednej firmie już zawsze, a zaufania szefa już nie odzyskamy.

Nie dajmy się również nastraszyć przez przełożonego, który twierdzi, że rynek pracy jest pełen takich pracowników jak my i nigdzie nie znajdziemy lepszej pracy. To tylko świadczy o wielu słabościach pracodawcy i poniekąd trudności z pogodzeniu się ze świadomością porażki wobec zatrzymania pracownika.

Jak wytłumaczyć odejście z pracy?

Jak odejść z pracy? Rozmawiając z szefem o rezygnacji, nie stresuj się, bądź asertywny i nie żal się. Nie możesz też dać się sprowokować. Nie przepraszaj, nie okazuj skruchy – odejście z pracy to twoje prawo. Pokaż, że jesteś pewny siebie, a swoją decyzję przemyślałeś. Niech szef do końca waszej współpracy wie, że ma do czynienia z partnerem zawodowym na poziomie. Daj mu do zrozumienia, że odchodzisz z firmy, a nie uciekasz.


Może Cię zainteresować również:


Jak odejść z pracy z klasą? Zasada jawności

Plotki o twojej rezygnacji dotrą do szefa szybciej, niż umówisz się z nim na spotkanie. Nie wiesz, jakie przedstawiono intencje twojego odejścia. Zastanawiasz się, jak powiedzieć szefowi, że odchodzisz? Obowiązuje tutaj zasada jawności – to pracodawca pierwszy ma się dowiedzieć o twoim wypowiedzeniu, a pozostałym osobom w firmie zaanonsuj to jawnie i oficjalnie, np. podczas wspólnej przerwy na kawę. Nigdy nie załatwiaj tego w kuluarach, gdyż nie masz nad nimi kontroli.

Teorie spiskowe dotyczące powodów twojej rezygnacji są najgorszym, co może cię spotkać. Dlaczego? Niektóre tego typu plotki mogą zacząć żyć własnym życiem, a nawet dotrzeć do nowego pracodawcy i wpłynąć negatywnie na twoją opinię. Bądź profesjonalistą i na pytanie o powód rozstania z obecną firmą zawsze odpowiadaj tak samo.

Jak z honorem odejść z pracy? Zasada lojalności

Nie musisz dzielić się z przełożonym powodem swojego odejścia, szczególnie gdy jest on związany z nim samym, a atmosfera i tak jest napięta. Tak jak w nowej pracy nie należy mówić o poprzedniej, tak w obecnej nie należy mówić o przyszłej.

Nie mów, że w nowym miejscu zapłacą ci więcej lub masz lepsze perspektywy rozwoju – zwykle błyskotliwy szef domyśli się tego sam, ponieważ ludzie nie rezygnują bez powodu. Jak elegancko odejść z pracy? Próba pokazania, że ktoś inny bardziej ceni twoje umiejętności, niczego już nie naprawi, a może wywołać jedynie lawinę negatywnych emocji na kolejny miesiąc.

Nie daj się wpędzić w poczucie winy. Może się zdarzyć, że przełożony zarzuci ci nielojalność lub spróbuje wyśmiać twoje kompetencje albo postraszyć, że nigdzie nie będzie ci tak łatwo, jak w jego firmie. Takie zachowania nie świadczą o nim dobrze, ponieważ są próbą manipulacji twoimi emocjami i wynikają z niskich pobudek.

Chcesz profesjonalnie odejść z pracy? Wiedz, że ty jesteś związany wyłącznie umową, a nie słowem honoru. Zachowaj spokój i trzymaj się swojej decyzji, jeśli np. szef zaproponuje ci lepsze warunki. Pamiętaj, że gdyby chciał, to zrobiłby to wcześniej i w innych okolicznościach. Okazanie wahania może skłonić szefa do rozmyślań nad tym, czy masz świadomość tego, co robisz i czy zachowujesz się dojrzale, czy raczej próbujesz coś ugrać.

Podpowiedź: w ten sposób nie ma sensu negocjować wynagrodzenia ani żadnych innych kwestii, bo po pierwsze jest to niepoważne i nieprofesjonalne, a po drugie prędzej czy później, będzie Ci to wypomniane.

Jak powiedzieć, że odchodzę z pracy? Zanim powiesz – porozmawiaj

Zmiana pracy to jedno z Twoich przyszłych planów? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, wypisz w punktach powody swojego odejścia. Nie zmienisz złego szefa, nie poprawisz atmosfery w pracy i nie polubisz zajęcia, do którego nie czujesz powołania. Jednak jeśli na twojej liście znajdą się kwestie, które można poprawić, to wstrzymaj się z decyzją o odejściu.

Porozmawiaj ze swoim przełożonym o tym, że jest ci źle i się wypalasz (burnout), postarajcie się wspólnie dojść do konsensusu. Jeśli ta rozmowa nie przyniesie wymiernych efektów, to czas zmienić firmę, zanim firma zmieni ciebie.

Jak odejść z pracy? – L4

Wielu pracowników w trakcie wypowiedzenia decyduje się na L4. O ile Twoja sytuacja nie jest ekstremalnie trudna, to lepiej nie decyduj się na zwolnienie lekarskie. Zwłaszcza gdy masz zamiar pozostawić po sobie pozytywne lub choćby neutralne wrażenie.

Pamiętaj również zawsze o możliwości rozstania się z pracodawcą za porozumieniem stron. Oznacza to, że możesz wynegocjować krótszy okres wypowiedzenia i ewentualną wypłatę ekwiwalentu za zaległy urlop. Nie bój się rozmawiać i walczyć o swoje.

Ucieczka na L4 jest kiepskim pomysłem, gdyż najgorsze, co możesz zrobić, to sprezentować współpracownikom zasypaną skrzynkę mailową, mnóstwo dokumentów na biurku i zdenerwowanych klientów, których nie poinformowałeś o swoim odejściu, a obiecałeś np. oddzwonić.

Eleganckie odejście z pracy: pożegnaj się!

Jeżeli postanowiłeś odejść z pracy i nic i nikt nie jest w stanie odwieźć cię od tej decyzji, to ostatnim etapem przed opuszczeniem murów firmy jest exit interview. Na czym polega? Podczas takiej pogawędki z już byłym pracownikiem można dowiedzieć się więcej na temat powodów rezygnacji ze stanowiska, a także uzyskać informacje, jakich błędów należy unikać podczas zatrudniania jego następcy.

Pamiętaj o wiadomości, którą prześlesz do pracowników z innych działów, a także o ustawieniu autorespondera. Przy profesjonalnym odejściu z pracy pożegnaj się osobiście z najbliższymi współpracownikami i podziękuj za wspólne działanie. Treść wiadomości powinna zawierać pozytywne przesłanie, dzięki czemu zostawimy po sobie dobre wrażenie.

Wiedząc, że w firmie istnieje określona tradycja, np. pracownicy przynoszą w ostatni dzień ciasto lub cukierki – dostosuj się do niej. Możesz pomyśleć, że to tylko szczegóły, a jednak to właśnie te drobne kwestie pokazują, czy pracownik ma klasę, czy nie. Jeżeli potrzebujesz pomocy i nie wiesz, jak powinno brzmieć podziękowanie za współpracę, to przeczytaj koniecznie nasz kolejny artykuł.

Jak znaleźć pracę po odejściu z poprzedniej?

Odchodząc z pracy – bez względu na to czy z inicjatywy naszej czy szefa – z dużą dozą prawdopodobieństwa chcielibyśmy jak najprędzej znaleźć kolejną, najlepiej taką, która w pełni satysfakcjonowałaby nas pod kątem rozwojowym i zarobkowym. Gdzie jej szukać?

Tradycyjne metody poszukiwania pracy już dawno odeszły do lamusa. W dobie postępującej cyfryzacji coraz popularniejsze jest poszukiwanie pracy na rozmaitych portalach ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl – to właśnie tam najlepsze oferty pracy pojawiają się najprędzej i najliczniej.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_69639413_streszczenie-t%C5%82o-hipster-styl-vintage-z-copyspace.html

Oceń artykuł
0/5 (0)