Często odejść z pracy jest trudniej niż ją zdobyć. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym radzimy, jak profesjonalnie odejść z pracy i uczynić wypowiedzenie sukcesem zawodowym. O czym warto pamiętać, aby honorowo i w dobrym stylu odejść z pracy? Jak powiedzieć szefowi, że odchodzę? Odpowiedzi na te inne pytania znajdziesz poniżej!

Jak odejść z pracy

Jak odejść z pracy z klasą? 

Pracodawca gnębił cię przez lata, a skoro odchodzisz myślisz już tylko o zemście?! Zapewne uważasz też, że niczego już nie musisz i na niczym ci nie zależy. To błąd mogący zniszczyć twoją dalszą karierę. Jak z klasą odejść z pracy? W tak delikatnej kwestii, jaką jest zwolnienie się z pracy, warto przede wszystkim hamować emocje. Należy pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie, dlatego wykonaj wszystkie swoje zaległe obowiązki i zostaw po sobie czyste biurko. Twój następca będzie mógł od razu zacząć pracę, co będzie korzystne dla niego, firmy i… twojego wizerunku. Poza tym, jeśli na finiszu nie spoczniesz na laurach, a nawet osiągniesz jakiś spektakularny sukces, to będzie najlepsza „zemsta” na złym pracodawcy – po twoim eleganckim odejściu z pracy będzie jeszcze długo żałować, że stracił takiego pracownika.

Odejście z pracy musi być przemyślane

Jak powiedzieć szefowi, że odchodzę? Odejście z pracy nie może opierać się na nerwowych ruchach i stawianiu szefa nagle pod ścianą. Jeżeli zastanawiasz się, jak odejść z pracy, zacznij od tego, że o swojej decyzji poinformuj go odpowiednio wcześniej. Twój przełożony powinien mieć możliwość znalezienia następcy oraz uporządkowania spraw formalnych. Przemyślenie tej decyzji i hamowanie emocji pozwolą dadzą ci również czas na zaplanowanie dalszych ruchów zawodowych i przejrzenie ofert pracy.

Jak elegancko odejść z pracy?

Odejście z pracy to nie czas na przesadną szczerość. Choćby szef był diabłem wcielonym, bądź dla niego miły. Postaw na pogodną atmosferę i podziękuj mu za możliwość rozwoju zawodowego oraz za to, że mogliście („my” jest tu wskazane, identyfikuj się z miejscem pracy do końca) wspólnie tworzyć firmę. Nie pal za sobą mostów, bo nie wiesz kiedy i jak wasze drogi mogą zejść się ponownie. Zapomnij o słynnym „teraz mi to lotto”, gdyż wizerunek w nowej firmie buduje się przed odejściem z poprzedniej. Jak odejść z pracy z klasą? Przede wszystkim waż słowa i myśl o tym co i komu mówisz. Nie zapominaj przy tym o szczerości i serdeczności. Nie wypowiadaj zdań, w które nie wierzysz, ale jednocześnie nie wyzywaj byłego pracodawcy i nie kieruj w jego stronę złośliwości. Pamiętaj, że nie warto tworzyć sobie wrogów, szczególnie we własnym środowisku zawodowym.

Odejście z pracy. Nawet na wypowiedzeniu można zostać zwolnionym dyscyplinarnie

Jak ładnie odejść z pracy? Odchodząc z firmy zachowaj kulturę osobistą i nie daj się wyprowadzić z równowagi. Czasem pracownicy mają ochotę zemścić się na przełożonych lub kolegach i koleżankach z pracy. Inni lekceważą obowiązki lub głośno komentują wszystko, co w firmie im nie pasowało, nie szczędząc nikomu podania powodu swojego odejścia. Wiedz, że nawet będąc na wypowiedzeniu, możesz zostać dyscyplinarnie zwolniony przez pracodawcę np. za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków – umowa o pracę trwa do ostatniego dnia. Oczywiście możesz być rozgoryczony, jeśli zostałeś potraktowany niesprawiedliwie, a Twoja rezygnacja jest uzasadniona trudną sytuacją w firmie. Nie namawiaj jednak współpracowników do pójścia twoim śladem i nie wyzywaj też pracodawcy w internecie. Chyba nie chcesz, aby po odejściu z pracy zapamiętano Cię jako awanturnika, osobę nieokiełznaną, która na koniec pokazała swoją ciemną stronę? Nie tak rzadko dzieje się tak, że droga zawodowa kieruje Cię z powrotem do dawnej firmy. Może się zdarzyć, że w kolejnej pracy otrzymasz polecenie skontaktowania się z byłym pracodawcą w celach biznesowych albo nowe miejsce okaże się nieznośne i będziesz żałował odejścia.

Jak powiedzieć szefowi, że odchodzę z pracy?

Podjąłeś decyzję o odejściu, więc miałeś ku temu istotne powody i przemyślałeś to wiele razy. Dlatego, jeżeli nie wiesz, jak powiedzieć pracodawcy, że odchodzisz, to weź 3 głębokie wdechy i powtarzaj sobie w myślach, że twoja decyzja jest świadoma i nie została podjęta pod wpływem impulsu. Oznajmiając to szefowi nie daj się skusić obietnicami awansów i podwyżek. Niewiele zmienią w twoim życiu zawodowym jeżeli szef był tyranem przez lata, ty się wypaliłeś, a atmosfera w firmie jest tragiczna. Dasz się skusić, a staniesz się niewolnikiem wywalczonego w ten sposób sukcesu. Co więcej, szef może tylko cię sprawdzać, czy jesteś pewny swojej decyzji. Słyszy się co prawda o ludziach, którzy robią karierę raz po raz „odchodząc”, ale nie polecamy tej metody. Raz podjęta decyzja o odejściu będzie nam towarzyszyć w firmie już zawsze, a zaufania szefa już nie odzyskamy.

Jak ładnie odejść z pracy? Zasada jawności

Plotki o twojej rezygnacji dotrą do szefa szybciej niż umówisz się z nim na spotkanie. Nie wiesz, jakie przedstawiono intencje twojego odejścia. Zastanawiasz się, jak powiedzieć szefowi, że odchodzisz? Obowiązuje tutaj zasada jawności – to pracodawca pierwszy ma się dowiedzieć o twoim wypowiedzeniu, a pozostałym osobom w firmie zaanonsuj to jawnie i oficjalnie, np. podczas wspólnej przerwy na kawę. Nigdy nie załatwiaj tego w kuluarach, gdyż nie masz nad nimi kontroli.

Teorie spiskowe dotyczące powodów twojej rezygnacji są najgorszym, co może cię spotkać. Dlaczego? Niektóre tego typu plotki mogą zacząć żyć własnym życiem, a nawet dotrzeć do nowego pracodawcy i wpłynąć negatywnie na twoją opinię. Bądź profesjonalistą i na pytanie o powód rozstania w z obecną firmą zawsze odpowiadaj tak samo.

Jak wytłumaczyć odejście z pracy?

Jak odejść z pracy? Rozmawiając z szefem o rezygnacji nie stresuj się, bądź asertywny i nie żal się. Nie możesz też dać się sprowokować. Nie przepraszaj, nie okazuj skruchy – odejście z pracy to twoje prawo. Pokaż, że jesteś pewny siebie, a swoją decyzję przemyślałeś. Niech szef do końca waszej współpracy wie, że ma do czynienia z partnerem zawodowym na poziomie. Daj mu do zrozumienia, że odchodzisz z firmy, a nie uciekasz.

Jak z honorem odejść z pracy? Zasada lojalności

Nie musisz dzielić się z przełożonym powodem swojego odejścia, szczególnie gdy jest on związany z nim samym, a atmosfera i tak jest napięta. Tak jak w nowej pracy nie należy mówić o poprzedniej, tak w obecnej nie należy mówić o przyszłej. Nie mów, że w nowym miejscu zapłacą ci więcej lub masz lepsze perspektywy rozwoju – zwykle błyskotliwy szef domyśli się tego sam, ponieważ ludzie nie rezygnują bez powodu. Jak elegancko odejść z pracy? Próba pokazania, że ktoś inny bardziej ceni twoje umiejętności, niczego już nie naprawi, a może wywołać jedynie lawinę negatywnych emocji na kolejny miesiąc. Nie daj się wpędzić w poczucie winy. Może się zdarzyć, że przełożony zarzuci ci nielojalność lub spróbuje wyśmiać twoje kompetencje albo postraszyć, że nigdzie nie będzie ci tak łatwo, jak w jego firmie. Takie zachowania nie świadczą o nim dobrze, ponieważ są próbą manipulacji twoimi emocjami i wynikają z niskich pobudek.

Chcesz profesjonalnie odejść z pracy? Wiedz, że ty jesteś związany wyłącznie umową, a nie słowem honoru. Zachowaj spokój i trzymaj się swojej decyzji, jeśli np. szef zaproponuje ci lepsze warunki. Pamiętaj, że gdyby chciał, to zrobiłby to wcześniej i w innych okolicznościach. Okazanie wahania może skłonić szefa do rozmyślań nad tym, czy masz świadomość tego, co robisz i czy zachowujesz się dojrzale, czy raczej próbujesz coś ugrać. Podpowiedź: w ten sposób nie ma sensu negocjować wynagrodzenia ani żadnych innych kwestii, bo po pierwsze jest to niepoważne i nieprofesjonalne, a po drugie prędzej czy później, będzie Ci to wypomniane.

Jak powiedzieć, że odchodzę z pracy? Zanim powiesz – porozmawiaj

Jak odejść z pracy? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, to wypisz w punktach powody swojego odejścia. Nie zmienisz złego szefa, nie poprawisz atmosfery w pracy i nie polubisz zajęcia, do którego nie czujesz powołania. Ale jeśli na twojej liście znajdą się kwestie, które można poprawić, to wstrzymaj się z decyzją o odejściu. Porozmawiaj ze swoim przełożonym o tym, że jest ci źle i się wypalasz (burnout), postarajcie się wspólnie dojść do konsensusu. Jeśli ta rozmowa nie przyniesie wymiernych efektów, to czas zmienić firmę zanim… firma zmieni ciebie.

Jak odejść z pracy? – L4

Wielu pracowników w trakcie wypowiedzenia decyduje się na L4. O ile Twoja sytuacja nie jest ekstremalnie trudna, to lepiej nie decyduj się na zwolnienie lekarskie. Zwłaszcza gdy masz zamiar pozostawić po sobie pozytywne lub choćby neutralne wrażenie. Pamiętaj również zawsze o możliwości rozstania się z pracodawcą za porozumieniem stron. Oznacza to, że możesz wynegocjować krótszy okres wypowiedzenia i ewentualną wypłatę ekwiwalentu za zaległy urlop. Nie bój się rozmawiać i walczyć o swoje. Ucieczka na L4 jest kiepskim pomysłem, gdyż najgorsze, co możesz zrobić, to sprezentować współpracownikom zasypaną skrzynkę mailową, mnóstwo dokumentów na biurku i zdenerwowanych klientów, których nie poinformowałeś o swoim odejściu, a obiecałeś np. oddzwonić. Jak odejść z pracy? Postaraj się wyjaśnić wszelkie nieścisłości, zanim na dobre opuścisz firmę. Nie kopiuj żadnych poufnych danych. Przekaż obowiązki współpracownikom lub nowej osobie, która ma Cię zastąpić. 

Eleganckie odejście z pracy: pożegnaj się!

Jeżeli postanowiłeś odejść z pracy i nic i nikt nie jest w stanie odwieźć cię od tej decyzji, to ostatnim etapem przed opuszczeniem murów firmy jest exit interview. Na czym polega? Podczas takiej pogawędki z już byłym pracownikiem można dowiedzieć się więcej na temat powodów rezygnacji ze stanowiska, a także uzyskać informacje, jakich błędów należy unikać podczas zatrudniania jego następcy.

Pamiętaj o wiadomości, którą prześlesz do pracowników z innych działów, a także o ustawieniu autorespondera. Przy profesjonalnym odejściu z pracy pożegnaj się osobiście z najbliższymi współpracownikami i podziękuj za wspólne działanie. Wiedząc, że w firmie istnieje określona tradycja, np. pracownicy przynoszą na koniec ciasto lub cukierki – dostosuj się do niej. Możesz pomyśleć, że to tylko szczegóły, a jednak to właśnie te drobne kwestie pokazują, czy pracownik ma klasę, czy nie. Jeżeli potrzebujesz pomocy i nie wiesz, jak powinno brzmieć podziękowanie za współpracę, to odwiedź koniecznie nasz Poradnik.