Obecnie nie jest łatwo zrekrutować dobrego specjalisty z danej dziedziny… ale jeszcze trudniej jest go utrzymać! Pracodawcy coraz cześciej uświadamiają sobie, że o pracownika trzeba odpowiednio zadbać, by chciał u nas pracować.

Za najbardziej popularne dodatki motywacyjne uznaje się opiekę medyczną, karnety na siłownię, fitness czy bilety do kina. Niektórzy jednak uznają to za standardowy pakiet beneftów i oczekują czegoś więcej – specjalnego dodatku przewidzianego tylko dla nich. Pracowników trzeba rozpieszczać, jeśli chcemy by zostali w firmie na dłużej i poczuli się częścią firmy. Coraz więcej pracodawców zadaje sobie pytanie – Jak przyciągnąć dobrego pracownika do firmy i skutecznie go zmotywować do efektywnej pracy?

Sprawna praca popłaca!

Zadowolony pracownik to wydajny pracownikJeszcze dwa lata temu na rynku liczba świadczeń pozapłacowych wyniosła około 10 miliardów złotych. Na jednego pracownika przypadło średnio około 1500 złotych rocznie. Samochód, który kiedyś był dodatkiem tylko dla kierowników i dyrektorów teraz jest tak powszechny do tego stopnia, że często pracownicy uważają, że pracodawca ma obowiązek wręczyć im kluczyki. Tak samo zaczynają być traktowane darmowe świadczenie medyczne i karta sportowa. Najczęściej pracownicy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie o wartości od 200 do 400 złotych. 12 proc. otrzymuje świadczenia, których wartość przekracza 800 złotych.

Premie pieniężne są przyznawane stosunkowo rzadko, chyba, że wiążą się one z podniesieniem kwalifikacji przez pracownika czy przedzielenia mu nowych obowiązków. Benefity przestają być traktowane jako przywilej, ponieważ prawie każda firma je oferuje. Stanowi to dodatkowe wyzwanie dla pracodawców.

Pracuj kiedy chcesz

Słyszeliście o systemie time credit? Działa on w niektórych firmach i polega na nienormowanym czasie pracy – jednego dnia przychodzimy do pracy wcześniej, innego później. Ważne jest tutaj zachowanie takiego samego czasu pracy, czyli jeśli zdecydujemy się przyjść do pracy na godzinę 10 rano, również później wyjdziemy z biura. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla np. młodych matek czy osób, które muszą rano iść do lekarza lub załatwić coś w urzędzie. Kolejnym udogodnieniem, coraz częściej wprowadzanym przez pracodawców jest praca zdalna. Oczywiście nie jest ona możliwa w każdym zawodzie, ale na pewno pozwala zaoszczędzić czas, przeznaczony na dojazd do pracy.

Większe zaangażowanie pracowników, zawsze dobrze wpływa na wizerunek firmy oraz jej dochody. Szukając nowej pracy, zwracajmy uwagę również na czynniki pozapłacowe – im będą one lepsze, tym mamy większą pewność, że pracodawca dobrze dba o swoich podwładnych.

Autor wpisu: GoWork.pl