Employer Branding to ważny element dla firm. Obecnie kandydaci mogą wybierać spośród wielu ofert pracy, a budowanie marki przyjaznej pracownikom sprzyja konkurencyjności na rynku pracy. Jak dbać o pozytywny wizerunek pracodawcy? Zobacz, jak zrobić dobre wrażenie na przyszłych pracownikach.

Employer Branding w firmie

Wskazówka na rynku pracy przesuwa się w kierunku pracownika. Niezależnie od tego, czy twierdzimy, że już mamy do czynienia z sytuacją, w której to kandydaci stoją na uprzywilejowanej pozycji i mogą pokusić się o dyktowanie warunków potencjalnym pracodawcom, czy też jeszcze nie, to ich pozycja wyjściowa jest silna, w związku z czym pracodawcy powinni budować pozytywny wizerunek firmy, żeby przekonać do siebie kolejnych kandydatów.

Rynek pracownika a Employer Branding

Obecny powrót do rynku pracownika sprawia, że firmy bardziej niż na rywalizacji o klienta, konkurują ze sobą o zainteresowanie przyszłych pracowników. Zatrudnienie wykwalifikowanego specjalisty przekłada się na zwiększenie przychodów firmy, a właśnie maksymalizacja zysków jest celem każdego przedsiębiorcy. Jak zatem w tym niekorzystnym dla pracodawców ekosystemie to osiągnąć? Odpowiedź jest prosta – przez Employer Branding.

Dlaczego warto inwestować w Employer Branding?

Przede wszystkim dlatego, że to właśnie wizerunek pracodawcy jest jednym z głównych czynników wpływających na to, czy kandydat zdecyduje się podjąć zatrudnienie w danej firmie. Zarówno sowite wynagrodzenie, jak i pokaźny pakiet pozapłacowych benefitów może okazać się niewystarczający jeśli wizerunek marki będzie negatywny.

Żadna firma nie chce zatrudniać osoby, z którą w krótkim czasie – z różnych przyczyn – będzie musiała się rozstać. Proces rekrutacji pochłania dwa cenne zasoby – pieniądze i czas. Skuteczne działania z zakresu Employer Brandingu pozwalają zmniejszyć margines błędu do minimum. Dlatego warto podejmować działania mające na celu zbudowanie pozytywnego wizerunku marki jako pracodawcy. Istotne jest to, że wizerunek musi być spójny z faktycznym stanem rzeczy.

Na czym polega budowanie wizerunku pracy?

Traktowanie Employer Brandingu tylko jako metody PR-owej przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego, a rozgoryczony, były już pracownik, z dużą dozą prawdopodobieństwa podzieli się swoimi wrażeniami z okresu zatrudnienia w firmie z innymi ludźmi. A to, w czasach powszechnego dostępu do Internetu, jeszcze nigdy nie było tak proste. Należy sobie zatem zdać sprawę, jak istotną rolę w postrzeganiu marki na zewnątrz, odgrywają opinie byłych i obecnych pracowników oraz jak to wpływa na budowanie wizerunku pracodawcy. Jak wynika z raportu Moniki Czaplickiej Jak radzić sobie z opiniami o pracodawcy w mediach społecznościowych, przygotowanym dla serwisu GoWork.pl, opinie są jednym z trzech najważniejszych czynników, determinujących postrzeganie firmy jako pracodawcy.

Od czego zacząć budowanie marki?

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na budowę pozytywnego wizerunku marki jako pracodawcy jest Employer Branding wewnętrzny oraz komunikacja z obecnymi, potencjalnymi i byłymi pracownikami. Niestety zdecydowana większość firm wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy i wraz z końcem współpracy przestaje komunikować się z osobami niegdyś zatrudnionymi. Nawet jeśli z jakiegoś powodu drogi firmy i pracownika się rozeszły, warto zadbać o to, by pozostawiony w głowie obraz był możliwie jak najkorzystniejszy.

Jednocześnie komunikacja nie powinna ograniczać się tylko do mailingu wewnętrznego i zewnętrznego.

Budowanie wizerunku marki w Internecie

 To także reagowanie na pojawiające się w Internecie opinie. W serwisie GoWork.pl jest ich już ponad 2,5 mln. Ogromna baza, w której byli i obecni pracownicy wypowiadają się na tematy związane z warunkami zatrudnienia i atmosferą pracy. To właśnie ich zdanie może okazać się kluczowym aspektem dla osób, które rozważają podjęcie zatrudnienia w Twojej firmie.

Docenianie obecnych pracowników jako element Empolyer Brandingu

Niereagowanie na krytyczne komentarze, to nieme przyznanie im racji. Warto zatem przedstawić inny punkt widzenia. Marka, która chce być postrzegana jako rzetelny i wiarygodny pracodawca nie może pozwolić sobie na pozostawienie komentarzy samych sobie. Budując wizerunek pracodawcy nie powinno się zapominać o już zatrudnionych osobach. Odpowiednia komunikacja z nimi znacznie ułatwia zbudowanie wiarygodnego i spójnego wizerunku firmy. Większość z nich jednak w dalszym ciągu nie zdaje sobie z tego sprawy.

Dlaczego warto budować wizerunek atrakcyjnego pracodawcy z GoWork.pl?

Działalność GoWork.pl dedykowana jest nie tylko pracownikom, ale również firmom, które mogą w skuteczny sposób budować swój wizerunek atrakcyjnego pracodawcy i komunikować się z użytkownikami. Coraz częściej zdają sobie z tego sprawę sami przedsiębiorcy. Z roku na rok coraz większa ilość z nich decyduje się podjąć współpracę z serwisem, przedstawiając tym samym swoją działalność na portalu śledzonym miesięcznie przez 2 mln osób. Co więcej, szacuje się, że nawet ponad 70% osób poszukujących informacji o firmach czerpie wiedzę właśnie z takich źródeł jak GoWork.pl.

Nie powinno jednak dziwić, że marki, które w największym stopniu są świadome korzyści jakie niosą za sobą działania podejmowane na portalu GoWork.pl, to często liderzy swoich branż. Zdają sobie sprawę z zysków, jakie przynoszą działania Employer Brandingowe. Dla nich takie serwisy to rzesza potencjalnych pracowników, nierzadko świetnych specjalistów. Zbudowanie w takim miejscu profesjonalnego portfolio swojej firmy to możliwość zaprezentowania swojej działalności ponad dwóm milionom użytkownikom i szansa na łatwiejszą i tańszą rekrutację.

Podsumowując, coraz większa luka na rynku pracy i rozwój metod promocji w Internecie sprawia, że pracodawca musi dbać o swój wizerunek na wielu płaszczyznach. Nie wystarczy już zaproponować atrakcyjne wynagrodzenie. Pracownicy muszą wiedzieć, że firma zapewnia dobre warunki rozwoju. Nie bez znaczenia jest traktowanie przez pracodawcę. W razie pojawienia się problemów z zarządzaniem szef powinien działać od razu, aby rozładować potencjalny konflikt. W innym przypadku szczególnie w Internecie może pojawić się coraz więcej negatywnych opinii, które źle wpływają na wizerunek całej firmy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_95009618_portret-starszego-biznesmena-i-pracownik%C3%B3w-firmy.html?vti=nmzj0v0jlhkk5slom6-2-9

Oceń artykuł
1/5 (1)