Odpowiednie docenianie pracownika oraz jego zaangażowania wpływa pozytywnie nie tylko na efekty pracy, ale także na długofalową efektywność osób zatrudnionych w firmie. Warto więc wprowadzić do przedsiębiorstwa nawyk chwalenia się wzajemnie – nie tylko z powodu osiągniętych sukcesów, ale także jako sposób na okazanie wdzięczności.

Docenianie pracowników – czynniki motywacyjne

Do stale powtarzających się czynników motywacyjnych należą kolejno: wysokie zarobki, docenianie pracownika, bezpieczeństwo, możliwość rozwoju oraz ciekawa praca. I choć każdy element jest istotny, to dbanie o pracownika jest absolutną podstawą. W pewnej formie stosować je powinna każda organizacja, niezależnie od dostępnego budżetu. Odpowiednie nagrodzenie pracownika – nawet miłym słowem – utwierdza go w przekonaniu, że warto się starać, skoro ludzie to zauważają i są mu za to wdzięczni. 

Docenianie pracowników – dlaczego jest ważne? 

Osoby, które nie czują się docenione, często doświadczają zniechęcenia i prezentują negatywną postawę wobec pracy i pracodawcy. Wtedy też rośnie ryzyko wypalenia zawodowego lub porzucenia aktualnie wykonywanego zajęcia. Pozytywna atmosfera jest ważna dla każdego pracownika – bez względu na pozycję, którą zajmuje. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie poczucia przydatności i odpowiedniego wypełniania swoich obowiązków. Chcąc zapewnić optymalne środowisko rozwoju, firma powinna zadbać o to, by wszystkie sukcesy były odpowiednio chwalone.

Docenianie pracowników – jak chwalić?

Jeśli chcesz utrzymać pozytywne stosunki, a do tego odpowiednio zmotywować naszych pracowników, to poprawne wykonanie zleconego działania powinno zostać natychmiast nagrodzone. System motywacji pracowników nie musi skupiać się jedynie na prezentach materialnych – często wystarczy sama słowna pochwała.  

Podczas omawiania wyników oraz sukcesów warto pamiętać, że samo stwierdzenie „jesteś ważny i wartościowy” traktowane jest jako sposób na równie skuteczną pochwałę. Taki przekaz toruje drogę do umocnienia i pogłębienia relacji.

Pochwały traktowane mogą być także jako sygnały, że zmierzamy we właściwym kierunku. „Dziękuję za twoje zaangażowanie” to także solidna dawka motywacji do kontynuacji rozwoju w danym obszarze. Głębokie zaangażowanie działa w tym zakresie skuteczniej, niż wysokie zarobki. Najważniejszym czynnikiem satysfakcji z wykonywanej pracy jest docenienie pracownika

Dobrym pomysłem będzie odniesienie się do jednej konkretnej sytuacji. Mówiąc „doceniam to, w jaki sposób poradziłeś sobie z…” podziała zdecydowanie lepiej, niż ogólniki. 

Unikać należy zdecydowanie określeń w stylu tym razem, nareszcie, wyjątkowo, bo świadczą o tym, że wcześniejsze starania nie były zbyt efektywne. 


Poszukujesz zatrudnienia? Sprawdź najnowsze oferty pracy na GoWork.pl


Jak docenić pracownika? Sposoby, które zwiększą efektywność

Chcąc docenić pracownika, należy pamiętać, że najważniejszą zasadą jest to, by pochwała, którą do niego kierujesz była nie tylko osobista, ale i autentyczna. Wartościowy komunikat to taki, który jest przede wszystkim szczery — dlatego należy pamiętać o tym, by za każdym razem podpierać swoje słowa konkretnymi przykładami. 

Dopasuj pochwałę do charakteru chwalonego pracownika

Decydując się na złożenie pochwały, masz do wyboru rozmowę sam na sam lub publiczne wystąpienie. Jaki sposób jest lepszy? W tym przypadku należy dostosować się do charakteru chwalonego pracownika, by nie poczuł się niekomfortowo. Choć niektórzy lubią być w centrum uwagi, to wiele osób w takiej sytuacji może się zestresować. 

Wskaż powód pochwały 

Podczas chwalenia pracownika ważne jest, by wskazać konkretne zachowanie. Należy precyzyjnie wyrazić to, co wydaje się odpowiednie i godne pochwały. Mówienie o tym wprost zwiększy prawdopodobieństwo, że pracownik zapamięta dobry wzorzec i będzie się nim kierował w przyszłości.

Doceniając pracownika, nie trzeba skupiać się jedynie na działaniach. Można także wskazać cechę charakteru lub postawę, jeśli jest ona szczególnie istotna pod kątem wartości firmy. Pamiętać należy jedynie o tym, by podeprzeć się przykładami konkretnych zachowań. Dzięki temu podkreślamy, że jest odpowiednią osobą na tym stanowisku. 

Formalne sposoby na docenienie pracownika

Szukając idealnego sposobu na to, by okazać aprobatę, możesz postawić  na formę ustną lub pisemną pochwały. Warto zwrócić uwagę na to, że wiadomość na papierze, jak na przykład list pochwalny, jest postrzegana jako bardziej wartościowa niż e-mail. 

Docenianie pracowników – cytaty

„Klienci nie są najważniejsi. Pracownicy są najważniejsi, jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów” to słowa Richarda Bransona, brytyjskiego przedsiębiorcy. Wyróżnia go przede wszystkim podejście do pracownika i to właśnie z tego powodu stanowi on inspirację dla ludzi z całego świata. 

Poznaj także inne cytaty mówiące o docenianiu pracowników:

  • „Ludzie są jak kwiaty. Jeśli ich podlewasz, rozkwitają, jeżeli jesteś niemiły – więdną” ~  Richard Branson
  • „Ci, co wygrywają – nigdy nie odpuszczają.  Ci, co odpuszczają – nigdy nie wygrywają…” ~  Vince Lombardi
  • „Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie – dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się” ~  John Quincy Adams. 

Wymienione cytaty mogą być nie tylko idealnym dopełnieniem pisemnej pochwały, ale także miłym uzupełnieniem podczas gratulacji składanych osobiście. Nadają charakteru naszej wypowiedzi.

Kto może udzielać pochwał?

Chwalić może pracownik każdego szczebla — nie tylko osoby znajdujące się najwyżej w hierarchii. Warto wprowadzić do kultury organizacji pochwałę jako normę, do której stosuje się każda osoba, wyrabiając wśród nich nawyk do chwalenia współpracowników za każdą okazaną pomoc. Pozwoli to wypracować pozytywne nawyki i zdecydowanie wpłynie to na panującą w pracy atmosferę. 

Odpowiedni sposób doceniania pracowników może też znacząco wpłynąć na wyniki i zaangażowanie. Dlatego ważne jest wprowadzenie odpowiedniego systemu motywacyjnego w każdej firmie, bo pozwoli on zbudować długofalowe zaangażowanie.

Oceń artykuł
0/5 (0)