W czasach, kiedy zachowanie idei work-life balance staje się coraz bardziej istotne, praca w korporacji przestaje kojarzyć się z ambicją i realizacją marzeń zawodowych, a ludzie aktywni zawodowo szukają alternatyw, którymi są mniejsze firmy cieszące się dobrą opinią w branży i internecie. Jakie korzyści mają pracownicy z takiego zatrudnienia?

praca w niewielkiej firmie

Brak sztywnych reguł

Brak dress code’u, czyli narzuconych z góry wymagań dotyczących ubioru i bardziej przyjazne środowisko pracy, to dla niektórych wystarczający powód, by zrezygnować z korporacji na rzecz pracy w mniejszej firmie. Pracownicy cenią swobodę i to, że w upalny dzień mogą założyć luźne, przewiewne ubrania, a nie wciskać się w garnitur. Im więcej obostrzeń wprowadza firma np. rozliczanie podwładnych co do minuty, tym bardziej czują się oni spięci i zdystansowani.

Zgrany zespół i domowa atmosfera

Doskonale zgrany zespół gwarantuje udaną współpracę i lepszą komunikację między pracownikami. W dobrze zarządzanej małej firmie nie ma problemów z zaufaniem i przepływem informacji. Ludzie czują się zintegrowani i chętniej się angażują. Ma to bardzo duże znaczenie, kiedy realizowany jest ważny projekt, wówczas wzajemne wsparcie, burza mózgów i poczucie wspólnego celu pomagają w skutecznym działaniu. Wiele spraw załatwia się ustnie w niemalże domowej atmosferze, więc nie ma potrzeby organizowania dodatkowych czasochłonnych spotkań i tworzenia prezentacji, ponieważ w małym zespole wszyscy są na bieżąco i znają aktualne plany firmy.

Poczucie, że praca ma sens

Pracując w korporacji, bardzo często jesteś oderwany od efektów własnej pracy, a nawet jeśli je dostrzegasz, masz poczucie anonimowości. Prawdopodobnie piętro niżej pracują inni specjaliści, którzy nie mają pojęcia o Twoim stanowisku. Skupiasz się na bardzo wąskiej dziedzinie i reszta Cię nie interesuje. W małej firmie jest inaczej – ludzie mają dużo większe poczucie odpowiedzialności i sprawczości. Na co dzień widzą efekty swoich działań, więc wiedzą co od nich zależy. Sukces świętuje się wspólnie.

Zróżnicowane obowiązki i szybszy rozwój

Praca w małej firmie może oznaczać też większe możliwości rozwoju i dynamikę, ponieważ pracownik ma szerszy zakres obowiązków. Zwiększa to szansę na awans w miejscu zatrudnienia lub poza nim. Nuda zdarza się dużo rzadziej i łatwiej się wykazać. Każdego dnia masz zupełnie inne zadania. W małej firmie jest też więcej innowacyjnych projektów, ponieważ szefostwo skupia się jeszcze na zaistnieniu i budowaniu pozycji na rynku.

Dobre wynagrodzenie

To prawda, że z reguły korporacje proponują imponujące zarobki dla specjalistów, ale także mniejsze firmy, które muszą jakoś zwabić dobrych pracowników,coraz częściej decydują się zapłacić im więcej, dzięki czemu udaje się zatrzymać ich na dłuższy czas. Dla pracodawcy prowadzącego niewielki biznes i mającego pod sobą tylko kilka lub kilkanaście osób bardzo ważna jest lojalność i w miarę stabilny zespół, którego nie zbuduje się głodowymi pensjami.

 

Bez wątpienia praca w mniejszym przedsiębiorstwie czy startupie ma również swoje słabe strony, ale wiele zależy od organizacji i zarządzania. A Ty – wolisz pracować w dużej czy małej firmie?