Praktykujecie jogę od lat, a sport to Wasza pasja? W takim razie zawód instruktora jogi może być dla Was przepustką do kariery. W tym tekście tłumaczymy, jak zostać instruktorem jogi. Czy wymagane są specjalne uprawnienia do wykonywania tej pracy?

Jak zostać nauczycielem jogi?

Moda na jogę w Polsce trwa od kilku lat. Coraz więcej osób przekonuje się do zbawiennych dla organizmu właściwości tego rodzaju zajęć ruchowych. Z tego względu zawód instruktora jogi może być bardzo intratnym zajęciem.

Co ciekawe, oficjalnie zawód instruktora jogi w Polsce… nie istnieje. Jeszcze do 2010 roku, aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu instruktora rekreacji ruchowej, należało ukończyć studia na AWF ze specjalnością instruktorską lub kurs na instruktora, zakończony egzaminem państwowym.


Dopiero zaczynasz przygodę z jogą? Przeczytaj: Joga: jak zacząć? Rodzaje


Wszystko zmieniła Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz. U. Nr 127, poz. 857), zgodnie z którą działalność w sferze rekreacji ruchowej przestała podlegać ustawowej regulacji.  Oznacza to, że obecnie nie trzeba posiadać żadnych uprawnień państwowych, aby podjąć się pracy jako trener jogi.

Instruktor jogi: jakie studia warto skończyć?

Zmiany w przepisach umożliwiły większej liczbie osób podjęcia się pracy jako instruktor rekreacji ruchowej. Jednocześnie otworzyły też pole do nadużyć. Dlatego obecnie szukający zajęć dla siebie klienci starannie sprawdzają kwalifikacje przyszłego trenera.

Brak wymaganych uprawnień państwowych do wykonywania zawodu nauczyciela jogi nie powinien zachęcać do rezygnacji z kierunkowych studiów. Tu przydatne mogą okazać się studia wychowania fizycznego czy fizjoterapii. Ich studenci nierzadko w trakcie studiów odkrywają w sobie pasję do jogi oraz różnych rodzajów medytacji i zaczynają się w niej specjalizować.

Dodatkowe uprawnienia

Wielu doświadczonych instruktorów jogi podkreśla także, że im więcej dyplomów ukończonych kursów, studiów czy innego rodzaju certyfikatów potwierdzających Wasze umiejętności posiadacie, tym więcej osób może zaufać Wam w pracy. Dlatego wybór studiów podyplomowych także jest popularnym krokiem na drodze do tego, jak zostać instruktorem jogi.

Studia podyplomowe: nauczanie jogi

W Polsce tego typu studia podyplomowe można znaleźć na kilku uczelniach:

 • Podyplomowe Studia Psychosomatycznych Praktyk Jogi organizowane przez Centrum Doskonalenia Kadr Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu;
 • Relaksacja i joga na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie;
 • Joga w profilaktyce i terapii – Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im Karola Goduli w Chorzowie.

Jaki kurs instruktora jogi wybrać?

Jeśli tradycyjna droga dziennych studiów to nie to, na co chcielibyście postawić, istnieje także możliwość ukończenia certyfikowanego kursu instruktora jogi. Choć oferty kursów potrafią znacząco różnić się od siebie programem (wiele zależy też od tego, na jakim rodzaju jogi się koncentruje), większość zakłada min. 200 godzin zajęć praktycznych.

Ukończenie takiego kursu trwa zaś zazwyczaj od 3 do nawet 5 miesięcy.

Rodzaje jogi a praca instruktora

Aby zostać trenerem jogi w Polsce, który nie narzeka na brak zleceń i dużo zarabia, warto regularnie się doszkalać. Można to robić, biorąc udział w dodatkowych warsztatach. Instruktorzy jogi zapisują się m.in. na szkolenia z:

 • Joga Ashtanga;
 • Joga Kundalini;
 • Bikram Joga;
 • Power Yoga;
 • Joga regenerująca;
 • Joga prenatalna;
 • Sivananda;
 • ViniyogaYin;
 • Hatha Joga;
 • Joga Kripalu;
 • Jivamukti joga;
 • Joga Iyengara.

Instruktor jogi: doświadczenie

Aby dostać się na kurs wybranego typu jogi, nie wystarczy go znaleźć i zapłacić. Uczestnicy zajęć, aby móc myśleć o tym, jak zostać nauczycielem jogi, muszą przede wszystkim sami praktykować ją od jakiegoś czasu. Rok ćwiczeń to absolutna podstawa, są jednak i tacy, którzy twierdzą, że nauczać jogi innych powinny wyłącznie osoby mające za sobą już co najmniej kilkuletnią praktykę.

Większość uczestników kursów na instruktora jogi w Polsce to osoby, które prowadziły już zajęcia ruchowe innego rodzaju np. fitness i posiadają już jakieś doświadczenie w roli trenera personalnego.

Czy kurs na instruktora jogi online jest skuteczny?

Warto również uważać na „korzystne” internetowe oferty kursów na instruktora jogi online. Choć mogą być one przydatnym narzędziem pomocniczym w procesie kształcenia się na trenera jogi, w żadnym wypadku nie zastąpią stacjonarnego kursu.

Podczas wspólnej praktyki podczas prowadzonych zajęć Wasi nauczyciele będą bowiem uczyć Was także metod i technik pracy z ciałem, tak, aby nie prowadziły one do kontuzji. Tego na ekranie nikt niestety nie będzie Wam w stanie pokazać.

Jak zostać dobrym nauczycielem jogi?

Jak zostać instruktorem jogi, który przyciągnie wiele osób na swoje ćwiczenia i będzie skutecznie z nimi pracować? Pamiętajcie, że joga to także ćwiczenia na kontrolowanie postawy, czy techniki oddechowe. Dlatego bez specjalistycznego, kompleksowego szkolenia się nie obędzie. To Wy odpowiadacie za bezpieczeństwo swoich „uczniów”.

Co musi umieć trener jogi?

Ewentualne kontuzje czy dyskomfort podczas ćwiczeń to elementy, których mamy nadzieję uniknąć, zatrudniając profesjonalnego instruktora jogi. Dlatego poza wiedzą na temat samej praktyki jogi konieczna jest choćby podstawowa znajomość zagadnień związanych z anatomią i fizjologią człowieka.


Szukasz pracy we Wrocławiu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Na ten aspekt nauki szczególny nacisk powinni położyć Ci przyszli instruktorzy jogi, którzy nie zdecydowali się na wcześniejsze ukończenie studiów z zakresu wychowania fizycznego.

Kompetencje miękkie instruktora

Wiedza na temat ludzkiego ciała to tylko element pracy instruktora jogi. Aby osiągnąć sukces w tym zawodzie, trzeba też umieć „pracować” z ludźmi.

Większość z uczestników zajęć będzie więc polegać na Was nie tylko w zakresie poprawności wykonywania samych ćwiczeń. Równie istotne będzie odpowiednie podejście do nich, komunikacja i pomoc w przełamywaniu barier psychicznych. To ważne szczególnie w przypadku osób, które zamierzają prowadzić zajęcia dla początkujących.

Instruktor jogi: zarobki

Ważnym elementem tego, czy warto zostać instruktorem jogi, są zarobki, jakie można osiągnąć na takim stanowisku. Tu wiele zależy od tego, jakie certyfikaty i egzaminy potwierdzające nasze umiejętności mamy na koncie.

Ile zarabia instruktor jogi za godzinę? Im większa renoma trenera, tym wyższa i jego stawka, a do tego rosną szansę na zatrudnienie w prestiżowej placówce. Zarobić więcej mogą także ci, którym uda się zdobyć kontrakt na prowadzenie zajęć w więcej, niż jednej szkole jogi czy innym ośrodku sportowym.

Własna szkoła jogi czy praca u innych?

Doświadczeni nauczyciele jogi podpowiadają, że na lekcjach w szkołach można zarobić nawet do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Jednak tu liczyć będzie się liczba prowadzonych zajęć, a także frekwencja, jaka będzie na nich dopisywać.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć oczywiście osoby, które zdecydują się na otwarcie własnej szkoły jogi. Tu jednak trzeba liczyć się z wysokimi kosztami najmu lokalu. Niestety, w Polsce nie funkcjonują programy takie jak w Danii, które zakładają możliwość dofinansowania dla działalności prozdrowotnych.

Oceń artykuł
0/5 (0)